
Bylo by tu krásně, kdyby...
Když ne já, tak nikdo!
Začnu tím, co se děje na rybníku mé domovské MO. Je to asi 3,5 ha rybníček za městem. Jeho obsádku tvoří kapři, amuři, bílá ryba a sem tam nějaký dravec. Na schůzích MO se neustále předhazuje, že je nás na takový malý rybníček cca 350 členů. Převážnou většinu členů (teď nechci nikoho urazit) tvoří starší a zkušená „populace“ rybářů. Mnozí neustále remcají, že v revírech okolních MO plavou kapři, amuři a další ryby mnohem větší, než právě u nás! Skutečně to tak bude. Ale proč tomu tak je, to už nikoho moc nezajímá. Možná třeba tím, že u sousedů má kapr zavedenou horní míru, existuje tam omezení počtu přisvojených úlovků a hlavně jsou to samostatné MO (pokud si tam chcete zachytat, musíte mít povolenku vydanou přímo organizací a ne celosvazovku). Prostě a jednoduše - k nám jezdí rybáři z širokého okolí, každý z nich si občas odveze nějakého toho kapříka a přitom si řekne: „Když už jsem ho chytil, tak ho vracet nebudu, ještě by ho vzal někdo jiný...“ Je mi jasné, že každý má právo vzít si rybu a je na každém, jak s ní naloží. Jenže, když potom protiútokem domácích je vyjádření, že berou ryby jenom proto, aby ji neodnesli nějací „cizáci“, tak je to docela smutné...
Větší hrdinství je nezabít při každé vycházce povolené 2 kusy kapra, ale pustit je a dokázat, že člověk je tvor rozumný.
Netvrdím, že si nikdy rybu nevezmu, ale určitě ne pokaždé! Kolikrát jsem byl svědkem toho, že jsem přišel k vodě, vybral si volné místo vedle kolegy rybáře a dal se s ním do řeči. Zatímco já se bavil chytáním a pouštěním, on chytil dva mírové kapříky, narval je vezírku a rozloučil se: „Mám nachytáno, tak zas zítra, kolego!“ Někdy jsem viděl i horší zvěrstva, kdy dotyčným nestačily ani dva kusy ušlechtilých ryb. A to jen proto, že by je mohli chytit (a odnést) „přespolňáci“.

Rychle s ním do pytle, než ho vezme někdo jiný!
Malá, velká – to je jedno!
Jindy jsem byl svědkem ulovení štiky, která měřila přesně půl metru a byla vyhubená jako šavle. Šťastný lovec mě poprosil, ať mu úlovek pohlídám, že si jde do auta pro vezírek. Když jsem se zeptal, proč takhle malou a hubenou kudličku nepustí a nevezme si větší, která by byla ve všech ohledech lepší, jeho odpověď zněla celkem rozumně: „Raději si vezmu víc mladých a chutnějších ryb, než jednu velkou a starou...“ Inu dobrá, řekl jsem si. Když jsem se ale s tím stejným člověkem potkal o dva měsíce později, povedlo se mi vytáhnout nádhernou 80 cm dlouhou a krásně tlustou štiku. Okamžitě se mě kolega začal vyptávat, jestli si ji vezmu. Řekl jsem mu popravdě, že určitě ne. On mi řekl, že kdyby ji chytl on, už by ji nevrátil! Když jsem mu připomněl jeho dřívější názor, tak jen nakvašeně mávl rukou! I takhle může uvažovat a jednat dospělý a zkušený rybář...

Malá, velká - to je jedno, všechny půjdou na pekáč!
„Školení“ budoucího rybáře
Tento příběh se opět přihodil na rybníčku domovské organizace. Na břehu lovil na pohled příjemný starší pán se svým desetiletým vnoučkem. Z jejich rozhovoru jsem zaslechl, že se chystají ulovit vánočního kapříka. To by ještě bylo vcelku normální, jenže to, co následovalo poté, to byl úplný horor. Pro přesnost je důležité uvést, že se v našem revíru vyskytuje ohromné množství cejnů. Po chvíli lovu přišel mému sousedovi první záběr. Byl to asi dvaceticentimetrový cejnek. Po vylovení nastalo peklo! Pán vyškubl silou háček a cejnek mu vypadl z ruky. Ryba poskakovala po břehu a rybář ji následně nakopnul tak, že uletěla dobré tři metry, než sebou plácla na hladinu (nevím, jaký byl její další osud, ale doufám, že to rozdýchala). K „výkopu“ děda přidal komentář: „Tebe jsem nechtěl, chci kapra, ty malej spratku!“ To vše se odehrálo před zraky vnuka – budoucího příslušníka cechu rybářského! Nevydržel jsem to a zeptal se, co mu ta ryba udělala, že s ní takhle zachází. Nato odsekl, že mi do toho nic není, ať si ho nevšímám. Po tomto zážitku jsem se raději sbalil a odešel jinam.

