Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Líní elegance v praxi (1.díl) necteno

12.3.2013 | Feeder | Lín obecný | 13.020 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 59

Líní elegance v praxi (1.díl)Lín je jednou z nejkrásnějších ryb, kterou můžete v našich revírech potkat. Jeho krásně zelenkavé tělo, zakončené oblými ploutvemi a hlavou, která nezapře kaprovitý původ, dokáže vydráždit nejednoho rybáře k nevídanému úsilí. Ke skupině těchto tichých bláznů se již několik let řadím i já...

První setkání

Bude to znít asi bláznivě, ale k línům jsem se dostal přes silné pruty a velké navijáky s pletenou šňůrou. Dlouhé roky mi od starších rybářů bylo vtloukáno do hlavy, že lín je tou nejlepší nástražní rybou na sumce. Jako zarputilý sumcař jsem této fámě podlehl a tuto nádhernou rybu začal v revírech cíleně vyhledávat. Většina ulovených „zelenáčů“ končila na montážích s velkými trojháky. Výsledky lovu sumců byly přesto neuspokojivé - záběrů na nastražené líny přišlo pramálo. Postupem času jsem zjistil, že pod mou káčou je mnohem účinnější plotice, karásek nebo cejn. Líni se tak na mých sumčácích objevovali čím dál méně, až vymizeli téměř úplně. Nebylo to ale tím, že bych měl k těmto rybám nějaký zvláštní vztah. Důvod byl mnohem jednodušší - sumci je prostě nechtěli! A řekněme si na rovinu, nalovit líny ve svazových vodách, není zase až tak snadné, jak by si někdo mohl představovat. Nebyl důvod plýtvat energií a drahocenným časem při chytání nástražních ryb, kterým jsem již prostě nevěřil...

 

Setkání druhé

Jednoho dne se vše změnilo. Dostal jsem se na revír, který si v mém srdci získal nenahraditelné místo. Obcházel jsem vodu a polarizačními brýlemi nenasytně sledoval život pod hladinou. V jeho průzračné vodě byla vidět hejna perlínků, která se proháněla kolem kořenů starých vrb. Rybky se míhaly ve vodních trávách a pod rozkvetlými stulíky na rozhraních mělčin a hluboké vody, kde pro tuto drobotinu už nebylo bezpečno. Občas se mezi nimi zjevila i malá zvědavá štička. Viděl jsem i cejna, který se zatoulal blíž ke břehu a se zájmem prohledával dno, aby našel nějaké chutné sousto. 

 

p1.jpg

Nastražit takovou nádhernou rybu na sumcovou montáž je věčná škoda.

 

V hlubší vodě se náhle objevil oblak bahna, působící v čisté vodě jako pěst na oko. „Asi kapřík,“ řekl jsem si. V tu chvíli se z rozvířeného kalu zvedla téměř kolmo ode dna krásně tmavá a zaoblená ocasní ploutev, která rozhodně kapří nebyla! Než mi došlo, co jsem vlastně spatřil, ryba se sama ukázala v celé své kráse. Byl to lín atakující půlmetrovou hranici. S úžasem jsem pozoroval ladné pohyby zeleného krasavce proplétajícího se mezi trávami. Napjatě jsem ho sledoval až do okamžiku, kdy zmizel v temných hlubinách.

Toho dne jsem viděl ještě několik velkých línů, kteří se pohybovali v příbřežních partiích a snažili se najít něco k snědku. 

Byl to opravdu silný zážitek, který poslal mou sumcařskou vášeň nekompromisně k ledu. Vypudit z hlavy kapitální líny již nebylo možné. Cestou domů se mi hlavou honily nejrůznější možné scénáře jejich lovu. Už jsem se viděl, jak hrdě držím v rukou nějakého padesátníka. Co padesátníka! Proč nepřejít rovnou na číslo šedesát! No, realita byla úplně odlišná...

 

p2.jpg

Lépe jí sluší svoboda!

