
Jmenoval se Josef Dušek a vlastnil továrnu na zbraně značky DUO – Dušek Opočno. Po převratu ji však zabrali komunisté a ještě koncem sedmdesátých let, kdy jsme spolu začali chodit na ryby, mu tato křivda ležela na srdci. Na rybách jsme toho moc nenamluvili a soustředili se hlavně na lov. Pan Dušek seděl nad svými štípanými pruty, které mu na míru postavil mistr Troníček a sledoval policajty, houpající se ve větru. Po několikahodinovém mlčení náhle začal nadávat do ticha přírody. Pak se otočil ke mně, protože mu došlo, že čtrnáctiletý kluk, tak emociální výlev asinechápe. „Zdeňku, už vás ve škole učili, jak se znárodňoval majetek?“ Zakýval jsem hlavou, že ano. Starý pán se trpce usmál, ani nechtěl slyšet, co nás ve škole učí. „A chceš slyšet, jak to bylo doopravdy?“ „To bych moc rád?“ vyhrkl jsem nadšeně, protože mi došlo, že budu vědět něco, co možná nevědí ani učitelé. Ten den jsme žádnou rybu nechytili, ale v pondělí jsem šel do školy s úplně novými poznatky a bylo jasné, že s učiteli se o ně pro jistotu dělit nebudu.

Továrník Josef Dušek z Opočna
Rozporuplná doba
Jen stěží si dnes člověk dokáže představit, jaká nálada v letech 1948 – 1952 vlastně panovala. Radost z osvobození velmi brzy vystřídalo zklamání z nástupu nové diktatury a vlády totalitního režimu. Zprvu možná vypadalo všechno nadějně, vždyť z některých propagandistických filmů doslova čiší budovatelská nálada. Komunistická strana však velmi brzy přitvrdila a začalo být zle. Při znárodňování přišly první na řadu velké fabriky. Drobným živnostníkům bylo ze začátku slibováno, že budou mít dovolenoprovozovat svoji živnost dál. Postupně ale došlo na všechny a veškerou kontrolu nad výrobou převzala státní moc. Firma Rybářský sport Jaro J. Rousek, Zámek Žďár – Morava, byla zabrána a přejmenována na národní podnik TOKOZ (zkratka TOvárnaKOvovým Zbožím), který se stal největším výrobcem rybářských potřeb na našem území.

Změna loga proběhla celkem hladce
Wenzel Thöner, byl jako sudetský Němec po válce odsunut do Německa a na firmu SOL Děčín uvalena nucená správa. V roce 1952 je továrna zrušena a veškerá výroba rybářských potřeb přestěhována do Žďáru nad Sázavou.
Znárodněné značky
Hlavním artiklem národního podniku Tokoz byly pochopitelně pruty a navijáky. Ve výrobním programu však nechybělo ani ostatní rybářské náčiní.
V rybářských obchodech se během padesátých let doprodávaly zásoby znárodněných výrobků, Tokoz mezitím vyráběl součástky, které již docházely a pochopitelně zahájili výrobu nových modelů. Důležitá byla i redukce, protože zboží od různých firem si vzájemně konkurovalo. Schvalovacím výrobním plánem nakonec prošly tři druhy smekacích navijáků, dva polovrháky a různé druhy koleček.
Smekací naviják Record
Znárodněný model Sol Triplex se doprodával pod novým názvem TokozRecord. Od původního Triplexu se zpočátku lišil pouze jiným kovovým štítkem u kličky, na kterém byl místo nápisu Sol Triplex nápis TokozRecord. Postupně však prodělal několik vývojových změn, kdy bylo mechanické překlápění nahrazeno pružinovým.Z tohoto důvodu se změnilo provedení nožky a překlapěče. Mezi sběrateli panuje několik rozlišných názorů na vývoj tohoto navijáku, jisté je však jedno. Naviják byl koncem padesátých let nahrazen novým, velmi podobným modelem značkyReex.

