Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Vrátí se do Ohře lososi? necteno

29.7.2002 | Vodní ekologie | Losos obecný | 4.743 čtenářů | hodnocení: zatím nehodnoceno | komentáře: 1

Vrátí se do Ohře lososi?(převzato z Deníků Bohemia) – Ekologové mohou mít radost. Ohře se posledních 10 let stává čistější a čistější. Podle odborníků čistota vody v řece je nesrovnatelná s tou před 10, 12 lety.

Ilustrační foto Petr Průcha Za tímto radostným konstatováním stojí podle tiskového mluvčího Povodí Ohře Václava Svejkovského několik faktů. „Především zrekonstruované či nově vystavené čističky odpadních vod výrazně zkvalitnily vodu, která z aglomerací či průmyslových podniků do řeky vtéká,” tvrdí mluvčí. Vysvětluje, že také výrazně klesla spotřeba vody, což souvisí jednak s útlumem průmyslové výroby v některých oblastech, a jednak se stále se zvyšující cenou vody.

V neposlední řadě se na současné dobré kondici Ohře, stejně jako na jiných českých tocích, podepsala zdokonalená legislativa, jež umožňuje všechny, kteří porušují zákon, tvrdě trestat.

Budoucnost řeky se zdá být optimistická. „Pokud vše půjde dobře, předpokládáme například, že se do Ohře po mnoha letech vrátí lososi,” uvádí Svejkovský. Tyto ryby byly nedávno vysazeny na přítocích Ohře a nyní se řeší tzv. rybí přechody, které umožňují migraci těchto putujících ryb. Na nejvyšších jezech Ohře, v severních Čechách, se technická (a ne zrovna levná) stránka rybích přechodů řeší pomocí peněz z programu Evropské unie Phare.

Jestli se však lososi dostanou proti proudu až do Karlovarského kraje, to není vůbec jisté. V cestě na západ stojí rybám několik překážek – Nechranická přehrada a Kadaň. Svejkovský ale doufá. „Rybáři přislíbili pomoc. Tvrdí, že pokud se lososi vrátí do severovýchodní části Ohře, na Nechranicích jim pomohou. Budou je odchytávat a převážet v autech tak, aby mohli ve své započaté pouti pokračovat dál na západ.”

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

zatím nehodnoceno

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 13. srpna 2002 ve 12:41® Gudaska

S tím převážením to je jen taková legrace, ne? Trochu znám Ohři jako vodák a lososi v horní Ohři jsou prostě pitomost. Rybí přechod kolem Nechranic a Kadaně by zruinovala i Phare. S některými starými hříchy prostě nic nikdo nenadělá.