Začneme krátkou rekapitulací brněnské výstavy. Ta samozřejmě trpí kokurencí ze strany obou dalších akcí pořádaných v hlavním městě a tak se svým rozsahem a zastoupením stala už nikoli jednoznačným lídrem, ale prostě jedním z členů poměrně vyrovnané trojice.
Obrovský konkurenční boj vede k tomu, že se všichni organizátoři snaží udělat maximum proto, aby návštěvník i vystavovatelé odcházeli spokojeni. Je třeba říct, že pořadatelé v Brně se rozhodně snažili a podařilo se pro letošní rok zajistit lepší uspořádání stánků i celkově o něco lepší dojem z pavilónu než loni. Výhodou pro ně bylo to, že nemuseli snižovat v rámci boje s paralelní akcí cenu výstavní plochy.



Doprovodný program doznal proti loňsku řady změn. Kromě obvyklých přednášek, projekcí nebo ukázek zpracovní ryb zaujalo pohádkové ladění doprovodných akcí, které mělo za cíl přilákat rodiče s dětmi. Pro omladinu tu byl k dispozici například nafukovací hrad a hlavně se tu bylo možné setkat s řadou pohádkových bytostí spojených nějakým způsobem s vodním prostředím. Pohybovali se tu vodníci, víly a významné události oznamovala svými tanečními kreacemi na pódiu "Zlatá rybka".




Stejně jako na ostatních akcích, se i v Brně ukázala být dominantní disciplínou rybářského sportu kaprařina. V našich podmínkách je to vcelku logické a navíc výroba boilies, pelet a dalších návnad či nástrah, které je třeba systematicky házet do vody, je dnes obrovský byznys, kde je odbyt zaručen. Není se tedy co divit, že stánky výrobců nástrah patří k nejvýraznějším dominantám výstavního pavilónu bez ohledu na to, zda jsme v Praze nebo Brně.


Součástí programu každé výstavy jsou i soutěže o nejlepší exponát či výstavní expozici.
Soutěž o vítězný exponát dopadla v Brně takto:
Na prvním místě skončil kaprový prut Century C2 vystavovaný firmou SPORTCARP Vápeník a Šaravec, druhý nejvyšší počet hlasů získal zakázkově vyráběný prut Harrison prezentovaný na stánku LK Baits a třetí místo obsadilo ostře kořeněné rybí boilie Spiceman společnosti Mikbaits.
Vzhledem k délce kaprařských děliček a s ní související obtížné fotografovatelnosti si dovoluji nabídnout pouze snímek bronzového medailisty.
Musím ale aspoň napsat, že vítězný prut je skutečně krásný a technologicky dokonalý kousek, jehož kvality ovšem jako nekaprař ani zdaleka nemohu ocenit.

Soutěž o nejkrásnější expozici vyhrála na základě internetového hlasování firma SPORTCARP Vápeník a Šaravec, s.r.o.
Snímek pochází z jejího oficiálního vyhlášení a pod ním najdete i odkaz na stránku s výsledky internetového hlasování. Jsou poměrně zajímavé, doporučuji navštívit.

http://apps.bvv.cz/Www/Reakce/souteze.nsf/WWW-Vote?ReadForm&LANG=CZ&EVENT=rybareni-2012-1
Tolik asi k Brněnské výstavě, která je pro náš server zajímavá i tím, že se s ní pojí náš jarní sraz tradičně pořádaný v restauračním podniku Holiday. Podrobnosti o něm si snadno najdete v patřičném fóru. Nutno ovšem dodat, že ačkoli letošní účast vůbec nebyla malá, absence některých klíčových osobností byla prostě znát.
Přejděme teď k tomu, co nového a zajímavého se na letošních výstavách objevilo. Přistoupím k tomu hlavně z pozice přívlače, které snad alespoň trochu rozumím.
Osobně mám v obecné rovině dojem, že revolučních novinek je pomálu a hlavně prodej rybářského náčiní u nás začíná maličko stagnovat. Rybáři si v minulých letech nakoupili hromady kvalitního náčiní a potřeba jeho obměny není tak nutkavá.

Setkával jsem se často s tím, že kupující chtěli buď velmi levné věci a pokud možno, tak nejlépe s čtyřicetiprocentní slevou anebo si naopak kupovali pečlivě vybrané produkty špičkové kvality, protože cajku už mají doma dost, ale chtěli si něčím udělat radost. Tento stav ovšem vede k tomu, že spousta menších firem začíná mít problémy s odbytem. Zřejmě se dá v budoucnu očekávat růst vlivu velkých firem a postupné zanikání těch menších. Za všechny podobné budiž zářným příkladem nedávno zaniknuvší Sema.
Ve firemních skladových zásobách navíc dnes leží spousta zboží nakoupeného v minulosti a pokud se vyznáte, dokážete objevit krásné kousky za velice sympatickou cenu. Asi nejlepší možností, jak koupit vláčecí naviják, byl doprodej starších modelů firmy Ryobi (Zauber, Arctica,...), zajímavé mohou být i některé doprodeje Shimana. Mezi vláčecími pruty stály za zmínku třeba zlevněné St. Croix, výprodeje starších špičkových řad Shimana (Lesath), sem tam i Daiwy, u nás stále podceňované Savage Gear a další.
Podívejme se přímo na novinky. Začneme navijáky. Nejvýraznější novinkou letošní sezóny jsou podle mého názoru nové řady navijáků Daiwa se zaionovými těly (Ballistic, Caldia, Theory) a nové baitcastové navijáky téže firmy s novým konceptem řadiče a rozšířeným ovládáním magnetické brzdy. Věčný rival Shimano se tomu snaží čelit oblíbenými Stradicy a Twin Powery s těly z kompozitu CI4, které ale nejsou úplnou novinkou.


