Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Líní elegance v praxi - závěr necteno

21.3.2013 | Feeder | Lín obecný | 9.756 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 34

Líní elegance v praxi - závěrKromě objevení líních cest jsou dalšími důležitými faktory úspěšného lovu – zvolení správných rybolovných technik, montáží, nástrah a krmení. Lín se dá dobře chytat třemi základními způsoby - jedná se o položenou, feeder a plavanou. Všechny způsoby mají svá pro i proti a podle konkrétních podmínek jsou i srovnatelně účinné...

Línová položená

Lov na klasickou položenou je v našich podmínkách asi nejrozšířenější. Čihátko pomalu stoupající k prutu a rybář připravený zaseknout v ten nejvhodnější čas - to jsou obvyklé a pravidelné momentky z břehů našich vod. Bohužel většina rybářů je zaměřena spíš na kapra a lín zůstává pouze jako okrajová ryba, která se jednou za čas víceméně náhodně podívá na břeh. Velikosti háčků 4, 6 či 8, jež jsou pro lov kapra naprosto vyhovující, jsou pro lína pořád ještě velké. Navíc i celkově špatná citlivost celé sestavy není pro lov této ryby úplně optimální.

 

p1.jpg

Krasavec velikosti bochníku.
 

Mnohem účinnější variantou „položené“ je lov s nástrahou pod háčkem. I u této montáže platí stejný problém, jako u nástrahy přímo na háčku. Protože je kapr rybou číslo jedna, tak pod háčkem velikosti 6 visí koule o průměru dvou centimetrů, nebo 3 cm „vláček“ partiklu. Takové nastražení nedává moc velké šance na ulovení lína. Při určitých úpravách však může být tato metoda neuvěřitelně úspěšná. Při cíleném lovu línů je dobré použít háček ještě menší než obvykle. Nejlepších výsledků jsem dosahoval při navázání háčků velikosti 14 s krátkým ramínkem. Důležité bylo, aby byl háček těsně nad nástrahou.

Pokud to tak nebylo, lín si s nástrahou zahrál v tlamce ping pong a v klidu ji vyplivnul. Bylo zajímavé, že se ryby samy nesekly při vyplivování nástrahy. Jediný způsob, kdy se ryba zachytila, byl ten, kdy uchopila nástrahu a odplouvala, než se napnul návazec. Následná úniková reakce ryby a hrčící brzda navijáku byla sladkou odměnou za dobře zvolenou taktiku lovu. Při lovu línů touto metodou bych určitě nedoporučoval používat ztužené návazce. Měkká šňůrka a 60 g olovo napevno je ta správná volba.

 

p2.jpg

Ryba zralá k vylovení.

 

Línový feeder

Výborným způsobem lovu línů je použití prutu s jemnou výměnnou špičkou - známou pod názvem feeder. Pro svou citlivost a jemnost koncové montáže, dokáže být pro líny opravdovou pastí. O této technice již bylo napsáno mnoho stran. Proto není důvod ji zde více rozvádět.

 

p3.jpg

Dvojice jikrnaček ulovená na plavanou.

 

Línová plavačka  

Přiznám se, že lov na splávek je mou srdcovou záležitostí. Je to adrenalinový lov, který je pro mě u lovu línů naprosto jedinečný. Neexistuje nic napínavějšího, než se tiše přikrást ke krmícím se línům a třeba jen na délku prutu nástrahu potichu spustit nástrahu rybám až do „talíře“. 

Velmi důležitou věcí při lovu se splávkem je ta, že nástraha musí být fixovaná na dně. Jakýkoli pohyb nástrahy je naprosto nežádoucí! Sousto posouvající se po dně, například kvůli poryvům větru, které se opírají do splávku, je pro líny velmi nedůvěryhodné. Proto je lepší chytat na plavanou při co nejklidnější hladině.

Při lovu jsem si také povšimnul zdánlivé maličkosti, která se postupem času ukázala jako zásadní. Líni velmi špatně reagují na vlasec vedoucí od nástrahy kolmo k hladině. Z tohoto důvodu je mnohem lepší, když je nejméně posledních 15 cm návazce bročkem „přilepeno“ ke dnu. Tato prezentace nástrahy, či spíše návazce, dokáže přesvědčit k záběru i zkušenější ryby, které se s rybářskými háčky už nejednou setkaly.

Při líní plavané se vyplatí držet hesla: „V jednoduchosti je síla!“ Použít kmenový vlasec o průměru 0,18 mm, pevný splávek do 2 g, pár vyvažovacích bročků a 0,16 mm návazec s malým háčkem. Taková sestava je naprosto dostačující i na kapitální ryby, které se v našich vodách bezesporu vyskytují.

