
Vodní vrah, nebo oběť honu na čarodejnice?!
Co na to hospodáři?
V drtivé většině odpovědí jsem se dozvěděl, že sumec rozhodně „škodná“ je! Díky tomu jsem byl zvědavý na jejich pádné argumenty, ale ouha, žádné jsem se nedozvěděl. Okamžitě jsem si uvědomil – na co máme funkcionáře, kteří něco tvrdí, ale nedokážou svůj názor smysluplně obhájit. O lidech sedících na židlích výš (tedy na US) se zmiňovat raději ani nebudu, jelikož by to bylo úplně bezpředmětné...
Jen jeden hospodář mi řekl to, co bych očekával i od ostatních. Pravil, že jediná „škodná“ na revírech je člověk - se vším ostatním si příroda dokáže poradit. Potom mi prozradil, že sumce sám sice neloví, ale v obhospodařovaných vodách jich pár má, a tam je má rád jako každou jinou rybu nebo živočicha. Tím mi dokázal, že správní hospodáři u nás ještě nevymřeli. Když ještě dodal, že letos bude vysazovat kapry minimálně a naopak přisadí ostatní druhy ryb, připadal jsem si jako ve snu. Jestli to opravdu prosadí, smekám před ním klobouk!
Ostatní funkcionáři by se nad svými myšlenkovými výplody, které občas vypouští z úst, měli vážně zamyslet. A to nejen v názorech na sumce, ale i v plánech na vysazování ryb.

Hlavní potravní složka našeho krále vod je převážně bílá ryba.
Co na to kapraři?
Další skupinkou, kterou jsem svými dotazy „otravoval“ byli ortodoxní kapraři. Jejich názory se různily. Početnější převahu měl tábor tvrdící, že sumec je vodní vrah všeho živého. A to nejen ryb pohybujících se v jeho okolí. Dovolil jsem si nesouhlasit s nařčením „vrah“, jelikož i když sumec občas zaútočí i na jiné živočichy, jako jsou kačeny, žáby, plovoucí hlodavci a podobně, pořád jsou jeho hlavní potravní složkou ryby. Můj argument přesto neuspěl. Byl jsem vzápětí zahlcen hororovými historkami o „totálně vyžraných“ vodách, kam se bojí na hladinu sednout i dospělá kachna. Ano, pravdou bývá, že kachňata se před sumci musí mít na pozoru, ale taková už je příroda. Jenže sumec v tom rozhodně není sám. Co draví ptáci? Co štiky? Co samotný člověk, který po kačenách střílí jen proto, aby uspokojil lovecký pud a chuťové buňky? Proč tedy jen sumec má být vrahem?
Bohužel, rozumnější odpovědi jsem se od této skupiny rybářů nedočkal. Dokonce mi vážně oznámili, že tak jak se střílí po kačenách, tak by se mělo střílet po sumcích! Divný názor, s kterým se rozhodně neztotožňuji.
Druhá skupinka kaprařů tvořená převážně lidmi vyššího věku měla názor trošku logičtější. Převážně se vyjadřovali v tom smyslu, že jim sumec může být ukradený! Prý ho nechytají. Naznačovali, že sumec je sice požírač kapříků a línů, ale něco přece žrát musí. Většinou na toto téma odmítali šíře debatovat.
Avšak našla se i výjimka potvrzující pravidlo. Jeden starší kaprař mi převyprávěl svou příhodu se sumcem. Ve finále však vyšlo najevo, že se příběh udál zcela jinak a úplně někomu jinému. I to bývá zvykem, že si někdo přivlastní cizí zážitek, a pak ho prezentuje jako svůj vlastní.

Sumec - nelítostný kaprožrout!
Stařec a sumec
Mělo se to asi takhle. Stařík chytával na řece Odře kapříky. Jednoho letního dne mu na zdolávaného kapra zaútočil sumec. Vše skončilo polámaným prutem a utrženou rybou. Následující den se děda vydal na to samé místo a stalo se to samé co předešlý den. Dokonce se i útok odehrál na minutu přesně! Jen tentokrát kapra nezdolával, nýbrž ho měl nastraženého na štikové sestavě. Díky tvrdému laminátu zn. Lipno, navijáku Silurus s 0,60 mm vlascem nad sumcem vyhrál. Po vylovení a přeměření měl dravec rovných 190 cm! Tolik vypravěč...
Bohužel v průběhu povídání k nám dorazil jeho kolega (jak se později ukázalo, zároveň skutečný účastník zmíněného zážitku) a uvedl věci na pravou míru. Upřesnil, že poprvé sumec zaútočil na zdolávaného tlouště. Prut mu nepolámal, pouze utrhl vlasec. Sumce však nechytil hned druhý den, ale až následující týden, navíc i v úplně jinou hodinu. Za nástrahu použil karasa a zdolaný „fousáč“ měl pouhých 132 cm. Svého postaršího kamaráda tím dostal do trapné situace.
Já tak konečně pochopil, že v rybařině je zásadou číslo jedna - co nespatříš na vlastní oči, tomu nevěř! Nakonec jsme se všichni zasmáli a tím bylo o různé špičkování postaráno.

Podobné případy kazí sumcům reputaci.
Co na to příznivci lovu dravců?
