Chytej.cz

Vousatá škodná v revíru? necteno

12.8.2014 | Vaše názory | Sumec velký | 53.704 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 43

Vousatá škodná v revíru?Když se v rybářské společnosti řekne - SUMEC, vždy si vyslechnu spoustu polopravd, mýtů, ale i rozumných názorů. Snad kolem žádné jiné ryby žijící u nás se tolik nenamluví, jako kolem vousatého krále. Pravdou je, že jsem si svůj názor na něj vytvořil až po létech, které jsem věnoval jeho lovu. A to ne jen při výpravách rybolovných, ale hlavně při bližším zkoumání jejího chování a života...

 

p1.jpg

Některé rybáře sumec dráždí, jiní se z jeho přítomnosti těší.

 

Škodná, nebo ne?

Za sebe mohu říct, že sumec je na špičce našich vodních predátorů. Kromě člověka nemá přirozeného nepřítele. Rozhodně ho nepovažuji za škůdce revírů, ale nutno podotknout, že na některých vodách se jím může stát. Určitě to není vhodný dravec do rybníčků do jednoho hektaru! Vše je vždy závislé právě na rozlehlejší vodní ploše s dostatkem přirozené potravy a dostatečným tlakem rybářů na tuto rybu. Je až neuvěřitelné, jak se tato ryba vryla do mysli mnoha rybářů s nálepkou „škodná“! Když jsem se snažil těmto kolegů podložit důkazy, že tomu tak není, nepřijali ho a tvrdili tvrdošíjně dál, že sumce je zapotřebí vybít. Dlužno dodat, že většina těchto zatvrzelců patří do skupiny kaprařů, kteří kromě kaprů nic jiného nechytají, a tak je sumec v jejich očích „vyžírač“ jejich milovaných ryb. Pokusím se následně vyvrátit několik mýtů, přičemž se ukáže, že náš vodní obr je v cíleném vyhlazování kaprů nevinně.

 

p2.jpg

Prostorná tlama plná malých zoubků budí respekt.

 

Bajka o sumci

Na počátku mého zájmu o životních návycích sumců byla jedna bajka. Pojednávala o velkém sumci žijícím v jednom asi tříhektarovém rybníčku. Slýchával jsem od rybářů (h)různé zkazky o tom, jak jim trhal vlasce při záběrech, kolik lidí ho mělo na prutu, kolika nešťastníkům zaútočil na zdolávanou rybu, jak v noci při lovu hlasitě pukal, apod. Vrcholem honu na „fousatou čarodějnici“ bylo, že se místní organizace rozhodla vypustit rybník, jen aby ji z rybníku dostala! Díky četným překážkám ve vodě byl totiž sumec takřka nepolapitelný! 

Po podzimním vysazení kaprů, kdy jen málokterý dosahoval míry, jsem si říkal, že se sumce asi místní snaží ještě víc vykrmit. Následující jaro se pár těchto kapříků chytilo, ale na množství vysazených kusů to bylo podezřele málo. V tom okamžiku bylo definitivně rozhodnuto, že se na podzim rybník vypustí a sloví. Sám jsem byl zvědavý na toho pověstného velikána a škůdce. Proto jsem si vzal na den výlovu dovolenou, abych mohl být při tom! Jak myslíte, že výlov dopadl? V rybníku žádný sumec nebyl! A to ještě hospodář týden před vypuštěním prohlašoval, že mu „monstrum“ před pár dny polámalo prut... 

Mnoho z přítomných bylo zklamáno, jelikož byl podniknut zcela bezvýznamný hon za pouhým mýtem. Náladu nám zlepšilo jen několik štik a amurů atakujících metrovou hranici. A kaprů tam bylo jako v sádkách! Jen prostě rybářům nebrali, protože se během sezóny naházelo do vody tolik krmení, že museli mít z každodenních hostin vážné žaludeční problémy. Zajímavostí je, že předloni (po dlouhých letech) bajka o velkém sumci v rybníku zase ožila. Jen pravda o zbytečném vypuštění vody se z ní jaksi vypařila. Stejně jako tehdy, tak i nyní byl sumec líčen jako profesionální zabiják kapříků a línů. Tuto nálepku už mu nikdo asi neodpáře, přestože ve skutečnosti fyzicky v revíru neexistuje a vůbec neexistoval! 