 

První pokusy 

Čas lovu nastal hned následujícího rána. Ryby jsem chtěl aktivně vyhledávat, takže šoulačkový batoh a jeden jemný proutek byl jasnou volbou. Bohužel nic nešlo podle plánu. Ryby se chovaly úplně jinak, než jsem očekával. Ani tajná zbraň, tedy pořádně macatá rousnice, neuspěla. Za celodenní snažení mi byl odměnou jen jeden lín něco málo přes čtyřicet centimetrů. Radost z nového osobáčku, který mi tento krasavec přinesl, hořkla v ústech při pomyšlení na to, kolik jsem promarnil příležitostí.

 

p8.jpg

Párek krasavců.

 

V té době byli pro mě líni ještě velkou neznámou. Mé zkušenosti s lovem těchto impozantních ryb končili, jako u mnohých jiných rybářů, u plechovky sterilizované kukuřice nebo čiperné žížaly vrtící se na velkém háčku. O jejich životě, zvycích, potřebách a někdy i jejich náladách, jsem neměl ani potuchy. Dveře poznání se začali pomalu otvírat až při možnosti sledovat chování línů v křišťálově čisté vodě, kde byla šance povahu těchto krásných ryb lépe pochopit.

 

p9.jpg

Závěr zdolávání.

 

Kprvním uspokojivým výsledkům v lovu línů, vedla ještě dlouhá cesta lemovaná z obou stran neúspěchem v různých podobách. Jednalo se o nevhodné nástrahy, špatnou lovnou taktiku, nebo jenom o mou neohrabanost – všechny tyto příčiny měly za následek bídný či vůbec žádný úlovek. Na druhou stranu i chyby, které člověk udělal, bylo nutné projít. A hlavně se z nich poučit. Pokud se tak stalo, tak i nepovedená výprava bez ryby měla větší váhu, než lov s deseti líny na břehu, kdy se člověk nic nového nepřiučil.

 

p3.jpg

Velký lín už má prostornou tlamku.

 

Hledání odpovědí

Lín je rybou dna. Můžete jej najít ve vodách cejnového pásma, přehradách, rybnících, slepých ramenech řek. Daří se mu i v různých požárních nádržích či zabahněných návesních rybníčcích, kde byl vysazen lidmi třeba jen proto, aby se místním klukům s loveckou vášní zaplnil volný čas. 

Úspěšný lov této nádherné ryby závisí na mnoha věcech, které bych vám chtěl v budoucích řádcích tohoto článku lehce přiblížit.

 

p7.jpg

Líni a vodní rostlinstvo jdou k sobě.

 

Jednou z nejdůležitějších věcí je ryby vůbec najít. Pokud se vám povede ve vodě, kde se tyto ryby vyskytují, objevit osamělý koberec vodních travin, máte opravdu velkou šanci, že se zde líni budou pohybovat. Tyto trávy se nutně nemusí nacházet ani ve větší hloubce. Línům nevadí vypravit se za potravou do mělčin, kde se jim hladina dotýká hřbetu.

Mnohokrát jsem sledoval a lovil tyto krasavce ani ne ve dvaceticentimetrové hloubce, zde se mi také po zdárném zdolání podařilo dostat ryby s délkou přesahující 45 cm! Je pravda, že načapat trofejní kousky v takové extrémně nízké vodě se podaří většinou za časných ranních hodin nebo až v noci.

 

p4.jpg

Těmto rybám jsem propadl!

Dalším, pro rybáře, dobře čitelnými místy, jsou stulíky či leknínové pole, kde tyto ryby nachází dostatek přirozené potravy. V parných letních dnech se zde často líni zdržují i těsně pod hladinou, ukrytí pod listy rostlin podobně jako kapr či amur. Bohužel, nebo možná bohudík, se ve spleti rostlin dokážou mnohem lépe krýt a jejich přítomnost zůstává většinou slídícímu rybáři utajena. 