U této skupiny rybářů by si jeden myslel, že se nenajde nikdo, kdo by sumce odsuzoval a dával mu nálepku „škodná“. Bohužel opak je pravdou! Poměrně mnoho vláčkařů chytajících převážně menší dravčíky (jako jsou okouni a tloušti) nenávidí sumce už jen při vyslovení jejich jména. Většinou jsem od nich slýchával stesky: „Kolik v revíru bývalo okounů (jelců) a kde jsou? Od té doby, co je všude sumců jako máku, tak je s nimi amen!“
Schválně jsem těmto lidem sdělil názor kaprařů, kteří tvrdí, že hlavní potravní složkou sumce je kapr. Okamžitě mě odkázali na různé příspěvky na internetu či v literatuře, kde je popsáno období výtěru sumce a jeho vyhrocená agresivita vůči okounům. Přesto jsem se nikde nedočetl, že by okouni měli být hlavním chodem sumců. Pro skupinu „ultralehkých přívlačistů“ je sumec škodnou a basta! Žádné argumenty nechtějí slyšet!
Lovci větších dravců, do kterých se řadí i sumec, jsou už názoru zcela opačného. Sumce si považují a za škůdce ho nepovažují.
Od diskuzí s rybáři se přesunu přímo k čerstvým loňským zážitkům, které se mi přihodily při lovu našeho sladkovodního krále.

Toto mimino zaútočilo na čtvrtmetrového cejna
Neotesánek
Na sumce líčím nejjednodušším možným způsobem – s bójkou. Jak jsem se přesvědčil, dá se takto chytit dravec, aniž bych věděl, že vůbec zabral. Podobný případ se mi loni stal a dlouho jsem nad ním kroutil hlavou...
Byl krásný letní podvečer a já měl jako vždy nastražené dvě bójkové sestavy s cejny okolo 25 cm. S příchodem šera začalo být u jedné sestavy jaksi rušno. Bójka nezvykle klepala o hladinu a cejn jezdil dokola neuvěřitelným tempem. Najednou, jako bych prsty luskl, veškerý pohyb ustal v mrtvolném klidu. Po nějaké minutce se vše opakovalo. A tak to šlo v nepravidelných intervalech stále do kola. Řekl jsem si, že na vině asi bude zamotaná sestava a začal jsem ji stahovat ke břehu. Bez jakéhokoli odporu jsem montáž přitáhl až do mělčiny a... nestačil zírat! Cejn byl živý jako nikdy a na přívěsném návazci visel za krajíček pysku malý sumík. Draveček byl sotva o dvacet centimetrů delší než nástražní ryba! Hned mi bylo jasné, co způsobilo „kolotoč“ s bójkou. Nechápal jsem, co sumík s cejnem zamýšlel, ale na to aby ho pozřel, tak by musel ještě minimálně o půl metru povyrůst.
Přiznám se, že tento zážitek byl pro mě daleko silnější, než kdybych zdolal praprarodiče zmíněného „kníratého miminka“.
Navigátoři
V létě jsem se vydal na mou oblíbenou štěrkovnu. Hodlal jsem provést průzkum nových lovišť, neboť jak se říká - změna místa, ryba jistá! Objevil jsem jeden velmi nadějný flek, kde bylo kousek od břehu několik potopených stromů. Nedaleko seděli dva rybáři. Dal jsem se s nimi do řeči. Jejich pozornosti neušlo, že jsem měl pruty připravené na sumce. Podezřele ochotně se mě snažili „ubytovat“ vedle sebe. Důvodem jejich zájmu bylo, že by rádi viděli, jak se sumec chytá. Přitom mi prozradili, že jim každý večer před pruty jeden „pořádný macek“ loví. Ať se ho tedy pokusím chytit. Neodolal jsem a usadil se poblíž. Rozložil jsem napřed plavačkový prut, abych si opatřil nástražní cejny. Rybáři mi hned nabídli cejny různých velikosti, které měli ve svých vezírcích. Prý ať si vyberu, jaké chci. Ještě se mi taková věc nikdy nestala, ale byl jsem rád, že nemusím ztrácet drahocenný čas. Před náhozem jsem se ještě zeptal, kde že přesně ten obr loví, abych mu cejna naservíroval přímo před tlamu. Dostalo se mi odpovědí, že puká asi čtyřicet metrů od břehu za potopeným stromem. Rybáři dost dobře nechápali, jak tam bójkovou montáž bez lodě dostanu. Vysvětlil jsem jim princip nastražení pomocným prutem, a tím u nich vzbudil maximální zvědavost.
První zkušební nához. Byl jsem opraven, abych nahodil víc doprava. Druhý nához. Tentokrát to chtělo zase víc doleva. Asi po desátým náhozu byli oba „navigátoři“ spokojení - přesně tam to bylo správně! Když pak k ukotvenému olovu doputoval i cejn s bójkou, koukali na mě jako na svatý obrázek. Byli nadšení, kam až ta moderní technika pokročila.
Když jsem se zeptal, na kolik centimetrů sumce tipují. Jejich odhad zněl - 180 cm! Prý téměř pokaždé chňapne po proplouvající kachně, ale zatím ji ještě nedostal. A opravdu. I ten večer proplouvala místem kachna a v jednom okamžiku se u ní udělal obrovský vír. Na zalovení sumce to však nevypadalo ani náhodou. Spíš jsem naznal, že se v těch místech zřejmě vylekal velký amur nebo kapr. Můj názor u kolegů vyvolal ostrý nesouhlas. Údajně ve stejných místech viděli několikrát v panice skákat kapry.