I nechtěná ryba si zaslouží svobodu a život!
Co s tím?
Podobných příhod bych z paměti vydoloval mnohem víc, ale rozebírat je, to by byla zbytečná ztráta času. Rád bych proto apeloval na všechny rybářky a rybáře, aby se ke každé rybě chovali s úctou a brali ji jako rovnocenného soupeře. I nechtěná ryba má nárok na svobodu a život!
Dále, aby se zamysleli nad tím, že i když mají někdy pochybnosti o smysluplném hospodaření na rybářských revírech, sami tomuto stavu mnohdy nijak napomáhají.
Děkuji, že jste můj příspěvek přečetli do konce a budu rád, když mi v komentářích napíšete, co by se dalo zlepšit.
Ať se vám u vody daří a Petrův zdar!
Text a foto: Dominik Šípoš
Osobně, bych na rok zakázal lovit na všech vodách vyjma MO, ty ať si dělají co chtěj. Stavu ryb na všech vodách by to pomohlo a vetšina rybářů by měla dostatek času se nad sebou zamyslet.
cujo> v tom máš pravdu, ale mnohdy i sebešetrnější zacházení s úlovkem úhynu nezabrání.
flachby> ty jsi asi mnoho větších kaprů zjevně neochutnal, jinak bys nenapsal tohle klišé, uzenej kapr 10+ je velká dobrota.
flachby> pokud vím od konzumentů, tak velký kapr z Lipna, Orlíka a podobných vod chutná dobře. Mě nechutná žádný.
Jako na zavolanou. Spousta zajimavych myslenek: http://www.mrk.cz/clanek.php3?… Nejvic asi tahle: „Dříve to tak jednoduché nebylo. Já už to sice nepamatuji, ale kdysi se za nového adepta musel zaručit člen spolku a adept pak rok čekal. Počet členů byl omezený, takže někdy to trvalo hodně, hodně dlouho. Dnes v podstatě nemůžete ani nikoho odmítnout, a tak máme mezi sebou lidi, kteří si to nezaslouží.“
Vnimam to tak, ze chyceni dravce at uz jakkoliv velikeho, byva velmi casto jeho posledni zivotni zazitek. Uprimne nevim jak pustit candata aby to prezil, rad se necham poucit. At je na nej clovek jakkoliv opatrnej v 90% pripadu ho za pul hodiny vidis plavat brichem vzhuru. To ho radsi vezmu nez ho nechat sezrat kachnam. Kdezto kapr je daleko odolnejsi k pousteni. Druha vec je chutnost masa. Jedlej kapr je kolem 50-ti cisel, pak uz je to samej tuk a chutna jak bahno. Hodi se akorat na fotku, takze na horni miru. Navic obvykle se v trzni vaze nasazuje, jeho rustova schopnost je znacne omezena potravnimi podminkami noveho stanoviste. Imho hodi se jen na skrmeni at uz lidem nebo sumcum. U dravcu to tak neni, ten se nazere i tam kde kapr strada. Ale rozporujte mne.
Moc hezký článek a myslím si , že na něm bude i hodně pravdy.
malamut> právě proto nepoužívám co nejjemější cajk. A navíc nikoho nekritizuju za to, že si rybu od vody odnese, na to má každý právo. . . . . Co by se mělo zlepšit je zacházení s ulovenou rybou, ať už si ji chci ponechat nebo pustit . . .
cujo> poslední větu komentovat nebudu, ale pokud jsi u vody často, a jsi opravdu tak úspěšnej, jak se snažíš naznačit, pak určitě nějaký procento tebou ulovených ryb tvou zábavu nepřežije. Ta skrytá mortalita prostě je, a můžeme se dohadovat pouze o tom, jak je vysoká. Takže věř tomu, že ne každá ryba kterou pustíš žije dál. Navíc podivná móda co nejjemnějšího cajku, která prodlužuje zdolávání, těm rybám taky zrovna nepřidá.