Ale právě to byl ten okamžik v mém životě, kdy jsem se začal o sumce zajímat i z jiného úhlu pohledu, než jen z hlediska rybářského. Začal jsem se zajímat o názory rybářů na tuto rybu a ptal se jich, co je k těmto názorům vede. Zjistil jsem, že převážná část kolegů pouze převypráví informace z doslechu, a že nějaké reálné zkušenosti jejich tvrzení v podobě důkazu jsou takřka nulové. Stejně jako v předchozím případu, kdy pádnější důkaz v podobě vypuštění rybníku ani nemohl být, tak dodnes tito rybáři tvrdí, že jim sumec zlikvidoval jejich revír.

 

p4.jpg

Sumci se často loví na nevelké nástrahy, které imitují jejich přirozenou potravu - oukleje

 

Sumci zabijáci

Druhý příběh se udál na jiném rybníčku. Hlavním podezřelým byl opět sumec, ačkoli v tom byl opět zcela nevinně. Vše se mělo asi takhle... 

V jednom rybníčku se přemnožila bílá ryba a na schůzi se odhlasovalo, že nejrozumnějším řešením bude do vody vysadit sumce. Jak se dohodlo, tak se i stalo. Dokonce se vysadili hned tři fousáči. Sumcům se v novém prostředí líbilo a po pár létech se jim opravdu podařilo rybníček od bílé ryby vyčistit. A to doslova! Podstatně přitom povyrostli. Rybářům se leskly oči od radostí, že s bílou rybou v revíru zatočili a už neubírala potravu jejich oblíbencům – kapříkům. Rybáři ale nedomysleli fakt, že když sumec nebude mít svou přirozenou potravu v podobě cejnů a plotic, zákonitě se pustí do kaprů. V tom okamžiku se sumci stali nenáviděnými zabijáky! A to i přesto, že ještě před několika roky na ně rybáři pěli samou chválu. 

Rybník se nakonec kvůli sumcům vypustil a byli vyloveni tři vypasení sumci v rozmezí 120 -155 centimetrů. Kde skončili, si můžeme jen domýšlet.  Později, když jsem se kohokoli z místních zeptal na revír, každý spustí stejnou písničku: „Měli jsme tam tři sumce, kteří nám ve velkém vraždili kapry. Museli jsme rybník vypustit, abychom se jich zbavili!“ Na můj argument, proč si tedy sumce do tak malé vody sami nasadili, když jim nebyli stavu zajistit dostatek potravy, odpověděli pokrčením ramen. Přitom bylo jasné, že to ani jinak dopadnout nemohlo! Jenže za vše zkrátka mohli sumci a nikoli rybáři. Dnes jsou v revíru opět tuny bílé ryby, ale tentokrát si tam nasadili štiky. Rozhodně to považuji za rozumnější řešení, které mělo být realizované už před lety. U domorodých rybářů by alespoň sumec neměl nálepku vraždícího monstra!

 

p3.jpg

Usměvavé monstrum?

 

Přemnožený sumec

Kdo rybaří na Severní Moravě, tak si jistě vzpomene na přednedávnem zavedenou míru sumce velkého na 50 centimetrů. Odůvodněním tohoto kroku byla obava, že by se mohl „přemnožit“. Pravdou je, že jsem se začal setkávat se sumci i v lokalitách, kde jsem je nikdy předtím neviděl. Za tento stav převážně mohou záplavy. Ale že by se jednalo o opravdovou hrozbu přemnožení? To je opět pouze mýtus a vytvoření si záminky, jak na tuto rybu zorganizovat hon. Naštěstí se tato akce našich funkcionářů a hospodářů chránících pouze kapra nepovedla a zvýšený tlak na sumce jsem nezaznamenal. Dokonce jsem byl svědkem případu, kdy rybář ulovil na žížalu víc než půlmetrového sumce (a tedy mírový kus) a rybu pustil zpět s komentářem: „Vždyť ten mrňous má oči a hned řiť. Škoda ho brát!“ 

Na jedné štěrkovně byl dokonce právě kvůli obavě z přemnožení sumců povolen rybolov nonstop! Směl se chytat pouze sumec za dost specifických podmínek. Když jsem se byl nejednou na tuto štěrkovnu podívat, tak sumcaře jsem neobjevil žádného, zato krmítkářů lovících kapry dlouho po půlnoci bylo u vody požehnaně. Kapraři se zkrátka svezli s výjimkou určenou pouze k lovu sumců. Při kontrolách se vymlouvali, že ta výjimka platí na všechny druhy ryb. 