 

p4.jpg

Mlíčáci obvykle bývají štíhlejší.

 

Línové krmení

K lovu kaprovitých ryb neodmyslitelně patří vnadění lovného místa. Lín není výjimkou! Velmi rád ochutná dobroty, které se mu z nenadání objevily poblíž jeho pravidelné trasy. Kukuřice, rozmočené pečivo, sekané žížaly či peletky a boilies malých rozměrů jsou pro něj vítaným zpestřením všedního jídelníčku. Zde však veškerá podobnost končí! 

Při lovu této krásné ryby jsem si často „spálil ruce“ špatným krmením. A nejednalo se o to, že by bylo zkažené, či mělo špatnou příchuť. Problém byl spíš v přemíře krmení, které dopadlo na dno lovného místa. Veškeré pokusy dostat líny do žravého šílenství, jako se to občas povede u kaprů, naprosto selhaly. Líni se velmi rychle nasytili a pak už jen netečně postávali poblíž místa. Následně byli vytlačeni cejny a kapry, kteří krmivo dokonale vyluxovali.

Našim vodám bezesporu vládne kapr! Není divu, vždyť se každoročně vysazuje ve velkých počtech. To potom dělá cílený lov línů ještě o poznání náročnější. Lín je ryba, která se nechá velmi rychle vytlačit z krmného místa. Jeho klidné a ladné pohyby při prohledávání dna jsou naprosto převálcovány zbrklostí a nenažraných násadových kapříků. Pokud se tak stane, vzdaluje se do klidnějších partií. Hlavně pryč od vřavy, která na krmišti vypukla! 

V tento okamžik nastávají pro lovce línů těžké chvíle. Násaďáci a větší cejni opanují celé území a je jen otázka času, kdy najdou nástrahu s háčkem. Následné zdolání několika hltavců a hlavně jejich únikové reakce v blízkosti lovného místa dílo zkázy dokončí.

 

p5.jpg

Zelená lochneska.
 

Masivní krmení „zelenáčům“ opravdu nesvědčí. Vzbuzuje pod vodní hladinou zbytečně velkou pozornost nežádoucích druhů ryb, jejichž přítomnost dokáže lovné místo na dlouhé hodiny, ba i dny, znehodnotit. Mnohem lepší možnost je střídmé vnadění. Jedna či dvě menší hrsti sterilizované kukuřice, nebo malých peletek vhozených na „horký flek“, většinou u línů boduje mnohonásobně lépe a hlavně rychleji! Tato taktika vnadění má za následek, že se líni krmením nenasytí. I když návnadu vysbírají, pachová stopa na krmném místě stále zůstává a cílová ryba dále hledá a prorývá dno. Tento moment je nejlepší pro jejich lov! Líni mají klid, jelikož malé množství potravy přilákalo jen minimum konkurenčních druhů. Navíc potravy nacházejí čím dál méně a musí soupeřit s ostatními hodujícími o každé sousto. Tím se stávají líni mnohem méně opatrnými a nepohrdnou i méně bezpečným soustem s nastraženým háčkem, které by za dob hojnosti nemilosrdně ignorovali.

U línů dvojnásobně platí, že méně je někdy více! Dobrou variantou je opakované vnadění po malých dávkách. Pár nakrájených kuliček boilies, či trocha kukuřice je naprosto dostačující krmná porce. Líni si na stálý zdroj potravy velmi rychle zvyknou. Bohužel nejen oni! Při vícedenním vnadění je velká šance, že krmné místo objeví hejno kaprů nebo všudypřítomní cejni.

Výborných výsledků se dá dosáhnout nočním krmením, tím se zajistí větší podíl návnady, která připadne naší cílové rybě. Líni jsou po soumraku velmi aktivní na rozdíl od bílé ryby. V brzkých ranních hodinách je pak čas na lov. Návnada je již dávno z krmného místa vymetená, ale líni se i nadále pohybují v blízkém okolí a zkouší nalézt poslední sousta z noční hostiny, které se skryla do nánosů dna. V tento čas by bylo velkou chybou opět krmit! Líni by dostali opět možnost výběru, a to pro lovícího rybáře není dobrá vyhlídka na výrazný úlovek. 

 

p6.jpg

Lín je rybou léta.

 

Línové nekrmení

Další možností, jak přelstít pěkného lína, je nekrmit vůbec. Využívám to hlavně v místech, kde se vyskytuje velké množství nežádoucí ryby, která by krmné místo velmi rychle znehodnotila. Cílem je, dosáhnout co nejmenšího počtu nežádoucích ryb v okolí naší návnady i nástrahy. Jako nástraha při „nekrmení“ je vhodná třeba rousnice, kterou lín málokdy pohrdne. 

