Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Rady a fígly pro „dírkolovce“ necteno

24.1.2013 | Rybaření na dírkách | 8.083 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 28

Rady a fígly pro „dírkolovce“Rybářům, kteří se nehodlají přes zimu unudit k smrti, se nabízí hned několik možností jak přežít nejstudenější období roku...

a) mohou udělat inventuru svého vybavení,

b) mohou si opravit či vylepšit rybářské náčiní nebo vyrobit fungl nové nástrahy,   

c) mohou se vzdělávat čtením rybářské literatury nebo se zapojovat do diskusí na serverech,

d) mohou vyrazit na některý komerční revír a zkusit lov na dírkách,

e) mohou střídavě a průběžně vykonávat všechny výše uvedené činnosti.

Pokud zvolíte poslední dva body, nabídnu vám několik rad a fíglů, které mnohým „milovníkům krátkých proutků“ pomáhají k lepším výsledkům v lovu. Zda je uvedete do praxe, to už záleží jen na vás a také na tom, jak letošní zima bude milosrdná k lovu na dírkách… 

Počasí rozhoduje! 

Velký vliv na braní ryb má konkrétní počasí. Platí to celoročně a zima není výjimkou. Pokud je dlouhodobě slunečno, tak sice může silně mrznout, ale pod ledem to stejně žije. Naopak, při zakaboněné obloze a chumelenici, vše pod zamrzlou hladinou začne usínat. Následné intenzivní sluneční záření zapůsobí znovu blahodárně na aktivitu vodních živočichů. Právě proto se ryby často zdržují tam, kam nejdříve a nejvíc dopadají sluneční paprsky - vůbec jim přitom nevadí, že tam může být i poměrně mělko. Úspěšnější tedy budou ti rybáři, kteří si zrána vyvrtají otvory v místech, kam prvně zasvítí slunce. Teprve pak, až se slunce rozzáří po celé ploše, se mohou lovci přesunovat kamkoli jinam.

Kde je světlo, tam jsou ryby!

Na stejném revíru a na nejlepším místě předchozího lovu nemusí nutně přijít úspěch i v budoucnosti. Přestože jste si tady perfektně zachytali minule, dnes tu po rybách nemusí být ani památky! Důvod? Třeba ten, že mezi návštěvami přišla obleva nebo déšť a do vody se spláchnul rozpuštěný sníh a pobřežní nečistoty. Změnil se tedy chemismus vody a drobné částice kalu se ještě neusadily. V tomto případě je nutné ryby hledat dál od břehu. Kyselá sněhová voda a rozptýlený kal ubírají rybám kyslík. Kde není kyslík – není život! S tím přímo souvisí i průhlednost či spíše neprůhlednost ledu. Sluneční paprsky procházející přes čirý led ovlivňují život vodních rostlin v mělkých vodách a tím i množství vytvořeného kyslíku pod ledem.

 

p4.jpg

Ne vždy musí být dírkování jen o středněvelkých rybách

 

Vzhůru do džungle!

Ještě nedávno se tradovalo, že nejlepší místa k lovu na dírkách jsou ta nejhlubší s čistým dnem. Určitě jsou to ty nejlepší fleky ke zdolávání ryb, ale ještě napřed musí být co zdolávat! V těchto „čistých hlubinách“ se totiž moc ryb nepohybuje, a tudíž zde bude minimum záběrů. Podstatně více záběrů bude naopak poblíž nebezpečně vyhlížejících vázek – poblíž členitého dna, u ponořených pařezů, keřů, stromů, na ostrých zlomech dna, u balvanitých schodů, skalních srázů a rákosových polí. Ještě před vyvrtáním první dírky je dobré se porozhlédnout po okolí a pozorně si přitom všímat jakýchkoli překážek v těsné blízkosti břehů -  ke správnému výběru dopomůže třeba sklon terénu s náznakem podemletého břehu, nebo převislé kořeny rostoucích stromů. Úplným ternem může být třeba zapomenutá a v ledu uvězněná loďka.

Jak je přelstít?