SOL Triplex

TokozRecord se zprvu lišil jen názvem na štítku

TokozRecord, pohled z druhé strany
Record – technické údaje z katalogu 1955
Zdvih cívky: 8 mm
Kapacita cívky: 100 m vlasce 0,30 mm
Výška: 105 mm
Váha: 0,209 kg
Balení: po 1 kuse v lepenkové krabici
Cena: 45,- Kčs
Provedení: těleso navijáku černě lakované a bubínek leštěný ze stříkaného hliníku. Bubínek je poháněn kuželovým soukolím s multiplikací 1 : 2,63. Překlapěč je nucený, působí okamžitě v každém bodě. Cívka je opatřena signálním zařízením.
Smekací naviják Stabil III
Těchto navijáků vzniklo několik verzí. Jako první se doprodávaly zásoby firmy Rousek, která tento naviják vyráběla. Postupně byl Rousek Stabil III nahrazován součástkami vlastní výroby a vznikaly tak různé kombinace.



První podoba TokozStabil III
Stabil III - technické údaje z katalogu 1955
Váha: 320 g
Výška: 130 mm
Obsah cívky: 75 m šňůry 0,40 mm
Balení: po 1 kuse v kartonové krabici
Cena: 78,- Kčs
Provedení: většina součástí tohoto navijáku jest vyrobeno z lehkých kovů, převážně z hliníku. Bubínek poháněn kuželovým soukolím s multiplikací 1 : 2,22. Plastická cívka s vlascem je lehce seřiditelná pomocí křídlové matky unavovací brzdy. Překlápěčjest nucený a působí okamžitě v každém bodě. Vlasec je veden přes otáčivou kladičku sklovitě kalenou a popuštěnou.
Skříňka navijáku jest černě lakovaná, ostatní součásti jsou leštěné.Tento naviják možno dodávat na přání také s kličkou uzpůsobenou pro navíjení na pravou ruku. Proti zpětnému točení jest zajištěn maticí umístěnou mezi kličkou a kličkovým ložiskem.
Kličku možno odšroubovat.



Stabil III - již kompletně ze součástek Tokoz
Smekací naviják Tap
Trojlístek smekacích navijáků doplňuje kousek vskutku excelentní. Vynálezce, zlepšovatel a hlavně výborný řemeslník Adolf Tlustoš, vymyslel naviják světových parametrů.
Název TAP je zkratka Tlustoš Adolf Praha. Firma Tlustoš vyráběla tři velikosti navijáku. Malý pstruhový, střední přívlačový a velký přehradový. Tokoz převzal pouze nejprodávanější střední verzi. K velké a malé verzi se vrátil ažv sedmdesátých letech.
První model měl původní součástky a pouze nový, plastový štítek,s označením TapTokoz Made in Czechoslovakia.

Novější a starší provedení navijáku Tap
Tap: technické údaje z katalogu 1955
Délka: 100 mm
Výška: 130 mm
Výška se sklopenou nožičkou: 100 mm
Obsah cívky: 100m vlasce 0,35 mm
Váha: 250 g
Balení: po 1 kuse v pouzdře
Příslušenství: náhradní cívka, montážní klíček
Cena: 185,- Kčs
Provedení: vyroben převážně ze stříkaného hliníku. Skříňka lakovaná, nožička, bubínek leštěný, součástí ocelově poniklovány. Převod z hnací hřídelky na osičku děje se prostřednictvím šnekového ozubení v poměru 1 : 2,4.
Překlápění obloučku je nucené a působí okamžitě v každém bodě. K zabránění poškození obloučku vlascem je opatřen překlápěč otáčivou kladičkou kalenou a popouštěnou. Nožička navijáku ke snadnému uskladnění je sklápěcí a při provozu zajišťuje se zajišťovacím kolíkem. Cívka zachovává svoji osou stálý směr směřující k vývodnímu očku na prutu a otáčí se pozvolně kolem této šikmé osy, čímž se dociluje pravidelné křížové vinutí vlasce. Naviják je opatřen účelným zařízením k zamezení nežádoucího zpětného chodu, maticí umístěnou mezi kličkou a kličkovým ložiskem.

Exportní verze, ještě ze součástek TapTlustoš



Naviják Tap–nová podoba, již kompletně ze součástek Tokoz
Otočný naviják Hudson
Původní výrobce Jaroslav Stibůrek Praha
Provedení: Cívka bakelitová, patka opatřena otáčecím kloubem, klouzavá brzda. Naviják je opatřen vynikajícím signálním zařízením.

