Preto sa aj naša reprezentácia pod vedením štátneho trénera Vlastimila Těšického sústredila na prípravu práve na tejto rieke. Usporiadateľ pripravil približne mesiac pred Majstrovstvami sveta oficiálny tréning vo forme pretekov, ktorých sa zúčastnilo 17 štvorčlenných tímov. Slovensko postavilo na tieto preteky 2 tímy a jeden z nich tieto vyhral. Generálka vyšla teda Slovákom na výbornú, čo len potvrdilo vysoké ambície a pripravenosť slovenského reprezentačného výberu pred blížiacim sa šampionátom. Výber tvorili už naši ostrieľaní borci z medzinárodných podujatí - Hollý Lukáš, Horňák Peter, Forbak Martin, Smatana Juraj. Doplnil ich Mrázik Juraj a Sámela Jaroslav ako náhradník a zároveň kapitán slovenskej reprezentácie. Okrem reprezentantov a trénera sa však na príprave podieľali i ďalší, nemenej dôležití členovia. Slovenskí tím ďalej dopĺňali Peter Zachar, ktorý mal na starosti organizačné zabezpečenie a množstvo členov doprovodného tímu, ktorí robili asistentov jednotlivým pretekárom a mali na starosti informovať ich o dianí v sektore. Títo sa už niekoľkokrát na vlastné náklady podieľali na úspechov reprezentácie a cestujú už pravidelne ako doprovodný tím na svetové šampionáty. Majú veľký podiel na úspechoch, ktoré dosahuje slovenská prívlač v posledných rokoch. Nie nadarmo s úsmevom hovoríme, že okrem výborných pretekárov máme aj „silný breh“, bez ktorého sa preteky typu Majstrovstiev sveta dnes už vyhrávať nedajú.
Peťo Horňák vyhral v sobotu svoj sektor C ...
Na Majstrovstvách sveta sa loví hlavne čerstvá násada pstruha. Záleží aj na tom, aký to bude druh pstruha, či dúhový alebo potočný, príp. sivoň a aká bude jeho veľkosť. Od toho sa potom odvíja ďalšia taktika, výber nástrah, či výbavy. Treba povedať, že pred žiadnymi Majstrovstvami sveta sme nevenovali toľko času tréningu, príprave a získavaniu informácií. K bodovaným rybám patril tento rok aj jalec hlavatý, no nebodovala sa mrena a lipeň.
... a Maťo Forbak bol najlepší v nedeľu v sektore A
Súťaží 4-členné družstvo, kde každý z pretekárov loví v jednom sektore. Každý z dvoch súťažných dní sa chytajú 4 kolá po 45 minút. Zo začiatku sa loví hlavne na rotačky, no postupne s pribúdajúcim časom prichádza čas, kedy sa treba rozhodnúť pre zmenu nástrahy a pokúsiť sa oklamať už dosť rozplašené ryby. Práve v posledných dvoch kolách sa každý deň láme chlieb a rozhoduje o celkovom úspechu.
Počas obidvoch súťažných dní sa všetkým našim reprezentantom darilo dosahovať výborné umiestnenia v sektoroch, čo dávalo tušiť celkové slušné umiestnenie. V sobotu sa podarilo vyhrať svoj sektor Petrovi Horňákovi a v nedeľu sa rovnaký husársky kúsok podaril aj Martinovi Forbakovi. Ostatní príliš nezaostávali a tak sme sa po sobote ocitli na priebežnom druhom mieste len 1,5 boda za prvými Talianmi. Ešte lepším výkonom v nedeľu reprezentanti Slovenska svoje kvality len potvrdili a s obrovským 25-bodovým náskokom zvíťazili pred druhými Čechmi a tretími Rusmi.
Slovensko dosiahlo za posledné roky v súťažnej prívlači obrovský pokrok, veď len za posledných 7 rokov už dvakrát skompletizovalo celú medailovú zbierku na Majstrovstvách sveta. Po prvom obrovskom úspechu v roku 2010 v Chorvátsku, kedy sa náš reprezentačný výber po prvýkrát tešil z titulu majstrov sveta, sa to v tomto roku podarilo opäť. Prísľubom pre budúcnosť je stabilný káder reprezentácie s ľuďmi okolo ochotnými kedykoľvek pomôcť. Široká základňa ľudí zapojených do pretekárskeho lovu dravých rýb na prívlač a kvalitná stabilná súťaž na Slovensku je plusom, vďaka ktorému sa o budúcnosť tejto súťažnej disciplíny u nás báť nemusíme. Takisto medailové úspechy jednotlivcov na Majstrovstvách sveta v minulosti a v tomto roku (či už išlo o bronz Juraja Mrázika v roku 2010, striebro Maťa Forbaka v roku 2012 a tohtoročné striebro Peťa Horňáka) dávajú nádej do budúcnosti, že titul majstra sveta v jednotlivcoch je snáď len otázkou času.
