Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Cejni rádi obilné vločky necteno

13.8.2002 | Plavaná | Cejn velký | 20.098 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 4

Cejni rádi obilné vločkyJestli mě u vody něco dokáže chytit za srdce, pak je to lov cejnů na plavanou. Nikdy se nepřestanu radovat z pohledu na anglický splávek, jehož anténa se při záběru cejna vysouká z vody a skácí se na hladinu. Aby k tomu docházelo co nejčastěji, je ale nejprve nutné cejny přilákat.

Velmi dobrou návnadou pro cejny všech věkových skupin jsou obilné vločky, hlavně ale ovesné a ječné. Když si doma v kuchyni připravuji vnadící směs na cejny, nikdy je tam nezapomenu dát. Pokaždé je přisypu až nakonec tvůrčího procesu, aby „odsály” vlhkost z krmného základu, a tím změkly.

Foto: V. Fikar Na cejny (červen – říjen) si připravuji tři druhy krmení, a to bez použití speciálních vnadících směsí z rybářských prodejen. Tím nechci říct, že je neuznávám. Vůbec ne! Tyto speciální směsi jsou „vychytané” a mnohdy špičkové, což ví každý, kdo s nimi pracuje. Já mám ale možnost využívat zdarma či velmi levně různé vnadící ingredience, a tak prostě kombinuji je. Jinými slovy bych řekl, že pracuji s tím, co dům dá.

První směs je velmi prostá – 60% tvoří rozmočený a vyždímaný chléb, 20% kukuřičný šrot a 20% ovesné vločky. Chlebový základ brzy přitáhne plotice a perlíny, záhy se za vločkami přestěhuje stádo cejnů...

Tato směs funguje na stojatých i mírně tekoucích vodách, kde ji ale musíme s ohledem na hloubku „zatížit”. Jak? Do hotové směsi například zamícháme strouhanku, nebo – a to je někdy lepší – jemný písek ze břehu vody, u které lovíme. Pak uhněteme pevné koule velikosti pomeranče a... Hop s nimi do tažné řeky.

Je třeba upozornit, že vločky samy o sobě mají snahu stoupat k hladině. Jako nasáté se však většinou drží těsně nade dnem, tedy za předpokladu, že je tam těžší koule stáhne.

Můj druhý recept na cejnovou směs mi dal asi před třemi lety kolega a kamarád V. Fikar, který vedle přívlače často relaxuje u plavačky. Návnada se také točí kolem chleba – 40% rozmočeného a vysušeného chleba, 10% lněného šrotu, 10% řepkového šrotu, 10% kukuřičného šrotu, 15% nabobtnalých semen lnu a 15% ovesných (ječných) vloček.

Také v tomto případě směs přitáhne plotice, nezřídka kapry a líny, ale hlavně cejny. Ti vydrží u vloček tak dlouho, dokud je úplně nevyluxují. Proto je dobré mít u sebe navíc aspoň jeden sáček s ovesnými vločkami, který na místě natrhneme (nahoře) a pustíme do něj vodu z řeky (přehrady). Vločky v pytlíku za chvíli změknou (nabobtnají), takže je můžeme zmáčknout a navnadit jimi do zakrmené zóny.

Třetí recept je následující: 40% strouhanky, 20% kukuřičného šrotu, 10% konopného šrotu, 10% lněného šrotu, 20% vloček. Platí u něj totéž, co u receptu předešlého, jen je vzhledem k použití konopného šrotu (jednoduše rozmixuji konopí) finančně o něco náročnější.

Od července do začátku října nosím k vodě asi čtyři kilogramy této krmné směsi. Cejni i plotice dokáží takové množství poměrně brzy zlikvidovat, proto s sebou vždy beru ještě jeden sáček zakoupených ovesných vloček. Právě jejich vůně dokáže přitáhnout a udržet cejny na místě.

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

6 hodnocení, v průměru 3.8 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 31. července 2012 v 18:14@ jimi66

Mám svojí směs, svařím řepku, pšenici, zahustím kukuřičným šrotem a strouhankou a tahal jsem cejny od 60 do 80 cm.Jako nástraha foukaný perličky.

Úterý 27. července 2010 ve 20:36® stump
stump

Ovesné vločky používám jako návnadu již dlouho. Kdysi jsem je míchal jen se strouhankou od oka. Dnes si připravuji vnadící směs dopředu ve větším množství a vločky v ní nechybí nikdy.

Úterý 27. července 2010 v 17:53@ rybarxx111

vynikajici prvni recept za 2,5hodky sem nachytal 30 cejnu a nejmensi mel 31cm a nejvetsi 47cm krasa nikdy jindy se me to nepovedlo dekuji za recepty

Pondělí 29. září 2008 ve 20:16® misi6

dneska jsem jich chytil asi deset za půl hodky a stačilo mi k tomu žížali a rozmočený chleba