Někdy ryby nereagují na zvolenou nástrahu, ale to ještě neznamená, že ji musíte vyměnit. Chyba může spočívat jen v její presentaci. Jakákoli změna pohybu nástrahy může ryby nabudit a vydráždit k útoku. Pohyb lze zrychlit nebo také zpomalit, popřípadě úplně zastavit. Každá změna může být klíčem k úspěchu. Ve chvíli, kdy ryba nástrahu jen „očumuje“ a k záběru se nemá, zkuste nástrahu zpomalit na minimum či ji docela zastavit. Pokud tenhle fígl na „šupinatého diváka“ nezabere, tak je potřeba naopak přeřadit na vyšší rychlost. Nikdy to nezkoušejte obráceně! Příliš aktivní pohyb nástrahy může hned na začátku rybu zahnat na panický úprk, a už těžko se přivolá zpět ke klidné nástraze. Pokud se záběr dostaví, je vhodné si zapamatovat, v jaké fázi přišel – zda při naprosté pasivitě nástrahy, nebo při aktivním pohybu, popř. v propadu, apod. 

 

p1.jpg

Zrána a navečer použijte větší pestřejší a agresivnější nástrahy.

 

Co na háček?

Ráno a navečer dávejte větší sousta (shluk bílých červů, kouli sýru či těsta do velikosti nehtu na palci) a pestřejší nástrahy (fluozelenou, oranž, růžovou). Přes den, zvláště pak za slunečna, naopak nasaďte do hry menší porce (dva červíky, kuličku jako nehet z malíčku) a mikronástrahy v nenápadnějších přírodních odstínech. V průběhu dne je také dobré zkusit lovit ve všech vrstvách vodního sloupce. Někdy mohou být ryby i těsně pod ledem a to z celé řady důvodů (zákal u dna, nedostatek kyslíku v hloubce, výskyt zooplanktonu, který se zvedá za sluncem), takže nástraha umístěná kdesi u dna o několik metrů pod nimi, nemá ten kýžený efekt. 

Jak mít záběr pod kontrolou?

Rybářský prut se běžně ovládá a drží shora přes rukojeť. Zkuste své „dírkové“ náčiní držet jako tužku – mít dlaň pod prutem a naviják uchopit zespodu. Napřed si takto vyzkoušejte různé oživování nástrah, abyste je dostali do ruky. Důvodem tohoto netradičního držení je vyřazení pohybu ramene paže během záseku. Veškerý pohyb prutu, včetně záseku, je nutné provádět pouze zápěstím! Jen tak na záběr zareagujete mnohem svižněji - ještě před tím, než ryba „zrádné sousto“ vyplivne. Rybář navíc „tužkovým“ držením získá ještě jednu důležitou výhodu – oproti klasickému držení daleko lépe umělé nástraze vdechne život. Kromě přirozeného pohybu nástrahy si také může pohodlně opřít ruku o koleno a nepřestat přitom „pracovat“.

p2.jpg

Tužkové držení prutu.

Zlo jménem „prstýnkování“!

Hned při úvodním chytání na dírkách v sezóně se v plné nahotě ukáže většina problémů s náčiním, které po většinu roku někde zahálelo v koutě. V případě vlasců se projeví největší zlo – „prstýnkování“! Vlasec, který byl celou sezónu navinutý na cívku někde v teple, získal tvarovou paměť a nyní je samá smyčka. Tahle vada je patrná už při spuštění nástrahy pod led. „Závity“ na vlasci jsou na škodu lovu – znemožňují přímý kontakt s nástrahou, její ovládání i identifikaci jemných záběrů. Problematický je i zásek, protože než se vyrovná „pružina“ vlasce, ryba se už nástrahy dávno zbavila a teď je o pěkných pár metrů dál. Pokud nechcete před každou zimou nakupovat a navíjet nové vlasce, tak nutně musíte narovnat minimálně 10 metrů původního vlasce. K narovnání postačí protahování vlasce přes navlhčenou utěrku sem a tam, než docela zmizí jeho „kroutivá“ vlastnost. Nejenže tak odstraníte „paměťovou vadu“, ale určitě tím zvýšíte i jeho celkovou pevnost.

Deset fíglů na led

 

Fígl 1. Vždy čistá dírka:

Kromě dírkového náčiníčka, nástrah a vrtáku je dobré sebou mít na ledě i vhodnou vyběračku ledové tříště z vyvrtaného otvoru. Není úplně nezbytné vlastnit originální komerčně vyráběnou vyběračku. Stačí si pořídit plastové sítko na čaj! Když sítko lepicí páskou pevně připevníte k násadě staršího smetáčku, získáte tím dvě užitečné pomůcky v jedné. Smetáček poslouží k ometání sněhu z ledu a funkce sítka je už jasná. Když sítko zamrzne, pak stačí zmrazek oklepat například o botu a vyběračka je zase připravená a funkční. 

f1.jpg

Sítko na dírky se smetáčkem.

