Zánik stojatých revírů
Začal bych pohledem na naše svazové revíry, které už jen ubývají, a jejich stav je víceméně žalostný! Dnes a denně slyšíme pouze výmluvy, že na údržbu těchto vod nejsou peníze. Jakmile se ale prodají do rukou soukromníků, stanou se z nich mávnutím kouzelného proutku atraktivní revíry. Samozřejmě je na nich rybolov možný jen za vyšší cenu, protože tyto vody dostanou nálepku komerční a jsou provozovány hlavně za účelem zisku. Snad nám ještě do budoucna nějaký svazový rybník ještě zůstane...

Zanedbaný svazový revír, který se zvolna mění v bažinu.
Zničené toky
Řeky máme zničené téměř všechny. Různé organizace typu Povodí a.s. si mnou ruce, jelikož mají stále dostatek práce za státní i evropské peníze a s výsledky jejich činnosti se setkáváme všichni všude. Ještěže tu a tam zasáhne příroda, jejich dílo spláchne a oni můžou budovat znovu a znovu. Nikomu ani zvlášť nevadí, že jen devastují poslední zbytky přírodních toků a vysávají státní kasu. Pořád chtějí přírodu svazovat, ale pořád jim to nejde.
Rybáři tak mají vody bez vody. Podobně jsou na tom i myslivci, kteří díky těžařům s výmluvou na kůrovce, mají také lesy bez lesů. To ostatně vidí každý, kdo se umí dívat. Názor v tomto směru je asi u všech podobný, ale je nás málo slyšet.

Přírodní tok před devastací...

...a po ní.
Rybí osádka v ohrožení
Něco málo ze zachovaného rybího bohatství ještě zbylo - asi tolik, aby se mohli dosyta nažrat kormoráni, volavky a vydry. Paradoxně proti nim bojují nenávidění bobři, kteří do vody pokácejí tolik stromů, že se ryby mají možnost před predátory (i rybáři) schovat do úkrytů. Rozdíl tu přece jen je – pro rybožravé dravce limity a pravidla neexistují, pro nás rybáře ano.

Bobr - ochránce ryb před predátory.
Rybářský (ne)řád
Rybářský řád jako celek se za poslední léta moc nezměnil. Samotní rybáři si ale vytvořili vlastní souhrn pravidel, která nehodlají radikálně měnit. Jimi nastolené odbočky lovu mají někdy do sportovní rybařiny hodně daleko a zavání spíše ignorací všeho prospěšného, o čem rybářský řád a zákon o rybářství pojednává. Jelikož jsou ve většině případů tolerováni rybářskou stráží, tak se jejich přestupky doplňují o nové a nové kousky.

Nahoď, kam umíš!
„Moderní trendy“
Jeden příklad za všechny, který se zároveň stává trendem dnešní doby. Přijdu k vodě a na břehu jsem sám. Ideální začátek lovu říkám si, ale ouha, všechno je jinak. Na protějším břehu vzdáleném asi 100 metrů sedí skupinka „kolegů“, kteří nahazují až k mým nohám. Jelikož jich loví víc, záhy zjistím, že vlastně montážemi okupovali celý můj břeh! Musím se tedy pokorně zeptat, kam si mohu nahodit...
Pořád jsem nechápal, proč rybáři takhle chytají, když si z druhé strany mohou pohodlně zakrmit rukou kousek od břehu a chytat na splávek. Zpočátku jsem nechtěl ze svých práv ustoupit. Ústup jsem zahájil pod palbou krmítek, olov a kobrovaného boilies. Na důvod jsem časem přišel sám. Podobní jedinci většinou nechodí k vodě, aby si opravdu zarybařili, ale spíše, aby se společensky pobavili, tudíž musí nahazovat tam, kde je klid, aby do jejich hlučné alkoholové zábavy přišel i nějaký ten úlovek. Co po takové skupince po odchodu zbude na břehu? To asi každý návštěvník revíru zná. Ostatně nepořádek u vody to je další bod rybářského řádu, který je rybářskou stráží často přehlížen a opomíjen.
Lov nonstop
Přiznám se, že jsem jeho zastáncem. Slovenský model se mi zdá ideální, protože to, co panuje u nás, to je naprostá anarchie a hlavně křivárna na ryby! V Čechách máme asi osm svazových revírů s režimem nonstop. Na tyto revíry je vyvíjen silný rybářský tlak a jsou tak drancované, až je to nechutné. Povolením všeobecného nonstop lovu v letních měsících by se tlak rozložil tak, že by to obsádce ryb ve všech revírech nijak zvlášť neublížilo.
Byl jsem svědkem událostí, které nastaly, když se povolil na Slezské Hartě nonstop lov na necelý měsíc. Co se dělo, bylo až k neuvěření! Takový nápor na revír jsem ještě neviděl. Doprovázely ho i takové úkazy, jako hromady odpadků na břehu a mrtvolky podměrečných candátů a štik ve vodě...

Zbytky nocležiště na revíru s nonstop lovem.
Přitom to nejhorší přehradu čeká příští rok, protože má být zase jediným revírem na Severní Moravě, kde bude nonstop chytání povoleno!
Kolikrát mi připadá, že na těch správných židlích sedí nesprávní lidé, kteří o rybařině nevědí vůbec nic, ale jejichž rozhodnutí nenávratně ničí život v daném revíru. Proč se tito lidé tak bojí otevřít všechny svazovky. Vždyť máme profesionální rybářskou stráž, která přestupky musí ohlídat! Tedy měla by, osobně jsem se s ní za dobu její několikaleté existence setkal jen jednou...
Rybářská stráž
Otázky zní: Na co vlastně máme rybářskou stráž? Co je jejím úkolem a posláním? V minulosti jsem to věděl, ale v přítomném čase si dokážu pouze na internetu té nebo oné organizace přečíst, kolik členu RS dotyčná MO má, a kdo vlastně členem rybářské stráže je. U vody se s nimi ale takřka nepotkám. Dokonce znám organizaci, která hospodaří na 20 ha vody a na pořádek má dohlížet 14 členů rybářské stráže. Za celý rok jsem se potkal jen s jedním...
Lovné míry
Co se týče hájení nebo lovné délky ryb, tam RŘ trošku pokročil, ale rybáři si z toho těžkou hlavu nedělají. Pokud ví, že je stejně nikdo nezkontroluje, tak zmasakrují u vody vše, co zaseknou na háček. Míra nemíra, hájení nehájení!
Příklad z jednoho revíru, kde byli vysazení kapři. Do setmění jsem kolem sebe slyšel čísla 37, 39, 38. Po setmění však asi všichni kapříci vyrostli zázračným tempem, jelikož se ozývalo - 43, 45, 42. Při odchodu se u auta jednoho z kolegů rybářů začal chvět batoh, šňůrka povolila a na zem vyklouzli čtyři kapříci. Troufám si tvrdit, že míru neměl ani jeden. Zeptal jsem se lovce: „Člověče, to jste rybář?“ Odpověď byla stručná: „Co nasadili, to chytám! Mají dát větší...“

Mírový kapřík, neboli dvouřízkáč.
K-70
Další příklad je z revíru, kde je ustanovena horní hranice kapra 70 cm. Kolega rybář vytáhl kapra 87 cm. Před zraky ostatních ho usmrtil a odnesl do auta. Na dotaz, co to má znamenat, když na revíru platí horní míra kapra, odpověděl, že blbosti nehodlá dodržovat, že za ně si povolenku nezaplatí.

Tak vypadá živá K 70.
Hájení ryb
Posledním hitem je „jarní vláčka“! Štiky jsou po vytření hladové a důvěřivé. To nikdy neunikne pozornosti „šikovného“ rybáře. Ten se tváří, že se baví lovem plotic, ale úmyslně rybku zdolává nepřiměřeně dlouho - doslova ploticí tahá tak, aby vydráždil číhající štiku. Když se mu ji pak podaří vytáhnout, dílo zkázy je dokonané. Rychle dravce zabije, schová a hajdy domů. Pokud však štika nezabere, přijde pohled doprava, doleva a šup s ploticí na háčku zpět do vody. Když se takového vykuka zeptám, co provádí? Dostanu stručnou odpověď: „Coby, přece chytám plotice!“

Hladové štiky mají po tření smůlu.