Možnost sledovat tyto elegány našich vod v jejich přirozeném prostředí mi dala mnoho příležitostí pozorovat jejich negativní reakce na únikové výpady ryb, které neodolaly nabídnuté nástraze. Naprosto nezáleželo na tom, zda zdolávaná ryba byla kapr, cejn nebo lín. Ostatní líni již prostě věděli, že je něco špatně a jejich nedůvěra mnohonásobně vzrostla. Oddálení zvýšené ostražitosti napomáhá jemné zdolávání zaseknuté ryby a hlavně její rychlé odtažení z lovného místa. Vše ale musí probíhat v klidu a tichosti. Čím méně nežádoucích vlivů působí na krmící se ryby, tím lépe pro lovce.

 

p7.jpg

Tradiční pochoutky línů.

 

(Zlo)zvyky línů

Poslední věcí, kterou zde musím zmínit je zvláštní chování línů na často prochytávaných místech. Upozorňuji, že řádky, které budete číst, se mohou zdát hodně přitažené za vlasy.

Stejně jako kapr, tak i lín je velmi učenliví. Velmi dobře si uvědomuje nebezpečí, které se ukrývá mezi nabídnutou potravou. Jeho obranná taktika se tak velmi rychle vyvíjí. Mnohokrát jsem byl svědkem neuvěřitelných a náhlých změn v chování ryb. Například po dvou dnech parádní chytačky se situace radikálně změnila a přišel naprostý propadák bez ryby, a to i tehdy, když se v lovném místě pohybovalo i šest zelených krasavců najednou. Vše se vrátilo do starých kolejí až po změně již okoukané lovné techniky.

O prohnanosti línů jsem se přesvědčoval pravidelně na dvou místech, které od sebe byly vzdálené jen několik desítek metrů. Několik let jsem zde vidíval jednoho zelenáče se zvláštním zbarvením. Přední polovinu těla měl o poznání světlejší než tu zadní. Byla to vůdčí ryba, která udávala směr celému hejnu, které ji slepě následovalo. S úžasem jsem sledoval, jak „velitel“ obratně prohledává snad každý drobek na krmném místě. Ostatní členové se zdržovali v jeho blízkosti a zobali jen prověřená sousta. Pokud se hlavní rybě něco nezdálo, jediným agresivním pohybem poslala ostatní ryby do bezpečí. Ulovit tuto rybu nebylo v mé moci a jen výjimečně se mi povedlo propašovat nástrahu za její záda, kde byla šance na záběr od některé jiné ryby z hejna. Postupem času se pro mě tento lín stal takovou malou posedlostí. Už mi šlo jen o tuto jednu jedinou rybu. Snad pokaždé, když jsem šel kolem, tak jsem aspoň na chvíli zkoušel její ostražitost. Bohužel jsem nikdy neuspěl. Naše malé válečné tažení skončilo minulý rok na podzim, kdy jsme se střetli naposled a od té doby jsem ho už nespatřil. Tento „dvoubarevňák“ ve mně vždy vzbuzoval respekt, úctu a hlavně úžas. Byl to těžký soupeř! Jediné slovo, které se mi nyní honí hlavou je „VZPOMÍNÁM!“

 

p9.jpg

Někdy příště...

 

Budoucnost zelených krasavců

Tímto krátkým příběhem bych chtěl ukončit povídání o rybách, které mi vzaly klidné spaní, ale na oplátku mi ukázaly, co je to opravdová rybářská vášeň. Určitě každý, kdo si prohlédl doprovodné snímky, zatoužil pravidelně kapitální líny. Mé poznatky a zkušenosti, které jsem uvedl, by mohly být malým odrazovým můstkem, který pomůže v úspěšném lovu. 

Závěrem bych dodal dvě věci, které s lovem kapitálních línů i ostatních ryb velmi úzce souvisí. Dění kolem revírů velmi ovlivňují lidé ve vedení místních organizací. Jejich přístup ke svěřeným vodám se samozřejmě odrazí na zážitcích a úlovcích nás - řadových rybářů. Mé fotky berte jako důkaz, že obhospodařovat revíry se dá lépe, než je všední průměr. Zkrátka, když dva dělají totéž, není to totéž!

Druhou neméně důležitou věcí, která zatím bohužel rybářům ještě nedochází, je že čtyřicítka lín na pánvici už do pětačtyřicítky nikdy nedoroste!

