Začneme krátkou rekapitulací brněnské výstavy. Ta samozřejmě trpí kokurencí ze strany obou dalších akcí pořádaných v hlavním městě a tak se svým rozsahem a zastoupením stala už nikoli jednoznačným lídrem, ale prostě jedním z členů poměrně vyrovnané trojice.

Obrovský konkurenční boj vede k tomu, že se všichni organizátoři snaží udělat maximum proto, aby návštěvník i vystavovatelé odcházeli spokojeni. Je třeba říct, že pořadatelé v Brně se rozhodně snažili a podařilo se pro letošní rok zajistit lepší uspořádání stánků i celkově o něco lepší dojem z pavilónu než loni. Výhodou pro ně bylo to, že nemuseli snižovat v rámci boje s paralelní akcí cenu výstavní plochy.

 

Doprovodný program doznal proti loňsku řady změn. Kromě obvyklých přednášek, projekcí nebo ukázek zpracovní ryb zaujalo pohádkové ladění doprovodných akcí, které mělo za cíl přilákat rodiče s dětmi. Pro omladinu tu byl k dispozici například nafukovací hrad a hlavně se tu bylo možné setkat s řadou pohádkových bytostí spojených nějakým způsobem s vodním prostředím. Pohybovali se tu vodníci, víly a významné události oznamovala svými tanečními kreacemi na pódiu "Zlatá rybka".

 012.jpg
 
Připusťme, že pro někoho, kdo si byl ujasnit, jaký vláčecí prut na candáty si pořídí do nové sezóny nebo si přišel očichat a nakoupit nové boilie, asi nebyla přítomnost pohádkových bytostí rozhodující, ale pro nejmenší návštěvníky výstavy unavené pochodem v džungli do nebe trčících prutů to mohlo být zajímavé zpestření.
 
Celkem dobře se v Brně povedlo zvládnout problém drobných stánků často jen minimálně souvisejících s náplní veletrhu. Všechny ty pultíky s klobásami, pečivem, noži, lepidly a podobnými nezbytnostmi byly nalepeny po obvodu výstavní haly a nijak výrazně nenarušovaly dojem z hlavních expozic. Osobně si myslím, že je toto řešení akceptovatelné a za situace, kdy u nás máme tři velké rybářské výstavní akce, jejichž pořadatelé bojují o přežití, se s tím zkrátka musíme smířit. Ostatně možnost ochutnat klobásu z mangalice a zapít ji konopným pivem, ta se vám jen tak někde nenaskytne :-)
 

Stejně jako na ostatních akcích, se i v Brně ukázala být dominantní disciplínou rybářského sportu kaprařina. V našich podmínkách je to vcelku logické a navíc výroba boilies, pelet a dalších návnad či nástrah, které je třeba systematicky házet do vody, je dnes obrovský byznys, kde je odbyt zaručen. Není se tedy co divit, že stánky výrobců nástrah patří k nejvýraznějším dominantám výstavního pavilónu bez ohledu na to, zda jsme v Praze nebo Brně.

 

 

Součástí programu každé výstavy jsou i soutěže o nejlepší exponát či výstavní expozici.

 

Soutěž o vítězný exponát dopadla v Brně takto:

Na prvním místě skončil kaprový prut Century C2 vystavovaný firmou SPORTCARP Vápeník a Šaravec, druhý nejvyšší počet hlasů získal zakázkově vyráběný prut Harrison prezentovaný na stánku LK Baits a třetí místo obsadilo ostře kořeněné rybí boilie Spiceman společnosti Mikbaits.

Vzhledem k délce kaprařských děliček a s ní související obtížné fotografovatelnosti si dovoluji nabídnout pouze snímek bronzového medailisty.

Musím ale aspoň napsat, že vítězný prut je skutečně krásný a technologicky dokonalý kousek, jehož kvality ovšem jako nekaprař ani zdaleka nemohu ocenit.