Líny zdržující se u hladiny jsem měl možnost sledovat pravidelně. Nebyla to žádná hejna, jak je tomu třeba u kaprů. Většinou šlo o samotáře či pár ryb, které prozradil třeba jen kousek ocasní ploutve, která nebyla úplně skrytá pod listy stulíků. Tyto odpočívající ryby se mi však nikdy nepovedlo chytit. Bylo mnohem lepší nechat je v klidu a počkat si, až budou při chuti. 

 

p6.jpg

Někdy spatříme ve vodě jen typickou zaoblenou ocasní ploutev.


Mohlo by se zdát, že tato líní lenost je pro nás rybáře k ničemu, ale opak je pravdou. Tím, že se nám povede líny pod hladinou objevit, utvrdíme se v tom, že se na našem budoucím lovném místě opravdu pohybují. To je velké plus, které dokáže někdy netrpělivého rybáře udržet déle ve střehu na lovném místě, a jak všichni dobře vědí, u rybařiny je trpělivost a výdrž polovina úspěchu.

Pokud se v revíru, kde chcete líny chytat, vodní rostlinstvo nevyskytuje, přednostně se zaměřte na příbřežní partie - konkrétně na kořeny vrb a olší, nebo na místa kolem rákosí. Všude tam máte zvýšenou šanci s línem se potkat.

 

p5.jpg

Tak zas někdy příště.


Místa, která jsem zde popisoval, se většinou nacházejí v blízkosti břehu. Přiznám se, že líny nechytám dál, než kam dohodím návnadu rukou. Není to tím, že by se tyto ryby na volné vodě nevyskytovaly, ale jde spíše o to, že mám přímý kontakt s krmným místem, kde dokážu nenápadně a hlavně přesně přikrmit. Navíc na krátkou vzdálenost jsou lépe čitelné i ty nejjemnější záběry.

 

p10.jpg

Když berou...

 

Záběry v přímém přenosu 

"Nejjemnější záběry"! Tato dvě slova ve mně vyvolávají stres a stavy úzkosti. Možnost sledovat v průzračné vodě krmící se líny mě dříve přiváděla k naprostému šílenství. Krmným místem se prohánělo klidně i pět línů a bezstarostně se futrovali nabídnutým krmením. Vše probíhalo perfektně, až do chvíle, kdy ryba nasála sousto s háčkem a následně jej vyplivla tak elegantně, že se splávek ani nezhoupl. Po třetím „záběru“ jsem to už nevydržel a zkusil ještě více zjemnit montáž. A viditelný záběr se opravdu dostavil. Bohužel, zastavit na 0,14 mm vlasec více než 1,5 kg vážícího lína, který ihned po záseku projel vodním porostem, opravdu nebylo možné...

 

p11.jpg

No comment.

Tento typ braní, kdy ryba nástrahu nasaje a během pár okamžiků opět vyplivne je častější, než si většina rybářů vůbec dokáže připustit. Může to být způsobeno snížením teploty vody, zvlášť v jarních měsících, kdy ochlazení rybí apetit utlumí. Lín při záběru nemá snahu s nástrahou v tlamce pohnout a tím udat pohyb ukazateli záběru. Častější příčina je však ostražitost ryb, či nevyhovující koncová montáž na prutu. Proto je pro mě naprosto nepředstavitelné chytat líny někde dvacet a více metrů od břehu, kde jednak ztrácím kontakt s krmným místem a hlavně není v mých silách odhalit sotva patrné záběry opatrných línů.

Pokračování příště.

Text a fota: Obiš

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

40 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Středa 26. června 2013 v 16:21® mautik

Moc pěkný článek,krásné fotky.Heringovy starosti bych chtěl mít,na pánvi by se mu ti línci líbili asi víc.

Středa 20. března 2013 v 7:24® Wity

Pěkný článek :-)

Úterý 19. března 2013 v 9:54® hering
hering

Obiš> Chlape,žádný násilí,jen to né :-) Vůbec nechci,žádné informace navíc.