 

p8.jpg

Čtyřicítka lín na panvi už na pětačtyřicet nikdy nenaroste!

 

Text a fota: Obiš

 

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

34 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Sobota 2. srpna 2014 v 10:37@ Martin Michna

Lín je dle mého soudu nejkrásnější ryba našich vod. Ryba gentleman, jež víceméně bez podlosti, leč zarputile, bojuje pouze tam, kde má – ve vodě – a při vyprošťování z háčku nedělá v 99 případů ze sta žádné „divadlo“. Při uvolnění z moci vlasce vznešeně odplouvá zpět do svého domova. Rád je lovím, rád se jimi chvilenku pokochám, a také přesně vím, že si nikdy žádného z nich neodnesu domů na jídlo. Z osob u vody, které rozhodně nechci zvát rybáři a jenž je používají jako nástražní rybky, se mi dělá těžce nevolno. Ostatně, za celou dobu své rybařiny jsem vyjma jedné mnou poškozené plotičky nemusel usmrtit jedinou rybu. Ano, jde to. Můj letošní rekordní lín měřil 45 centimetrů. Rybám zdar, línům zvláště!

Pondělí 25. března 2013 v 7:11® Obiš

jepice> Ahoj. Ono to tam néni zase tak špinavé. Takže to nebyl problém.

Pondělí 25. března 2013 v 7:09® Obiš

sethy> Díky. :)

Pondělí 25. března 2013 v 7:08® Obiš

regulus> Jo to je hezká chytačka. U toho jarního sluníčka pak potěší každá čudla. :)

Neděle 24. března 2013 ve 22:50® sethy
sethy

Obiš> Pěkné, po dlouhé době zajímavý článek (konečně jiná ryba než kapr). U mě za jedna.

Neděle 24. března 2013 v 19:58® jepice-zruseno

Jak dlouho trvalo přemluvit tu slečnu aby vlezla do toho žabince k tomu línovi? :-) Nechci říct, že to je špinavý, ale cosi zeleného za ní plave a víme dobře, jak v létě ty líní vody vypadaj.

Neděle 24. března 2013 v 19:55® jepice-zruseno

Jarcuch> Pro mě je chuťově lín jedna z nejlepších ryb. Ale protože je to moc pěkná rybička, jím ho jenom vzácně.

Neděle 24. března 2013 v 16:47® beda6a

Pěkný článek už aby bylo teplejc. Díky

Neděle 24. března 2013 v 16:00® jepice-zruseno

regulus> No právě že teď už to mám daleko, to tak bývalo dříve, kdy jsem jezdil k babičce na chatu.

Neděle 24. března 2013 v 15:26® regulus
regulus

Obiš> já su říční, chodím okolo vody, nerad su na jednom místě, stojáky mám kousek od baráku, ale popravdě tam moc nechodím, poslední dobou skoro vůbec. Někdy mě takhle z jara chytne blbá a jdu si sednout k rybníku, nechávám se vyhřívat od jarního slunka, po zimě je to fajn. Obvykle beru dvě brčka, ale někdy kombinace feeder, brčko není k zahození. Všichni to hážou kamsi a já mám největší úspěchy kousek od břehu. Feeder hodím dál bokem k rákosí, brčko jen kousek a mám špičku i splávek v zorným úhlu i když nástrahy jsou pěknej kus od sebe. Skoro nikdy nevnadím, jednak si myslím, že tam toho ostaní nahážou až moc, taky chytám většinou na živočišnou nástrahu a hlavně su línej to míchat a tahat sebou, jeden malej sáček krmení mi vydrží tak 3–5 let. No ukecals mě, asi ty líny půjdu zkusit. :))))

jepice> pokud máš kam, tak běž. Ne že by u nás v řece nebyli, to zase asi jo, ale vůbec mě nenapadá kam konkrétně na ně jít.

Neděle 24. března 2013 ve 14:59® Obiš

regulus> Ono feeder je na líny výborný,ale má i své nevýhody.člověk si musí uvědomit, co je pro něj v dané situaci to pravé. Klasická položená mi taky moc nevoní.

Neděle 24. března 2013 ve 14:06® jepice-zruseno

Nejraději chytám líny na řece. Už je to však poměrně dloho, co jsem je na plavanou na řece tahal, měl bych to někdy napravit.

Neděle 24. března 2013 ve 13:44® regulus
regulus

Obiš> možná máš pravdu, mlčeti zlato. Jinak brčko je brčko, to máš recht, ale toho feedera si na lína taky dovedu docela představit, žádnou vědu bych z toho nedělal. Naopak hodit to tam klasicky na policajta si moc nedovedu představit, ale je to spíš tím, že to je na úplném okraji rybolovných způsobů které provozuju.