 

Soutěž o nejkrásnější expozici vyhrála na základě internetového hlasování firma SPORTCARP Vápeník a Šaravec, s.r.o.

Snímek pochází z jejího oficiálního vyhlášení a pod ním najdete i odkaz na stránku s výsledky internetového hlasování. Jsou poměrně zajímavé, doporučuji navštívit.

 

http://apps.bvv.cz/Www/Reakce/souteze.nsf/WWW-Vote?ReadForm&LANG=CZ&EVENT=rybareni-2012-1

 

Tolik asi k Brněnské výstavě, která je pro náš server zajímavá i tím, že se s ní pojí náš jarní sraz tradičně pořádaný v restauračním podniku Holiday. Podrobnosti o něm si snadno najdete v patřičném fóru. Nutno ovšem dodat, že ačkoli letošní účast vůbec nebyla malá, absence některých klíčových osobností byla prostě znát.

 

 

Přejděme teď k tomu, co nového a zajímavého se na letošních výstavách objevilo. Přistoupím k tomu hlavně z pozice přívlače, které snad alespoň trochu rozumím.

Osobně mám v obecné rovině dojem, že revolučních novinek je pomálu a hlavně prodej rybářského náčiní u nás začíná maličko stagnovat. Rybáři si v minulých letech nakoupili hromady kvalitního náčiní a potřeba jeho obměny není tak nutkavá.

 

Setkával jsem se často s tím, že kupující chtěli buď velmi levné věci a pokud možno, tak nejlépe s čtyřicetiprocentní slevou anebo si naopak kupovali pečlivě vybrané produkty špičkové kvality, protože cajku už mají doma dost, ale chtěli si něčím udělat radost. Tento stav ovšem vede k tomu, že spousta menších firem začíná mít problémy s odbytem. Zřejmě se dá v budoucnu očekávat růst vlivu velkých firem a postupné zanikání těch menších. Za všechny podobné budiž zářným příkladem nedávno zaniknuvší Sema.

Ve firemních skladových zásobách navíc dnes leží spousta zboží nakoupeného v minulosti a pokud se vyznáte, dokážete objevit krásné kousky za velice sympatickou cenu. Asi nejlepší možností, jak koupit vláčecí naviják, byl doprodej starších modelů firmy Ryobi (Zauber, Arctica,...), zajímavé mohou být i některé doprodeje Shimana. Mezi vláčecími pruty stály za zmínku třeba zlevněné St. Croix, výprodeje starších špičkových řad Shimana (Lesath), sem tam i Daiwy, u nás stále podceňované Savage Gear a další.

 

Podívejme se přímo na novinky.  Začneme navijáky. Nejvýraznější novinkou letošní sezóny jsou podle mého názoru nové řady navijáků Daiwa se zaionovými těly (Ballistic, Caldia, Theory) a nové baitcastové navijáky téže firmy s novým konceptem řadiče a rozšířeným ovládáním magnetické brzdy. Věčný rival Shimano se tomu snaží čelit oblíbenými Stradicy a Twin Powery s těly z kompozitu CI4, které ale nejsou úplnou novinkou.

Nahoře Ballistic, dole Stradic CI4

 

U ostatních výrobců vidím spíš postupnější tempo změn a velká část z nich se odehrává spíš na poli designu.

Kromě Daiwy, (která na naších stránkách dostává slušný prostor a proto ji v tomto článku malinko "ošidím") se dnes do popředí dere firma WFT zastřešující značky Ryobi a Penn. Stále častěji se u nich kromě tradičního náčiní na moře a sumcařinu setkáváme i s velmi kvalitním cajkem vhodným i na naše vody. Navíc poměr ceny a užitné hodnoty je tu obvykle velice příznivý, což doložím pár kousky z firemní nabídky.

Masivní klička se snaží naznačit, že nová Arctica 5000 si troufá zvládnout i poměrně velké zatížení

 

Letošní novinkou je lehký moderní baitcastový naviják WFT Penzill Baitcast, který je mezi multíky ojedinělý přítomností náhradní cívky v balení.