Paradoxem je, že snaha svazu snížit počty sumců v revírech na úkor obcházení zákona, se sumec stejně vysazuje a figuruje v zarybňovacích plánech. U vody je pak vše jinak. Měl jsem kupříkladu na jedné štěrkovně pár kontrol od RS, během nich mi bylo sděleno, že když sumce chytím, nesmím ho pustit zpět! Bylo mi doporučeno, abych ho raději zabil a zakopal. Dokonce mi jeden porybný radil, že pokud budu cíleně lovit sumce, ať si klidně zavážím. Přitom mi to RŘ výslovně zakazuje! Zkrátka v organizaci platilo, že mrtvý sumec – dobrý sumec! A když bude po něm, bude to ku prospěchu věci. Tato veškerá opatření, která se naštěstí minula účinkem, sumec ustál. Jsem za to jen rád, protože jeho údajné přemnožení byla jen nafouklá bublina, která rychle splaskla. 

Pod pojmem „přemnožení“ si představuji stav, že co nahození žížaly do vody, to malý sumec. Na žížalu jsem ale za celou sezonu chytil pouze tři menší kousky, což hrozbu přemnožení nenasvědčuje ani náhodou. 

Jednou jsem na jedné štěrkovně natrefil na hospodáře, který mi tvrdil, že před pár lety do vody vysypal mraky cejnů a že všechny vyžrali sumci. Zeptal jsem se, kdy byl naposledy na rybách, když tvrdí, že cejni zmizeli? Odpověděl, že sice dávno, ale pamatuje si dobu, kdy bylo „přecejnováno“. Vyloženě mě donutil rozložit plavačkový prut, abych mu jeho tvrzení vyvrátil. Za deset minut jsem vytáhl osm cejnů! Suše to okomentoval, že jsem náhodně natrefil na poslední hejno. Ani přímý důkaz v podobě chycených ryb nezvítězil nad jeho přesvědčením a dál trval na tom, že ve vodě žádní cejni nejsou, protože je vyžrali sumci.

 

p5.jpg

Na mnoha revírech hon na sumce vygradoval povolením lovu nonstop.

 

Kapr jako nejlepší nástraha

Spoustě kaprařů se do podvědomí vrylo, že sumec miluje jako nástražku kapra! Mohou za to články v časopisech napsaných sumcaři lovících na Ebru. Odsud byl už jen krůček k nedorozumění, kdy se u nás sumec stal hlavním požíračem kaprů všech velikostí. 

V tomto případě se opravdu jedná o mýtus, jelikož většina velkých fousáčů atakuje spíš nástrahy do 20 centimetrů a přednost dává bílé rybě. Osobně mám nejvíc chycených sumců na nastražené cejny či plotice ve velikostech 20-35 centimetrů. Přiznám se, že jsem ještě v životě kapra nenastražil, a věřím, že takových sumcařů je v tuzemsku drtivá většina. Použití kapra za nástrahu může mít význam jen při cíleném lovu trofejního sumce, nebo v případě potřebujeme-li využít větší houževnatost kapra při převozu a manipulaci. V podstatě kapr přečká tvrdší zacházení i dlouhé převážení (na rozdíl třeba od cejna, který by převoz v letních měsících na revír nepřežil). Na druhou stranu neexistuje vážný důvod, proč kapra nenastražit, když se dá běžně koupit v kdejakém supermarketu. Kdyby se raději spustila kritika na nastražování úhořů, kterým bijí zvony umíráček. 

Bohužel někteří rybáři mají v hlavách zafixováno, že když se na kapra chytají sumci, tak kapr musí být jejich hlavní potravní složkou. Tudíž je sumec úhlavním nepřítelem kaprů a tím i kaprařů! 

Už jsem měl čest seznámit se s jedním takovým zatvrzelcem! Vypustil mi kola u auta jen proto, že mě viděl, jak jsem vrátil zpět do vody asi 110 centimetrové sumčí mimino. Byl naštvaný, že jsem udělil amnestii „hromadnému vrahovi“ kaprů a jeho názor se mu nedal vyvrátit. Až tak daleko dokáže nenávist k sumcům zajít! 

 

p6.jpg

Jednou z nejčastěji používaných nástrah mnoha sumcařů jsou cejni.