 

Fígl 2. Nohy v teple:

Při rybolovu na dírkách je, kromě teplého oblečení a obutí, výborná i jakákoli tepelná izolace pod nohy. Rybáři jako „podnožníky“ nejčastěji používají kusy koberců, silné kartony nebo polystyrenové desky. Nejvhodnějších možnosti je však - pěnová karimatka! Její výhody jsou skvělé izolační vlastnosti, lehkost, skladnost, nesavost a v neposlední řadě i to, že zabraňuje uklouznutí.  

f2.jpg

Jako izolace dobře poslouží např. odřezek staré karimatky.

Fígl 3. Nezamrzající očka a vlasec:

Při lovu v silnějších mrazech je nutné průběžně čistit zamrzající očka a odstraňovat „řetízky“ mrznoucích kapek na vlasci. Mnohdy doporučované mazání špekem je naprosto nevhodné, protože živočišný tuk obsahuje vodu a tudíž v mrazu tvoří žmolky sádla. K odstranění nežádoucí námrazy naopak velmi dobře poslouží kousek hmoty vytlačené z tuby průmyslového silikonu (slouží např. k tmelení spár mezi kachličkami), který je 100% vodoodpudivý! Když tímto kouskem projedete očka a potřete s ním i pár metrů vlasce – pak námraza nemá šanci! Voda sjede po vytvořeném mastném filmu a nemá čas zamrznout.   

f3.jpg

Nezamrzající očka a vlasec.

 

Fígl 4. Rezervní návazce:

Ten, kdo nemá chuť navazovat v mrazu na ledě drobné nástrahy (marmyšky, microjiggy) nebo celé dírkové sestavy, už nemusí! Stačí si návazce přichystat v teple domova a vytvořit si jejich zásobu na vijáčku. Při vlastním rybolovu už pak jen stačí návazce rychle vyměňovat podle vlastního uvážení.

f4.jpg

Zásobník návazců.

Fígl 5. Stojánek pod prut:

Při chytání na plavačku oceníte jakýkoli odkládací stojánek pod prut. Položení náčiní na led nebo do sněhové závěje zavání průšvihem! V první fázi přimrzne brzda, cívka, nebo vlasec i k rolničce na překlapěči. Pak se může klidně stát, že při následujícím záběru neproklouzne brzda a tenký vlasec praskne hned prvním výpadu ryby, anebo když je proutek odložený na ledu, tak může fofrem zmizet v dírce. Stojánek si lze zakoupit, nebo si podomácku vyrobit vlastní model. 

f5.jpg

Domácí stojánek.

 

Fígl 6. Pohodlné a „nestudené“ držení prutu:

Držení proutku v mrazu a v ledovém větru není nic moc ani pro extrémní otužilce. Zvláště pak držení studeného kovového šroubení na naviják dokáže už po pár vteřinách znechutit zimní rybolov. Přitom stačí na rukojeť prutu navléci izolaci z pěnovky, kterou instalatéři používají jako ochranné a tepelné návleky na trubky.     

f6.jpg

Hřejivé držení prutu.

 

Fígl 7. Univerzální přepravka na led:

Při chytání na dírkách se vyplatí pořídit malou plastovou přepravku prodávanou v některých marketech (popř. oválný kbelík od Primalexu). Poslouží jako přenosný box a „odkladiště“ různých menších předmětů a pomůcek (vyběračky ledové tříště, krabiček s nástrahami, fotoaparátu, nože, termosky, svačiny, apod.). Kromě toho, že je vše uložené na jednom místě, tak jsou uložené věci chráněné před vodou na ledu nebo před silným větrem. V průběhu lovu se dá navíc obrácená přepravka (kyblík) použít i jako jednoduchá sedačka nebo naopak jako stojánek pod proutek. Po skončení lovu se do ní dá uložit úlovek, bez nebezpečí, že sliz a krev z ryb znečistí zavazadlo nebo auto. Přepravka se doma snadno vymyje a je znovu připravená na příští lov.  

f7.jpg

Přepravka na dírky.

