I u nás se kdysi ryby zvládly rozmnožovat samy a některé druhy to dokážou i dnes. Ovšem je třeba říci, že si toho příliš nevážíme. Většinou jsou to druhy menší velikosti a mnohé jsou považovány za bezcenný šupinatý plebs. Však jim také ten výtěr nijak neulehčujeme – zlikvidovat během úprav toku trdliště libovolného druhu není žádný problém a nikoho to netrápí. A doba, kdy byly řeky v jarním období kvůli výtěru ryb hájeny, je už dávno minulostí.
Nemyslím, že by bylo nutné řeky opět kompletně hájit, ale některé úseky by si to zasloužily.
Setkat se dnes s masovým výtěrem libovolného druhu je docela problém. Ještě tak na cejny na přehradách nebo v jejich přítocích bývá spolehnutí. Ale pořádné tření parmy, tlouště, podoustve nebo jiného říčního druhu, během něhož je dno určitého úseku doslova poseto masou ryb, to už jsem dlouho neviděl. O to větší radost jsem měl, když se mi to letos opět podařilo.
Dvacátého června jsem se náhodou stal svědkem výtěru početného hejna tloušťů. Předchozí den panovaly rekordní teploty a ty zjevně odstartovaly tuhle masovou akci, ve které byly zapojeny stovky ryb. O kus vedle se třelo menší hejno jiného druhu, z toho, co jsem viděl, tipuji, že se jednalo o podoustve nebo ostroretky.
Tloušti je ovšem svým projevem zcela zastínili. Erupce vodní tříště tryskaly do výšky v celé šíři řeky, masy ryb se hromadily v průlivech mezi kameny a občas se jich nahromadilo tolik, že byly některé kusy na hřbetech svých kolegů doslova vyzdviženy nad hladinu.

Však je také na rybách znát, že boj o přežití druhu berou vážně – spoustě z nich chybí nějaká ta šupina a roztřepené ocasní ploutve byly vidět každou chvíli.

Pokusil jsem se tu podívanou vyfotit, ale snímky mě trošku zklamaly. Jednak bylo ještě poměrně brzo ráno a slunce se sotva prodíralo houstnoucími mraky a jednak jsem fotil do protisvětla. Brodit mezi ryby, které rozhodně nebyly zaslepené sexem a na mou přítomnost reagovaly přerušením třecí aktivity, se mi nechtělo a tak jsem fotil ze břehu několik nejbližších skupinek a spokojil se s tím, že to dopadne tak, jak to dopadne.
Mrzí mě, že na řekách v mém okolí už se takovéhle divadlo pozorovat nedá. Jádrem třecích hejn jsou zde kusy kolem 25 cm a velkých jedinců je mezi nimi jen pár. Navíc při počtu a průměrné velikosti ryb jejich výtěr snadno přehlédnete.
Za doplnění stojí i to, že tloušť je ryba s tzv. porcionálním výtěrem. Obvykle se tře ve dvou dávkách, přičemž větší objem pohlavních produktů je uvolněn při prvním tření, které se letos odehrálo někdy na přelomu dubna a května. Toto už musela být druhá vlna.
Kdo máte rád ryby i jinak než na prutu nebo na talíři, můžete se teď pokochat pohledem na něco, co by mělo k našim vodám neodmyslitelně patřit. Vzpomínám si, jak staří rybáři vyprávěli, co všechno se na řece třelo, jaká to byla hejna a jaké v nich byly kusy. Doufám, že se ty časy jednou vrátí. Jenom nevím, jestli se toho, přestože zatím nejsem úplný kmet, ještě dožiju. Každopádně, jsem rád i za tohle.











Text i foto: M. Horáček - Osprey
Něco podobného jsem zažil před léty na Berounce u Dolan.Voda na mělčině kolem mně vařila. Při zkušebním ponoření podběráku jsem ho zvedl plný tloušťů.Samozřejmě jsem je opatrně pustil zpět. Bylo to neskutečné a dodnes to vidím před sebou.Jezdily doslova kolem mně a občas i mezi nohama.Od té doby jsem nic podobného nezažil.
Dobrá práce Míro, pěkné, díky. Jenu chybu to má, není to hlavní článek.
Jo a pak že 16.6. jsou tloušti již dávno po tření.. .
Ty fotky jsou krásné, ač je mi jasné, že za těch vhodnějších podmínek bys byl schopen udělat ještě lepší. Také bych chtěl jednou něco takového zažít.