Počkám si tedy na pokračování,třeba tam ten návod k aranžce najdu :-)

Úterý 19. března 2013 v 8:15® Obiš

hering> Opravdu nechápu o co ti jde. Podívej se na ty ryby jak vypadají. Jsou naprosto v perfektní kondici. Žádné odřeniny či roztrhané tlamky… Mrkni na jejich ocasní ploutve.Nemají jediné roztrhnutí mezi paprsky.K rybám se chovám nejlíp jak umím. Přiznám se,že se mi prostě nelíbí to tvoje podsouvání myšlenky,že je přidušuju,či bůh ví co. Vem si to z tvojí strany. Ryby si na jídlo bereš. S tím nemám problém… (mimochodem, já si taky občas nějakou čudlu veznu) Co uděláš,když chytíš kapra? No přece dáš ho do vezírku,že. A když je potřeba,máš ho tam klidně celý den,než zkončíš lov. Když bych to bral tak důsledně jako ty mě,tak bych řekl,že toho kapra zbytečně trápíš. Nebo vidím,že máš na profilové fotce pěknou tresku,jestli se nepletu. Šlo by říct,že tu rybu tahals s obrovské hloubky a cestou k hladině si ji vlivem rozdílných tlaků hooodně nešetrně zabil. Já vím,že jsou to jen doměnky,ale tohle celou dobu děláš ty mě. Tak toho nech,podívej se na pěkné fotky,přečti si článek a těš se na jeho pokračování. Slibuju ti,že je tam dost informací,o kterých si neměl ani páru.

Úterý 19. března 2013 v 7:22® Obiš

hering> sorry chlape,ale jestli si myslíš,že tímto násilným způsobem ze mě dostaneš nějaké info navíc,tak se pleteš. Tuplem na tebe prdíííím. :)
Problém s kritikou nemám. V tvém případě je to však jen hledání nějaké záminky proč si kopnout. Nevidím v tom žádný problém mít vyfocených 5 ryb pohromadě. K rybám se chovám slušně a tobě nemusím nic dokazovat. To že něco neznáš,neznamená,že to není. :) :) :)

Pondělí 18. března 2013 ve 21:20® hering
hering

David Havlíček> OK.Myslím si o tom svoje.Těch přijatelných způsobů jak zklidnit rybu moc není,když se k tomu kolega Obiš nechce vyjádřit,prosím :-)

Jinak článek se mi líbil.

Pondělí 18. března 2013 v 16:48® HaD
HaD

hering> Dobře. Dokud se to nedozvíme, nemá smysl ale někomu podsouvat trápení ;-)

Pondělí 18. března 2013 v 16:34® hering
hering

Obiš> Problém s kritikou?

Pondělí 18. března 2013 v 16:32® hering
hering

David Havlíček> Ortodoxní „Chyť a sežer“ nejsem a už vůbec né „Chyť a pusť“.Nikdy,ale nejdu k vodé se záměrem,že budu ryby chytat jen pro zábavu.Důvodů mám několik,ale rozebírat je tu nebudu,dokud se nedozvím ten líní trik jak přimět pozovat 5 ryb před čočkou fotoapárátu.Na­prosto zbytečně a jen pro blbou fotku!Kdyby to byly mrtvé ryby,tak je mi to aranžování jedno,ale toto je zbytečné trápení. To,že ryby jsou ve vodě, bez známek poškozeni,tak je to v pořádku? Mě by zase zajímalo co se nimi dělo před focením,že leží jak lazaři! Pokrytectví bych mi nepodsouval.

