Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Jak na amury necteno

26.4.2014 | Kaprařina | Amur bílý | 75.705 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 5

Jak na amuryRozhodl jsem se s vámi podělit o své zkušenosti s lovem amurů. Ve svém životě jsem již chytil několik desítek těchto bojovných ryb. Kupodivu to nebylo ani na stejné nástrahy...

 

 p2.jpg

 

Před léty...

Jako malý rybář jsem kdysi vytáhl amura na tátův prut. Tento zážitek byl spouštěčem mého zájmu o tuto rybu a vlastně i začátek mé prohlubující se specializace. Nedlouho poté se mi podařilo chytit amura na plavanou na sladkou kukuřici. Měl sice něco přes půl metru, ale udělal mi, pašák, velkou radost! 

O pár let později, na podzim, jsem se účastnil výlovu rybníka jako brigádník. Slovilo se zde mnoho nádherných ryb a mezi nimi také nechybělo několik kapitálních amurů. Měli určitě 80 cm a dost možná ještě víc! S obdivem jsem si tyto ryby prohlížel a byl jsem jimi zcela uchvácen. Tenkrát jsem si řekl, že je chci lovit a ulovit!

Následující rok jsem se do nich opravdu pustil. Přečetl jsem kde co, abych věděl, na co amuři berou. Někdo psal: na pečivo! Jiný doporučoval rostlinné nástrahy - kapustu, zelí, salát. Pak jsem se dozvěděl, že u táty v práci chlapi chytají amury na švestku. Informací byla fůra, ale pořád jsem váhal, s čím začít. A pak přišla „tutovka“, nejlepší výsledky prý nabízejí - meruňky!

 

p1.jpg

 

Vzhůru na ně!

Blížilo se léto. Na na stromech dozrávaly meruňky a já se těšil, až začnou padat. Jednoho dne jsem šel na zahradu, posbíral asi tucet sytě oranžových plodů a vydal se s nimi k rybníku. Na svém místečku jsem meruňky nakrájel na kostky a prohodil jimi vodu sotva pět metrů od břehu. Věděl jsem, že určitě potrvá nějaký čas, než se ryby na lovné místo dostaví a voňavou potravu začnou přijímat.

Byl jsem ale trpělivý a na lov jsem vyrazil až třetí den po pravidelném zakrmování. Jakmile jsem dorazil, rozkrájel jsem tři meruňky a prohodil místo. Na plavanou jsem nastražil kostičkou meruňky a začal chytat. Už za 45 minut mi zabral první amur! Provedl několik úhybných manevrů a opakovaně od břehu vypálil na volnou vodu. Možná tak pětkrát! Nakonec stejně skončil v podběráku a vzápětí i na břehu. Má radost byla obrovská! Hned jsem volal domů, že ho mám! :) 

 

Když se daří...

Postupem času jsem získával víc a víc zkušenosti a úlovky se množily. Většinou jsem za jendu vycházku vytáhl alespoň jednoho amura. Pouze jednou jsem dostal dva. Velikostně se ryby pohybovaly od 60 do 85 cm. V závěru „meruňkové“ sezony se mi podařilo chytit amura v délce 97 cm a váze 12 kg. Toho jsem však ulovil na burisony při klasickém lovu na položenou. V té době amuři brali snad na všechny nástrahy a to i v sousedních revírech. Tedy alespoň tak mi to přišlo. Za celou sezónu jsem na svém místě chytil jen na ovoce přibližně 10 kousků. Lovil jsem je hlavně na plavanou, později k podzimu i na položenou. Lov amurů je pro mě krásným zážitkem, protože to jsou neskuteční bojovníci!

 

p3.jpg

 

Všechny ryby jsem vesměs ulovil poblíž břehu. Používal jsem přitom úplně jednoduchou plavačkovou montáž - splávek, průběžné olůvko, háček vel. 2. A na položenou úplnou klasiku - průběžnou zátěž 7 g těžkou, zarážku a rovněž háček velikosti 2. Podle mě však bylo nejdůležitějším faktorem úspěchu dobře zvolené místo, které jsem si dopředu předkrmil, aby se k němu ryby stáhly. Teprve pak byla cesta k ulovení amurů opravdu otevřená... 

 

p4.jpg

 

Přeji všem čtenářům krásné zážitky a radost z lovu amurů. Ať se vám daří!

Text a fota: Martin Záhlava 

 

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

19 hodnocení, v průměru 4.3 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pátek 7. listopadu 2014 ve 20:11® malamut
malamut

ondra1000000> není fotka, není ryba :-) (nevím už kdo copy)

Pátek 7. listopadu 2014 v 1:20@ ondra1000000

Moc mi to pomohlo chytil sem amura 120–130 cm

Pondělí 13. října 2014 ve 12:52@ mitchel

Moc pekny ale me se tak nedari je mi 15a chytil jsem asi jenim 45amuru a to vsichni tak 35cm-55ale jednou 73cm ale to je provas male ale to nevadi tak nashle.

Tento příspěvek byl editován Pondělí 13. října 2014 ve 13:55 uživatelem .
Pátek 19. září 2014 v 18:44@ Milan Zapletal

Ja je chytam na kukurici z plechovky a mam tez uspechy , ovšem , když berou :-)

Neděle 15. června 2014 ve 14:44® kapras

to je kousek ten se mi líbi