Mě fascinuje, jak se skoro každá debata zúží na chyť a pusť proti braní si ryb. Já si taky občas rybu odnesu, ale všeho s mírou, protože když bych si pokaždý vzal štiku nebo candoša, tak za měsíc dva nemusím chodit vláčet. Teď tak trochu mimo, umíte si představit, kdyby třeba myslivci zavedli chyť a pusť? :-))))
Bohužel v tomto příběhu máš pravdu i já sem byl svědkem ja letěla bílá ryba vzduchem a kolikrát to byl i kapřík bylo my s toho špatně pokud budou takoví lidé tak se jim nedá říc že sou to rybáři ale jen pořádní dobytkové doufám že jich už moc na světě není
David H.> nespravedlivý to je, já se přiznám, že metrovýho candáta jsem sice nelapil, ale zmasil bych ho zcela jistě (pokud by nebyl z Labe od Pardubic níž nebo podobný lokality). Prostě pro to, že mi chutná a můžu si ho v souladu s pravidly ponechat. Ale na druhou stranu jsem svýho největšího kapra(žádnej obr, 16+) pustil. Bylo to poslední den výpravy, chcalo a mě se nechtělo se s ním vláčet tři sta metrů k autu, navíc mi pokřtil tenkrát nový navi, tak jsem se slitoval :-) Dnes bych to neudělal, protože jsem už dost dlouho neudil :-)
malamut> S tím lze víceméně souhlasit. I když ochrana jakékoliv trofejní ryby má podle mne smysl, tak bych uvítal ochranu takových trofejních ryb, kterých je málo. Kaprů nad 70cm jsou miliony. A bohužel Ti musím dát za pravdu, že znám konkrétní kapraře, kteří se s kaprem 10kg budou mazlit, s přehnanou opatrností ho budou pouštět a případnou snahu o zabití odsoudí a pak bez mrknutí oka zmasí metrovou štiku, candáta nebo větší množství okounů. Přitom je skutečně takových ryb mnohem méně než zmiňovaných kaprů. Je to z mého pohledu velmi velmi nespravedlivé.
Já si prostě myslím, že malamut je troll, a proto nemá smysl se s ním hádat, protože to bude jen horší. :D
malamut> To s těma dravcema je vážně blbost..
David H.> ale v drtivé většině případů jde především o kapra, kaprovi se dává horní míra, kaprolovci jako první začali hlásat C&R, ale když lapili candáta, šel na gril nebo do mrazáku. Kapr hýbe Svazem a neodvažuji se odhadnout, jaké procento tvoří kapr mezi rybami vysazovanými do revírů. Mě třeba dost děsí ta blbost co má MRS, jednoho kapra denně, pak si chyť dravce. Asi maj dost dravců.
šimpik> netřeba se omlouvat, kdybys tušil, co si z toho dělám, ani by tě to nenapadlo :-)
malamut> kdyby šlo jen o kapry, asi bych zavedl naopak lokálně povinné Catch and gril. Těch je jak komárů v lužním lese po povodních.
Pouze jsem chtěl říci co si myslím..a to , že jsem na malamuta vyjel mě mrzí..uvědomuji si to až teď, to , že se naše názory jsou rozdílné neznamená , že se musím proti němu ohrazovat takto..omlouvám se malamutovy..ale za svým článkem si stojím:)
šimpik> netřeba mě litovat, myslím, že ty sám jsi na tom o dost hůř, navíc se mi zdá, že bez naděje na zlepšení.
proč, tento naprosto zbytečný článek??? To je, mladý muži, slohovka na 2. stupeň ZŠ. Proč? Jsme tvá češtinářka?
Nenapadá mne nic jiného, než příměry s vlhkou, rozjívenou, dívkou.
Nedočetl jsem to, sorry, ale proč to číst. Kváky, kváky, kváky, to je na vložku.