 

Fígl 8. Kombinovaná nástraha:

Existují dny, kdy ryby mizerně reagují na umělé nástrahy. Pokud tato situace nastane, je dobré mít v záloze i nějakou tu přirozenou nástrahu. Není však nutné převazovat celou montáž, nebo hned měnit techniku lovu. Častokrát úplně postačí, když k navázané umělé nástraze přidáte „kus masa“ a výsledky lovu se mohou radikálně změnit. Když třeba na háček marmyšky se smáčkem přidáte pár masných červíků nebo na jiggovou hlavičku s nymfou připíchnete kousek krevety, tak vůně „nádivky“ může v rybách probudit jejich ztracený apetit. 

f8.jpg

Kombinovaná nástraha.

 

Fígl 9. Oživení pstruhového těsta:

Komerčně vyráběná těsta na dírky, která jsou určená především k chytání salmonidů, jsou skvělou a účinnou nástrahou! Mají však jednu nevýhodu – když se jednou sklenička otevře, tak má její obsah tendenci vysychat a konzistence těsta postupem času zhoustne natolik, že už pomalu nejde nastražit. Spousta rybářů proto staré těsto vyhodí a před vypuknutím čerstvé dírkové sezóny raději zakoupí těsto nové. Přitom se ztuhlé těsto dá snadno zachránit, i přesto že je téměř vyschlé. Jak? Postačí na jeho povrch nanést pomocí rozprašovače vrstvičku vlažné vody s rozmíchaným rostlinným olejem. Těsto absorbuje vlhkost a olej je znovu zvláční. 

f9.jpg

Oživení pstruhového těsta rozprašovačem

Fígl 10. Sýrové těsto na dírky:

Při lovu na dírkách se dá chytat na nástrahy umělé nebo přírodní. Velmi oblíbenou nástrahou je však například i komerčně vyráběné těsto na lososovité ryby (zn. Berkley). Těsto s podobnými vlastnostmi lze ale vyrobit i podomácku. K výrobě je potřeba: 7 ks plátkového taveného sýru (prodává se balený po jednotlivých plátcích v igelitu), kousek Nivy, potravinářské barvivo, tekuté dipy. Plátky taveňáků se vybalí z igelitů a důkladně se promíchají s libovolným potravinářským barvivem. Do vzniklé hmoty se nastrouhá kousek Nivy, přidá pár kapek dipu s rybí nebo masovou příchutí a vše se znovu dobře prohněte. Tím je těsto připravené k lovu. Pestré a „voňavé“ těsto, které, díky rozpouštějící se slané Nivě, lákavě „šlemuje“, je velmi účinné na duháky, siveny, ale i na jesetery. 

f10.jpg


Text: TORO


Instruktážní video, jak na dírky po Česku:

http://www.chytej.cz/rybarska_videa/800/chytame-na-dirkach-po-cesku/

  

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

9 hodnocení, v průměru 4.1 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 28. ledna 2013 v 1:36® HaD
HaD

1Mara> hele máš na ToRo pifku. Z úplně jiných důvodů. Sám jsi mi to řekl. Bereme to na vědomí a už to stačí, jo?

Neděle 27. ledna 2013 ve 23:22® regulus
regulus

1Mara> no je fakt, že ty fotky z fotografickýho hlediska žádná hitparáda nejsou, vo tom žádná že to mohlo bejt lepší, jestli se za to jako redaktor má nebo nemá stydět, no to si musí Toro přebrat sám.

Zastupuju sám sebe a hold mám někdy potřebu napsat svůj názor a jak se tak někdy stává, ne každej sdílí to co si myslím já. Prostě mi to poslední dva měsíce připadá jako hon na čarodejnice, nic víc a i tvoje poznámka k nešetrnýmu uložení pěti killnutejch ryb, jedné co se nedala vyfotit jinak a tří, řekněme diskutabilních i když spousta podobnejch fotek projde bez povšimnutí, mi taky připadne, že do této kategorie patří.

Do žádný boudy se stahovat nebudu, na to úplně zapomeň, já tvoji kritiku klidně snesu, ale vyjadřovat se podle toho co se tobě líbí nebo nelíbí rozhodně nebudu, su už velkej kluk, takže pokud se ti moje názory nelíbí, můžeme o nich diskutovat.