Pstruhové revíry
Pravidla lovu se moc nezměnily, ale způsoby lovu změny zaznamenaly. Ovšem vychytralý rybář je dokáže obejít a chytat jako zastara. Podstatnou změnu prodělaly pstruhové revíry už před několika lety. Jedná o zákaz lovu na mrtvou rybku. „Rafinovaný“ muškař si s tím dokáže poradit tak, že to nikdo na dohoz od něho nic podezřelého nepozná. Koncová muška je na větším háčku, na háček pod hladinou napíchne z košíku vytaženou rybičku. Vše spustí s proudem a už jen popotahuje. Dokázat přestupek takovému nepoctivci se jen tak nepodaří...

Takový pohled bude pomalu vzácností.
Protihroty
Lov na háčky s protihroty nebo bez? Jsem pro obojí! Existují ryby, které se dají spolehlivě chytat bez protihrotů, pak ryby, které bychom jen stěží bez protihrotu ulovili. Vpich hrotu je srovnatelný, ale bezprotihrot je rozhodně šetrnější při vyprošťování z choulostivých míst.

Háčky bez protihrotů ublíží minimálně.
Živá rybka - ano či ne?
Téma jako stvořené na dohady v hospodě. Odpůrci okamžitě řeknou: „NE!“ Potom je na řadě druhá otázka: „Přívlač - ano či ne?“ Zastánci živé rybky ví, jak málo poškodí dravců oproti vláčkařům. Už naši otcové a dědové to věděli. Dnes je moderní polemizovat nad utrpením nastražené rybky. A co teprve nekonečné rozpravy o utrpení zdolávané ryby. Stůjme nohama na zemi a buďme rozumní. Každého baví nějaký způsob lovu víc, anebo míň. Některý rybář ani jiné způsoby lovu nezkusil, ale šmahem je zavrhne a ještě zkritizuje. Osobně jsem zastánce toho, že co nám zákon a legislativa umožňuje, toho se držme a neodsuzujme se navzájem. Stejně tím nic nevyřešíme...

Lov na rybku má své kouzlo i výsledky.
Plavidlo – ano či ne?
Z loďky? Nebo bez ní? Zastávám se pravidla, kdo se nebojí, ať jde na vodu. Nevidím jediný důvod, proč plavidla zakazovat, tedy alespoň na revírech od 100 ha nahoru. Tam, kde je to povolené, vzniká nežádoucí rybářský tlak a lodičkářů je tam víc, než rybářů lovících ze břehu. Celoplošným povolením by se tlak rozložil a vše by bylo v normálu.

Na rozlehlých vodách jsem pro povolení plavidel.
Příjezd k vodě
Dalším hodně velkým nešvarem, který se nebývale rozšířil, je příjezd až k vodě vozidlem. Kolikrát stylem - zákaz, nezákaz! RS to nevadí, takže to až na výjimky nikdo neřeší. Rozumný příjezd k revíru za účelem vyskládání věcí uznávám, ale postavit si auto vedle lovného místa a ve volné chvilce si svého čtyřkolého miláčka ještě umýt, to už se nedá ani pochopit. A že je to běžný jev, není nic neobvyklého. Proto přicházejí na řadu opatření v podobě různých zábran či závor a tolerovaný příjezd k revíru je ten tam. To všechno díky rybářům, kteří prostě musí mít auto za zadkem.
Pesimistický pohled do přítomnosti
Co se za poslední dobu změnilo nejvíce? Je to chování rybářů. Tolik agrese, drzosti a netolerantnosti nikdy nebývalo.
Kde jsou ty časy, kdy už jen příchod k vodě řekl sám za sebe vše. Příchozí rybář pouhým pohledem zjistil všechny pro něho důležité informace. Slušně pozdravil kolegy, kteří se u revíru nacházeli, ti mu slušně odpověděli. Vše probíhalo v naprosté tichosti a klidu. Každý věděl kde kdo má nahozeno a jakým způsobem chytá. Nikdo nikoho neobtěžoval a nerušil. Trocha hluku a bylo po toleranci, „rušitel“ byl napomenut a málem vykázán od vody, protože se neuměl chovat, jak by se správný rybář chovat měl. Rád na ty časy vzpomínám. Vše mělo svá pravidla a svůj pevný řád.
Kdo měl na starosti kontrolu nad dodržováním pravidel, o tom jsme takřka denně věděli. Prostě se ten daný člověk o revír staral. Mimo něj se rybáři hlídali navzájem.
Rozdělat si menší oheň na břehu nebyl problém, byl vždy dostatečně daleko od vody, jelikož každé světlo ryby plaší. U číhátek nám plápolala svíčka zakrytá směrem k vodě, zkrátka pohoda.
Ne jako dnes! Kraválu u vody člověk zažije víc než v centru velkého města, ohně se dělají takové, že z nich sálá teplo až na druhý břeh a do toho blikají různé halogeny, které oslepují okolní rybáře tak, že pak po dlouhou dobu nevidí ani na vlastní pruty.
Dnes si o klidném rybaření, relaxu a odpočinku můžeme nechat jen zdát. Ano, pár klidných míst by se ještě určitě našlo, otázkou ale je, jak dlouho vydrží. Jako by se na vše pozitivní zapomnělo. Kouzlo rybařiny se začíná pomalu z rybářů a jejich chování vytrácet a začíná převažovat komerční styl rybolovu. Často slýchávám u vody hlášku, dnes něco musím chytit, protože mám na rybu zakázku. Co je rybář ochoten podstoupit za jedno pivo v hospodě, je neuvěřitelné.

Beze slov...
Mohl bych takhle pokračovat dál, ale koho to zajímá? Vím, že do starých kolejí se nikdy rybaření nevrátí, ba naopak bude ještě hůř, což je smutná vize do budoucna.
Kdo z vás se v tomto článku poznal a dokáže si to přiznat? Asi nikdo, znám ty typy rybářů - moralistů, kteří dokážou vést nekonečné diskuse, že jim je člověk zbaští i s navijákem a uvěří jim, jak jsou svatí. Pak je potkám u vody a opak bývá pravdou. Na výtku odpoví trapnou výmluvou, že se jednalo o výjimku.
Cítím, že za svůj příspěvek dostanu od mnohých za uši, ale vůbec se toho nebojím. Vím totiž, že pokud nebudeme chtít něco změnit my sami a nedokážeme na to mít dostatečně silný hlas, který opravdu bude slyšet, tak nás čekají ještě horší časy - spousta nesmyslných omezení a zákazů. A všechny si po právu zasloužíme!
Jak nás vnímají ti, co o nás rozhodují? Vidí nás podle toho, co o nás slyší. Pokud se řeší stížnosti typu - kolik stál úklid revíru, kolikrát řešila policie přestupky rybářů a podobně - tak nám budou jen pravidla přitvrzovat. My se nemáme o co opřít a vyvrátit jim to nejde, protože mají zkrátka pravdu.
Na závěr
Příkladem by nám mohly být okolní státy a jejich přístup k rybářům a naopak rybářů k přírodě a revírům, na kterých loví. Vím, že v cizině se náš rybář chová jako opravdový rybář a má strach se dostat do potíží s podmínkami lovu dané země. Jenže doma, kde ho žádná pokuta ani vězení nečeká, tam si dovolí nevídané. Arogance? Frajeřina? Nebo jen pouhá blbost jedince? Myslím, že to stojí za zamyšlení. Je to přece jen a jen o nás, o lidech.
Text: Petr Ramian, alias Petula
Fota: autor a archiv redakce Chytej.cz
malamut : jeste ze to sem k nam mas poradnej kus cesty ufff.
malamut> jo zvěrstva se dějí.Najít echolotem hejno dorostenců a pak je vychytat není umění.Měl jich 47 ks.Škodu jsme na místě neodhadli.
Petula> mě se nechce moc věřit tomu množství.
malamut> jestli třetina dosahovala do 50cm bylo moc,zbytek byli menší.Prostě jednal na zakázku.
Petula> padesát candátů za den? Jak to chytal? A kde? Bych si pro dva zajel :-)
malamut> Při letošních kontrolách a zátazích na nenasyty mi stačilo co jsem viděl.Jen malý kousek z toho.Rozhodně za rok 50 candátů nevytáhnu,borec jich měl kolem padesáti kusů v lodi za jeden den.Takže to bylo myšleno obrazně,nemusíš se toho chytat detailně.
Petula> cituji: „ale na druhou stranu,to co ty za celý rok pustíš ti nenasyta za dvě vycházky zmasí.“ To snad nemůžeš myslet vážně, anebo toho fakt moc nechytíš a nepustíš.
Mrknato: kolik je běžně peněz na ha?