Nahoře Ballistic, dole Stradic CI4
U ostatních výrobců vidím spíš postupnější tempo změn a velká část z nich se odehrává spíš na poli designu.
Kromě Daiwy, (která na naších stránkách dostává slušný prostor a proto ji v tomto článku malinko "ošidím") se dnes do popředí dere firma WFT zastřešující značky Ryobi a Penn. Stále častěji se u nich kromě tradičního náčiní na moře a sumcařinu setkáváme i s velmi kvalitním cajkem vhodným i na naše vody. Navíc poměr ceny a užitné hodnoty je tu obvykle velice příznivý, což doložím pár kousky z firemní nabídky.

Masivní klička se snaží naznačit, že nová Arctica 5000 si troufá zvládnout i poměrně velké zatížení

Letošní novinkou je lehký moderní baitcastový naviják WFT Penzill Baitcast, který je mezi multíky ojedinělý přítomností náhradní cívky v balení.


Daří se i klonům nejslavnějšího navijáku od Ryobi - Zauberu.
Firma SPRO letos představila hned několik nástupců nejznámějšího Zauber klonu - oblíbeného Red Arcu. Nejvyšší řada Gold Arc vypadá docela dobře. Kromě atraktivnějšího designu s řadou uhlíkových prvků byl přepracován rotor s řadičem. Je teď lehčí a na chodu je to znát. Existuje tu zpětná kompatibilita cívek s Red Arcem, takže majitelé dosluhujících Redů si mohou koupit nové tělo a využít (pokud nejsou designoví puristé) všechny stávající cívky.
Nové navijáky vyrobené ve spolupráci s Ryobi představila i firma Dragon a bude toho určitě víc. Pozoruhodný úspěch jednoho zdařilého konceptu, nemyslíte?

Tyto poměrně těžké třpytky si dokázaly vydobýt velké renomé na posledním mistrovství světa v přívlači, kde patřily mezi hlavní zbraně domácích italských reprezentantů.
Pokud jde o pruty, nabídka se za poslední rok nijak dramaticky nezměnila. S novinkami přišly Daiwa - Cormoran (ti asi nejvíc a možná je to až škoda), Shimano, WFT, Dragon i řada dalších výrobců.
Trh je ale plný stálic, které ještě zdaleka nevyčerpaly svůj potenciál. Shimano Speedmaster, Berkley Skeletor, Robinson Diaflex, Fujitsu Shogun, Dragony HM 69 a 80, Gamakatsu Sfida, Zexxer a Cheetah, SPRO Spikee, St. Croix Triumph či Avid nebo Sportex Carat Z jsou řady, kde bych si s potěšením vybral příjemný proutek a vůbec by mi nevadilo, že se nejedná o horkou novinku.
Uvedu tady jen namátkou dva proutky, které zaujaly zejména Davida a patří spíš do kategorie závodních prutů.