Najlepšia trojica medzi jednotlivcami - vľavo druhý v celkovom poradí Peťo Horňák (Slovensko)
Napriek ťažšej ekonomickej situácii v spoločnosti sa nám aj zásluhou sponzorov darí dosahovať tieto pekné výsledky. Vďaka patrí firme Daiwa - Cormoran ako hlavnému partnerovi slovenskej reprezentácie, ďalej firmám John Crane, NASTRAHY.cz, Vzdelávacej akadémii J. A. Komenského, MB elektronika, Espinn, Klubu prívlače, ale hlavne Rade SRZ. Ďakujem aj všetkým členom tímu za ich úsilie, množstvo času, energie, ale i financií, ktoré vložili do prípravy na MS. Vďaka patrí aj všetkým, ktorí fandia slovenskej súťažnej prívlači. Všetci veríme, že podobný úspech si budeme môcť spoločne opäť ešte niekedy v budúcnosti vychutnať a užiť.
Konečné poradie družstiev:
1. Slovensko 180,5
2. Česká republika 205,5
3. Rusko 227,5
4. Poľsko 230,5
5. Taliansko 238
6. Bielorusko 255,5
7. Lotyšsko 275,5
8. Bosna a Hercegovina 280,5
9. Chorvátsko 283
10. Nemecko 288
11. Portugalsko 292
12. Francúzsko 292,5
13. Ukrajina 300
14. Rumunsko 306
15. Bulharsko 321,5
16. Moldavsko 383,5
Konečné poradie jednotlivcov:
1. Vorobyov Alexander (Rusko) 3
2. Horňák Peter (Slovensko) 5
3. Fernandes Fernando (Portugalsko) 5
4. Čepelák Michal (Česká republika) 5
...
8. Hollý Lukáš (Slovensko) 7
9. Forbak Martin (Slovensko) 8
...
14. Foltýn Josef (Česká republika) 10,5
...
16. Čepelák Tomáš (Česká republika) 11
...
21. Smatana Juraj (Slovensko) 13,5
...
23. Vokál Pavel (Česká republika) 14
Fotogalerie z MS: http://www.chytej.cz/fotoalba/6613/xi-ms-v-lovu-ryb-privlaci-ze-brehu/
Palivec> jj
David H.> Taky jsem říkal, že i kdyby Jarda J. seděl jen na střídačce a občas mladší dodrbal v šatně, bylo by to zcela jistě lepší… Je to tak, charizma některých zaklínačů koní nenahradí sebelepší trenér, pokud sám není takovým zaklínačem…
Palivec> přesně to je on :) Jozef se jmenuje, že:) třeba by to dopadlo i hůř. Kdoví. Podle mě to ale špatně bylo. Už jen fakt, že tam neby Ticháček je obrovský omyl. I kdyby jen z psychologického hlediska. Něco jako Jágr. Všichni se ho bojí a psychycký tlak na ostatní týmy by byl nezanedbatelný. Navíc na něj u nás dlouhodobě nikdo nemá… Mno, Husa je upečená, snědená a teď se tráví a byť nebyla nejhorší, prdíky jsou a tuk se uložil …
David H.> Hmm, a jmenuje se Hadamczik, že? Mohli jste možná skutečně vyhrát. Mohl jsi mít den, či dva … Teď už to nikdo nezjistí.