Co to máte za fotry, že máte takový postoj k starší generaci? Potřebovali byste jak sůl, občas proplesknout někým starším. Kdo chce, abych z něho udělal člověka, tak do řady.
malamut> Je mi tě líto chlape..vážně upřímně jo:D ale bavil jsem se..ale nestojíš mi za to abych tady pořád sondoval co jsi vytvořil:) zbohem..:)
šimpik> zjevně jsi opět rozrušený, navíc produkuješ pravopisné chyby.
malamut> Ale i do práv " malamutových " chlape ..kdyby ti nebylo 3× tak jako mě..neměl bych už úctu..řeknu ti to na rovinu..to , že máme svůj názor je normální ..ale myslím ,že urážením " jestli jsem rozrušený a spo. ) si toho moc neřeknem ..takže mi jě líto , že to takhel zkončilo..ale dobře jsem se bavil:)
šimpik> nečetl, používám, co jsem začal rozum brát a kde jsem to zaslechl, to si již nepamatuji. Nemyslím, že bych tím porušoval něčí autorská práva. Co se týká dravců, pomůže pouze omezení jejich cíleného lovu, jak vláčkou, tak na rybku, třeba od září do konce roku. Bez výjimek, samozřejmě. Ale to byl zásah do práv „sportovců“, takže je to nesmysl.
malamut> No holt..někdo zná jednu frázi a používá jí strašně rád ( do prdele díru ? to jsi četl v Trnky Brnky ?:) ) a myslím ,že to není pouze " zmasením " kaprů … v tom článku píšu i o dravcích..
šimpik> no holt někdo relaxuje tím, že tahá své „kamarády“ za hubu do zcela nepřátelského prostředí, za účelem ukojení zbytnělého ega. Cílený lov ryb, které nechci sežrat je zvrhlost, stačí ty, které ulovím tak nějak mimochodem a necíleně. Ale klidně chytej a pouštěj, ona ta skrytá mortalita není vidět, tak tě to trápit nemusí.
David H.> a taky zvýšený rybářský tlak díky nesmyslným výjimkám z denní doby lovu, likvidace přirozeného prostředí ryb a vodních živočichů, umožnění rybolovu každému, kdo má do prdele díru a zaplatí, ale to pouštěč neřeší, přitom 90% zmasených ryb tvoří kapr, snadno a lehce nahraditelný, v mnoha revírech téměř nežádoucí, leč hojně sazen. Za úbytkem ryb je třeba hledat jiné příčiny, než zmasení povoleného množství kapra.
malamut> Víš pro někoho to není způsob obživy , ale relax..a nebudu tu azse s tebou rozebírat to , že je to na rkaji týrání nebo jak to cítíš..to by pak ochranáři zavírali zato , že zabiješ komára :)
David H.> Za jedno..
malamut> těch, co to takto vnímají je celkem dost. Přeci nechceš tvrdit, že jsou všichni blbci se špatným názorem a ti co rybu vnímají jen jako maso jsou ti správní. Rozdílné vnímání světa je v pořádku. „My“ tuto problematiku vnímáme takto.
malamut> napřed tam ta trofej musí plavat. V dnešní době má ryba minimální šanci. Mraky informaci, špičkové vybaveni. – jsme na tom nepoměrně lépe.
šimpik> čemu to pomůže? Že si každej, kdo má do prdele díru, lapí svýho „trofejáka“? Tím se hodnota „trofeje“ tak trochu devalvuje, nemyslíš?
David H.> Já si nemyslím , že je to taková blbost.. v mnoha případech to může pomoct:)
jepice> idiocie? Někdo to může vnímat naopak.
David H.> Ta už je dle mě dávno pryč..ale zdá se , že někdě ještě přežívá:)
jepice> rybožravec jsem, ale třeba lína bych nesežral, i když vím o místech, kde je můžu lovit cíleně, prostě je mi ho líto :-) Nasazovat kapry do revírů, kde nedosáhnou díky životním podmínkám na svůj růstový potenciál je vyhazováním peněz, ale spousta rybářů je zblblá a chtějí kapra všude. Myslím, že další ročníky extrémního Carp Marathonu se budou konat na Labi pod Špindlem :-)
jepice> už jsi někdy slyšel o tom, že se ryba ve vhodných podmínkách dokáže rozmnožovat bez přispění člověka? Ryba není jen kapr a duhák.