Inferno08> Chyť a pusť ano toto pravidlo je dnes opěvováno a mnozí se k němu hlásí,ale na druhou stranu,to co ty za celý rok pustíš ti nenasyta za dvě vycházky zmasí.Každý máme u vody jiné zkušenosti,jiný kraj,jiný mrav jak se říká.Můj názor nemusí sedět s tím tvým.Pravda však bývá v tom zlatém středu,jen si ji připustit.
Pěknej článek…jinak mam povolenku po 25 letech nechytání třetí rok na Orlíku a ještě jsem nepotkal kontrolu, až bude toto lépe fungovat,budou se i rybáři lépe chovat a to že se v okolí povolenka vystavuje a zabavená vrací za lahev rumu to je taky známá věc.
Draky> tobě taky, a bacha na kosti :-)
malamut> No moji myslenku si nepochopil, ale tak nevadi. Hadat se tu s tebou nechci, takze preji hezke svatky. :-)
Draky> co mi to podsouváš? Samozřejmě, že mě sere všudypřítomnej kapr, na mnoha revírech nemá co dělat, ale nevidím důvod, proč bych ho neměl žrát, když ho ulovím. Ona se totiž dá sežrat prakticky jakákoliv ryba, jestli jsi o tom ještě neslyšel, takže když v revíru místo kaprů budou pěkný plotice, nemám problém si pochutnat na nich. Vlastně bych měl pestřejší stravu. Takže nahoď k zamyšlení hlavně sebe.
Draky> Když si nadhodil to zelí: Zelí a kapr je supr kombinace – kysaný zelí se mírně propláchne, vyloží se tím dno pekáčku a na to se daj okořeněný osolený kapří podkovy, celý se to švihne do trouby a je z toho dobrý a zdravý jídlo.
Mrknato> „že Slovensko, Maďarsko a i třeba Rusko demokracii jen napodobují a v obyčejném životě převládají prvky feudalismu“ myslis,ze tam kde zijes je „demokracie“? Hahaha good joke
malamut> Neni divny nadavat na vysazovani kapra a pritom ho zbastit 100 kilo za rok? Ted to neber jako, ze na to nemas pravo nebo cokoliv jineho, ale proste vpodstate se da rict, ze neco jineho chces a neco jineho delas.
Je to asi jako soulozit za panenstvi nebo nedej boze bojovam za mir.
Nechci te nutit chroupat zeli misto kapra, chtel jsem to spis nahodit k zamysleni.
Zby…> žádná paní není.
malamut> Tý brdˇo.Tvá paní z Tebe musí mít radost.To Ti Tvůj vocas musí z toho fosforu svítit jako štafetovej kolík(nic osobního,ber to s humorem).
regulus> To s tou hloubkou bych až tak neprožíval. Většina přirozené potravy ryb se nézá na dně, při březích a podobně. Představa, že se na větší hloubce vejde víc ryb nad sebe je asi lichá :-D Takže nakonec nám zůstanou stejně ty hektary jako jediný rozumný číselný měřítko.
Mrknato> přiznám se, že neznám přesný koloběh financí ani v tom našem a ani v tom vašem svazu. Počítat řeky na hektary (i když připouštím možnost, že se tak děje ve vztahu k ZP) mi přijde docela úchylný. Taky délka toku není tak úplně správný měřítko, při stejné šířce může být řeka hluboká 30 cm a taky 3 metry a tohle se asi musí taky zohlednit, dalším faktorem je počet docházek a úlovků, ale to jen tak na okraj. Nevím kde jsi přišel na to, že ZP na Svitavu 1 je právě oněch 25 tisíc na hektar, možná to tady či u sousedů hraji nebo kakr napsal a v tom případě bych se být tebou zamyslel. Pokud je to reálné číslo, tak je to na Svitavě asi správně a jinde blbě (jestli tedy jinde mají podstatně míň), pokud nereálné, tak tě třeba chtěli poškádlit a tys jim na to nalítl.
Chytám už přes 40 let a na rozdíl od hrajiho su rozenej brňák kterej na obou řekách chytal od děcka a zodpovědně ti můžu říct, že za ty roky nevidím nějakej tragickej rozdíl. Slušně si zachytám teď a zachytal jsem si i před lety. Pochopitelně nějaký výkyvy za ty roky byly, ale nic není černobílý. V obou řekách jsou všechny říční ryby co tam mají být, možná trochu ubyly ty opravdu velký parmy, ale je taky docela možný, že to je tím, že už nemám tolik času lítat okolo vody a koukat co kde plave, takže možná jen můj subjektivní pocit a ne realita. Zachytám si docela dobře (srovnatelně) i na řekách který neobhospodařují brněnské MO, takže bych neřekl, že MO Brno 3 nebo pár brněnskejch MO vyžere zbytku MRS peníze na zarybnění, naopak si myslím, že peněz je dost, ale ZP se nejspíš musí dodržovat s určitou tolerancí. Neposlední věcí je i to, za kolik a jak kvalitní ryby nakoupíš, ale to by mělo být věcí hospodáře, ideálně aby se to třelo samo, ale to je trochu utopie.
Když odskočím od řek ke stojákům, tak alespoň u nás se kromě tolik žádanýho kapř a v poslední době amura sadí i to co by tam mělo plavat, teda líni, štiky a candáti vcelku v slušných počtech. Nejebne se to jen tak na jednom místě, ale roznese se to po revíru. Všeho se sadí vesměs víc než je v zarybňovacím plánu, takže není nad čím brečet.
malamut> Hm, uplně se mi sbíhaj sliny :-D No nic, štika bude až pozejtří a kapra a okouna dostala babička.
jepice> ryb se nepřejíš, pokud je umíš aspoň trochu připravit. Mě se taky kolikrát nechce zpracovávat, ale není to tak strašný, když máš trošku praxe :-) Průměr 3kg na kus jsem taky neměl, díky kaprům asi dvě a třičtvrtě, ale když si vezmeš pár kilovejch cejnů, tak ti průměr celkem klesne :-)
malamut> To já nemám nic proti tomu. Jen prostě neumím chytit každou výpravu rybu přes 3kg (což byla průměrná hmotnost 1 ryby dotyčného člena). 300 kg ročně bych taky nachytal v klidu, ale nesměl bych bejt línej z toho dělat salátky, zavináče atd., ale rozhodně bych neměl průměr víc jak 3kg/ks při 100 ponechanejch rybách. Tohleto prostě neumim. Když jsem byl s dědou a babičkou na chatě, tak jsme měli v létě průměr 1ryba/den a nemám pocit, že bych se toho přejedl. Tam je rybník, kde se tankrát chytlo 20 kaprů za 2 hodiny, takže nebyl problém si nějakýho vybrat, ale když se do toho přimíchala ještě nějaká štika z řeky, a ty kapři taky nebyli žádný obři, 3kg/ks se prostě dosáhnout nedalo.
jepice> pokud si chceš lapit kapra, nebo pár cejnů, tak to problém není, já si většinou vybírám co zmasit a co ne, a to se zase nepovažuju za nějakýho extra rybáře. Stačí nebejt línej, o rybách něco vědět a používat to, co máš mezi ušima. A hodně málo se dostanu na ryby na dýl, jak půl dne, takže žádný výpravy, kdy se přiveze ryb na půl roku nepodnikám. Dopisovat ryby moc nejde, docházku proškrtáváš, a hlavně proč to dělat. Lidi se spíš snažej o opak, buď aby zmasili víc, nebo se stydí za zmasenou rybu a chtějí prázdný úlovkáč, až tam došlo slavný C&R. Ze 340kg máš cca 170–200kg čistý svaloviny, záleží na druhu ryby a šikovnosti zpracovatele. Pro pětičlennou rodinu, která se nechce cpát estébákovejma kuřatama a jinejma dobrotama, který nám jsou dováženy, a který bu v zemích jejich původu nežrali ani bezdomovci, to zas není nic nesežratelnýho. Když mám dostatek, klidně dám rybu třikrát, čtyřikrát týdně.
jepice> jsou lidé, kteří píšou ryby i když je nechytí, z druhé strany jsou lidé, kteří nepíšou ryby i když je chytí. Ku.ví to statistiky, ale nemá to žádný vliv na zarybňovací plán. Na jakém principu jsou zarybňovací plány dělány netuším, nepídil jsem se po tom.
regulus> hrajiho neznám. Znám pouze jeho mediální prohlášení, coby mluvčího MRS v debatním prostoru. O MRS se hovoří jako o reformovaném svazu, o svazu, který vysazuje více ryb a též více loví, než je tomu v ČRS. I v MRS funguje společný rybolov, stejně jako v ČRS. Proto je mi společný rybolov, který podporuji a chápu, blízký. Tento rybolov praktikovaný na Svitavě 1 je dosti nepochopitelný, protože prvky na kterých je založen musí fungovat všude, ne jen někde, kde to je dáno počtem členi. Je dobrý se pochválit, když to neudělá nikdo jiný, ale pak je třeba vědět, proč tak dobří, jako na Svitavě1, nejsou i jinde? Prolooobovat si přísun 25 tisíc na 1ha revíru. To je to, oč tu běží a i o reakci na článek o postřezích obyčejných rybářů.