Otočný „polovrhák“ Hudson
Muškařský naviják 107 B
Původní výrobce J. J. Rousek, Zámek Žďár.
Průměr cívky: 75 mm
Hmotnost: 200 g
Výška: 89 mm
Provedení: bubínek navijáku jest z hliníku lakovaného krystalovým lakem. Cívka hliníková, leštěná s obsahem 30 m průměrně silné šňůry. Vývodní očko s achatinovou vložkou je měnitelné a v důsledku toho možno přizpůsobit naviják pro chytání na pravou nebo na levou ruku. Naviják je opatřen signální vypínací řehtačkou a progresivní brzdou, řiditelnou pomocí matky na středu bubínku.


Muškařský naviják 107 B
Tokoz převzal celou škálu koleček, ke kterým se vrátíme v samostatné kapitole.

Příště si posvítíme na znárodněné pruty a jejich výrobu v Tokozu.

Máte doma nějaké poklady rybářské historie? Napište o nich a případně zařadíme do rubriky nebo odkoupíme.
Autor: Zdeněk Hofman
Foto a reprodukce: Lenka Hofmanová
Zdroj: Rybářský věstník, Československé Rybářství, archivář Pepa Vosa, katalog rybářských potřeb, Rybářský katalog Jednota, internet a pamětníci
KurtTaschner>Kamarád si určitě zaslouží lahvinku nějakého dobrého pití. Pokud chcete opravdu nějaký odhad, pošlete mi fotky do osobní pošty, SOL vyráběl různé druhy. Jinak, pod matkou musí být filcová a kovová podložka.
Pěkný článek. Každý díl čtu jedním dechem. Dávám si i já dohromady retro výbavu a dostal jsem od kamaráda navijátj SOL Triplex. Zajímalo by mě jakou má asi finanční hodnotu. V žádném případě bych ho určitě neprodal, jen mě to tak zajímá. Potřeboval bych ještě poradit ohledně brzdy. Ať ji povolím sebevíc, vždy při odvíjení vlasce se začne dotahovat až se nakonec utáhne nadoraz. Chybí mi tam nějaká podložka? Poradí mi někdo? Děkuju.
Mates(původní)> Díky za odkaz. Krásná práce. Přiznám se, že jsem ještě čtyřhranný štípák na vlastní oči neviděl a ani si dost dobře nedovedu představit jeho akci přes hranu. Ale jistě dobře vědí co dělají. Samozřejmě je pravda, že pár opravdu dobrých stavěčů existuje. Ať už staví ze špičkových blanků a komponent kapráky, vláčáky a mušáky anebo dokonce dokáží postavit komplet prut z vlastnoručních prvodílů. Jejich umění zvlášť obdivuji. V těch příspěvcích jsem měl samozřejmě na mysli průmyslovou výrobu. Určitě souhlasím, že i ty staré tuzemské výrobky měly své kvality. Třeba takový TAP, s dokonalým křížovým navíjením. Dodnes ho používají závodníci v RT na dlouhé hody. Trochu ho designově vytunit, osadit rolnou na ložisku a jsem přesvědčený, že by si místo na trhu našel.. Nojo ale kdo by dnes draze soustružil, frézoval a osazoval bronzovými futry atd., což by se zákonitě promítlo v ceně finálního výrobku s nejasným odbytem. Výhodnější je levně nakoupit rychloobrátkový šunt z plastových výlisků a zinkových odlitků z Asie a s tučným rabatem prodat…
Vladis> Souhlasím s vámi. Máte naprostou pravdu.Kdo o tom něco ví, musí souhlasit. Nicméně ty český věci jsou pro mě fajn, jak předkomárové, komárové..rád je sbírám.
Ještě doplním, že u nás je v současné pár dobrých stavěčů prutů.
A máme taky čistě české stavěče bambusových prutů a jedni z nich jsou i bratři Obdržálkové, kteří staví kompletně celé bambusovvé pruty nové konstrukce. http://czechbam.cz/about.php
Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské.. (Matouš 5/3)
https://www.youtube.com/watch?…