David H.> Všechno má své meze. Třeba zavádět horní míry u ryb je naprostá idiocie, kterou mohl zavést jenom naprosto nelogicky uvažující jedinec. U kaprů je mi to šuma fuma, ale přesouvá se nám to i na líny, dokonce jsem viděl i na okouny. Malamut je rybožravec a vůbec mi to nevadí. Vadí mi ale, když u nás na přehradě den co den chytá někdo štiky. Nejen že komplet vychytá vrchol potravního řetězce, ale poškodí při tom občas i ty puštěný. Protože se spousta lidí schoduje, že jsou dravci užiteční pro vodní společenstva, měli bychom je chránit například tím, že omezíme počet docházek na dravce. Co se kaprů týče, bylo by asi nejhospodárnější je do některých revírů vůbec nenasazovat.
David H.> malamut> Hospodárnost vždy na prvním místě. Na lovu závislý nejsme, ani na produkční schopnosti svazovejch revírů. Proč teda vyhazujeme tolik peněz za nasazování? Hospodárnost znamená dle mne buďto hodně vysadit, nechat narůst a pak hodně vyžrat, nebo méně a možná i levněji nasadit, míň chytit a míň sežrat. Jsem pro druhou variantu.
David H.> co se týká rybí svaloviny, jsme na lovu závislí stále, jen loví někdo jiný a jinými prostředky. Já si ale rybu raději ulovím sám, stejně jako vypěstuju papriky nebo rajčata. Není moc rozumné spoléhat na to, čím nás zásobuje Systém a různí dovozci odpadu. Ale chápu, že mnoho, zejména mladých propagátorů C&R si myslí, že se maso vyrábí na strojích, případně že kuřata, špekáčky či olejovky rostou na stromech. A hospodárnost zůstane hospodárností i v roce 2014, 2020, 2050, stejně jako byla hospodárností v r. 2012, 1988 či v jiných letech. Nebo myslíš, že jsme na tom tak dobře, že bychom měli začít plýtvat? Je možné, že pár jedinců si z C&R udělalo byznys, který jim to umožní, ale většina rybářů to myslím vidí jinak.
malamut> je otázkou, zda má být hospodárnost v roce 2013 na prvním místě. Doba, kdy lidé byli na lovu závislý je jaksi dost dlouho pryč.
David H.> v jakém poměru by ta dvě využití měla být se pravděpodobně neshodneme. Ale nechávat ryby padnout stářím, to je velmi nehospodárné, stejně jako masit nedospělé, které ještě neměly možnost reprodukce.
malamut> ano. I toto využití. Nikoliv výhradně toto využití. O tom je řeč.
David H.> no to jsem čekal, až mi to někdo vmete, ale produkční rybochov (a rybolov) jsem opravdu nemyslel, nicméně využití produkčních schopností revírů (třeba i pro produkční rybářství nevhodných) by mělo být pro rybáře (i „sportovního“, chceš-li) samozřejmostí.
David H.> To jsem možná měl říct už dřív..
malamut> mám pocit, že Tvá definice je definicí Tvou, nikoliv všeobecně platnou. Tady se bavíme o sportovním rybolovu, nikoliv o produkčním.
Palivec> ty jsi větší blb, než jsem si myslel, že je vůbec možný. Tak už jdi zase do prdele.
malamut> Prase, u vody můžeš vidět leccos.
malamut> Aspoň , že něco takového se z tebe vyklubalo:)
šimpik> já tvou práci uznal už prvním příspěvkem, pochvalu za pravopis neuděluji často, on většinou taky není důvod. To, že mám jiný názor, tvůj článek nijak nesráží, napsal jsi ho ve svatém nadšení, pod dojmem několika zážitků od vody a asi to tak momentálně cítíš. Jde ale o to, zda to tak cítíš pro to, že je to momentálně in, anebo to tak prostě máš, to ukáže čas. Já si jen myslím, že se všichni, ať pouštěči, či nepouštěči, podepisujeme na rybách a rybařině často i hůř, než zmasením dvou kaprů nebo ponecháním si jiného úlovku, ale to je na delší povídání. Takže trápit se tím, že si někdo v souladu s pravidly přisvojí úlovek a ještě proti horlit článkem, byť hezkým, je trošku výkřik do tmy, i když spojenců tu jistě najdeš dost. A definice rybaření? Rybář by měl především hospodařit na revíru a sklízet plody své práce, sportování není hospodaření, ani práce. A ta sklizeň může být i zábavou. Tak nad tím pouvažuj.
malamut> Prase, u vody můžeš vidět leccos.
malamut> Ano jsem..z toho , že mi příjde , že jediné co tobě jde je neuznávat práci duhých stůj co stůj ! pokuď s tím máš tk velký problém napiš vlastní:) a ano jsem rozrušený z toho , že jsem potkal někoho jako jsi ty..prosímtě..jako je podle tebe definice rybaření ?