Jinak to, co se vybere od člení se vrazí do revíru jen u samostatně hospodařícího spolku, ve společném to je krapet jinak. A jinak to bývalo i v JZD Slušovice, kam se vozily návštěvy......
Existuje v MRS a ČRS další revír společného rybolovu, do kterého jde dle ZP 25000,– Kč/ha? Pokud je takový jen jeden, je to minimálně vzláštní.....
Píše se tu o lidech, kteří chytli nad 100kg a podobně. Já jsem asi nikdy přes 50 kg neměl, ale chytá i tatínek, takže vím, že 100 kg se v rodině sníst v pohodě dá. Letos mám naopak dost málo, asi tak 5kg, kapry nás zásobuje spíš taťka. Ale zajímala by mě ještě jedna věc: U nás na schůzi jsem viděl, že některý z členů měl snad 340kg ryb, bylo to asi 100ks. To už mi přijde docela hustý. Ne že by mi vadilo, že to je hodně, ale v podstatě to znamená, že přijde na ryby a chytí – a to já teda neumim. Pak mě ještě napadlo, jestli tam někdo ty ryby schválně nedopíše jen tak, aby se do revíru víc nasadilo. Myslíte, že to někdo dělá?
Mrknato> sice je to marný, ale zareaguju na tebe. V prvé řadě, abys byl v obraze, nejsem členem MO Brno 3, nejsem ve výboru žádné MO ani činný v jiném orgánu MRS i když pro svoji MO dělám řekněme něco navíc, ale to je nepodstatné. Hrajiho znám pár let, více méně i díky tomuto serveru, na rybách jsme se potkali možná tak 3×. Pokud se týká zarybnění Svitavy 1, tak třeba Svratka 3, 4, 6 je na tom podobně. V Brně je 5 MO které mají každá zhruba 2000–2500 členů a když vezmu MO v těsné blízkosti Brna, je jich asi 10. Hrubým odhadem teda asi 15–20 tisíc lidí. Tyto MO obhospodařují všechny svazový vody v Brně a okolí. Proč ti to píšu, protože odborník na legislativu seš tady ty, z těch řekněme 20 tisíc lidí každej rok vypadne na členství a povolenkách víc jak 20 milionů korun, takže je za co zarybňovat. Pokud vezmu v úvahu celej MRS tak je to ještě několikanásobně víc, nevím kolik členů má celej MRS.
No a abychom to tady uzavřeli, nějak neregistruju, že by někdo z JM brblal na MRS, zato na ČRS tu nadává kde kdo. Mě z toho plyne jen jedna věc, nejspíš je něco zhnilého ve státě dánském (vlastně českém), máte spoustu možností i když tu nejlepší jste už asi prosrali, škubnout se od ČRS a udělat si vlastní krajskej svaz, ale jak se říká, lépe pozdě než nikdy. Mě ty demagogie co se tu stále dokola opakují už fakt nebaví, nemá cenu na to reagovat a speciálně ty si v rúzných příspěvcích tak odporuješ, že fakt nemám tušení co by se ti vlastně líbilo. V poslední době je hraji tvůj oblíbenej terč, chápu že nemáš rád závodníky, ale třeba do DAMa nebo Davida nestřílíš a jsou tu i jiní. Já závody taky nemám v oblibě, ale je mi v podstatě úplně u prdele jestli jsou nebo ne, nevidím v tom žádný zvláštní nebezpečí narozdíl od kormorána a že bych se s někým nebavil jen kvůli tomu, že je závodník, tak to bych asi byl pako.
Petula sorry na nemístnej příspěvek, ale .....
frantakapr> jaký význam má kapr pro revír? Tedy krom toho, že ho chceš chytat stále dokola v pokud možno co největších velikostech.
frantakapr> To by asi nefungovalo. Cca 80% rybářů si kupuje povolenky aby mohlo lovit kapř a tito rybáři platí i ty ostatní ryby. Kapře neni třeba ochraňovat, ale slouží k fiancování společného rybolovu za velmi slušných podmínek pro všechny. Čím víc se budeme vrtat v podmínkách VRP, čím víc a roztodivnějších BP se bude stanovovat, tím rychleji půjde společný rybolov do pekla. Cesta do pekel bývá dlážděna „dobrými úmysly“......
Mrknato> Nechci nic na příděl, jen si myslím, kdyby se kapr dokázal v revíru dýl ochránit, nemusela by se jich sadit taková kvanta, jak píšeš, a třeba by se dokázalo vysadit víc jiných ryb, které třeba chytáš ty.
Mrknato> nezavařil Pavko, dnes si pravidla, tedy zákon a jeho prováděcí vyhlášku, upravuje a ohýbá skoro každej, počínaje různými testery a konče provozovateli tzv. soukromáků, takže bych s tím začal taky, neměl bych s tím sebemenší problém :-)
frantakapr> A ty chceš řešit přivlastňování kapř a jiných ryb na „příděl“? V ČRS se uloví ročně cca milion kapř, což dělá cca 4 kapř na jednoho člena ČRS. Já jsem letos neulovil žádného, vloni jednoho a nestěžuju si. Malamutovi i jiným těch 100kg kapře přeju, když se ty kvanta vysadí. Proč chceš řešit každou hloupost a začíná to jinými mírami, háčky, jinými počty maximálního úlovku, ale k ničemu to nepovede. Povede to jen k tomu, že si někdo bude mnout ruce, jak to tomu malamutovi pěkně „zavařil“. Ten milion kapř se bude lovit dál a já je stejně lovit nebudu.
frantakapr> to si nemyslím, dokud bude Svaz fungovat jak funguje, bude kapr nezničitelnej. No a když nebude, uvolní se místo pro nějaký hezký ryby, který třeba nežeru.
regulus> S kormoránem, regulací Svitavy, povodněmi rybáři neudělají nic, mohou o tom klábosit, to jistě.
Když jsi zmínil hrajiho, tak třeba to hospodaření na Svitavě 1 nemusí být o klábosení, ale rozumném vysvětlení, co je to společný rybolov? To mohou rybáři vysvětlit sami sobě. Vyberu velké peníze ve spolcích z velkých měst a peníze vrazím do pidirevírů, které jsou tak nadstandardně zarybněny, ale na ostatní revíry, zbude mimimum, to je věc hodna postřehu obyčejného rybáře. A je na jiných, kteří to proloooobovali, aby to vysvětlili, neplácali se uznale po zádech a nemlžili regulacemi, kormoránem a povodněmi…
malamut> Povím ti jen tolik, že kdyby v rámci současných pravidel byl každý desátý rybář tak dobrý a úspěšný jako ty, tak si příští vánoce půjde babička koupit kapra zcela určitě do tesca
frantakapr> není to ironie, je to můj názor. A jestli řešíš, kolik má kdo ulovených ryb, tak to závist je. Já měl předloni (2011) zmaseno hodně přes sto kilo, převážně kapra, všechny jsem si poctivě sežral, krom šesti, co jsem věnoval babičce a tetám. Všechny jsem ulovil a ponechal si v rámci platných pravidel. Co mi na to povíš? A važ slova.
Dlouho jsem váhal, jestli se do této diskuse vůbec zapojovat. Taky mi článek připadá až zbytečně pesimistický, ale protože moc nejsem rybář cestovatel, tak to možná vidím víc rúžově než je skutečnost, nicméně je to určitě téma na zamyšlení. Shrnuto podtrženo, v něčem s pisatelem souhlasím a v něčem tak úplně ne, jen namátkou auto nemá u vody co dělat a to že někdo vozí na ryby půl kufru krámů, je jeho věc, může vozit i vozejček na kterej si to naskládá a odveze z parkoviště k vodě když to neunese, samozřejmě vyjímka jsou postižení, tam je to bez debat, jenže tzv. „kriplkartu“ má dneska spousta šmejdů, kterým chybí jen to, že jsou líní udělat pár kroků pěšky. Ale takhle bych mohl pokračovat bod od bodu nebo od reakce k reakci a bylo by to možná delší než ten článek. Nad některými reakcemi se ovšem musím trochu pozastavit, pominu místního „inkvizitora“, to nemá smysl, je docela dobrý si dobře přečíst na co člověk reaguje, např. hraji zcela určitě nepropaguje regulace toků, jak mu autor článku v jedné reakci podsunul, jen zkonstatoval, že Svitava je zregulovaná od předminulýho století, přesněji od roku 1851 a ryby v ní ustály několik povodní i situaci kdy v řece „teklo“ víc ledu než vody.