Bořík> Pamětníci zcela jistě souhlasit nebudou, neboť srovnáváš brambory a hrušky vážený kolego. Nabídka českých obchodů a produkce českých výrobců, jsou dva diametrálně odlišné pojmy. Současná nabídka obchodů, je v drtivé většině zahraniční provenience, nikoli české, narozdíl od dob dávno i nedávno minulých… Technická úroveň rybářských produktů českých firem, pokud se budeme držet předmětu diskuse, tedy navijáků a prutů, vždy pokulhávala za světem. A to bez ohledu na politické zřízení. Nic si nenalhávejme, nikdy jsme nepatřili k evropské špičce, natož světové. Jen jsme se vždy chlácholili legendou o zlatých českých ručičkách…bohužel realita je jiná. Od roku 1989 uplynulo už 25 let demokratického kapitalismu… Tedy dostatečně dlouhá doba k tomu aby naši výrobci pochlapili a prokázali svou konkurenceschopnost. S politováním je třeba konstatovat, že za celou tu dobu, jsem nezaregistroval jedinou českou firmu, která by v Česku vyráběla nějaké navijáky. Ani vlastní konstrukce ani licenční. Z tuzemských výrobců prutů, přežívá pouze firma Sona. Jistě sám uznáš, že nabídka sortimentu prutů její výroby, je více než tristní. http://www.sona.cz/shop.php?…
Od dob, které jsi zmínil jakožto vývoji nepřejících, se vývojově ani materiálově nepohnula z místa ani o píď. Jak je to možné, když ji žádné politické zřízení v technologickém rozvoji nebrzdí…? :-))
Vladis> No prave ze ne !
Ale to je výborné, že autor vysvětlil historicky správně příčiny zaostalosti ve výrobě rybářského náčiní v době totality!V tom není nic politického, je to prostě historická pravda. Pamětníci budou souhlasit, že ve srovnání se zahraničními, převážně západními firmami byly výrobky československých národních podniků pro tuzemský trh o úroveň horší. To nelze srovnat s dnešní nabídkou!Není nad svědectví pamětníků!
viking> Seriál o historii rybářského sportu, je bezesporu zajímavý a přínosný počin. Mám historii rád, rybařinu rovněž a rád si takový seriál přečtu. Jen bych se přimlouval za pokud možno maximální podíl rybářské a minimální podíl politické historie v dalších dílech. Jsem stejného názoru, jako jistě i řada kolegů, že na rybářský server to opravdu nepatří… Má reakce na některé pasáže článku, nebyla v žádném případě osobního rázu ale reakcí na historickou nepravdu. Tím bych z mé strany celou záležitost uzavřel. Přeji pěkný večer a hodně zdaru do dalšího pokračování seriálu.
David H.> Ok. Děkuji za odpověď. Ne, opravdu už nemám žádnou potřebu se v tom dál hnípat :-) Co jsem měl na srdci, to jsem ventiloval a tím jsem to považoval za vyřízené. Omlouvám se, že jsem nešetrně rozčeřil, poklidnou hladinu přátelského porozumění…:-)
Vladis> Seriál je zaměřen na historii rybářského sportu v ČSSR. Tento díl představuje výrobky národního podniku TOKOZ, který vznikl po znárodnění. V dalších dílech se postupně přeneseme do let 60. 70. atd. Pokud máte nějaké doplňující informace, klidně je napište do diskuze nebo ještě lépe v samostatném článku. Dekret o půdě ani měnovou reformu probírat nebudeme. Děkuji za pochopení.
Vladis> Stojím si za svým – seriál není politická záležitost. Pokud si autor dovolil v tomto díle něco z politické historie a mýlí se, mrzí mne to, ovšem já nejsem historik a ani nejsem v tomto směru vzdělán a nebudu do textu v tomto směru zasahovat. Primárně jde o rybařinu. Ale nijak necenzurujeme názory, které lze v diskuzi vyjádřit a nakonec se tomu tak pod článkem stalo. Jen si myslím, že to není potřeba dále rozebírat. Máš-li ale potřebu, prosím. Nezakazuji :-)
David H.>zastáváš-li názor, že se v článku nejedná o zakomponovanou politickou propagandu a navíc účelovou a historickou lež, pak by ses v tom opravdu neměl hnípat… Já jsem opačného názoru a proto jsem věci uvedl na pravou míru. Pokud jsem snad uvedl nějakou nepravdu, či nepřesnost, můžeš mě opravit. Rád to napravím. Samozřejmě, je to Tvůj píseček, Ty určuješ pravidla. Chápu, že je každý článek přínosem, který zvyšuje sledovanost. Ovšem zároveň zastávám názor, že by podobné články měly být seriozní a korektní. A pokud nejsou, mám právo se k tomu vyjádřit. Tedy alespoň doufám… Pokud by tomu tak nebylo, bylo by na místě přehodnotit, zda má smysl tu setrvat. Prosím o Tvé, jasně formulované rozhodnutí. Děkuji.