šimpik> nějak jsem teď nepochopil, co jsi chtěl sdělit, patrně jsi rozrušený :-)
malamut> Cpu to někomu ? jenom říkám svůj názor a na to snad mám právo ne !? a je podle mýho rozdíl vytáhnout 20 cm sivena a třeba 60 cm štičku..přece jenom , když se ti ten siven vyválí ve sněhu tk to není určitě dobře ne ? je to všechno o přístupu rybáře..a jak je vidět tk oba máme jinej :)
TJSS> definuj pls „prase u vody“. Já ho potkal jen jednou a rybář to fakt nebyl.
šimpik> ale já ti to neberu, jen to nikomu necpi. Zmiňuješ sivena na dírkách, já viděl na dírkách tahat v –15°C štiky z vody a po nezbytném focení s velkou slávou pouštět, na soukromáku, kde můžeš v létě dravce jen vláčkou a bez protihrotu, ale v zájmu dosažení a udržení zisku provozovatel v zimě povolil živou na jednoháku. Jeho věc, mě je po tom hovno, ale ať si potom odpustí ty kecy o rybích kamarádech. Že na díry neměl výjimku ze zákona, to snad je zbytečný zmiňovat. On si každej velmi pružně ospravedlní své počínání u vody s tím, že pouští, ale lapit si co chci (a co smím) do kuchyně a vypadnout, to je k těm rybám asi nejslušnější. Že tebe baví dokola ochytávat rybí osádku neznamená, že to baví ty ryby a už vůbec ne, že jim to dělá dobře a cítí se jako sportovci.
Pěkný článek, bohužel jen opět obrázek několika příkladů z miliónu, ale je dobře, že jsi s tím šel na světlo, tím jsi ukázal, že ty sám jsi pravým opakem prasat u vody. Těchle „rybářů“ je víc a víc a jednou přijde den, kdy nám zůstanou jen oči pro pláč. Doba je zlá a technika nám dává dnes již 99% úspěšnost ryby s jistotou zdolat. Je to věc na nekonečnou diskuzi. Kašli na ně a snaž se být dále poctivým lovcem, protože ubýváme … :(
jepice> To už také někdy u nás v okolí také funguje :)
šimpik> Ještě je tu možnost vyřešit to snížením počtu docházek k vodě.
malamut> Asi jsme se úplně nepochopili co tím bylo myšleno…já neříkám , že puštění všech ryb je samozřejmost..na dírkách když chytneš sivena a ten vyškočí a vyválí se ve sněhu tak je vlastně nutností si ho vzít , lepší než kdyby uhynul na zaplísnění.. jen se sanžím poukázat na to , že pokuď si budeme brát každou vycházku tolik ryb kolik můžeme , vysazování bude stejně k ničemu… vybral , nasadit a zase dokola..u hodně organizaí je omezen počet úlovků na sezónu + horní míra a trofejních ryb je tam o dost více ( v našem okolí to tak je ) rybaření je přece o relaxu a zábavě..a pokuď se k rybě chováme opatrně atd..tak je poškození minimální:) je to jen o přístupu k rybě a celému rybaření..
jepice> já si pořád myslel, že správný „sportovec“ si vybírá soupeře tak nějak rovnocenné, ve své váhové kategorii nebo na podobné úrovni :-) Já nikomu to pouštění nevymlouvám (zbude víc na mě), ale není dobrý to komukoliv cpát jakoukoliv formou do palice a cítit se jako největší borec, když vše pouštíš. Bohužel se to stalo jakousi módou či zaklínadlem a začíná to být až trapné. Navíc tihle „pouštěči“ se stále častěji začínají ohánět požadavky na různé výhody a ústupky. Ale jak píšeš, vezmi si co máš pro svoji spotřebu a co ti dovolují pravidla, a mazej od vody, ryby se chytáním a pouštěním rozhodně nechrání.
malamut> kdyby to bylo jednou..ale každou druhou vycházku ?:)
malamut> Já také považuji rybu za soupeře, je to ale nerovný boj, ona narozdíl od nás bojuje o život. My o kus žvance, v „horším“ případě pro zábavu. Jestli je horší ryby chytat pro zábavu nebo pro kus žvance je otázka. Mnoho národů na světě by pouštění ryb považovalo za neůctu k přírodě, bohům nebo Bohovi. Svým způsobem se dá říct, že je lepší chytit dva kapry a jít domů, než jich trápit dvacet a zase je pouštět. Samozřejmě taky chytám pro zábavu, tohle píšu jen tak na zamyšlenou.