Mě tak nějak poslední dobou připadá, že se hledají problémy jinde než skutečně jsou, největší průser je jednoznačně kormorán, ostatní predátoři taky v některých místech nejsou jen okrajovými škůdci. Druhým největším škůdcem je ovšem zcela jednoznačně člověk a myslím tím civilizaci. Pořád něco ku.víme a pak to chceme napravovat, většinou to ale děláme blbě.
frantakapr> Není nás moc. Pouze se ryby vysazují hlavně do „profláklých“ vod, kde je „opravdu moc“ rybářů, protože se tím dobře čerpe redistribuce. Tedy koloběh chechtáků..... Ano, pak to budí dojem, že nás je nějak moc… Stejně tak je buzen dojem, že na revírech hospodaří MO, že uživatel může měnit lovné míry, bez vyjímky, vyhrazovat místa k lovu pro VIP, atd. atd.......
Mrknato> Tak to mě docela překvapilo
malamut> Samozřejmě jsem měl na mysli limit současný, to je všech ušlechtilých ryb. A s cenou povolenky jsem to myslel asi tak, když někdo vrátí povolenku se sto kily ulovených ryb, tak né, že bych mu záviděl, ale, že je něco špatně. Je nás prostě moc, proto jsem mj.zmínil třeba ten roční limit. Tvůj názor na hájení je asi vůči mě jen ironie, ale beru to.
frantakapr> Od roku 1990 je nás všech „grupír“ stejně. Rozhodně nás není mnohonásobně víc. Zvýšila se mobilita rybářů, tedy tam kde jsou ryby, kde dřív lovil jeden rybář, dnes loví klidně padesátka rybářů, ale mnoho jiných revírů zeje prázdnotou, jak ryb, tak rybářů.
frantakapr> jakej limit snížit? Limit kapra? Všech ryb? To je zase výkřik do tmy. Jedinej způsob, jak chránit ryby není jejich lovení a pouštění, ale jejich „nelovení“, takže zkrátit denní dobu lovu od slunce východu do slunce západu, bez výjimek, zavést na revírech všeobecnou dobu hájení, a to plošně a bez výjimek. Nebude jednoduché změnit zákon v tomto smyslu, ale věřím, že se to povede, ono to hájení ještě nedávno fungovalo. Ale to se sportovcům líbit asi nebude. To o ceně povolenky a možnosti nalovit ryby za mnohonásobně vyšší cenu ti raději komentovat nebudu.
Článek je v mnoha věcech pravdivý, ale na můj vkus přehnaně pesimistický. Dokolečka přetřásané fráze, že rybáři se kdysi chovali slušněji atd. je blábol, lidi jsou pořád stejní. Problém je spíš v tom, že je nás moc, mnohonásobně víc než kdysi. Je logické, že počet těch, co se neumí chovat, je vyšší. Chytám 30 let, taky se mi líbilo, když jsem seděl na revíru běžně sám a nebylo kolem mě hromady odpadků po rybářích, to je definitivně pryč. Na druhou stranu před 30 lety bylo nemyslitelné, aby rybář pustil velkého kapra nebo sumce, což úplně neobvyklé dnes není. Dnes za cenu povolenky můžu nachytat ryby v mnohonásobně vyšší hodnotě, což nemůže fungovat. Argument, že mnozí rybáři vracejí povolenky skoro čisté je lichý. Stačí se podívat na revíry po vysazení před vánoci. Kdyby byl roční limit snížen na 15 ks ročně, určitě by to další rok na jaře bylo znát, a pochybuji, že by toto někoho odradilo od koupi povolenky. Posílení a zefektivnění kontrol je nutností, jinak budeme plakat donekonečna.
František Helm> Bezmoc Františku začíná až tehdy, kdy jako člen vyčerpeš všechny své možnosti člena svazu. O tvé beznocnosti tě tady slyším plakat poprvé, ale zato nahlas.....
Inferno08> To se musíš zeptat těch, co z revírů dělají závodní tratě. Já to nejsem.....
Hezký článek s dobře popsanou bezmocí opravdových „Rybářů“.
Mrknato> Závodníci nechodí chytat na revíry??
Inferno08> Nezačínej tu zase se závodníky, nebo tu někoho jebne, ale už opravdu...... Závodníci závodí na závodních tratích a ne na revírech, víš? Já o závodění už něco vím......
Inferno08> Nechceš mi tím sdělit, že si před reprezentantem v přívlači mám sednout na zadek a věřit každému jeho slovu o stavu rybolovu a vodních toků v Čechách a na Moravě. Navíc nebuď vztahovačný, hovořil jsem všeobecně. Ani nevím, o jakém to mistru přívlače hovoříš a je mi to jedno. Všeobecně závody nemám rád, s touto filozofií se neztotožňuji, avšak jsem člověk, co závody umí respektovat.
Martin Chmelík> Ten člověk, který to tvrdí je český reprezentant v přívlači.. Nechytá jen na místním rybníčku čí říčce :-)
Vést diskuzi s někým, kdo má jen svou pravdu a a klapky na očích jako dostihová kobyla, to je zcela stejně nesmyslné, jako házet perly sviním. A jestli někdo tvrdí, že je nyní ve vodách více ryb, než třeba před 40 lety, tak já jeho tvrzení nevěřím. Může to platit možná na nějaké říčce či rybníčku, ale neplatí to v globálu. Člověk, který republiku, respektive revíry, neprojel křížem krážem, tak by ani o stavu rybí obsádky v ČR mluvit neměl. Stačí se podívat třeba na Lipno. Ještě před 30 lety rybářský ráj, dnes zbývají pouze vzpomínky. Za posledních 5 let se Lipno pomalu zvedá, ale to, co tam člověk (rybář) provedl po pádu ostnatých drátů, to je jen obraz lidské nenažranosti. Hezké svátky!
PS: a když čtu, že se čeští rybáři za hranicemi chovají slušně? Upřímný smích.
Mrknato> Koncim, nema smysl s tebou toto resit!
dodorider> Já tvůj příspěvek nepředělávám, jen s ním hluboce nesouhlasím a říkám i v čem. Změny v RŘ po kterých voláš jsou diktátem některých skupin a jdou proti společnému rybolovu. Ty si myslíš, že zákon 99/2004 a vyhláška nestačí? Vystoupení Jč.ÚS ze společného rybolovu je prvním z důsledků volání po „změnách“..... Ano každý má začít u sebe a lovit tak jak se mu zdá v rámci zákona dobré, ale nenutit to všem a tomu, kdo ten rybolov platí a je za něj odpovědný. To, že tuto odpovědnost a její důsledky nepřenáší na členy je chyba.
Mrknato> Bohuzel se s tebou nehodlam hadat, predelavas tu muj nazor za nepravdivy a navysujes svuj nazor, ja ti tvuj neberu! Muj nazor je ze by se v necem mel rbyarsky rad a na nekterych mistech i jista pravidla pozmenit. A nehodlam rikat ze ryby v rece sou moje! Ryby co se nasazuji do reky by meli patrit te vode, protoze clovek si je pred tim vydrancoval, vetsinu toku znicil, toto vse uz je nenapravitelne, ted se da uz jen regulovat pristup cloveka k vode, ale to jak dole pise David musi kazdy zacit sam u sebe, ja se snazim a delam proto co muzu, doufam.
dodorider> Typický názor člověka, který nezohledňuje minulost a ten, kdo se z minulosti nepoučí, je nucen ji celou opakovat.
Změny RŘ, které opěvuješ jako blaho, děali i bolšebici v 48osmom. To, co opěvuješ povede k atomizaci a privatizaci svazu, kdy se pak už nebude jednat o „tvůj revír a tvé ryby“, ale o revír a ryby někoho jiného...... tam vede většina BP a odboček ze společného rybolovu.....