 

Okamžik pravdy

Jediný pravdivý důkaz o „škodlivosti“ sumci, který jsem schopný přijmout je ten, kdy se dravec dostane do nějakého menšího revíru nechtěným způsobem, třeba při povodních. Znám jedno slepé rameno řeky Odry, kde se tato ryba při velké vodě dostala a během čtyř let zredukovala místní obsádku na minimum. To byl jediný okamžik, kdy i já uznal, že je škůdcem, ale ne všeobecně, tak jak to slýchávám od ostatních rybářů, ale pouze v měřítku dané lokality. Malá obhajoba sumců se naskýtá v jednoduché větě: „Může sumec za to, že ho tam povodeň zanesla? Ne! Určitě by mu v řece bylo líp.“

Závěrem chci dodat, že jsem této rybě nechtěl dělat obhájce. Odsuzovat sumce za něco, co neprovedl, se mi zdá být nefér a jsem přesvědčený, že vše jsou jen smýšlené mýty. Těch různých legend už jsem slyšel a četl tolik, že se jim ani nedá věřit, spíše je řadím do šuplíku rybářské latiny. Navíc se stále domnívám, že sumec se dá odlovit sportovními metodami. Vždyť potřebné vybavení k lovu je dnes běžně dostupné a vždy se najde dost nadšenců, kteří se o to budou pokoušet, přestože chytání sumců není úplně jednoduché. 

Nemám nic proti žádné rybě, koneckonců sám chytám všechny druhy ryb, nepohrdnu ani běličkou ani kaprem. Nebudu ostatní rybáře přesvědčovat, že král našich vod je mírumilovný beránek, ale mrzí mě, že ho početná část kolegů odsuzuje bez přímých důkazů. Byl bych rád, kdyby tyto řádky alespoň některým otevřely oči, aby si dokázali přiznat, že nic není černobílé! Pamatujte! I sumec je jen ryba!

 

Text: Petr Ramian, alias Petula

Fota: archiv redakce 

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

34 hodnocení, v průměru 4.8 hvězdiček

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 13. října 2015 v 15:54@ ww

u nas je hromada sumcu a doufam ze jich bude pribyvat

Sobota 16. srpna 2014 ve 12:34® Velas
Velas

Výstižně napsaný článek,který by měli číst všichni kapraři i sumcobijci.

Pátek 15. srpna 2014 ve 21:32@ František Rychta

Mám z autora, respektive z jeho řádků upřímnou radost. Sumec nepatří ani mezi oblíbence v mém okolí, nicméně se mi této ryby opravdu zželelo ve chvíli, kdy se Labe někde mezi Nymburkem a Čelákovicemi zčistajasna naježilo tvrdými klacky tvrdě vyhlížejících kovbojů, jejichž skutečné klacky už vpravdě asi moc tvrdé nebudou, když s arogancí vůči ostatním i přírodě samé činí to, co činí. Sumec už není loven, on je doslova hnán, naháněn, štván, jako je tomu například v cirkusu jménem Ebru (byl jsem tam 2×). Lodě, pukačky, echoloty, spoustu lodí, přívlač z motorové lodě, 24hodinový lov, bordel na břehu, spousta zmrzačených použitých nástražných rybek skonávajících pod mýma nohama – je tohle ještě ta správná rybařina? Nezlikviduje se takto více bílé ryby, než by zvládli sami sumci? Na tyhle „joudy“ platí jediné – vyřvat je, vyřvat je tak, aby si uvědomili, že nejsou u vody sami a že ne každý si na břehu nepotřebuje kompenzovat „nevybitost“ spjatou s vlastnictvím modré knížky. Pokaždé pak změknou ještě více, sumcobijci. Stejně nic nechytí, o měsíc později převážou na kapra a místo propíchnuté rybky budou někde v půli řeky vysypávat pytle s boilí. A tato mánie vznikla z hospodské domněnky, že se tam prý přemnožili velcí sumci :) No, já si spíš lámu hlavu tím, že jsem na cca 15 km Labe nepotkal ani jednu štiku… Také mám rád všechny ryby vč. vší běloby, obdivuji líny – údajnou to pochoutku sumců, přesto si myslím, že musíme kráčet spíše cestou budování „přirozených“ úkrytů (podmínek) právě pro tyto a jiné ryby, a nikoli apriorním vybíjením jakkoliv velkých sumců. Sumec nastrčí hlavu i vous ledaskam, ale s hlubokými rákosinami a mělčí vodou vůbec si tento silák prostě jen tak neporadí. Takže např., méně amurů = více rákosin = lepší podmínky pro ryby? A může nastat hon na amury… co se takhle začít specializovat na tyto siláky a osobně je přenasazovat tam, kam patří, tedy do velkých řek?