Článek bez pravopisných chyb, to oceňuji. Vyčítat komukoliv zmasení dvou kaprů je ale trošku mimo mísu, a považovat rybu za soupeře, to je fakt divný, v čem s ní mám soupeřit?
Děkuju Vám , za pochvalu i za připomínky k zamyšlení ..díky:)
Pane kolego smekám,pokud,jak píšeš je ti 16 let mnozí z nás by se od tebe mohli učit a to jak psaní článku,tak hlavně používat zdravý selský rozum na rybách potažmo v životě. Rozepisovat se o chování některých kolegů u vody nemá smysl, stejně se tady zase objeví extrémní až extremistické názory. Každý z nás má svoje svědomí a věř že i moc alespoň minimum věcí ovlivnit. Jen je potřeba pro to něco udělat,například to ,že jsi řekl dědovi před vnukem ,že dělá něco špatně! On ten vnouček nad tím třeba bude přemýšlet. Tak ať se daří a ryby koušou.
Pěkný článek – dávám *****. Na kapra mám zcela odlišný názor. Pro mě je to hospodářský vyšlechtěný chovný zvíře. Jeho vysazování by se dle mne mohlo značně omezit, nebo vysazovat diferencovaně s ohledem na kvalitu revíru, někam by se neměl vysazovat vůbec. Jsem vystudovaný v oboru aplikovaná ekologie a jsem toho názoru, že přemíra kapra v našich revírech přináší české veřejnosti, přírodě a krajině víc škody než užitku. Chápu, že je značně komplikované nasazovat jiné druhy v odpovídajícím množství, ale ČRS jako mocný zákazník produkčních rybářů by mohl pomocí poptávky po jiných druzích ryb tlačit producenty k chovu jiných druhů v menším množství za stejnou celkovou cenu. Také se často hovoří o maximálním ročním počtu ulovených ryb. Zde bych byl pro v případě vyjmenovaných ryb dravých a okouna. Mohlo by to prospět mimo jiné čistotě vody. Sám jsem celkem rybožravec, kapry obvykle zajišťuje tatínek, takže mám v letošním úlovkáči candáta, pstruha, štiku a okouna. Rád bych tam viděl ještě několik větších línů. Jejich větší chov by nebyl zásadně odlišný od kaprů a já bych si jakožto sportovní rybář mohl odnést od vody sportovně hodnotnou a zároveň velice chutnou rybu. Edit: Vidím ale již první vlaštovky, kdy se některé MO přímo chovu línů věnují, nebo když JČ ÚS chrání okouny jarním hájením. Produkční rybáři z Třeboně potom tvrdí, že v jižních a západních rybářských zemích (Itálie, Belgie a pod.) se prodávají bílé ryby na vysazování do revírů za vyšší cenu, než kapři, ale vzhledem k malým hmotnostním přírůstkům se zatím českým rybářům nevyplatí chovat bílý ryby zvlášť.
Velice hezky napsáno a je to jenom zlomek toho co se u vody opravdu děje. Mockrát se mi již stalo, že když si někde chci zachytat, tak abych nejdříve půl hodiny uklízel nepořádek po jiných (PET lahve, alobal, papíry, rozbité sklo) a při tom ještě dával pozor, abych nezakopl a nespadl do vody na utrženém a jen tak volně pohozeném vlasci. Já třeba když jdu na ryby, mám sebou igelitovou tašku a pivo v plechu. Které když vypiji, slouží jako popelník. Ryby pokud si jí tedy nevezmu a nebo je to možné vypínám již ve vodě bez zbytečného vylovování. To už nerozebírám to, co a kolik si toho kdo od vody odnese (kapry s ustřiženými fousy aby tvrdil, že je to karas apod.). Ale toto jsem již rozebíral v debatě asi měsíc zpátky a byl za to i urážen. Od té doby se do debat nepouštím, ale velice mi potěšilo, že i mezi mladými jsou lidi, kteří si všímají a upozorňují na to co se u vody děje. Hodně rybářských úspěchů a málo těch co jsi popsal.