Konečně se setmělo a mí sousedé usoudili, že dnes z toho nic nebude. Začali zvolna balit. Ještě jsme něco probírali, když jsem uslyšel ránu na hladině. Podíval jsem se na vodu. Bójka v tahu a naviják začal kvílet přes brzdu! Přisekl jsem a ucítil na druhém konci několik ostrých kopanců. Zeptal jsem se kolegů, jestli není po trase zdolávání nějaká překážka. Spustili jeden přes druhého: „Musíš s ním jít vpravo!“ Druhý zase: „Houby, víc vlevo!“ Oba dohromady: „Tam ho nepouštěj!“ Byl jsem z jejich rad úplně vyřízený, jelikož mě navigovali takovým způsobem, že kdybych podle nich měl šoférovat, tak bych zcela jistě skončil v příkopě. Zdárně se mi podařilo minout všechny ponořené stromy a najednou jsem měl úlovek kousek od břehu. Když jsem rybu zahlédl pod hladinou, jeden z rybářů rozsvítil baterku. Všiml jsem si, že v ruce svíral podběrák. Upozornil jsem, že se do něj sumec nevleze a že ho radši vylovím rukou. Tak se i stalo. Po odeznění krátkých výpadů se dravec vzdal osudu a já ho vynesl do trávy.
Rybář, který předtím držel podběrák, hned spěchal za mnou. Tentokrát třímal v dlani obrovskou dýku! V daný okamžik jsem nevěděl, jestli ji má na mě nebo na zdolanou rybu. Kolegové měli ze sumce radost, jakoby ho ulovili sami. Až z dialogu, který mezi sebou vedli, když jsem rybu vyprošťoval, mi došlo, že nemají radost ze zážitku, ale z toho, že je sumec venku. Podle nich jejich místo získalo znovu na atraktivitě, jelikož „škodná“ byla pryč. Zhotovil jsem sotva pár snímků, když kolega s dýkou pravil: „Mohl byste mě vyblejsknout, jak sumce zařezávám? Ať se mám čím pochlubit v hospodě...“
Z jeho slov mi naskočila husí kůže. Oznámil jsem mu, že ho určitě zvěčním, jen co sumce přeměřím. Měl rovných 130 cm. Potom jsem dodal, že chci, aby fotka byla co možná nejhezčí, proto ještě úlovek očistím od nalepených nečistot. Pak jsem rybu odnesl k vodě. Chtěl jsem sehrát divadlo, že mi sumec mou nešikovností uteče. Stálo mě to sice koupel, což mi v letní teplé noci nevadilo, ale povedlo se.
Teprve po vychladnutí obou horkých hlav jsem naznačil, že mi ryba neutekla, ale že jsem ji úmyslně pustil. Dostalo se mi odpovědi, že kdybych jim to řekl předem, že neví, jak by zareagovali. Pak se mě zeptali, proč tedy sumce chytám, když je zase pouštím. K tomu si neodpustili komentář, jací jsou sumci hrozní zabijáci a že by neměli ve vodě být! Na můj dotaz, proč si to myslí, se po sobě beze slova podívali. Tím jakoby mi dali na čelo nálepku - „blázen“. Ale s tím se dá v pohodě žít. Nakonec jsem byl rád, že vše dopadlo tak, jak to dopadlo...

I přes nebezpečí zaříznutí dostal svobodu...
Co dál...
Je velmi smutné, kolik rybářů má větší radost z fotky zapíchnuté ryby, než ze snímku živé ryby. U sumců to navíc platí stonásobně! U vody se dají zažít různé příběhy, ale při lovu sumců, díky tomu jaká k nim panuje nenávist, jsou tyto příběhy ještě víc dramatické.
Mohl bych s podobnými historkami pokračovat. Je jisté, že do budoucna další příběhy ještě přibudou. Přesto doufám, že se ledy nenávisti prolomí a rybáři začnou chápat tyto krásné dravce z jiného úhlu pohledu než dnes. Vždyť každá ryba (a kterýkoliv živočich) má stejné právo na život. Bohužel zatím o nich rozhoduje opět a zase jen člověk. Jelikož mám zkušenost, jak instruktoři v rybářských kroužcích vrývají do mysli dětem báchorky o tom, jak je sumec nemilosrdný ke všem ostatním tvorům, tak se trochu obávám, abychom za pár let na tuto rybu nevzpomínali jen z obrázků, nebo abychom za ní nemuseli jezdit jen do ciziny. Pevně věřím, že tato situace nenastane a že náš král vod zůstane i nadále králem, s kterým se budeme stále setkávat při našich rybářských výpravách. Zničit vše se dá rychle, ale náprava je běh na dlouhá léta i desetiletí. Což v naší zemi platí obzvláště...

Výřad škůdců
Ať se u nás „fousáčům“ daří!
Text: Petr Ramian alias Petula
Fota: autor a archiv redakce
No, dokážou udělat pěknou škodu, když na to přijde. Na Berounku jich vysadili docela velký množství a od ty doby tam nelovim žádný ostroretky, padoustve ani žádný z tehle krásných říčních ryb. Trochu mi přijde, ze tam jsou jen sumci a kapři, ulovit kapra je pro sumce nesmírně obtížné. Da přednost bile rybě. Jenze je to nakonec chyba svazu, ze jich tam nasypali tolik.