Některé věci v rybařině ovlivnit nemůžeme, jiné ano. Já se zabývám těmi, které rybáři ovlivnit mohou a to je hospodaření a struktura svazu.
malamut> K těm postřehům obyčejného rybáře. Ty, já i Petula chytáme dost dlouho, abychom mohli mít na rybařinu názor prostý infekcí, které lze dostat z barevných časopisů o kapřovi, z pracovitých členi MO, plnící sdružené závazky k výročí založení MO, nebo slintů pilně trénujících na nějaké další sportovní sorevnovanie.
No a naše názory se liší, stejně jako obsah činností v jednotlivých MO a svazech, ale při propagované jednotě společného rybolovu, to je divné.
Divné je i to, co jsi nakousl o testerech. Kdo odebere tesrerovi lovícímu po závěrečné povolenku? Pokud mu ji domovská MO Přelouč, kam celý team přestoupil z Pardubic okamžitě vrátí, proč jim ji Přeloučská RS zadržuje? Když jim povolenku zadrží jiná, než Přeloučská MO, proč přestupek nenahlásí na pověřenou obec a do registru potrestaných rybářů, kterým byla povolenka zadržena? Jakou úlohu v tom hraje MO? Kterýkoliv člen MO může podat návrh na kárné řízení, o kterém se pořizuje zápis a důvody rozhodnutí kárného orgánu. Tedy o podivných rozhodnutích kárné komise a dásledně dozorčí komice (jejich čelů) pak rozhoduje kárná komise II. stupně, tedy ÚS a toto celé namě působí jako jeden veliký tuel, kde Jarda z ÚS nepůjde proti Tondovi z MO, protože Tonda zas ví něco na Jardu. Plní tedy MO svoji funkci? Tento systém nefunguje při hospodaření na územních revírech a toto je doklad, že nefunguje ani ve svazočinnosti, kterou si nastavil sám svaz.
Tak že, jsetli ze sebe Petula mačká slzu, měl by začít tam, kde to vše začalo a to v systemizaci složek svazu, ke které bude vbrzku dobrá příležitost. – Nové stanovy spolku......
Clanek sem si precetl dvakrat a vzpomel jsem si, kdyz mi bylo cca 12–14let, jak sme s tatou chodili k vode na nejmenovany revir, kde vzdy chytalo spousty rybaru, ryb bylo strasne moc a neblo problem za den nachytat i 15ks 500g plotic, nebo nekolik kusu cejna okolo 60cm, jevilo se to tak, ze ryb bylo strasne moc, ale pohled z druhe stranky byl jiny, vzpominam si i na to, jek kazdy domu odchazel od vody a mel co delat, aby z vody vubec vytahl vezirek nabouchany ulovky. Nekdy kolem 15.roku zivota, sem si zalibil lov ryb zakonceny fotografii a setrnem pusteni ryby nazpet, samozrejme sem tam se ryba domu vzala na veceri, dnes uz neodnasim skoro zadny kus od vody za rok a drzim se sveho nazoru ze v obchode jsou ryby jiz zabite a co s neproda se nadarmo vyhodi, je to jen muj nazor a tak ryby nakupuji. Zpet k memu mladi, dnes bych si nejradeji nafackoval za to co se drive odehravalo a drzim se toho ze do konce sve rybarskeho pusobeni se budu vzdy snazit tyto sve mladistve minusy napravovat. Dale je muj nazor, ze stav reviru se vyrazne zemeni, az dojde na omlazeni CRS, zatim nam o vsem rozhoduji prave tito rybari z meho mladi, pro ktere je nasazena ryba brana jako spotrebni material, verim ze dnesni rybari snad tyhle problemy eliminuji, doufam!Zarovem bych rad dodal ze u nas v nasi MO se jisti kolegove rok co rok snazi prosazovat ruzne upravy radu, ale CRS povetsinou nyvhovel, snad nekdy. Clanek je moc fajn.
Zby: Vedeni mladeze k tomuto zpusobu vyuky je nejucinejsim krokem k naprave, dle meho nazoru, dekuji.
jepice> za lov mimo zákonem stanovenou denní dobu.
malamut> Ještě nám napiš, za co testerům LK baits museli vzít papíry? to testeři dělaj něco nekalýho, a ještě se u toho nechaj chytit?
Z cca padesáti příspěvků má hlavu a patu jen ten od Martina Chmelíka, jinak je to snůška bludů a blábolů. Ale je tak, že než aby se český blb zamyslel sám nad sebou, raději řeší druhé. Dle toho vypadá Svaz a jeho hospodaření prostřednictvím ÚS a MO, rybolov dostupný každému blbovi a pro každého. Co se týká kamaráčoftů a rychlému vrácení povolenek, jak zde bylo nakousnuto, rád a schutí uvedu MO Přelouč a jejich členy-testery LK Baits, tam se vrací neprodleně.
Inferno08> Rybářů chyť a pusť je úplně stejně jako kdysi,možná trošku víc,ale ryb určitě ne,alespoň mimo kapra,toho je určitě ve vodách naopak více než kdysi,ale u ostatních druhů si jistý nejsem ani náhodou,už jen z důvodu reprodukce ryb,kdy se sice ryby tedy některé vytírají,ale nic z toho stejně není.A svaz zrovna hojně ty ostatní druhy ryb nesadí.Ale je to věc názoru.Jako celek je ryb ve vodách dostatek,jen vod ubývá.Někde více,někde méně.To,že se z rybama kšeftuje a ve velkém,to je pouhý fakt.
„Kouzlo rybařiny se začíná pomalu z rybářů a jejich chování vytrácet a začíná převažovat komerční styl rybolovu. Často slýchávám u vody hlášku, dnes něco musím chytit, protože mám na rybu zakázku. Co je rybář ochoten podstoupit za jedno pivo v hospodě, je neuvěřitelné.“
Tak nevím, mám za to, že naopak v dnešní době spousta rybářů vyznává metodu chyť a pusť a v tom je určitě posun k lepšímu..
Můj bývalý vedoucí z rybářského kroužku je asi nejlepší rybář, jakého osobně znám. Před pár lety si otevřel rybářský krámek a já k němu chodím pro věci, pokecat a zeptat se na jeho názory. Nedávno mi říkal, že ryb je ve vodách dost, prý jich není méně než dříve..
Trocha filozofie: Dřív měl rybář jeden, maximálně dva pruty na všechno a nečekal zázraky. Dneska má rybář dva pruty na každý způsob lovu, plus další věci, které kolikrát ani pořádně nevyužije a každou rybu přepočítává na peníze a zjišťuje, jestli se mu ta rybařina vyplácí.. Většinou zjistí, že ne a nadává, že ryb je málo.
hraji> můžeme polemizovat a dávat příklady.Totéž můžu napsat v opačném případě.Pokud hájíš regulace a zásahy do vodních toků a přírody se asi neshodneme.Příklad jeden a všem známý je řeka Odra.Před zásahem mohli být vody velké jak chtěly,ale ryba se udržela,ba naopak se řeka zarybnila vyplavenými chovnými rybníky po trase.Po zásahu jde při větší vodě vše do háje.A takových řek je spousta.Kompletně vykácené stromy po celém povodí i s kořeny,vysazené nové vrbiny,které se několikrát do roka krátí,aby moc nevyrostly,moc ryb se v tom neuchová a další řeky jsou na tom podobně.Rozumný zásah se dá ještě pochopit,ale né ty brutální,viz Lubina,Odra,Ondřejnice a další.
Petula> nesouhlasím s tím, že všechny řeky na severní Moravě jsou vydrancované, a to na základě vlastní zkušenosti. Mimochodem, do Brna jsem přišel z Rýmařova, moje rodina pochází z okolí Olomouce. A k těm povodním. Naše řeka je zregulovaná od od Františka Josefa, někdy 1898 nebo tak ji tehdy svedli do kamenem obloženého koryta a v něm teče dodnes. V roce 1997 při povodni v řícče, kde normálně teče 2,5 kubíku teklo kubíků 100. A ryby se tam udržely. Udržely se i při brutální ledové dřenici dva roky zpět. Domnívat se, že povodeň vypláchne reofilní rybu je bohužel klasická ukázka nepochopení přírodních zákonitostí. Ano, může to odnést kapra, ale kdo někdy viděl cejna bojovat v silném proudu ví, že taková ryba si v korytě najde úkryt za sebemenší nerovností, na vnitřní straně oblouků a v nadjezích. A to nemluvím o parmách, ostroretkách a podoustvích. Kormorán je pohroma, to souhlasím. Ale voda?
hraji>Vím na kolik se svaz a MO snaží ve vodách zachovat život,ale některé věci se ovlivnit už teď nedají.Po regulaci toku a následně trochu větší vodě jde vše pryč,ryba se nemá kam schovat.
hraji> píšu,máte štěstí.U nás na SM jsou řeky vydrancované kormoránem a následně bagry Povodí Odry,které vlítne do vody bez upozornění,že se blíží začátek prací.Sbíráme pak jen mrtvolky.
hraji> V Praze na Vltavě ostroretky a podoustve jsou. Není jich tu sice ten korec, který jsem viděljinde, ale jsou tu všechny velikosti. U ostroretek si dokonce nejsem zcela jist, nakolik do Čech patří.