Pátek 15. srpna 2014 v 11:41® cermi321
cermi321

Mám radost z takovýchto článků ;-) Okamžitě přeposílám odkaz známým a kamarádům, kteří se v tomto článku jistě shlédnout včetně naší MO

Středa 13. srpna 2014 v 19:59® malamut
malamut

Pist> neházím, jen jsem ještě neviděl tolik kritizované důchodce, že by si některý z nich tahal k vodě tři 1,5l petky piva, o kterých píšeš.

Středa 13. srpna 2014 v 19:39® Pist

malamut> nerikam ze si masar to ne take si k vode nejake to pivko gril atd vemu ale co si k vode prinesu to take prazdne onesu . nechapu kdyz nekdo dotakne k vode cca 3 petky piva co ma cca 4,5kg a po vypiti to odhodi do krovi a to prazma petka nevazi nic . nehazim ani ty nehazej vsechny do jednoho.

Středa 13. srpna 2014 v 17:26® rompeprop
rompeprop

kopi>naprosto s tebou souhlasím odchytávám z 80% pískovny okolo lužnice jak ty suchdolské tak ty veselské ostatní suokromáky co se týká bordelu tak veselské jsou proti suchdolu nádherné ,protože co tam lidi předvádejí je masakr stačí jet jen kolem číhnot do lesa podál velké majdy normální smetiště,ale slušnej rybář ženoucí se za fotkuo pěkné ryby dle ,,řádu" zde nemůže skoro nic.Ryba tady je dolova vydřená díky řádu.Na veselských je řád lepší a kupodivu kolem vody čistěš.Zažil jsem dobu kdy to tam na sumce bylo dorý ,ale lidi pochopitelně vše zkurvili.Všechny sumce pouštím beru pouze v případe že je v tlamě rozervanej a valí z něj krev a je jasný že to má sečtený. To se stává tak MAX 1× za sezonu.Letos jich mam zatím 8 z toho nejvěší 145 od vás.CHodím víkend co víkend a z toho jen jeden podvečer kdy byli lapnutý dva. Jinak jeden záběr ,když dobře je a šlus.Řek bych že začíná být zle ,protože atleti co zabili za sezonu třeba 25 sumců začínají fnukat viz jeden od nás z práce letos si nasumce ještě nešahnul a to jich pozabíjel za rok až běda leze po lužnici od Tábora až po Soběslav a nic víkend co víkend už mě i lanařil že by vyrazil někam semnou ,tak jsem ho poslal někam.Je to ještě taková ta stará škola tvrdící že skalda musí mít na sobě víc železa jak masa a pod … kraviny ,když jednou sondoval montáže tak se mi vysmál ,protože jediný háky co používá jsou pětky ownery.A možná tady bude taky lehce zakopanej pes ryby ještě nějaký jsou což oto,ale nejsou blbý.Doufám že nic nelapne a že ho to odradí příští sezonu vyhlížet větev pod kterou zavěsí železnýho skaldu.

Středa 13. srpna 2014 v 16:44® rompeprop
rompeprop

Super článek

Středa 13. srpna 2014 v 16:44® malamut
malamut

kopi> nevymýšlím, nemám to zapotřebí, ty nejsi tak významnej, abych si v diskusi s tebou musel vymýšlet. A sumcaře mi nepodsouvej, nechodím na revíry, kde bych je potkával. A s tou dírou si to mezi sebou nějak sdělte a udělejte si třeba školení, jak srát do díry a jak ji zahrabat.

Středa 13. srpna 2014 v 15:05@ Martin K.269

Zdravím kolegové rybáři. Chodím už min. 10let rybařit na jedem úsek Moravy. Ze začátku sem moc ryb nenachytal ale postupně sem začal s feedrem a ryb celkem přibylo, chytali se prakticky všechny druhy (velcí cejni, plotice , parmy ostrorety podoustve, tloušti, candáti… mraky hrouzků) prakticky sem neměl potřebu jezdit jinam. Cca před 6 lety je začali na téměř všechny živočišné nástrahy tahat sumci od nějakých 30cm větší a od té doby se každý rok chytá ryb míň. Např. letos jsem zde na 15 docházek chytil asi 5ryb. v daném období se zed konalo už velká řada závodů nebo soutředění plavané nebo feeder a v drtivé většině se loví jen a jen oukleje … Osobně si myslím, že došlo k nárazovému přemnožení sumce který celý úsek prakticky vyčistil od ryb (nejednou mně vláčkaři tvrdili že při kuchání sumců kolem 1m, měli tito v břichu veklé parmy nebo candáty…) a momentálně redukuje sám sebe a bude jěště dlouho trvat než se voda vrátí do původního stavu . . .