Palivec> tak to zřejmě vidět mohli. Tyhle nej sonary rybu i normálně vykreslí.
Bořík> A proč? To je jako by jsi tvrdil, že když není v lese medvěd, není to v pořádku.
David H.> Ovšem na tom jezírku, co jsem popsal, je zásoba kaprů stále doplňována zarybňováním a i přirozeným přírůstkem. Hlavně cejn se množí masově a při tom velcí tam jaksi nejsou. Možná se obětují za děti. I karasů je tam spousta. A ti jsou pro změnu velcí dost.
David H.> Asi to bylo ono. Myslím Lowrance to byl, typ nevím, ale asi z těch lepších, když říkal že ten krám barevnej stál víc jak 3000 eurodrachem, což je asi na sonar pro hobby rybáře dost. Já tuto techniku nesleduji. Spíš počítače a fotoaparáty.
Venca Zelenka> Samozřejmě. To mají prostě rybáři ve vínku – přehánět, natahovat ruce, dramatizovat atd. Ono je to ale vcelku jednoduchá logika – sumec musí žrát. Pokud se někde přemnoží (může se stát), pak mu brzy dojde potrava a jaké má možnosti? Na uzavřeném revíru nic moc – nějaký ten kanibalismus, případně adaptace na jiné druhy potravy, každopádně hlad = rybář má úspěch takřka zaručen – nastražíš rybu, brzy ulovíš. Nahodíš wobler – brzy ulovíš. Hlad je svinstvo.
Na řece ryby mohou migrovat – tzn. pokud někde dojde žrádlo a vypukne hlad a rybář tu chvíli trefí, zachytá si. Pokud mají ryby možnost migrace, tak se přesunou jinam (třeba jen jejich část) a přemnožení je fuč. Je li to někde mezi jezy bez možnosti migrace, opět platí co na stojáku = málo žrádla = hlad = eldorádo pro rybáře.
Logika mi přijde fakt vcelku jednoduchá.
Bořík> jsem přesvědčen, že takto zeširoka a nekonkrétně je to tvoje tvrzení také nepřesné, až zavádějící a velmi pravděpodobně tedy nepravdivé. Ne každý revír potřebuje ke svému zdárnému vývoji sumce. Dokonce bych řekl, že většina revírů toho sumce k plnohodnotnému životu nepotřebuje vůbec.
kecají.sumec jest základem plnohodnotného rozvoje života vodního a rybářského revíru!!!
Venca Zelenka> Tak pokud to tvrdí dědouškové na jaře, že nic nejde a chytají s „třicítkou kmenem“ a pletenkou na 30kg jako návazcem, tak to neberu jako bernou minci. Je třeba rozlišovat informace a ideálně se sám přesvědčit a nedat na nikoho :-).
A sumcema tuplem, to si troufnu tvrdit, že ty „mýty“ o přemnožení, se v dnešní době v drtivé většině nezakládají na pravdě.
David H.> Ono to tak bývá a moc bych za to nedal, že to někteří úmyslně roztrubují a zveličují. Zrovnatak jsem byl na vodě, kde podle místních není ani šupina a docela parádně jsem si zachytal :-) Jednou mě kámoš požádal ať mu ukážu jak chytám, tak jsme šli na vodu kde se prej už měsíc nechyt kapr, no a světe div se nám uvízli nějakým zázrakem na háčku 3 :-D no čert, aby se v tom vyznal jak to vlastně všecko je :-)
Palivec> Pokud měli nový typ 3d echa, pak mohli mít pravdu…
Venca Zelenka> Stejně jako Kubas :) ono to většinou není tak horké. Jednou o přemnožení mluvil známý. Řeka plná sumců a ostatní ryby prý fuč. Ovšem ti hladoví sumci nešli chytit :) Podlehl jednoduše místním řečem.
Venca Zelenka> K tomu není moc co dodat :-). A s touto větou souhlasím: „Já jenom vždycky slyším o takové vodě jak píšeš, ale ještě jsem takovou nenašel :-)“.
Palivec> Moc dobře si udělal :-) taky si do nenažranců občas s chutí rýpnu :-) Je to k pobavení je hecnout a poslat na to zaručeně pravé místo :-D Na podzim sem byl taky na sádkách si koupit nějakého línka a taky tam měli sumíky přesně na pekáč :-) když už jsem tam byl tak jsem přibral aj pár větších okounů do rybníka ( trošku se nám přemnožily oklejky ) je to fajn, že je už leckde k dostání čerstvá česká ryba, i druhové zastoupení je výrazně lepší a nejsou ani tak dobyté jak bývaly před lety, klidně se dají použít i jako mateční do rybníčku, mívají i nádherné perlíny či plotice, no kolikrát je to lepší jak televiza :-)
Venca Zelenka> No já měl nedávno 2 šedesátky a byly výtečné. Aby se někdo nevzrušil do nepříčetnosti – koupil jsem je v rybářství, kde je prodávají jako jateční rybu spolu s kaprem, štikou, duhákem a tak. Trochu jsem vykolejil známého, také rybáře, který mne viděl vystupovat z auta a nestihl mne zastavit a čekal mne u auta a uviděl v autě plastový pytel a v něm tyhle ryby. Už umrtvené. A ptá se, že kde jsem je chytil. Já že tam a tam, kousek od kostela (skutečně jsem si podběrákem ty ryby chytil sám). Známý s vykulenýma očima říkal, že tam také musí zajít a chytit si sumce (ona nedaleko teče dost velká řeka). Nechal jsem ho v tom, jen jsem upozornil na minimální lovnou míru, kterou ti moji sumečci neměli.