Palivec: to je spíš otázka vhodná pro trenéra. Já bych jen spekuloval. Já sám jsem se odpovědi totiž také nedočkal. Škoda, Češi mohli mít titul :-))))))
David H.> Proč jsi nereprezentoval? Nominace nerespektuje výsledky ligy? Na druhou stranu vím, že někteří slovenští muškaři kašlali (možná i kašlou) na ligu a soustředili se na mistrovství republiky. Vláčku a poměry nesleduji. Osobně trochu znám pár reprezentantů v přívlači, ale na to, jak se staví repre jsem se jich nikdy neptal. Je jasné, že třeba Maťo je špičkový, ale také asi musí mít celý rok výsledky…
Robur: tady jsem to popsal podrobně: http://www.chytej.cz/…asistenta-i/
Celý závod je pro každého závodníka rozdělen na dvě jednodenní kola. Každé z kol se pak skládá ze čtyř samostatných závodů o délce 45 minut (za oba závodní dny je jich tedy celkem 8). Celý závodní úsek je pak rozdělen na čtyři sektory a v každém z nich oněch 8 závodů absolvuje vždy jeden ze čtyř závodníků. Hodnocení jednotlivých závodů probíhá na základě počtu ulovených ryb (co ryba, to bod – neměří se). V případě shody dochází k tzv. „půlení pořadí“ (např. pokud mají tři závodníci mezi 4. a 6. místem shodu, mají všichni tři výsledné pořadí 5. Pokud mají shodný počet ryb závodníci na 2. a 3. místě, mají výsledné hodnocení 2,5 atd.). Pro týmový výsledek MS se sčítají všechny umístnění všech závodníků z obou dnů, tedy 32 výsledků (4×8 výsledků). Nejnižší součet pak znamená titul.
Pro výsledek jednotlivců se započítávají sektorové výsledky jednotlivých dní (pořadí každého dne se stanoví součtem výsledků ze všech čtyř závodů daného dne). V případě shody rozhoduje počet ulovených ryb. Osobně si myslím, že to není správné a že by bylo spravedlivější, aby v případě shody rozhodoval součet všech výsledků (na některých sektorech může být jednoduše celkově více ryb).
Závodní trať je rozdělena, jak již bylo řečeno, na čtyři sektory (A, B, C, D). Každý sektor je pak rozdělen na určitý počet tzv. „boxů“ o délce cca 20 m. Počet boxů odpovídá dvojnásobku startujících států. V případě MS v Itálii 2011 startovalo 16 států, tzn. že každý sektor byl rozdělen na 32 boxů.
jak se to vlastně boduje? Mate mne, že má vítěz nejméně bodů.
karasek> není důvod mazat :-)
David H.>v pohodě,nemám důvod rejpat,jenom jsem vyjádřil svůj názor,klidně to zmázni,ostatně konečně jsem zkurýrovaný po pádě na závěsném kluzáku takže si tu dám delší pauzu
karasek> už bych to téma nechal plavat.
David H.> já jenom nechápu,že u takové prkotiny,jako jsou rybářské závody,může být najednou tolik špatné krve,pomluv,trucu a koneckonců i ten tyátr se slovenskou výpravou (byť jste kámarádi).
Palivec> Slováci nás už roky poráží na pohárech, na MČR i na MS. Mometální dispozice či štěstí v tom není. Jsou prostě lepší a poslední roky se občas něco dokážeme od nich naučit. Oni od nás myslím už hodně let ne. Takto to vnímám já, ale mohu se samozřejmě mýlit.
Havlíček nereprezentoval.
Zdá se, že dlouhodobá přátelská spolupráce vláčkařů českých a slovenských, má synergický efekt a profitují z ní obě dvě strany a je jen věcí momentální dispozice, štěstí a náhody, kdo má v závodě lepší výsledek. Jaksi nevidím, že by Havlíček reprezentoval i když vyhrál s partnerem ligu. Či se mýlím?
jepice> taky mě ty barvy kdysi překvapovaly
David H.> Ať sou to slavnosti piva, chřestu nebo těstovin, dopadne to vždycky stejně :-D
David H.> hm, bílorůžová :-D Já měl kdysi dávno psychický blok i s růžovou jepicí. Každopádně u těch závodníků občas pozoruju takový „pofidérní“ barevný rotačky. Budu muset vyzkoušet. Barevná škála Hammrovek je asi už moc nemoderní :-D
Palivec> Slavnosti chřestu Ty proutku.
jepice> 99% potočák. Zkraje nejvíce rotačka, bílorůžová či stříbro, ke konci gumičky – smáčci a nymfy.
Maťo Forbak se nám nějak zakulacuje… I když na fotce, kde se stíská s Havlíčkem, vypadá vedle Havlíčka jako proutek. Pěkný úspěch Čechů i Slováků. I ten nápis „slavnosti chlastu“ je pěkný a odpovídá stavu soutěžících na fotkách.
Supr, gratuluji, mě by zajímalo, co se chytalo za ryby a na co, ale jestli nechcete prozradit, tak se zeptám nějakejch rozhodčích, až je uvidím. Troufám si odhadnout, že ani ryby, ani ruce ani nástrahy nebyly značky diava.