Pátek 15. března 2013 v 19:18® Obiš

sidla_napajedla> Hezkééé. Hlídej si je a važ si jich. :)

Pátek 15. března 2013 v 17:58® sidla
sidla

Obiš> já měl nejvíc záběrů min sezonu na cejna těsně pod hladinu,v těch nej vedrech vydržel jako jediná ryba, aj kapr,lín,karas,plo­tice,perlín,tlou­št zdechali,nikdo mi nevěřil ale na cejna to byla tutovka a do půlnoci vydržel každý,ani jeden nepadl. ..... jojo do 40ti a to na jednom hodně známém slepém rameni u nás,kde se lín nesadí co vím asi 3 roky, a chytám aj 10cm prcky,takže se podle mě úspěšně třou,proto je tam nechávám dál žit,a největšího jsem měl těsně pod 40. za celý rok tam bylo zmaseno 6 línů, z toho 2 byli moji,1 to měl v jícnu a druhý šel na hák.takže lidi o nich neví, a to je dobře. všechno na pickera,splávek se mi tam neosvědčil

Pátek 15. března 2013 v 15:24® Obiš

David Havlíček> Díky za podporu. Ono je zbytečné to asi dál řešit. Hold… kdo chce psa bít,vždy si hůl najde. :)

Pátek 15. března 2013 ve 14:51® Obiš

sidla_napajedla> Ahoj.. To jsou řeči… ,,a to jen do 40-ti". 40-ka lín je už pořádný kus bojovníka! :) Musím říct,že sumci jsou má obrovská vášeň a za těch X let co je lovím,se mi líni nijak moc neosvědčili. Nevím čím to je,možná sem měl jen smůlu,ale záběry my chodily spíš na cejna a ploticu. lín zůstával většinou bez povšimnutí. Doteď to nechápu,jak je to možné,ale je to prostě tak. Už na ně skoro nelovím. Dám ho na háček tak jednou za sezonu a to je ryba kupovaná nebo nějaký hnusný nedomrd. Často slýchávám řeči… ,,Na sumca jedině lína!" A když se dotyčného zeptám,kolik chytne za sezonu sumců,tak řekne 2… Já dával před dvěma roky na háčky jen bílou rybu a měl sem jich 27. Fakt si myslím,že je to naprosto zbytečné.

Pátek 15. března 2013 v 10:12® sidla
sidla

frantakapr>já lína na vousáče dám,ale ne ze svazovek

Pátek 15. března 2013 v 0:36® frantakapr

Pěkné čtení i fotky.Máme soukr. rybníček, kde jsme několikrát líny 30– 40 cm vysadili. Pěkně vyrostli, někteří dnes mají kolem 50-ti a jsou nádherní.Když jsem měl někdy krizi s nástrahou na sumce, tak jsem ho tam s těžkým srdcem i napíchl, po neúspěchu jsem ho šoupl do kádě a znovu stražil. Ryba však vypadala tak zuboženě, že jsme to s kolegou zavrhli a usoudili, že tak krásná ryba na hák nepatří.Jako nástraha se stejně moc neosvěčila.Jednou jsem chytl na 43-ku lína 70-ku sumíka, nechtělo se mi věřit. Dnes už bych lína nenastražil ani nesežral, nezaslouží si to.

Čtvrtek 14. března 2013 ve 23:03® sidla
sidla

krásné fotky a línci. líny chytám rád,ale daří jen z jara do poloviny května – června a to jen do 40cm. jsou u nás dvě línové ramena kam se sypou pánvičkové velikosti,tak jsem rád za zpestření. díky za počtení

Čtvrtek 14. března 2013 ve 22:09® HaD
HaD

hering> rybolov pro zábavu je zbytečné „prasení a trápení“ ryb. Předpokládám, že provozuješ ortodoxní Chyť a sežer. Jinak to tu zavání silným pokrytectvím.

Čtvrtek 14. března 2013 ve 22:04® HaD
HaD

Obiš> trik netrik – ryby jsou ve vodě, bez známek poškozeni, klopí oči mocně, což je známka zivota a dobré kondice… Neřešil bych to. Herink je fajn chlap, ale tady to podle me moc řeší.

Čtvrtek 14. března 2013 ve 22:00® hering
hering

Obiš> Zbytečná provokace ???