Středa 13. srpna 2014 v 15:04® kopi
kopi

malamut> Jestli si taky trochu nevymýšlíš, je vidět, že jsi proti kaprařům a sumčařům co tráví u vody volný čas zaměřený. Carptoiky nejsou třeba stačí vyhrabat díru lopatkou nebo jiným nástrojem a je jedno jestli tě to přepadne na půlhodinnové vycházce nebo na týdenní výpravě.

Středa 13. srpna 2014 ve 13:39® malamut
malamut

kopi> no vidíš, a já tu zkušenost mám opačnou, masařky většinou nevysírají na fleku několik dní, takže možnost udělat bordel mají menší, než banda vandráků s heslem C&R. On takovej tříčlennej carpteam za neustálého polemtávání a grilování i po okolí dost nasere, třeba za týden, není to fakt nic příjemnýho. Asi by se věhlasní výrobci kdejaký carppíčoviny mohli zaměřit na vyvinutí carptoyky.

Středa 13. srpna 2014 ve 13:14® kopi
kopi

malamut> To je zajímavý, že na pískovnách okolo mého bydliště jsem po kaprařích a sumcařích C&R v životě nenašel bordel. Za to po koupáčích je to úplně běžný, a masařky tam je to kus od kusu, ale už jsem po nich pár pytlů bordelu od vody odvezl. (pytlíky od různých foukaček, extrudů nebo jak se to jmenuje, plechovek od kukuřice…) Jeden den si jdu zakrmit na místě je čisto, druhý den přijedu a 10 min uklízím bordel, protože na smeťáku chytat nechci. A když se bavím s klukama z RS, tak mi to počtama zápisů za nepořádek jen potvrzují. Nechci dělat z C&R svatoušky, taky jsou mezi náma prasata, který si nejsou po sobě schopný ani zahrabat ho.no, ale jasně vidím kdo dělá u vody hlavně bordel.

Středa 13. srpna 2014 v 10:43® Petula
Petula

Dalším důkazem je rybochovné zařízení Jistebník,kde už léta chovají 3 velké sumce cca 2 metrové běžně s kaprama určenými na trh.Je to vždy při výlovu atrakce pro lidi-přeměření,váže­ní.Kdyby byl sumec požírač kaprů,určitě by ho chovatelé ryb neměli v rybníku.

Středa 13. srpna 2014 v 9:53® malamut
malamut

skwor> tam už to vymlátil Jakub lhář, viděl jsem to v telce :-)

Středa 13. srpna 2014 v 9:52® malamut
malamut

Filo> ale oni si to neuvědomí, neb jsou dobytek, dobytek nebývá uvědomělý.

Středa 13. srpna 2014 v 9:51® malamut
malamut

Pist> proč by to měli být masaři? Já u nich vezírky neviděl. Co je to zas za blbost tvrdit masař = bordel u vody? Po C&R kaprařích toho zůstává taky dost. Já jsem podle zdejších parametrů taky masařka, nestydím se za to, a jednu petku na pití používám i půl roku, co si přinesu, to si i odnesu, a ryby k tomu. Tyhle pomatený názory, že kdo pouští, ten nedělá bordel ale i uklízí po jinejch a nosí důchodkyním nákupy vznikly sebeprezentací kaprařských part, co sraly na pravidla a kompenzovaly to kecama o své ušlechtilosti. Realita je jiná.

Středa 13. srpna 2014 v 9:22® Pist

malamut> nechci se hadat ale jsou rybyri a rybari ty o kterych asi pises budou zase jedny z druhu masaru . rybar kdyz jde opravdsu ny ryby tak chce klid ticho nesviti jak blazen a hlavne ma uklizeno .

Středa 13. srpna 2014 v 7:46® Filo

malamut> To je pravda, ale dokud si to ty lidi co ten bordel dělaj neuvědoměj tak s tím stejně nikdo nic neudělá.

