Letošní zima byla na přelomu ledna a února mimořádně chladná a na většině našich revírů se vytvořila nebývale silná vrstva ledu. Podobně na tom byla i moje oblíbená říčka Oslava, u níž mám chatu. Když se konečně oteplilo a začalo tát, řeka se rychle rozvodnila a rozlámala svůj ledový krunýř. Tisíce ker, z nichž některé dosahovaly tloušťky bezmála půl metru, byly unášeny proudem a na mnoha místech ucpávaly koryto. Ledové bariéry byly místy až dva metry vysoké a ledová pole vyskládaná z naplavených ker se táhla i 60 m od řeky.







Šli jsme si s kamarády prohlédnout a vyfotografovat tyhle úžasné scenérie, ale jak jsme tak chodili po březích, z nichž před nedávnem opadla voda, začali jsme nacházet spousty drobných rybek. Napřed jednotlivě, potom po desítkách. Hodně jich bylo mrtvých, ale některé stále žily.


Začali jsme je sbírat a vracet do řeky, ale byla jich spousta. Ani jsme netušili, kolik toho v naší říčce žije a v jakých množstvích se tu vyskytují některé chráněné druhy.
Abychom zachránili alespoň část ryb, které se nedobrovolně ocitly na břehu, zorganizovali jsme s přáteli malou záchrannou akci.



Prošli jsme úsek v délce asi 500 m a zachránili stovky ryb mnoha druhů. Většinou se jednalo o drobné ryby (největší měla asi 30 cm), ale v mnoha případech se jednalo o chráněné nebo poměrně vzácné druhy.

Kdybych měl výsledky celé akce sumarizovat, tak ve dnech 25. a 26.2. 2012 jsme s partou ve složení Juraj Kořinek , Radim Bok, Tomáš Musil, Jiří Mrhač , Martin Slaný, Michal Nevrkla a já na levém břehu revíru Oslava 2 sebrali a vrátili do řeky tyto ryby:
Vranka obecná 633 kusů
Mřenka mramorovaná 592 kusů
Piskoř pruhovaný 36 kusů
Střevle potoční 22 kusů
Hrouzek obecný 77 kusů
Hrouzek Kesslerův 13 kusů
(pozn. redaktora – tento druh by se zde neměl vyskytovat, takže toto by možná zajímalo ichtyology)
Parma obecná 79 kusů
Ouklejka pruhovaná 266 kusů
Ouklej obecná 124 kusů
Kromě nich i menší počet plotic, okounů a jelců. Tisíce dalších ryb bohužel letošní tání nepřežily a uhynuly na pobřežních pozemcích mezi ledovými krami.




Všechny nás překvapilo, jak pestrá a bohatá je obsádka tohoto úseku řeky, i když se ryby v tomto úseku nasazují jen ve velmi omezeném množství. Věděl jsem, že se tu dodnes dá běžně najít rak nebo na vlhkých stinných místech v blízkosti řeky potkat mlok říční. Ale že tu máme ve vodě takovýhle poklad, to jsem netušil. Jenom je smutné, že jsem se o něm dozvěděl za takovýchto smutných okolností.

