Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Atomová střevle necteno

31.8.2012 | Zajímavosti | Střevle potoční | 7.721 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 7

Atomová střevleV posledních letech se rybáři stále častěji prezentují trofejními úlovky mnoha rybích druhů a proto bych i já rád přispěl svou troškou do mlýna. Obejdu se ovšem bez veškerého rozpažování a předpažování, protože mým trofejním úlovkem není žádný obr, ale jeden z největších exemplářů střevle potoční, které byly v naší republice zdokumentovány.


Úlovek pochází z Jílovského potoka u Děčína a má poněkud smutnou historii. Nebyl uloven na prut, ale při záchranném odlovu
Proč se lovilo?


Jílovský potok protéká v regulovaném korytě hustou zástavbou a pravidelně je postihován povodněmi po přívalových deštích. Povodí Ohře si z něj proto vybudovalo lukrativní místo na prolévání erárních peněz a pilně a pravidelně v něm provádí různé úpravy toku bez ohledu na rybí obsádku, přítomnost chráněných druhů živočichů a s naprostou ignorací připomínek zdejší rybářské organizace.

P1030830.JPG

O našem boji s betonářskou lobby bych rád v budoucnu napsal podrobnější článek, teď se budu věnovat tomuto konkrétnímu případu.


Důvodem odlovu, při němž byla chycena trofejní střevle, byla neohlášená přítomnost bagru v korytě při jedné z nesčetných úprav, kterou s rybáři předem nikdo nekonzultoval. Po nezbytném administrativním kolečku, jehož průběh by sám o sobě stál za vylíčení, přistoupila naše MO k záchrannému odlovu v úseku, kde mělo být nově vydlážděno dno (celkem zbytečná úprava s krátkou životností a naprosto necitlivá vůči všemu živému ve vodě).

Odlov proběhl 23.6.2012. Snažili jsme se zachránit hlavně pstruhy, siveny, mřenky a další ryby, na které není třeba žádat o zvláštní povolení (na vranku a střevli, které jsou zde hojné, potřeba je).

P1030291.jpg

Část zachráněných salmonidů (potočák, siven)

 

Protože ale nejde omračovat elektřinou jen druhy, které můžu a chci odlovit, ulovilo se i pár vranek a střevlí, které byly bleskově vysazeny do revíru mimo úsek, který má být stavebně upraven.

S lovením těchto pidirybek je praktická potíž. Jsou drobné, hejna střevlí jsou dost početná, takže je těžké je pochytat a mřenky s vrankami se zase ukrývají mezi kameny, odkud se musejí vybírat rukou a to při elektrolovu není úplná legrace. Snažíme se ale tyto druhy chránit a uchovat je v potoce do doby, kdy k nim snad bude doba zejména metodika úprav toku ze strany jeho správce přívětivější.


Celkově byly při záchranné akci odloveny tyto druhy ryb (počty se nezjišťovaly, protože ryby neopustily revír, pouze byly okamžitě rozvezeny do jiných úseků):

Pstruh potoční a duhový, siven, dva kříženci PO a SA („tygří ryba“), jelec tloušť, okoun, hrouzci, mřenky, vranky a střevle.

 


A nyní již k naší „atomové střevli“, která svými rozměry překvapila i naši zkušenou lovicí četu tak, že jí udělila toto čestné pojmenování.

P1030301.JPG

P1030312.JPG

P1030326.JPG

Na poslední snímku srovnání s mlíčákem běžné velikosti

 

Jednalo se o mimořádně vzrostlou a robustní jikernačku, která velikostně výrazně převyšovala ostatní jedince svého druhu a proto jsme se rozhodli ji zdokumentovat. Jak je vidět z následujících snímků, ryba měřila 116 mm a vážila 20 g. Oba údaje jsou na horní hranici hodnot udávaných z našeho území a tak o ně možná i projeví nějaký ichtyolog zájem.

P1030372.JPG

P1030370.JPG

 


Po změření a zvážení byla ryba spolu s dalšími vrácena do revíru. V tomto případě je to symbolické gesto, protože její krátký život se tak jako tak chýlí ke konci, ale nařizuje to zákon a krom toho, ta ryba si zaslouží dožít svůj výjimečný život ve vodě, kde vyrostla a kterou jistě obohatila několika generacemi svého potomstva. Tomu potomstvu bych přál stejně dlouhý život jako měla tato „matka všech střevlí“ a hlavně klidnější život v domovském potoce, jehož koryto snad jednou bude skýtat dostatečnou ochranu před povodněmi lidem bydlícím na jeho březích a zároveň i slušné podmínky pro vodní organismy, což by byl ideální stav věci, jemuž je ale současná realita dost vzdálena.

P1020725.JPG

Dodnes, navzdory tomu, že je silně regulován, hostí Jílovský potok početná hejna střevlí. Je škoda, aby končily pod lžicí bagru.

 


Text i foto:   František Machan - hering

 

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

24 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 3. září 2012 v 18:04® revoke
revoke

Krásná rybka. Díky za její záchranu!

Neděle 2. září 2012 ve 22:53® b.gun

Hm, opět Jílovský potok, ten dostává od Povodí Ohře zabrat ve všech směrech. Před lety tam taky při úpravách koryta zničilo kompletní hnízdiště ledňáčka říčního. Ledňáček má ale při vší smůle alespoň tu výhodu, že je to pohledný fógl, na rozdíl od ryb je „vidět“ a také „ptáčkařská“ lobby je silnější, než ta rybářská, takže tehdy Povodí nafasovalo pokutu od ČIŽP a příkaz k nápravě stavu.

Neděle 2. září 2012 ve 12:00® chosebaits
chosebaits

Několikrát jsem si pokládal otázku kdo že si to muže říkat PAN RYBÁŘ.Dnes vím že to není ten co používá podložku či klinik a ani ten co bravurně zvláda jistou rybolovnou techniku.Toto je vše dobré a šlechetné,ale ..... V konečném dusletku si každý hájí to svoje(kaprař kapry,sumcař sumce atd.).Každý si hájí to svoje pro svuj vlastní prospěch a je uplně jedno jestli je to kuli samotnému lovu a potěšení a nebo kuli masu.Bránit něco co mi nepřináší ani potěšení ze samotného lovu či snad z dobré večeře je dnes tak trochu mimo a proto smekám.Dnes už vím kdo si muže říkat Pan Rybář.

PS-Vím že není sám a bez pomoci jiných by neudělal nic a proto díky všem co mají stejný přístup k našim rybám a přírodě.Díky Páni Rybáři.

Sobota 1. září 2012 ve 22:20® cormoran
cormoran

Hezky Fando:-) Nemáte to tam lehký s tím povodím, tak ať Ti vydrží co nejdéle chuť a zápal pro věc…

Sobota 1. září 2012 ve 21:14® línka
línka

Krásný článek. Kéž by bylo více lidí,kteří pochopí,jak krutí jsme k naší přírodě,kolik nesmyslných staveb na vodních tocích se staví a že to takhle nejde do nekonečna. Díky.

Sobota 1. září 2012 ve 20:07® 1Mara
1Mara

Velikej díky tobě a tvým přátelům za tu práci a hlavně snahu něco v těhle děravejch zákonech něco otočit čelem k matce přírodě .

Sobota 1. září 2012 ve 14:43® olda
olda

Díky za to co pro ty němé tváře děláš,oni poděkovat nemohou,tak aspoň já.Díky.