Tak tedy jinak! Je třeba kvůli fotce aranžce poprasit (potrápit) pět ryb?

Čtvrtek 14. března 2013 ve 21:36® Obiš

toro> Tam u vás na těch ramenách to musí parádně šlapat. Jen je vyčenichat. Věřím tomu,že je tam šance na rybu nad 60cm. Ale já to mám moc z ruky. :( Tak to hold přenechám tobě. :) Jo,jo splávek občas vypadá,že chce při záběru zdechnout,ale ten tanec po záseku,to je jiná. :) Jinak dík,ono se něco zeleného zase splete. Ale nějak mě začíná víc lákat vláčka,asi ti začnu fušovat do řemesla. :)

Čtvrtek 14. března 2013 ve 21:04® toro
toro

Obiš> Náhodou to bylo dobře sesumírované. Úpravy byly minimální. Docela jsem se do tvých lovů vžil. Uvažuji, že se zase po létech do línů opřu (i když asi u nás nenatrefím na takový hovádka). Ten zpomalený tanec splávku po hladině snad jiná ryba nedokáže. Už se těším na květen. Ať Ti šlapou i letos… :o)

Čtvrtek 14. března 2013 ve 20:23® Obiš

toro> No to je dost,že přišla taky nějaká podpora… Vždyť je to stejně spíš tvůj článek. Sem se tam občas ani nepoznááál. :) :) :) A jak říkáš,člověk se nikdy všem nazavděčí. :)

Čtvrtek 14. března 2013 ve 20:14® toro
toro

Obiš> Klíííd. Nenechej se rozhodit. Nikdy se nezavděčíš všem. Příště ještě vyfoť pětici zhulenejch línů, pak pět propečených líních filetů a máš pokoj. Tím uspokojíš celou škálu rybářské veřejnosti. :o)

Čtvrtek 14. března 2013 v 18:39® Obiš

hering> Ano mám trik, který evidentně neznáš. ???? Nechápu, o co ti jde???? Proč zbytečně provokuješ?

Čtvrtek 14. března 2013 v 18:22® hering
hering

Obiš> Ahoj.No to by mě zajímalo,jak se k nim chovat aby hezky zapózovali :-)Napadá mě jen koupel v narkotizačním roztoku a pak už jen přidušení na podložce aby vydrželi ležet tak dlouho než se zklidní hladina vody pro pořízení fotky.Ale možná máš nějaký trik,který neznám…

Jinak mi pět línů vedle sebe nevadí.

Čtvrtek 14. března 2013 v 17:53@ zlatuse36

za lonskou sezonu jsem chytila na dyji 7 nekolik línu nej.56cm a několik menších 42.i menší na dvojnávazec a chutná jim medovka ale i žížala .

Čtvrtek 14. března 2013 v 16:51® HaD
HaD

Obiš> přesně tak

Čtvrtek 14. března 2013 v 16:05® Obiš

David Havlíček>Je to tak. Kolikrát je lepší do toho vůbec nezasahovat.viz ,,zapomenuté revíry''

Čtvrtek 14. března 2013 v 15:08® HaD
HaD

zadar> Hodně zásahů člověka do přírodní rovnováhy přináší zlo :-(

Čtvrtek 14. března 2013 ve 14:51profil byl smazán

Lín je pěknej a i chutnej, už jsem lína konzumní velikosti roky nechytil. Na revíru nedaleko mého bydliště kdysi byl líní ráj, nebylo vzácností úlovek lína o velikosti 60 cm. Bohužel někoho hodně ,,chytrého,, koncem 70 let napadlo nasadit do revíru amury, prý to je hrozně zarostlé a amuři to vyčistí, no a to byl pomalý konec, zmizely rostliny a zmizeli líni, teď zůstali jenom kapři, kteří se vysadí a kvanta degenerovaných cejnů. Škoda.

novější starší
Stránky:   2 1