Ten zbytek snad už ani komentovat nebudu, ty příklade …

Neděle 27. ledna 2013 ve 23:14® toro
toro

1Mara> Moc hezký výstřik emocí. Srovnáváš nesrovnatelné. Dobrou a měj se kdekoli…

Neděle 27. ledna 2013 ve 22:19® 1Mara
1Mara

toro> Vůbec jsi mě nepochopil , takže znova a naposled , Jakožto ty profík z kajmana a člověk , který má spoustu článků zasebou , by jsi se měl stydět za tokovéhle fota dát do svého článku s rybou válenou na ledu , sněhu , šutrech a atd. Takhle to vypadá a i je , že kdokoliv byť jen začínající rybář si ten tvůj článek přečte , jasně pochopí že si pod své nohy má dát i rohožku , aby mu nebyla zima , ale na rybu kašlat a válet jí po ledu a atd. Už ti to došlo ? To je poslední věc , ke které jsem se tady vyjádřil , přeber si to jak chceš , měl jsem pocit , že i když Míra ( Osprey ) měl články na úrovni , nečekal jsem , že osobně ty budeš sem dávat články , které už dávno vyšli a nebo s fotkama , kde se rybář k rybě chová jako prase . Měl jsem tě za profíka , teď jen za mluvila podobnému bobkaři od kterékoliv naší prázdné svazovky :-(. Mněj te se tu :-(.

Neděle 27. ledna 2013 ve 22:11® toro
toro

1Mara> Už by ses měl uklidnit! Mohl jsem dát k článku fota včeliček na květech. Byl bys spokojený? Jsou to ryby z komerčáků,což znamená, že je tam někdo vysadil proto, aby se vytáhly a sežraly. Převážně tam platí,že pokud je jednou vyndáš z díry, tak je nesmíš vrátit zpět (alespoň to tak funguje na vodách, které navštěvuji).Nemám pocit, že bych si měl kvůli tvým poznámkám někde za rohem nafacovat. Rád se někdy podívám na nějaký tvůj příspěvek, pak ho rozpitvám a budu hledat blechy…

Neděle 27. ledna 2013 ve 22:02® HaDová
HaDová

1Mara> KLID!

Neděle 27. ledna 2013 ve 21:52® 1Mara
1Mara

regulus> Jako šéfredaktor Chytej , bych se styděl takové to fotky dát do svého článku , dále , poslední dobou mě přijde , že zastupuješ tady dke koho a svími poznámkami se snažíš přesvědčovat lidi o opaku. Stáhni se do boudy a bude ti líp . Už ani nemusíš reagovat nanic jsem se tě neptal. Moc pěknej příklad tu dáváte mladejm lidem , co těď díky vašemu egu , budou válet všechny ryby po ledu a sněhu ! :-(. Ty chytrolíne !

Neděle 27. ledna 2013 ve 21:07® regulus
regulus

1Mara> ty ses dal ke greenpeceákům nebo co? Siveni jsou evidentně killnutí, duháci už mají v lódně přípravu na troubu, zkus vyfotit takovýho jesetera ne na ledě kldyž ho chytneš na dírkách, mokrá tráva je dle mýho menší zlo než ty vaše slavný podložky a dejme tomu, že ten okoun neleží na nejměkčím, ale je to proboha fotka k článku a jak víš, že neskončil na pánvi?

Je docela zajímavý, že u mýho článku na jelce na trávě http://www.chytej.cz/…225/ryba.jpg nikdo ani nepípl ale pod Tomášovejma se dycky najde nějakej chytrolín nebo rádobykritik.

Neděle 27. ledna 2013 v 19:42® toro
toro

casper>Supr! Ať slouží. :o)

Neděle 27. ledna 2013 v 16:29® casper
casper

toro> tak fígle jsem samozřejmě využil, odměnou nám bylo asi 7 krasavců sivenů :-) takže dík za dobré rady :-)

Neděle 27. ledna 2013 ve 12:36® Georgino
Georgino

článek pěknej, fotky hrozný

Sobota 26. ledna 2013 ve 22:18® toro
toro

1Mara> Na dírkách jsem politou podložku nikdy u nikoho neviděl (na mrazu by asi zmrzla). Ryby, které si rybář ponechá se fotí na ledu, na břehu ve sněhu. Ty co jdou zpět, se z dírky nevytahují vůbec a vyprošťují se ve vodě. Co je na tom k nepochopení?