I když řeka během tání velmi utrpěla, jsme s přáteli rádi, že se nám ho povedlo alespoň malou část jejího bohatství zachránit a doufáme, že se stavy ryb na Oslavě během pár let zase obnoví.
Foto: Michal Janoušek
Text: autor a Osprey
Klobouk dolů před takovou spontánní akcí.Myslím,že to pány zřejmě povzbudí do dalších let :-) Držím palce.
Opravdu hezký, děkuju i za ryby.
osprey> Oni se neuzavírají. Na veřejnost nezbývá moc času. Mají toho strašně moc a valná většina jejich času padne na boj a práci, aby tu těch prasáren vůči tokům/rybám aspol. bylo co nejméně. Bohužel, jak už to tak chodí, ti co tomu rozumí to právo rozhodovat nemají. A tak i jim kolikrát nezbývá než sklopit hlavu a ,,zaplakat,,.
dobry fakt dobry!!!
Ciffik> Určitě jsi to nemyslel zle, to je mi jasné.
A ohledně hrouzka Kesslerova – proto jsem do článku dal tu svoji poznámku.
Piskoř a záměna s mřenkou – mřenek pochytali mraky a určili je. Jsou i na fotkách. Tak variabilní zas nejsou, aby někdo považoval část jedinců za jiný druh.
No a kdybys tím ichtyologem jednou byl, tak se prosím tě, nezavři jako většina kolegů za sedmero vrata a snaž se komunikovat s veřejností, protože jinak se to povědomí o spoustě rybích druhů mezi „lid“ prostě nedostane.
Dnes je mraky lidí, co si vystačí s kaprem a půlku našich ryb v životě neviděli.
osprey> ichtyolog? kéž by jednou…
Ale ano, já to vůbec nemyslel zle. Jsem rád, že jim není osud těchto rybářsky často nezajímavých – dokonce někdy úmyslně likvidovaných rybek (vranky v chovných potuččích s po) lhostejný. Kloubouk dolů pánové.
Na druhou stranu beru tato určení kessleráků (zvláště pak mimo povodí Bečvy/Moravy) s rezervou. Při kontrolních odlovech, kdy se třídili právě kessleráci od obecných jsem se dost dlouho koukal ostatním pod ruce, než jsem se přidal a i tak jsem si kolikrát jistej teda nebyl. Otázka ,,A tohle je k sakru co?" padala celkem často. Druhou/třetí lokalitou to bylo lepší, nýbrž dneska bych asi zase nějakej čas koukal =). A právě proto, že jsem si tím prošel a zažil to na vlastní kůži, věřím těmto určením ještě míň. Nehci tím nikoho zhazovat ani napadat jeho znalosti/schopnosti, ale obtížnost této ,,problematiky,, je dosti vysoká, kolikrát se nad některými rybkami museli zamyslet i kapacity české ichtyologie.
Dejme tomu, kdy na to má člověk čas někde v klídku doma. Ale takto na koleně v terénu.
Co se týče piskoře. Ta rybka je celkem raritka i u nás v Poodří. Navíc 36 ks na 500 m řeky…za zmínku by stálo, zda voda nepřibrala slepá ramena / tůně a spol. Nejde o záměnu s mřenkou?
Tak či onak, pánové udělali dobrou věc a za to jim patří dík. Co se týče problematiky určování některých druhů nemají se za co stydět ať už to byl/nebyl kesslerák či piskoř.
mimo článek:
Kdo se chce pobavit (ikdyž to nebude moc k smíchu) vemte do hospody ke stolu místních vyder poznávačku nebo testy, co se učí děti v ryb. kroužku. Vsadím se o co chcete, že naprostá většina pozná do 20–30 druhů a pak ten zbytek budou samé mřenky. O testech raděj ani nemluvě. Celková úroveň znalostí ryb. veřejnosti je dosti mizerná. Naštěstí jsou tu borci jenž přispívají např. zde http://www.chytej.cz/…ske-mladeze/ a díky nim svítá na lepší časy snad…
Ciffik> A hele, ichtyolog dorazil.:-)
Myslím, že jsem od autora dostal kompletní balík fotek pro zpracování článku. Hrouzek Kesslerův ani piskoř tam nebyli, což samozřejmě nic neznamená.
Já osobně se bojím, že bych hrouzka Kesslerova za těchto okolností nepoznal. Takhle někde v klidu, kde by se člověk mohl soustředit na klíčové znaky, to by byla jiná.
Ale už jen složení obsádky se mi jeví víc než zajímavé, i kdyby tam hrouzek Kesslerův nebyl. Ale zdá se, že po letošní sezóně bude obsádka dost zredukovaná. Většina toku neměla to štěstí, aby tam běhala parta obětavých nadšenců.
pěkná práce, foto kessleráka by bylo? a kdo je určoval…
Paráda! Palec nahoru, že jste svůj víkend věnovali této činnosti. Navíc jsem překvapen těmi druhy ryb, které uvádíte ve statistice.
dobrá práce, mník vidět nebyl?