Na chvilku odbočíme k prutům - na stánku WFT nejvíc zaujal tento kousek - WFT Classic Wobbler 265 cm / 2.5 - 25 g.
Skutečně povedený, rychlý a lehký prut připomínající svými vlastnostmi sérii Team Dragon, ale po všech stránkách dotažený o kus dál.

 

Daří se i klonům nejslavnějšího navijáku od Ryobi - Zauberu.

Firma SPRO letos představila hned několik nástupců nejznámějšího Zauber klonu - oblíbeného Red Arcu. Nejvyšší řada Gold Arc vypadá docela dobře. Kromě atraktivnějšího designu s řadou uhlíkových prvků byl přepracován rotor s řadičem. Je teď lehčí a na chodu je to znát. Existuje tu zpětná kompatibilita cívek s Red Arcem, takže majitelé dosluhujících Redů si mohou koupit nové tělo a využít (pokud nejsou designoví puristé) všechny stávající cívky.

Nové navijáky vyrobené ve spolupráci s Ryobi představila i firma Dragon a bude toho určitě víc. Pozoruhodný úspěch jednoho zdařilého konceptu, nemyslíte?


Na poli nástrah je kromě dalšího rozšiřování nabídky nástrah z měkčených plastů (tzv. gum) celkem zajímavou událostí to, že si na náš trh našly italské rotačky Martini.

Tyto poměrně těžké třpytky si dokázaly vydobýt velké renomé na posledním mistrovství světa v přívlači, kde patřily mezi hlavní zbraně domácích italských reprezentantů.

 

Pokud jde o pruty, nabídka se za poslední rok nijak dramaticky nezměnila. S novinkami přišly Daiwa - Cormoran (ti asi nejvíc a možná je to až škoda), Shimano, WFT, Dragon i řada dalších výrobců.

Trh je ale plný stálic, které ještě zdaleka nevyčerpaly svůj potenciál. Shimano Speedmaster, Berkley Skeletor, Robinson Diaflex, Fujitsu Shogun, Dragony HM 69 a 80, Gamakatsu Sfida, Zexxer a Cheetah, SPRO Spikee, St. Croix Triumph či Avid nebo Sportex Carat Z jsou řady, kde bych si s potěšením vybral příjemný proutek a vůbec by mi nevadilo, že se nejedná o horkou novinku.

 

Uvedu tady jen namátkou dva proutky, které zaujaly zejména Davida a patří spíš do kategorie závodních prutů.

Specialist Source Trout Spin 180 2-7g je novinkou v nabídce firmy Pezon&Michel. Oproti předchůdcům je daleko rychlejší a má špičkovější akci. Skvělý proutek na vodění menší wobblírků a rotaček.

Illex Ashura Pepper S-210 UL 0.4 - 5 g. Luxusní, delikátní a drahá chvějivka v originálním bílém designu. Je to prut se spíše delší akcí určený pro jemnou práci s malými nástrahami a citlivé zdolání ryb na tenkých vlascích.


Celkově musím říct, že kvalita prutů roste a pocitově se stále vyrovnávají. Řada výrobců sahá po japonském grafitu a staví tak své lepší řady prutů z dost podobného materiálu. Pak už jde hlavně o to, co chce daná firma postavit a za jaké peníze.
Mám dojem, že dnes je rozhodující zejména subjektivní pocit budoucího majitele a neodvážil bych se někomu vnucovat ten či onen prut. Myslím, že i ta cesta hledání toho, co komu vyhovuje, je součástí vývoje osobnosti rybáře a bylo by škoda se o ni připravit.
Přeju všem příjemné vybírání - od poslední nástrahy nebo jen háčku až po prut vašich snů. I to přece k rybařině patří a proto tolik z nás na veletrhy a výstavní akce jezdí.
 
Text i foto: M. Horáček - Osprey