chosebaits> Tak ona taková dobře prohřátá metrovka v udírně není vůbec špatná věc :-) Sám si každý rok nechám 2–3 sumíky do bříška :-) Po letech koštování má u mě sumík lovnou míru 100–120cm menší jsou na chuť sice lepší, ale je na nich dohromady prd a větší už začínají být masný hnus :-)
Venca Zelenka>Není třeba dělat revírum reklamu-:DDD Víceméně nějaká řešení se udělala a několik sumců dostalo nový domov a někteří hold i teplo domova.
usak> Já jo, mezi těma dravcema je to furt dokola, jak se někde potkají a mají tu možnost tak se zobnu navzájem a je jedno co je to za druh, větší blafne toho menšího. Jen vzácně se tolerují navzájem a to na místech, kde mají dostatek schovávaček a hromadu žrádla, tak si navzájem nekonkurují. Těch příkladů mám za ty roky dostatek, štika ve štice, sumík v candátovi, sumík v sumíkovi, 2 roky spátky jsem si nechal štiku kolem 70 a byla plná 15–20cm candátku, viděl jsem aj okouna šluknout malou štičku, candát plný okounků, tak to prostě je, tlučou se navzájem mezi sebou :-D
S tím sumcem je to to samé, když většina změní přístup, tak pak si myslím, že přibude více hospodářů, kteří budou zarybňovat dle nějaké rozumné úvahy a v souladu s přírodními zákony. Pak to třeba bude jednou fungovat.
chosebaits> Ano, toho se bojím taky. Lidi a hlavně rádoby rybáři, nemají k rybám a vodě uctu, berou všechno, ale berou rychleji než se stihá osádka obnovovat. Samozřejmě K70 je ok, ale kolik z nás ji dodržuje? Věřím že hodně, ale já mám ve svém okolí asi 10 rybářů, kteří chytají už mnoho let a kromě jednoho, který bere jen velmi málo ryb, tak všichni berou co má míru. Deset kaprů z vycházky není problém, a rybářský řád neřeší.
Ale toto asi nevyřešíme. Důležité je, že shodneme na tom, že to nevzdáme a budeme se snažit, aby bylo víc poctivých rybářů, kteří budou ohleduplní a že díky i různým DVD a knihám od lidí jako pan Havlíček a jemu podobní, budou postupně přibývat rybáři, kteří vezmou jen tolik, kolik opravdu potřebují a že i naše děcka budou mít ještě co chytat. Teda kromě kapra.
Jak píše Palivec, jediná jistota je změna. Tak snad to bude změna k lepšímu.
A protože člověk je na vrcholu potravního řetězce, tak je na člověku, aby změnil situaci. Je jen otázka jakým směrem to nakonec půjde.
chosebaits> Tak já jsem si myslel, že jsem ti částečně odpověděl :-) Já jenom vždycky slyším o takové vodě jak píšeš, ale ještě jsem takovou nenašel :-) Je sice fakt, že v některých úsecích je jich povícero, ale o kilometr dál není ani fous a jsou tam zjediného důvodu, mají tam co žrát, jinak by tam netrčeli. Ale jestli je to opravdu tak jak popisuješ, moc malých sumců a žádná bílá ryba, tak bych tam fouknul pár dvoumetrovek a něco málo 80 candošů, ti by si udělali pořádek už sami. Moc tomu, ale nevěřím, že je to tak dramatické, nebo stačí roztroubit kde se ta voda nachází a kormorán dvounohý dílo zkázy dokoná, za dva roky tam nebude ani fous.
chosebaits> Extrémy? Těžko říct, co je správně, nebo přirozené. Občas se rozčílím, když čtu, že se kdesi, např. v Moravě objevují nepůvodní druhy, vytahující z Dunaje, kdysi žijící (údajně) jen kdesi hodně na jihu. Nemám na mysli piraně vysazené nějakým šíleným akvaristou. Ale migrace různých druhů jsou přece normální, to jen někteří naivkové si myslí, že ideální svět je neměnný. Právě že jistotou je právě jen změna (jak praví klasik). Nakonec i to, že člověk žije na všech světadílech, je projev migrace. Jistě, některé jevy jsou z hlediska délky lidského života těžko registrovatelné. Ab i třeba 2000 let nic není, ale i evoluce probíhá stále, protože se stále mění podmínky.
David H.> Davide, já je neviděl, ale sumcaři tvrdili, že je našli echoloty. Měli ty „nej“. Říkali, jak jsou ty ryby velké, kde se válí a kolik jich přibližně je. Celou vodu neprohlédli z technických důvodů. A potom jim věšeli líny na trhačkách v jejich blízkosti. Já ty ryby neviděl, ale viděl jsem slíznout z hladiny dost velkou mladou kachnu a podruhé zase lysku. Já kvůli nim koupil tvoji knížku o lovu sumců, abych se poučil, protože s vousáči zkušenost nemám. A i když jsem si ji s chutí přečetl a potom ještě další, pustil jsem to z hlavy. Stále tam vysedávají kapraři a voda je přeházená udicemi křížem krážem, takže nekonfliktní vláčení je problém a vedlejším efektem jsou koňské sumčí háky a koňské pelety v mých zásobách. Pruty jsem nekupoval, spoléhal jsem na staré plné skelné lamináty Sázava, šňůra 100 kilo by asi také stačila. Možná by případný boj s velkým sumcem nezvládly navijáky Black Cat 880,které jsem koupil levně v nějaké akci. Nejslabším článkem mé potenciální antisumčí sestavy jsem i tak asi já. Většinou už nemám výdrž, někde trčet v nekonfortu několik dní a nocí.