Petula> není, naštěstí to není poslední řeka, kde jsou velká hejna podouství, ostroretek a parem. A cejnů a plotic a jiných ryb. Jen to chtělo změnu myšlení lidí a vysazování a vysazování. Musím se smát, když vidím zarybňovací plán jedné nejmenované MO v ČRS nedaleko Prahy, která má na řeku čtyřikrát větší, než je ta naše, plán 5000 kusů podouství. My vysazujeme po desetitisících. Ono je totiž potřeba nejprve vytvořit hejno ryb, které se mohou třít a to se vytváří roky a za cenu velkých nákladů.
Mrknato>Zkus taky přidat i něco jiného,co kde člověk napíše,hned vše kritizuješ,ale sám nic kloudného nenapíšeš.Nikdo nikomu nic nevnucuje jako ty.
hraji> Tvoje vyznání má stejně, jako Petulovo dva různé pohledy.
Petula> Momentálně meleš nesmysly ty. Kde jsem tady psal o závodnících? Bohužel nedokážeš vyhodnotit, co vede ke stavu v rybařině, který kritizuješ a semlel jsi možné s nemožným. Já myslím, že jde o fišbony, aby jsi si mohl pořídit nějaké nálepky......
Všeobecně jsem napsal pár svých postřehů,nikomu nic tímto článkem nevnucuji ani nevyvracím,určitě by se to dalo rozvést o mnoho dalších věcí,ale proč.Bylo to jen zamyšlení,možná vzpomínka.
Zby…> Přesně o tom to je.Dnes se setkávám s tím,že mladí neví vůbec co kolem nich roste,co létá a co žije ve vodě,za to perfektně ví vše o boilií a peletách,hihi
Mrknato> Já zapoměl na Tebe a tvé závodníky,sakra promiň!!!Kdybys článek četl pořádně,takovou hloupost by jsi tady nenapsal,ostatně kde se hneš,tam jen meleš nesmysly.IGNOR
hraji> V článku jsem se vyjádřil obecně,Tvá řeka bude asi jedna s posledních,kde je takový život.Osobně znám mnoho řek,kde život rozhodně byl,ale bohužel dnes tam plavou jen kačeny a bobři.
hraji> Není to námitka, jen takové upřesnění. Naše ryby by nemělo být chápáno v tom smyslu, že ryby jsou pouze rybářů. Volně žijícího živočicha si je možno přivlastnit až po jeho ulovení (v souladu s pravidly). Tvůj příspěvek je v pořádku, ale pořád dost rybářů si myslí, že volně žijící ryby jsou jejich majetkem.
Takový pesimistický předvánočně nostalgický a hlavně hodně subjektivní pohled na věc. Neztotožňuji se s ním. Netvrdím, že nejsou negativní stránky na naší rybařině. Ale za těch víc než 40 let, co jsem členem Petrova cechu, jsem pochopil, že u vody to bude vždy vypadat tak, jak to dovolí rybáři. Nejen ti ve výborech, nejen ti v RS, ale hlavně ti na břehu. Já mohu říct, že nepamatuji v minulosti naši řeku tak plnou ryb, s hejny ostroretek špíglujících v proudech, s tisícovými hejny podouství ve tření, s parmami, které je možné vidět na každém úseku, s rostoucí populací jesena, a mnoha dalšími druhy, kdy není problém na jednu docházku ulovit 11 druhů ryb. A vidím za tím dlouhou práci výboru a lidí kolem něj. Vidím za tím práci tří – čtyř opravdu aktivních rybářských stráží, které na revíru kontrolují každý týden. Vidím celou řadu změn k lepšímu. Ale vidím i jednu věc, která se nemění. A to jsou ti obyčejní rybáři a jejich ochota chránit a bránit svoji řeku a svoje ryby. Ta je pořád špatná. Je na čase uzavřít spolky přílivu dalších členů a vytvořit zase to, čemu se říká v Anglii"trepky mrtvého muže". Tedy systém, že do spolku se přijme další člen až někdo ze spolku odjede, nejčastěji tak, že zemře. Takové členství má potom pro zájemce velkou cenu. A přijít o takové členství, třeba kvůli prokázanému porušení pravidel spolku, znamená doživotní dstanc. Pak si zase začnou rybáři vážit svého spolku, vody a ryb v nich. Takže vy kolegové, kteří přehlížíte přestupky páchané u revírů, vy kterým je líto peněz za telefonát hospodáři nebo RS, vy kteří říkáte: to je přece věcí RS a výboru, vy se mýlíte. Pořádek u vody je věcí všech rybářů. Začněte o tom konečně přemýšlet v souvislostech. Pokud ponecháte bez reakce a povšimnutí to, že si váš soused odnese pět ryb místo dvou, odnesl si ryby, které vy nechytíte. I vaše ryby. Braňte svoje ryby. Hezké svátky a nad sumářem podumejte.
Verím, že mladším svitne na lepšie časy. Vesmír je určite obrovské skladisko ešte nechytených rýb ktoré budú loviť iba poctiví rybári…
Spokojné Vianoce a úspešný rok 2014!
a nejlepčí na tom je to, že borec, který je schopný na své domovské vodě vyplejt oba břehy,10 x do roka prolést vodu a posbírat vše co tam nepatří, přijede jinam a tam se chová jak zvíře. A teď Freude mudruj, proč tomu tak je . . . .
Petulo, „vzal jsi si do pera víc, než dokážeš pochopit, nebo vysvětlit“.
Asi nejblíž mi je názor Elhiera, ale já bych řekl, že jaký uživatel revíru, takový je stav revírů, zákonnosti a rybolovu.
Jak je možné, že člověk, který by se rád vrátil ke „kořenům dřívější rybařiny“, si to neumí představit bez lovu 24, K70, a dalších neřádů, co jich má hlavně Severomoravský svaz v BP?
Odvolávání se na podmínky rybolovu na Slovensku je hezké, ale málokdo si uvědomuje, že Slovensko, Maďarsko a i třeba Rusko demokracii jen napodobují a v obyčejném životě převládají prvky feudalismu. Tyto země přeskočily jeden společenský řád, kterým prošly okolní evroské země.
Až budeme schopmi lovit podle zákona a vyhlášky, nebudeme potřebovat BP a ani stanovy spolku, které budou rybařinu měnit...... a toho se asi nedočkáme, protože nový OZ budeme vstřebávat dalších 25 let, jako prvky demokracie, které neumíme aplikovat po 25 letech do života a ani do rybařiny.
docela souhlas,některým zdejším kritikům bych doporučil přečíst znova,snad pochopí.Alespoň něktěří,co maj víc času pro život…
Zby…> To se krásně čte
Asi budu někomu připadat jako kabátník.Souhlasím jak s autorem,tak s Davidem,ale i tředa s Martinem Chmelíkem. Chytám už hodně přes 30 let.A jak říká kolega Ferduš,synci pamatuju,že ai slunko svitilo vice.Jistota je,že povodí pod zdúvodněním ochrany majetku a života lidí páchají na tocích opravdová zvěrstva.Viz malá říčka na SM Ondřejnice.A pokračuje to tzv ochránci přírody.Většinou vystudované děcka,které ještě třeba ani neví,o čem je život(ne všichni).Kteří jsou schopni se slovy"ten gauner tam od vedle chová norky"a rozbijí klece čímž spáchají daleko větší škodu,protože vypustí predátora,který u nás nemá přirozeného nepřítele.Ale dál k rybařině.Sám jsem a byl jsem už za minulého režimu, člennem RS.Není pro mne problém komukoli odebrat povolenku.Děláš bordel,pácháš nesprávné činy,tak trp. Ale ani to není cesta ke spasení.Stále řádí ten kolega KAMARÁDČOFT.Já vezmu povolenku a za týden(VĚTŠINOU MÍŇ)je borec zase na rybách.Možná proto jsem se vydal jinou cestou.28 roků učím děcka chytat ryby.Ale nejen to,snažím se,aby taky poznaly tu"trávu která se jim chytla na oblečení" a nebo aby věděly že tam nad vodou nelítá racek,ale rybák a pod vidličkami nezobe zelený vrabec.Možná,že to je ta správná cesta,i když hodně klikatá,po které je třeba jít.(Vyjádřil jsem zde jen své názory,které nikomu nenutím.(
jepice> oba erbegy, rezervu
Hony> Tak to je chválihodný. To maj některý lidi opravdu takovej zájem vykrádat rybářovo auto? Ještě bych pochopil, kdyby v tom byly pruty… A co ti vykradli? Mě by mohli vzít tak baterku a benzín z nádrže, nic cennýho v tom autě nebejvá, když chytáme. Někdy ještě boty, když si berem broďáky. Samozřejmě nechci to zakřiknout … I rozbitý okýnko by mě vytočilo (zvlášť když se do auta dá vloupat štrněji).
