Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Cejni na marmyšku necteno

4.7.2002 | Marmyška | Cejn velký | 13.447 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 0

Cejni na marmyškuCejn velký jakožto zajímavá sportovní ryba není oblíben pouze mezi příznivci plavané či položené, nýbrž i mezi přívlačovými specialisty, kteří dokáží za pomoci malých twisterů, rotaček velikosti 0 až 1, nebo marmyšek ulovit i docela slušné kusy. Já se zaměřím na marmyšky, na něž lovím cejny – myslím, že celkem úspěšně – už pátou sezónu. Můj největší cejn ulovený na tuto zvláštní nástrahu přitom měřil 58 cm.

Ilustrační foto: V. Fikar Jelikož nevlastním pramici, lovím na marmyšku ze břehu, a to buď na vhodných řekách (cejnové či nižší pásmo parmové), nebo přehradách. Vyhledávám přitom taková místa, o kterých vím, že tudy cejni táhnou, nebo se zde přímo pasou (k lokalizaci postačí obyčejné polarizační brýle). Jedná se vesměs o příbřežní zóny. Lovím ve vzdálenosti 2 – 5 metrů od břehu, a to v hloubce od jednoho do dvou metrů.

Podle mých zkušeností jsou nejlepší k lovu cejnů na marmyšku slunečné letní podvečery (osvědčily se mi hlavně zlatavé, bronzové a zlato–červené vzory), zatažená a teplá odpoledne (stříbrné a fluo–žluté barvy) či slunečná dopoledne od června do října.

Co se velikostí marmyšek týče, nejčastěji používám ty s protáhlými tělíčky od 0,7 do 1,5 cm (hlavně na tekoucích vodách), nebo kulaté o velikosti tělíčka 0,5 cm. Avšak třeba i 30 cm velký cejn si troufne – tedy pokud je zrovna při chuti – i na větší marmyšku. Na háček pak nastražuji prakticky jen tři druhy nástrahy, které jsem v praxi dobře prověřil:

  • bílého červa
  • kousek žížaly (hnojáčku)
  • umělé imitace muších larev PowerBait (Power Wiggler od Berkley)

Jako první na nástrahu zaútočí okoun, který vždy číhá někde poblíž břehu, nebo za kamenem. Obvykle až poté si správně a klidně vedené marmyšky všimnou cejni. Ti pak útočí na nástrahu v okamžiku, kdy se dotkne dna, nebo při poklesu dolů – těsně nade dnem. Pokud máte možnost polarizačními brýlemi pozorovat útok cejna na nástrahu s marmyškou, jistě mi dáte za pravdu, že si v ničem nezadá s útokem slušného dravce. A to je to, co jsem si na „cejnovém marmyškování” zamiloval.

Prut doporučuji feederový, na který jsem přešel před dvěma roky. Má příjemně zpožděnou akci, takže dá čas rybě nástrahu poctivě uchopit.

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

5 hodnocení, v průměru 4 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.