Nevyn>Zajímavá otázka.V dobách dávných dle mého se sumci nenyl problém,jelikož nebylo tolik vhodných vod pro jeho populaci.Vybudováním přehrad a jezu se sumcům dosti pomohlo .Tam kde je dnes jez a muže tu zde v klidu žít sumec bylo před časem pár centimetrů vody a v té malé vodě se proháněly parmy,plotice atd. Predátor byl pouze člověk,vydra či čáp.
Dnes je tam sumec na špičce potravního řetězce v daném biotopu.Pak je to na člověku ač chceme nebo ne.Zní to blbě,ale člověk už od počátku své existence je lovcem a tak …
V neposlední řadě sumce nikdo neuměl chytat a kdo ho zapřáhl,tak ho většinou utrhl.Sumec se namnožil přirozeně do současného stavu.
Bylo by zajímavé,kdyby třeba člověk neuměl chytat 50 let candáty.Také by jich bylo dostatek,pokud by to teda revír uživně unesl.
Před 25 lety nikdo neuměl chytat velký kapry . Moc se nevědělo že tu jsou a tak jich bylo všude kvanta.Toto vydrželo do prolomení kaprařiny na boilí a dnes si tyto ryby chráníme K 70kou.
Pokud toto není pro nás člověka rybáře jako veliké ponaučení do budoucna,tak se bojím co bude následovat třeba i se sumci.
chosebaits> Jiste, každý rybář, jiná zajmova ryba. Spis je otázka zda lze opravdu a realne ovlivňovat osadku a hospodaření na MO. Žádný extrem není dobry. Ale obávám se, ze spousta lidi přírodu a vodu obecne moc neřeší. Stáčí se podívat co se valí na břehu. Jebto škoda. Drive žádný problem se sumci nebyl, cim to asi bylo?
Nevyn> Je to těžký.
Člověk by neměl narušovat a zasahovat do přírody ,ale jelikož už se tak stalo tak bouhžel někdy musí zasahovat dál.
Extrém je voda plná sumců a extrém je voda bez sunců.Ano,rybí obsátka by měla být vyvážená.Na toto musíme koukat ač chceme nebo ne.Na revír nechodí jen sumcaři,ale i jiní rybáři a ty zde mají přeci právo ulovit svojí rybu.
Našel někdo opravdu při kuchání nějakého dravce mezi jeho potravou malého sumce?! Jinak hlavní škodnou na tekoucích vodách je jednoznačně nepůvodní kapr.
Například na jednom mem oblibenem reviru byl tuto sezonu premnozeny tloust, poter proste neexistoval, protože hobtlousti vyzrali. Menší okounci také nebyli, i kdyz drive byli v hojném počtu. Ale na tresen se tahal jeden tloust za druhým. Tento případ asi taky nikdo neřešil a neřeší, stejne jako kdyz nekde je premnozeny bolen. Jak jde o sumce, tak všichni vyrazi do boje. Zvláštní.
chosebaits> Mate pravdu v tom, ze na tom úseku to byl asi extrem a je to o tom jak kdo přemýšlí o vysazeni nasady. Ale jak sám říkáte, hospodář muze byt dobry, ale pokud dostane narizeni od vyšší šarže, asi s tim mi neudělá. Ja znám zase reviry, kde se sadi jen kapr a jen kapr je nejlepší, protože ho na nasi MO všechno chtějí. Žádný extrem není dobrý, ale ti hospodář to nemaji lehké. Každopádně sumec dle me skodna není, pokud není premnozeny, jako v úseku co zminujete Vy. Pak to muze byt asi velký problem, ale zase se da jiste resit, tak aby byla nastolena rovnováha.
Čekal jsem nějakou reakci na muj příspěvek a ono nic.Přátelé ,nebojte se reagovat.Snesu všechno krom urážek.Rád uslyším názor ,jak by se kdo zachoval v oném 2kilometrovém useku.