Vladis> Já myslím, že hlavní linie seriálu ani článku určitě není politická ani agitační, takže bych se v tom nehnípal.
Vladis> Dik za ten odkaz, proste nadhera.
luckyway> díky :-) Já s Tvým názorem plně souhlasím. Politika na rybářský server určitě nepatří. A to nejen do příspěvků ale ani do článků…
Kdo se chce pokochat zašlou krásou, prostou politických komentářů, může nakouknout sem: http://tokoznavijaky.freepage.cz/…anka-155616/
Vladis> Vidim, ze ne vsichni „Cesi“ maji ze skol a medii vymyte mozky. Plne s tebou souhlasim, ALE… politika sem opravdu nepatri, sorry.
A jeste jeden satry kousek, cely complet i s hacky, splavky, muchami..
Jeden z clanku na tomto serveru me privedl k myslence poridit si stary vercajk a zacit s nim chytat. muzu rici, ze se mi to velice zalibilo a obcas vyrazim se starymi klacky a kolovratky k vode. je to bezva vyzkouset si, jak se chytalo za starych casu. Tyhle clanky se mi moc libi. Diky autorovi za osvetu :-)
Mr.Štikáč> ty si četl v článku něco o rybách ?
Vladis> co ma tohle spolecneho s rybama ????? :-0
Kousky to jsou pěkné a i ten článek mohl být pěkný. Ovšem, pokud by si autor býval odpustil tu politickou agitku. Navíc plnou historických polopravd a lží. …Rok 1948 se zapsal do historie našeho národa velmi krutě. Po převratu a vítězství komunistické strany začalo znárodňování soukromého majetku"… Nezpochybnuji znárodnění drobných firmiček po roce 1948 ale největší znárodnění se odehrálo poprvé za první republiky, za tzv. „demokratického režimu“ presidenta Masaryka. A to jednak „Dekretem o půdě“ a také „Měnovou reformou“. Obojí mělo za cíl ekonomicky zlikvidovat šlechtu, velkostatky, bankéře, vyšší střední třídu atd. Druhé znárodnění, ještě daleko většího rozsahu, proběhlo za rovněž „demokratického“ zřízení, tentokrát presidenta Beneše už v roce 1945, kdy prostřednictvím svých dekretů znárodnil majetky a půdu nejen Němcům, Maďarům, kolaborantům, zrádcům atd. ale i všem velkým a klíčovým firmám. Podrobnosti si každý případný zájemce o podrobnější info, snadno vygoogluje… Díky těmto dvěma pánům, se zase např. má rodina stala dělnickou třídou… Nádavkem bychom mohli přidat rozkradení a vytunelování státního majetku kuponovou privatizací a jeho vyvedení do zahraničí, zašantročení zlaté rezervy, znehodnocení měny, nesplatitelné zadlužení všech občanů, okradení pojištěnců o důchodový fond a střadatelů ve skrachovaných bankovních ústavech, oběti nenasytných exekutorů, atd. atd. atd. Tentokrát opět za tzv. „demokratického režimu“… Ale to by bylo ještě na dlouho… Podotýkám, že jsem nikdy v žádné straně nebyl, nejsem ani nebudu.
Ještě se přiznám, že jsem jako kluk spoustu podobných muzeálních přístrojů povyhazoval (tehdy jsme se na to dívali jako na zbytečné staré krámy, moji rodiče nebyli žádní intelektuálové a otec automechanik necitlivě a nesprávně (záměna klíčových agregátů, třeba pažravý benzinový motor za nafťák, ale dělalo „to“ i tak 100 mil za hodinu) předělal po válce i raritní repre fáro Pierce Arrow, které později, když ho dávno prodal, u nás hledali i zástupci zahaničních sběratelů). Když jsem dostal později trochu trochu rozum, začal jsem takové věci (nejen rybářské, ale i stará rádia a pod.) sbírat, ale když jsem emigroval, o všechno jsem přišel. Ten Pierceův šíp z Buffala 1935 či 6 vypadal takhle:
Dobrej článek, jeden znejpovedenějších seriálů na Chytej, pokaždé se těším na pokračování, vždycky si vzpomenu jak jsem byl prcek, šmejdil dědkovi po vercajku a přemýšlel k čemu ty věci jsou :-) Občas jsem se přišpendlil nějakým háčkem za rukáv, babka mě vysvobozovala, načež zdrbala dědka ať si to líp schová. :-D
Těmto retro-fanatikům patří uznání za záchranu kouska historie.