Sobota 26. ledna 2013 ve 21:35® Filip00
Filip00

1Mara> Neuděláš nic

Sobota 26. ledna 2013 ve 20:10® 1Mara
1Mara

toro> To jako ten duhák na břehu , okoun na šutrech ? A to je i důvod fláknout s rybou na zem kvůli fotce ? a nebo na led , kde její ochranej sliz se o led poškrábe a nebo jí to spálí ? S teplou rukou máš pravdu , ale existuje taky politá podložka ,která by se v tomto článku mohla propagovat a atd. Takhle kdo si článek přečte , bude rybu válet po sněhu , ledu a je to asi v pořádku :-(.

Sobota 26. ledna 2013 v 19:54® toro
toro

casper>horší je, že v neděli bývá až o třetinu míň záběrů než v sobotu. Ryby jsou z předchozího dne popíchané, rozplašené a možná i překrmené. Mám to vysledované na našich revírech už pěkných pár sezón.

1Mara>mám za to, že rychlá fotka na ledu (ve sněhu) je lepší než v teplé dlani, popř. v suché rukavici. Led je teplotně blíž studené vodě. Nehledě na to, že zvěčnění duháci se do dírky už nepodívali…

Sobota 26. ledna 2013 v 19:29® 1Mara
1Mara

toro> Můžu se na něco optat ? Proč ty ryby se válej pořád po ledu , zemi a podobně ? Takhle propagovat ryb. článek je hnus !

Sobota 26. ledna 2013 v 17:43® casper
casper

toro> díky draku :-) no předpověď nevypadá na zítra nic moc, zataženo –2 až 0 tak uvidíme, snad se nechaj překecat :-D

Sobota 26. ledna 2013 v 16:55® toro
toro

casper> Užij si to. Nevím jak u vás, ale u nás je dírkovácí počasí jedna báseň – slunečno, bezvětří a –8. Měli by zobat! :o)

Sobota 26. ledna 2013 v 15:10® casper
casper

toro> tak jsem si to přečetl ještě jednou a zejtra jdu na ně :-D tvé fígle určitě uplatním, pak dám echo jak to dopadlo ;-)

Sobota 26. ledna 2013 ve 12:38® sidla
sidla

myslím že jeseter to zvládá líp jak ostatní ryby

Pátek 25. ledna 2013 ve 21:21® toro
toro

casper>Určitě máš kolem bydliště nějaký komerčák. Načouhni do diskuse – Lov na dírkách.Osobně jsem okolo Phy nikdy nechytal. Můžu tě ubezpečit, že kropenatí násaďáci berou všude stejně a na to samé…

Pátek 25. ledna 2013 ve 21:13® toro
toro

Prokop.j> Paradoxem je, že tu fotku mám od pí.Šlesingero­vé. :o)

Pátek 25. ledna 2013 ve 12:26® Prokop.j
Prokop.j

Hezký článek, ale probůh co ten jeseter to by paní Šlesingerová asi neměla radost jak se s ním zachází.

Pátek 25. ledna 2013 v 10:41® casper
casper

toro> to bych mohl zkusit viď :-D já se teď chystám, jen potřebuju od zkušených doporučit nějaký dobrý revír poblíž :-) v létě chytám normálně :-D

Čtvrtek 24. ledna 2013 ve 23:19® sus1

Pěkné čtení! Díky.

Čtvrtek 24. ledna 2013 ve 21:05® toro
toro

casper> Zkus na dírky chodit v létě. :o)

vagi> S krevetou se dá dobře čarovat. Když ji budeš spouštět ke dnu ultrapomalu na napnutém vlasci (stylem na propad), tak jsou z ní „delviťáci“ úplně hotoví. Při pomalém klesání se napíchnutá „jitrnice“ všelijak prohýbá a kroutí – ten pohyb je pro salmouše neodolatelný.

Čtvrtek 24. ledna 2013 ve 20:25® vagi
vagi

Pěkný článek. Pod to držení ala tužka se stopro podepisuju. :-) Mnohem více rozpoznaných záběrů (právě i těch jemných) a vyšší úspěšnost. A ještě lehce přidržuju vlasec palcem na ukazováčku, pokud není –20 :-D Krevetky s umělou nástrahou taky dobře fungujou. Nebo třeba jen samotné na marmyšce.

Čtvrtek 24. ledna 2013 ve 13:26® casper
casper

Hezký článek Toro :) už jen přemoct svůj odpor k zimě :-D