Dobrej článek, tak aj já přihodím něco málo postřehů od vody. Sumci byli v mnoha vodách od nepaměti či dlouhá desetiletí aniž by si jich někdo převelice všímal, on se sice nějaký občas chytnul, ale mnohem častěj to někomu upálil a hned vznikla letitá historka o monstru :-) Zvýšený zájem nastal až v posledních 20 letech, souběžně stím začaly první fámy o přemnožení, protože ze začátku se chytalo opravdu hodně velkých ryb. Na revírech, které pravidelně navštěvuju pozoruju následné změny. Dokud byl ve vodě dostatečný počet větších sumců ( 150+) nejběžnější lovená velikost byla 100–120cm, pod metr jsem se dostal jen zřídka kdy a z ulovením nástražní rybky na místě jsem nemíval problém. Občas se jim podařilo vytřít a hned byla voda plná 15–25cm sumíků, tak, že se na žížalu nehodilo ani chytat. Následný rok se ovšem vytratili a už jen zřídka jsem chytnul nějakou 50–60ku, přirozená regulace mezi dravci fungovala dokonale, vždyť který dravec by pohrdl při podzimním vykrmování malou tučnou rybkou a zbytek redukce dokončí sami sumci na zimovištích. Jak začalo ubývat větších ryb, začalo přibývat menších a průměrná lovená velikost klesla o 30cm během několika málo let. Rovněž začalo být i daleko složitější nachytat na místě lovu nástražky. Rovněž tak začalo ubývat i candátů, vetšinou jezdím chytat z maminou, ta chytá candáty a já sumíky, lovné místo mají oba druhy stejné, nejdnou chytla pod bojkou candáta a já hodinu na to sumíka, či naopak, mě se na 30cm plotici pověsil candát a ona na 15cm oklej chytla sumíka :-)v současnosti ona chytá míň a menších candátku, já o trošku víc, ale daleko menších sumíků. Jediné, čeho chytám víc při lovu sumců je kapr, zatím co dřív jsem běžně chytal plotice, jelce, cejny, ostroretky, podoustve, teď bývá kolikrát první ulovenou rybou kapřík. Škodnou revíru zůstává i nadále jednoznačně ta dvounohá :-) Na členské schůzi jsem se nestačil divit, když jsem si četl statistiku úlovků, minimálně 1/3 odnesených ryb není zapsaná. Už si to nepamatuju přesně, ale z jednoho revíru bylo údajně chyceno jen 6 candátu, přičemž já jsem viděl odnášet minimálně 10ks a o tom co jsem neviděl si žádné iluze dělat nebudu, bezesporu brali jen když jsem tam byl já :-D zbytek roku se určitě nic nechyto :-)
David H.> Máte pravdu. Prostředky nemám, ale možná to zkusím, když jsem chytal na Nežárce u Dolního Žďáru, místní mi říkali, že tam sumec není. Ale kupodivu zabral na peletu halibutku, bohužel na kaprovou sestavu a výsledek byl, že sumík se urval asi 1,5 m u břehu (nebyl to žádný velikán, tak odhadem něco přes metr, ale byla tma, tak těžko říct), aspoň že háček byl bez proti hrotu, spíš zázrak že se sekl. Nicméně jako motivace dobrý, bohužel to bylo poslední den a ráno jsme odjížděli zpět do Brna. Takže jak říkáte, zkusím to, zase v červenci, až pojedu na měsíc na chatu, a třeba se podaří.
Nevyn> Na pelety se napřed musí naučit. Pokud ale máš prostředky a chuť na naházení desítek kil do vody s nejistým výsledkem, zkus.
David H.> A právě proto by mohli fungovat ty pelety? Vy jste to určitě už zkoušel, jako sumcař. Má to smysl nebo je to slepá kolej?
Palivec: ještě je le otázka, jestli tam fakt jsou. Možná kdyby se to slovilo, byl by kdekdo prekvapen. Ono totiž na Pádu, na Ebru apod toho žrádla mají také extrémně hodně, proto také rostou jako z vody a přesto se chytají.
Palivec> V pohodě. Příště budu dávat bacha. A jak píšeš, zkušenosti z Ebra budou asi passé, ale zkusit se to musí. Jinak muška je fajn, ale na mě je to vyšší dívčí. Ale musí to být fajn, zabrodit a zkoušet štěstí. Věřím, že se k tomu časem dostanu, ale zatím se mi to jeví jako strašně složité.
Nevyn> Nic se neděje. Ten zlý tady bývám spíš já. Už su ufrflanej dědek,kterýmu se nikdo a nic nezavděčí. Už seru sám sebe.
Palivec> Promin, ale já tě neškolil. Jen jsem klikl na tvůj nick a chtěl navázat na to co jsi psal. To že je to pěkný článek mělo patřit autorovi. Moje chyba, na foru jsem nový. Naopak souhlasím s tím co jsi psal. Nebylo to nic proti tobě.
Nevyn> Já proti článku nic nemám. Někde jsi něco takového vyčetl? Tak to máš halucinace. Proč mne školíš, že je pěkný? Já si to taky myslím, ale kdybych měl jiný názor, tak si můžeš ten svůj dát… Ale nic ve zlém – každý revír je jiný. I ti, co jej spravují. Popsal jsem jen, jak to kdesi je. Nabídka velkých smradlavých sumčích pelet je bohatá, není problém je koupit. Mám je také v nějaké dóze. I kované sumčí háky. Ale já se tomu nevěnuji, jen to jednou za 2 roky zkusím jeden den, či spíš noc. Jsem spíš na mušku. A zkušenosti z Ebra, jsou v tom případě naprosto passé. Oni ti sumcaři, co se na tu vodu 1–2× ročně na pár dní vypraví, většinou rybaří na Pádu a na Ebru. Takže zkušenosti asi mají. Ale na té vodě na ty přežrané sumce nějak nefungují.