Taky je tam podle mě moc negace. Ano, občas se člověk setká u vody s blcema. Nicméně většinou problém nemám. Možná tím, že se snažím chytat dál od lidí a nechodit na profláklá místa, kde není jistota zda bude flek či ne. A že si někteří rybáři berou na rybnících hodně ryb a i podměrečných? Smutný, ale je to jejich chyba, vychytaj si je chvilku po nasazení a pak budou hudrovat že to nebere :-) Ale tohle a jiné hloupé chování nenapraví ani deset takových článků. Pač myslím, že na tento server ty potrefený husy stejně nechoděj…
jepice> Do 15 km na kole, jinak autem.
Tak tenhle článek se mi opradvu líbil nijak nezaujatý tak to má být, taky moc pěkný že písař nevyjadřuje žádné extrémní názory hezký moc se mi líbilo
Hony> Jezdi vlakem. Nebo na kole. Ale musím zaklepat na stůl, že mi auto ještě na rybách nevykradli. A to jsem ho kolikrát i zapoměl zamknout. Přitom do fáčka se dostanu za minutu i já, když mám u sebe dostatečně silný vlasec. Edit: Ani ten blbej stůl tu neni dřevěnej. Nějaká dřevotříska s dýhou … Jak můžem chtít kvalitní revíry …
Souhlasím s autorem. Jenom mám jiný nazor na auto za zadkem. Po tom, co mi jej párkrát vykradli, mám ho za zadkem. Bohužel jsem tím vypustil revíry kde to nejde.
Přidám svůj názor a klidně mě za něj „vykostěte“. Úplně všechny zákony, nařízení, řády jsou z velké části úplně k ho..u. Taktéž jsou k ničemu i podobné diskuze, protože se v nich sejde X lidí s X názory. Každý člověk, rybář i nerybář musí začít především u sebe. Bohužel český národ byl, je a bude vždy tak nějak a něčím pokřivený. Umíme jen ukazovat jeden na druhého, kritizovat úplně vše, závidět i to, co k závidění není. Takže opakuji. Každý ať si zamete před svým prahem a chová se tak, aby se každé ráno mohl s klidným svědomím podívat do zrcadla. Má to jeden háček. Mnoho lidí neví, co je to SVĚDOMÍ. Tak to vidím já.
petrikveprik> obecně tam, kde jsou právě ty peníze a bič. Protože musíte nejdřív zaplatit, pak dokázat, potom odsoudit, nasledně prosdit ten bič. A to je u nás všeobecný problém. Jde to i tam kde lidem záleží na tom co po nich zbude, ale to je jiná pohádka.
p.mesic> a kde to jde?
Chytám také více nežli 30 let, a mám bohužel podobný pohled na věc. Soucítím s autorem. Otázka je pro všechny stejná, proč to někde jde a u nás né ? A to nejen v rybařině. Je to asi v lidech myslím. To samé je ve všem co človíček dokáže vymyslet. Etika, morálka, normální lidskost a víra je ta tam. Všichni koukají jen na prachy a na bič. To je jediná víra, to vede k typu chování co známe všichni kolem sebe. Jeden příklad z Orlíka … tam rozváží partičky rádoby rybářů pruty večer na rybyčku, a ráno to chodí posbírat. Pak divíme že dravců ubývá. A legislativá to je k smíchu…dokažte to !
mascha> Vloni mi kamarád popisoval jednoho známého rybáře, který denně vozil ze Slap kýbl okounů – okolo 10kg.
Některé popsané situace jsem si živě vybavil.. Souhlasím, pěknej článek.. Ale toho, že bude lépe jsem se ještě nevzdal.
mascha> Fotka s mrakem ryb je minulostí? U okounů možná. Já viděl předevčírem v jednom rybářském šopu fotky dna člunu, kde se válel prut a 15–20 candátů. A podobných fotek měl autor víc. Všichni od 80 cm do metra. Pěkně vyžraní byli. Všechno úlovky z řeky. V Chorvatsku. A autor Chorvat mi říká „sežeň ještě 3 a můžeme vyrazit na ně!“
David H.> Já přece Davide nenapsal, že jsi za to primárně zodpovědný ty. Jen ta tvoje věta o „zamyšlení“ vyzněla dost platonicky.
Jsem to nějak nepochopil. To jako je vyjmenovávání věcí k zamyšlení? U většiny z nich není jasné, jaký má na věc názor autor a proč. Každá věc jen lehce načrtnutá, přirom by vydala na tlustý článek.
A se závěrem nesouhlasím. Fotka s mrakem mrtvých okounů je věc, kterou už jsem leta neviděl. Naposledy v osmdesátejch letech a to bylo docela pravidelně.
Dneska se pouští mnohem víc, dneska je mnohem víc lidí, co se tajně šoulají kolem vody, dřív to bylo pro drtivou většinu rybářů jen vysedávaní u vody s rádiem na plný kule.
Je kolem vody hodně nešvarů, ale šmahem to celý odsoudit, to je nesmysl.
Té neobjektivity je tam ale trochu víc, než je zdrávo. Je to vě náoru, ale mne článek nikterak nenadchnul. Je tam na můj vkus dost nesmyslů a polopravd. Možná kdyby byl mezi čtenářskými články, tak bych byl s hodnocením mírnější. Ocenit lze snad jen fotografie. Kdo fotil bobra?
PALIVEC> Však já nespím a leta se těmto tématům věnuji. Ale je to málo, to je mi jasné a výsledky takřka žádné a byť to není primárně můj úkol, vnímám to jako svou povinnost. Ale je to úkol nás všech a ne jen Havlíčka, co provozuje jedno z mnoha rybářských médií v ČR.
Článek je perfektní,a plně vystihuje dnešní dobu.Bohužel lidi se změnili ve svém nitru a to přechází do jáké koliv činnosti kterou dělají,v myslivosti to samé ,ale i ve sportu,peníze ,peníze . Paradoxem je že nejdebilnější ryba je u nás největší hit ,to samo poukazuje na pojetí rybařiny u nás.
David H.> Těch témat je tam možná 20 a člověk by očekával, že se jim budete věnovat především vy, z principu osvětoví pracovníci na serveru chytej.cz. Ale máte možná jiné ambice a preference…Ono pečené prase i živáňská jsou sice super, ale to není až takové umění. To dokáže i pologramotný soudruh vybavený penězi, ohněm, nožem a prasetem. Dokonce to může být bývalý agent StB. Jak se ukazuje, není to tělesná vada. Nepíšu, že jsou ti vážné otázky šuviks, to asi ne. Ale sám píšeš, že je to k zamyšlení. A to je dost málo. Zamýšlet se můžeš do smrti a umřeš jako lovec sumců a opékač prasete provozující rybářský server. Trochu života do toho umírání!
David H.>
luckyway> Píše svůj názor a nevydává ho za objektivní pravdu. Ta nakonec ani neexistuje…
Na můj vkus též „cufíl“ pesimismu. Nicméně dobré téma k zamyšlení.
Velmi pravdivé,výstižné,téměř se vším souhlasím,pěkně zpracovaný postřeh.
Nesouhlasim s poslednim odstavcem. V cizine je to stejne. Pokud nekdo prijede k vode na tyden nebo dva, nemuze mit prehled, co se tam deje. Jinak tu cernou vizi do budoucna sdilim s autorem.
No dost pesimistický pohled. Ale realistický. Některé věci vidím trochu jinak, ale to nic. Musím zdůraznit, že jsem z těch starších a za naších mladých let byly ryby méně slizké, mouchy méně štípaly a i budoucnost byla krásnější.