Středa 13. srpna 2014 v 7:44® skwor
skwor

U jedné takové vody s přemnoženým sumcem bydlím. Občas se tam dvojka vytáhne, ale… voda je naprosto plná bílé ryby, na které by se to muselo projevit jako první. Krom toho úlovky menších ryb v podstatě nejsou, zálov člověk prakticky nevidí a mrtvou velikou rybu jsem tam našel jednou. A podle mě to tak bude s těmi sumci na většině podobných vod :-)

Středa 13. srpna 2014 v 7:37® malamut
malamut

Filo> to je možný, ale díky nonstopce by bylo takovejch vandráků u vody podstatně víc, stačí si vzpomenout na revíry, kde se udělila „výjimka“.

Středa 13. srpna 2014 v 7:25® Filo

malamut>Nejhorší je že kdo ten bordel dělá bude ho dělat ať nonstop je nebo není. To pozoruju i u nás na potoce, přijde partička ,,rybářů'' nahodí každej jeden prut a po odchodu jsou na místě plechovky od piva a všechno možný.

Středa 13. srpna 2014 ve 4:56® pajda

Sumec je jedna z našich nejkrásnějších ryb, co znám. Roky sumce chovám a pozoruji jejich život. Pozoruji, jak se snaží přizpůsobit nezvyklým životním situacím. A mít už od miminka na zádech přišitou cedulku „kaprovrah“ je dost stresující. Setkal jsem se s názorem, že sumec musí z vody v jakémkoliv stádiu. Kolega rybář mi dokonce radil hodit ty mimina za sebe do kopřiv. Ne jedné straně organizace vynakládají nemalé finanční částky na zarybnění sumcem a o pár set metrů vedle jsou individua, co je házejí za sebe.

Středa 13. srpna 2014 v 0:24® malamut
malamut

Pist> ty o tý nonstopce naštěstí nerozhoduješ. Dnes jsem viděl partičku „bilísáků“ na Rozkoši, normální cikánskej lágr plnej flašek od chlastu, nasráno všude kolem. Dokud tohle bude mít možnost lovit ryby, tak jsem pro dobu lovu od slunce východu do slunce západu a pak od vody. A nebyla to žádná výjimka.

Středa 13. srpna 2014 v 0:16® malamut
malamut

tucmen> že by další z anonymních siláků???

Úterý 12. srpna 2014 v 19:38® Pist

nadherne pocteni . co se pise o nonstopce prez letni mesice bych ji dal vsude a je jedno jesli sumcar nebo boilisak je k nastvani kdyz si nekde pracne dostanu dojku do mista lovu a o pulnoci ji ztahuji . vlastne zamorduji nastraznou rybku ktera by me vydrzela treba i dva dny pokud je dobre nastrazena . nerekl bych ze je sumec tak premnozenej ze je skudce protoze rybaru lovicich tuhle rybu stale pribejva a pri dnesnim nacini co je sumec „skoro " nema sanci. vim co je tet tragedie ze zvedli miru kapra a urcita skupinka rybaru "masaru“ ma problem miraka chytnout . to tady nevyresime ale pokud bude porad neomezenej pocet uslechtilech ryb za rok tak porad ryby nebudou udelat cca 25 nebo 30 uslechtilich ryb a to si myslim ze je docela dost tak bude ryb dost . co muze delet jakoze rybar z kaprama kdyz jich ma za rok cca 250 ks . brrrrr nehazejte to vse jen na sumce

Úterý 12. srpna 2014 v 17:27® Robur
Robur

džigit, dobře jsi to napsal

Úterý 12. srpna 2014 v 15:06@ tucmen

Chudáci sumci tohle si nezaslouží vybil bych tu RS a ty masaře u vody..

Úterý 12. srpna 2014 v 15:01® Filo

Pavalakos>Já na Lipně chytám tak dvakrát do roka takže sem sumce zkoušel sotva dvakrát (chytám tam spíš kapry), ale co jsem mluvil s místníma tak je tam dobrou nástrahou cejn a plotice, ale něco se tam prý chytne i na bolie.

Tento příspěvek byl editován Úterý 12. srpna 2014 v 16:02 uživatelem Filo.
Úterý 12. srpna 2014 ve 14:49® HaD
HaD

Petula> já taky.

novější starší
Stránky:   2 1