>@Palivec – Je to pěkný článek, já sice nejsem sumcař, ale tuto sezónu se jím chci stát. Osobně souhlasím s autorem článku. Sumec je ryba a patří do našich vod. Ale jak píše Palivec, na některých revírech je sumec už nebere na standartní nástrahu (lín, kapr, cejn), úhoř u nás moc použít nejde. Můj kamarád co jezdí na Ebro tvrdí, že se mu začíná dařit chytat sumce i nás na sumčí pelety. Nevím zda a jak to funguje, protože jsem to osobně nezkoušel, ale možná je to cesta, alternativa. Pokud jsou revíry, kde se ví, že jsou tam velcí sumci, ale hospodář a místní rybáři je tam nechtějí, pak by možná nebylo od věci, sumce ulovit (pokud to bude možné) a živé je přemístit na jiný revír. Protože upřímně zabít rybu, která je starší než já, nebo má velikost kolem 2 m je naprostá hovadina a velká škoda. Jak říkám, je to můj názor.
Tak jsem si po dlouhe dobe s chuti precetl clanek a mel poteseni ze cteni. Hezky napsano. Autorovi velke diky za clanek. Tesim se na dalsi.
Pěkný článek.
Prvně k zarybňování.Hospodář MO toho až tak ve změně zarybňování moc neudělá,nebo ony zarybňovací plány dostane z vrchu-US.US zase tvoří zarybňovací plány a do toho mu tak trochu kecají uředníci z krajského uřadu .Jen tak pro objasňenou, jak se tvoří zarybňovací plán.
Pravdou je,že je na MO a US jestli nasazuje např.štiku rychlenou 3 cm a nebo roční 30–40 cm.
Ke škodné.Největší škodnou v revíru je zajisté člověk.Každý zásah člověka do přírody vždy něco přináší a něco bere.Sumce nepovažuji za škodnou do jisté míry..Je to dravec a predátor , který do našich vod bezesporu patří a má tu zde své místo.Otázkou je,do kdy tam má určitý počet kusů to své místo.On je na vrcholu potravního řetězce ve vodě a jedíný kdo je nad ním v onom řetězci je člověk.I člověk je součástí onoho koloběhu a tak prostě i ten sumec končí v potravním řetězci-teda na talíři.Neuděláme nic.
Ať se na to kouká každý jak chce,ale na revírech se hospodaří.Tak jako si zelinář nenechá sežrat zelí od housenek a vinař víno od špačků,tak hospodář revíru si nenechá vyžrat řeku či rybník sumci.
Trochu se okolo našich vod motám ,né jen jako řadový rybář. Sumec jako takový mi opravdu nevadí.Může dle mého plavat v kdejaké louži ,ale jen do té doby než je to pro danou vodu unosné-uživné.
Např. na jednom 2 kilometrovém úseku se tahal sumec jako na běžícím pásu ve velikostech 70–100 cm.Na tomto úseku se už téměř nedalo chytit nic jiného než ony sumci, nasazený kapři , uhoři a přitom se zde každoročně nasazovala bílá ryba 10cm,ostroretka 10 cm,jesen 10 cm,candát 10 cm a štika převážně rychlená 3 cm.Když zde nebyla bílá ryba,tak už asi nemělo ani cenu nasazovat candátky 10 cm a štiky 3 cm,když zde neměly co žrát.
Není teda zde něco špatně?? Řekl bych,že zde bylo sumců až moc a téměř vše co se jsem nasadilo padlo jako krmení pro ony sumce. Co teda dělat???
Ty všechny ryby co se nasazují stojí peníze -naše peníze!! Hlavně někdo se snažil a makal na tom ,aby tyto ryby odchoval do jisté velikosti,aby je mohl nasadit do revíru.Určitě to nedělal proto,aby krmil sumce,ale proto aby ve vodě plavaly ryby pro řadové rybáře ,který je chtějí chytit.
To asi vše a každý si to muže nyní přebrat jak chce.
Je sumec škodná???
Žádný extrém jistě není dobrý a tak je dobré k této problematice přistupovat.
Z onoho 2 kilometrového úseku jsem i já nějakého fouska odnesl,ale nesnížil jsem se k tomu,abych onu vodu vyraboval pokud by to teda bylo možné.Těším se na den,až mi zase zabere ten sumík co měl loni 150 cm.
Pepa.
Moc hezké čtení, pěkné.
Sam jsem sumcar a tento clanek ma scela pravdivy pohled na dnesni situaci…
Už jsem se tady před časem zmínil o nevelkém, ale pěkném jezírku (cca 5 ha), následku těžby štěrku, napájeném krom spodní vody i přítokem ze pstruhového potoka. Kaprová voda (nad 60 se povinně pouští, tak výskyt větších se zvětšuje, ale mezi úlovky kapr dominuje), občas štika, dost cejnů, nějací líni, duháci a karasi. A škodná: sumci. Prý 20, délky ke 2 metrům, i nějací menší. Výsledek neuváženého zarybnění v minulosti. Je snaha velké sumce dostat pryč, protože se ví, že žerou násadové kapry, ale nějak se nedaří. Občas, ale ne každý rok, se uloví náhodně nějaký sebevrah z těch menších sumců při lovu kapra, ale cílený lov provozovaný jako kampaň specialisty, se nedaří. Echolotem je najdou, nainstalují líny a jiné dobroty a číhají nšěkolik dní a nocí a skutek utek. Já to zkoušel pár krát s vláčením, ale chytil jsem jen pár štiček, i když výbavu včetně nástrah, jsem měl vcelku vhodnou. Jen sumci měli jiný názor. Oni jsou, podobně jako duháci, přesycení přirozenou potravou, přičemž její přísun se stále zajišťuje, tak proč žrát dřevo, gumu, plech nebo divné ryby…
pěkné
hezk napsano