Neděle 24. března 2013 ve 13:23® Obiš

regulus> O tom feedru máš asi pravdu,ale myslím,že bych se v tom mohl zamotat. Popravdě, feeder není zrovna má oblíbená metoda. Je hodně statická a neumožňuje mi určité věci,které v posledních letech u lovu línů hodně využívám. Ale o tom až někdy jindy… No,možná nikdy. :)

Neděle 24. března 2013 v 10:41® regulus
regulus

Obiš> bylo to se třema smajlíkama … :) :) :)

Články se mi líbily i když popravdě ne všechno co se tu objeví čtu. Je možná škoda, že jsi tak nějak vypustil ten feeder, on ne každej čte spousty článků a pro příležitostného feederaře, který to z pochopitelných důvodů nijak nestuduje, by to byly užitečný informace.

Neděle 24. března 2013 v 8:19® Obiš

Kluci…děkuju. Časem,jak dám dohromady nějaké další rozumné fotky a budu mít čas a chuť tak ještě něco pisnu. :)

Neděle 24. března 2013 v 8:14® Obiš

regulus> Ahoj,dík sem rád,že se to líbí… Teda aspoň v nějakém ohledu. :) Tento článek byl psaný pro časopis a pak sem to dal i na net. O těch nedostatcích moc dobře vím.Hned po zveřejnění článku sem psal redaktorovi,aby s tím něco udělal. Ale asi je někde v liši… Se mi ještě neozval. Myslím,že to vzniklo hlavně úpravama a škrtama,které se v článku provedly. (článek v časáku je hodně odlišný) A řekl bych,že je tam i pár důležitých informací,které zde nezazněli. Jinak… nebudu si na nic hráááát. Sem rybář! Né učitel ČJ. :) :) :)

Neděle 24. března 2013 v 5:49® trichopter

Krásne,najkrajšia kaprovitá ryba.

Sobota 23. března 2013 v 19:31® regulus
regulus

Obiš> musím přiznat, že jsi mě přiměl k úvaze, že bych mohl po dlouhé době zajít na stoják jinak než s vláčkou, protože lína jsem už docela dost dlouho nechytil. Asi vím kam na ně jít, jestli tam budou toť otázka. Ale nejspíš se na jaře až bude teplo ukecám.

Za článek 5 stars a za pravopis … no nic nebudu rejpat, něco drobnýho by se tam našlo. :)) :)) :))

Sobota 23. března 2013 v 18:20® Inferno08

Velká škoda, že už jsme došli k závěru:-( Takové články bych mohl číst denně!

Sobota 23. března 2013 ve 14:40® Obiš

Peake> Ve sněmovně???? Kuwa kam sem se to zase dostal. :) :) :)

Sobota 23. března 2013 ve 14:23@ Peake

Obiš> I mne svrbí když čučím ve sněmovně jako sůva.

Sobota 23. března 2013 v 7:40® Obiš

Petarda83> děkujůůůů. :)

Pátek 22. března 2013 v 16:38® Petarda83

Těšil jsem se na pokračování a nezklamal si.Super článek a parádní fotky.Nelze jinak než 5 hvězdiček.

Pátek 22. března 2013 v 8:56® Obiš

sidla_napajedla> Ještě že ta sezona už pomalu začíná. Už mě zase svrbí ruce. :)

Čtvrtek 21. března 2013 ve 14:31® sidla
sidla

super pokračovánííííí !!!!

Čtvrtek 21. března 2013 ve 12:04® Obiš

casper> :) :) :)

Čtvrtek 21. března 2013 v 11:44® casper
casper

Obiš> spící? :-D ve mě to vaří celej rok :-D

Čtvrtek 21. března 2013 v 11:42® Obiš

Jsem rád,že se to líbí. Zima je dlouhá a věřím,že pár pěkných fotek dokáže v člověku rozdmýchat tu spící loveckou vášeň. :)

Čtvrtek 21. března 2013 v 11:20® Jarcuch

Krásné čtení, poslední dobou se stále více rybářů vydává za touto nádhernou rybou. Ale je tu jeden nešvar, nechci se dotknout starých rybářů, ale bohužel na vodách kde se líni nacházejí se i hodně stávají pánvičkovou náplní. Důvodem je cena povolenek. Prostě cenu dostanou tak i tak zpět. Ano i já jsem podlehl a odnesl jsem si tuto rybu ze zvědavosti domů a ochutnal její maso.. A musím souhlasit, že krása a elegance jsou nad její chuť..

novější starší
Stránky:   2 1