osprey> Díky.
jami1111> Díky
Mně osobně Brno zklamalo, byl jsem tam po dlouhé době a tak jsem si asi dělal příliš velké naděje. Nejel jsem tam na čumendu, ale se seznamem věcí, které bych si rád koupil. Bohužel nic z toho co jsem chtěl tam nebylo.
ala>dováží je firma s těchto stránek www.panthermartin.cz
osprey> já mám právě toho 180 do 7g a sedí mi parádně ale rád bych si je porovnal
Segoves> Nevím, jakou máš délku a gramáž. Z těch starých byl nejrychlejší a nejpodobnější tomu novému Lure do 12 g. Některé z těch jemnějších byly pěkné hadice.
Ono to chce vzít do ruky. Na tohle slova moc nefungujou. Prostě tužší, špičkovější akce a rychlejší. Takový jemný wobbleráček. Já ULka moc nemusím, třeba ten bílý Illex mě nechává úplně chladným, ale toto bych mohl.
osprey> můžeš mi prosimtě popsat ještě ty rozdíly mezi tím novým a starým pezonem? straší jsem si v zimě koupil a docela by mě to zajímalo ale to že je rychlejší mi moc neříká :)
ala> Byly na stánku firmy FIORD (Awa Shima). Firmu, která je dováží, už si nepamatuju.
Nevíte, prosím, kdo vystavoval třpytky Martini?
ja teda v brne tech zauberu moc nevidel ve vyprodeji …je sice fakt ze jsem po nich ani nekoukal ale kdyby jsem zahlednul tak vim…u stanku wft zauber FC necele 3700kc…nad cim jsem zaplakal jelikoz uz loni se mi jej podarilo sehnat za 2200kc:Djsem z maleho mesta kousky jako fenwick a podobne se mi opravdu malo kdy dostanou do rukou…nad nimi musim priznat ze jsem v brne opravdu slintal…sice pracuji v podstate jako delnik ve strojirenske vyrobe ale kdyz si vzpomenu na ty kousky a ty neskutecny ocka u prutu tak mam normalne nutkani jit do obchodu a koupit si nejake porclanove prasatko:Dvystava byla opravdu dobre resena co se tyka rozmisteni stanku ale celkove by jsem rek a neni to jen muj nazor ale i nazor pratel ktere jsem potkal ze je to rok od roku horsi…uprimne me mrzi ze stanek kingfisher treba patril mezi nejvetsi vystavovatele.neni to uplne ma oblibena znacka cimz se samozdrejme nikoho nechci dotknout…
Ona se dá vyfotit i kaprářská dělička, že? http://www.century.gb.com/carp-c2.html
A cena té bakule, co by mnozí chtěli mít, je vskutku lidová. Dva kousky za 30 litrů, to je skoro zadarmo.
http://www.sportcarp.cz/…control.aspx
Eště pár těch chválenej navijáků a metrák boilies a chtivej rybář může střelit starší Fabii a koupit si vercajk.
V Brně jsem sice nebyl, ale pocit z věcí, které jsem měl v ruce na pražské výstavě je hodně podobný tomu, co v článku zmiňuje Míra. Ode mě 1.
Velice pozitívně oceňují objektívní zhodnocení rybářských výstav v článku Ospreye. Můj názor je, že vzájemná konkurence výstav může prospět za jistých okolností jejích ůrovní. Ovšem neohlížet se přitom na celkovou ekonomickou situací obyvatelstva, může je snížit na úroveň takržka jarmarku, nebýt některých hodnotných doprovodních programů. Jsem přesvědčen že užší specializace rybolovních technik mohla by vést k pozdvižení jejích úrovně. Mám tím na mysli né úplné vyčlenění, ale vzhledem na naše podmínky orientovat se například na částečně související techniky, jako je, kaprářina+feeder+plávana,muškařina+přívlač, sumcařina+mořský rybolov a.p. Užší specializace těchto výstav může přispět k jejích vyšší odborné a technické úrovně. Tím se sníži šírka záběru rybolovních technik čím může přilákat víc špičkových výrobců jednotlivých produktů a samozřejmě i zákazníků zajímajících se o specifickou rybolovní techniku. Je mnoho z nás, který se zajímáme o více technik lovu a nemyslím že by táto specializace negatívně ovplyvnila samotnou účast návštěvníků výstav, spíš by to prospělo jejích úrovní a nevybíjely by se v nesmyslné konkurenci boje který je zrovnáva v současných podmínkach na stejnou úroveň. Závěrem chtěl jsem říct k rotačkám typu Martini, že jsem je získal asi před 25 léty od slovenských závodníku v přívlači a musím říst že zde platí víc než jinde že v jednoduchosti je účel, jedná se o olovené tělíčko s plíškem ,které hlavně na pstruhových vodách je přímo smrtíci zbraní a jejích vybrace v proudicí vode je skutečně úžasná, můžu je všem vlačkářum vzhledem na vlastné skušenosti bez ohledu na falešnou reklamu vřele doporučit.
Setkával jsem se často s tím, že kupující chtěli buď velmi levné věci a pokud možno, tak nejlépe s čtyřicetiprocentní slevou anebo si naopak kupovali pečlivě vybrané produkty špičkové kvality, protože cajku už mají doma dost, ale chtěli si něčím udělat radost. Tento stav ovšem vede k tomu, že spousta menších firem začíná mít problémy s odbytem. Zřejmě se dá v budoucnu očekávat růst vlivu velkých firem a postupné zanikání těch menších. Za všechny podobné budiž zářným příkladem nedávno zaniknuvší Sema.
toto je asi zásadní postřeh, přesně tetno pocit mám, ale nějak jsem ho pořád nedokázal formulovt.
Škoda, že u výrobků nejsou ceny, když už tam mají foto.
Byl jsem v Brně a chtěl jsem se podívat na krmítka, misky případně krmivo Method Mix feeder a skutečně toho tam příliš nebylo, a když bylo tak dost dražší než v obchodě. Měl jsem jiné skušenosti – na výstavách se prodávalo mírně lacněji než v obchodě. Samozřejmě dominovala kaprařina i z hlediska feedru byli k dispozici kvanta prutu, ale chyběli podle mně právě ty drobnosti, které v současné době chytání na feeder inovují, podle mne např. Method Mix… Výmluvy typu, že dodavatel nestihnul do výstavy krmítka, misky, celé soupravy atd. dodat, byli poměrně trapné na výstavě takovéto úrovně…