Chytej.cz

Chramostecká tůň necteno

29.5.2011 | Vodní ekologie | 4.109 čtenářů | hodnocení: dobrý | komentáře: 6

Chramostecká tůňChramostecká tůň, dnes vedená jako soukromý rybářský revír č.411 168 Vltava 1A je součástí bývalého řečiště Vltavy. Její původní rozloha byla 40 473 m2, ale dnes už je to pouze 10 200 m2.

 

Příčin je několik. Za posledních 30 roků byla tůň díky záplavám z rozvodněné Vltavy, zrušení protipovodňových hrází a rozorání remízků v okolí zabahněna a tím došlo k jejímu částečnému zániku. Hloubka vody na většině její rozlohy byla cca 30 cm, což vedlo k tomu, že za parného léta v roce 2007 vyhynula velká část ryb.

001.jpg

 

Koncem tohoto roku byla tůň vrácena vlastníkům. Byla před vyschnutím, ale žádost o pomoc při jejím vyčištění nebyla nikým vyslyšena. Pro její záchranu jsem nechal alespoň část odbahnit a vybudovaným valem zastavit neregulovatelný odtok vody z tůně.

Toto nebylo po vůli bývalému p. starostovi, který okamžitě povolal komisi z okresu. Tento čin na mne bohužel působil dojmem, že v té době vládnoucí komunisté neměli zájem o zachování tak zajímavé přírodní lokality s krásným prostředím. Nakonec se mi podařilo většinu potíží překonat.

003.jpg

 

Dnes má tůň hloubku místy až 210 cm. Jsem velice rád, že jsou tu znovu vodní ptáci a množství ryb, které jsem vysadil. Těší mě, že je tato voda snad zachráněna, alespoň v současné podobě představující čtvrtinu její někdejší rozlohy. Rád bych ji ale uvedl do původního stavu a dosáhl někdejší rozlohy 40 473 m2, jenže na to asi neseženu prostředky.

002.jpg

 

Pokud máte představu, jak by se toho dalo dosáhnout, uvítám případné rady nebo nápady v diskuzi pod článkem.

 

Text i foto: Petr Zeman – PITRSLAND

 

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

1 hodnocení, v průměru 3 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pátek 9. září 2011 v 16:55® Jarda Š.

kerob> Nesmí být využíváno pro intenzivní chov ryb, revír by to být nadále mohl. Problém ovšem je, že v současné době jsou prostředky pro dotace na revitalizaci vodních ploch vyčerpané.

Úterý 31. května 2011 ve 13:49® kerob
kerob

Jenda17> pokud se nepletu, tak EU da dotaci na rybnik pouze za predpokladu, ze onen rybnik nebude komercne vyuzivan… tedy zadny soukromy revir nedostane dotaci z EU. Ta doba po kterou nesmi byt komercne vyuzivan je pokud si dobre pamatuju 10 let.

Úterý 31. května 2011 v 1:08® superweb
superweb

jenda17: vysledek se dostavi ale jakej? http://www.mrhal.cz/gal/img/054.jpg – stastny lovec http://www.mrhal.cz/…%C3%ADk4.jpg – mnici maji odjakziva radi led http://www.mrhal.cz/…img/17,5.jpg – a nebo tenhle „17,5kg“ kaprik Z clanku jsem pochopil(a sam doufam), ze autor nezamysli z reviru udelat podobnej rybarskej maraton ala rada existujicich soukromych vod.

Pondělí 30. května 2011 v 19:18® Jenda17

zažádat ekology a eu když se dobře zpracuje projekt daji kolem 70% částky a pokud je dobře zarybněno a udělá se trochu reklama nejen po čr ale i německo a rakousko řekl bych že výsledek se brzy dostaví, viz rybník mrhal, jak vypadal dřív a jak je na tom ted a to sou rybáři schopni dávat až 6000 za víkend, ohledně mrhalu co se týče

Pondělí 30. května 2011 v 18:49® superweb
superweb

A jeste dotaz – jak je myslen zakaz lovu jesetera? Podle me to od lovu kapra dost dobre nejde odlisit..

Pondělí 30. května 2011 v 18:46® superweb
superweb

http://www.chytej.cz/…a-1-a-vrbno/ asi bych zacal zadosti o aktualizaci tady na Chytej – je stale vedena jako svazova..