Chytej.cz

Anketa

Jak vidíte budoucnost použití olova jako rybářských zátěží? (některé státy uvažují o jeho zákazu kvůli jeho jedovatosti)

V platnosti od 6.3.2011 do 31.12.2011 | 328 hlasujících | 15 komentářů
Je to totální nesmysl, to nemají na starost nic lepšího? odpoved 1169 34 %
Jsem proti, olovo je nenahraditelné. odpoved 1170 1 %
Někdy asi na zákaz olova dojde, ale netěší mě to odpoved 1171 2 %
Asi by se měla část zátěží dělat z něčeho jiného odpoved 1172 7 %
Jsem pro postupné nahrazení olova něčím jiným odpoved 1173 57 %

V této anketě hlasovalo 328 rybářů a rybářek.


I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k anketě

Středa 4. května 2011 v 16:51® Bigpista
Bigpista

jake> Ideální volba. Zlato je v podstatě inertní, těžší než olovo a ještě k tomu i docela hezké :)

Úterý 26. dubna 2011 v 19:32® vzdra

jo my tím olovem co utrhnem určítě vodu nekazíme, ale co všechno do té vody steče ze silnic a obcí bez čističek to ty chytráky zeleny co vtěch obcích bidlí nezajímá

Úterý 19. dubna 2011 v 19:04® LojzaRybka
LojzaRybka

já si myslim že jak se píše tady že některé státy uvažují o zákazu olove kvůli jeho jedovatosti,je jen zase výmysli někoho ze životního prostředí české rep. ,zase aby jsme byli papežtější než papež a myslim si že by se měli hlavně zakázat takové spolky¨,protože mě a jiným otravujou život více než nějaké olovo.

Čtvrtek 14. dubna 2011 ve 20:25® jepice-zruseno

Mě fascinuje, jak některé věci budí zájem a jiné nikoliv. Pokud hodíte do vody tvistra, olověná hlavička je naprostá prkotina oproti rozpouštědlům v twistrovi obsažených. V hubě máme taky haldu olova v blombách a po dlouhou dobu. Olovo je nebezpečné především ve výparech, v barvách, v iontech. Pokud hodíte do vody olůvko, výluh z něj neuděláte. Pouze po dlouhé době zešedne, pomocí různých solí a kyselin, vytvoří se na něm oxidy. Když se s ním nehýbe, není to tak zlé. Určitě se z něj můžou stopově uvolňovat malá množství. Ovšem náhrada olova nemusí být taky samospásná. Nebo budete nahazovat zlatá krmítka? Zlato je totiž nejméně reaktivní kov. Ostatní kovy nám nějakým způsobem kvalitu vod vždycky ovlivní, nemluvě o železu, slitinách se zinkem a jedovatým kadmiem. Pokud budete mít v kameni vlepený obratlík, měli by ste si přečíst údaje na obalu lepidla, určitě tam bude něco na způsob, že se nesmí používat na věci na pitnou vodu a potraviny. A už sme zase u toho…

Sobota 2. dubna 2011 ve 20:46® dodorider
dodorider

HaD> pravda, ale na druhou stranu ta cena neni nic prijemneho a treba svatecni rybar na tom bude trochu bity!

Pátek 1. dubna 2011 ve 13:28® ChoséX
ChoséX

V dnešní době existuje velké spektrum materiálů, které jsou tzv. nezávadné nebo při nejmenším šetrnější vůči zdraví našemu i přírody. A pokud chceme, aby i děti našich dětí měli možnost navštevovat přírodu alespoň takovou, jakou ji známe my, neměli bychom se bránit nahrazení olova za jiný materiál.

Pondělí 28. března 2011 v 15:49® catfisch

Víte co, doba jde stále do předu a ať jsme rybaři nebo myslivci tak to olovo zakažou stejnak jestli chcem nebo ne,už tak si lidi na hoře dělaj co chtěj

Pondělí 14. března 2011 v 18:46® jake
jake

Já jsem pro. Takové zlato nebo platina – skvělá náhrada :-))))

Neděle 13. března 2011 ve 22:02® Ftmči
Ftmči

Regulus: Plavačkové broky jsou možná jen pár gramů, ale i ty snadno zabijí. Problém broků (pravda mysliveckých, ale rozdíl je pouze v celkovém množství) a vrubozobých je sledován dlouhodobě. Nejsem myslivec, takže to až tak nesleduji, ale mám za to, že někde jsou již olověné broky zakázané úplně, nebo se na tom intenzivně pracuje.

Neděle 13. března 2011 v 18:55® HaD
HaD

mckvak8> u twisterů to lze pomocí tungstenů (wolframové kuličky)

Sobota 12. března 2011 ve 14:18® ART
ART

Olovo bylo, je a bude. Jsem zvědavej co jak by ho chtěli nahrazovat u twistrů

Úterý 8. března 2011 v 8:57® gadasnik

regulus> máš recht,olovo je hodně škodlivý,si vem,když tě někdo picne flintou.V lepším případě se z toho jenom pos*reš.Samo jsem taky pro postupné nahrazení olova něčím jiným a to i vojáků,dřevěné flinty ,max bych jim povolil ještě dřevěné meče.

Pondělí 7. března 2011 v 17:40® nedby

olovo je součást přírody je ho v zemi dost a dost ve vodě se nerozpouští člověk s ním žije stovky let používal ho a pokud ho nebudeme mazat na chleba není proč se ho bát

Pondělí 7. března 2011 v 8:29® Troopik

no, vzhledem k různých únikům různých látek z různých továren do vody a následného nepotrestání či směšného trestu bych se spíš nejdříve zabýval páč oproti olovům to bude asi větší znečištění ne? ono konec konců již dnes se nechají koupit olova úplně „nezávadná“ či alespoň s nějakou povrchovou úpravou (nevím jak hodně do hloubky jde, nešťoural jsem se v ní) takže by v rámci zachování jakési demokracie měla zůstat možnost výběru na každém …

Neděle 6. března 2011 ve 22:24® regulus
regulus

Trochu mne zarazily možné alternativy odpovědí ikdyž jsem si mezi nimi kupodivu našel tu, co mi přijde nejrozumější.
Postavme otázku takto, jak moc může olovo které rybáři nedobrovolně nechávají na dně řek, přehrad a rybníků působit škodlivě, pokud vůbec a jaké množství by ho ve vodě muselo být, aby se to vůbec nějak projevilo. Já na tuto otázku odpověď neznám. Z historie víme o neblahém vlivu olova na lidský organizmus ať už se jednalo o rozvody vody, nádoby na přechovávání potravin nebo cokoliv jiného, ale to je dle mého naprosto nesrovnatelné. Pokud se budeme bavit o plavačkových bročcích, tak je to záležitost doslova pár gramů na obrovské množství vody, takže naprosto zanedbatelné. Zdánlivě největším distributorem olova do vody jsou kapraří, jejich krmítka jsou robustní a taky je to nejpočetnější skupina rybářů. V jejich prospěch ale zase mluví to, že zdaleka tak často netrhají. No a třetí skupinou jsou vláčkaři s jigovými hlavami, troufám si tvrdit, že tento způsob přívlače patří mezi nejrozšířenější především mezi mladými rybáři, taky se u toho nejvíc trhá, z druhé strany to zase není tak početná skupina rybářů jako kapraři. Proč jsem ale toto nakousnul. Vzhledem k tomu, že jsem zaškrtnul předposlední odpověď, vyvstává otázka čím nahradit u částí zátěží olovo a taky u kterých. U plavané by to to asi takový problém nebyl, nahradit olovo wolframem je reálné, sice trochu dražší, ale nebylo by to nic kritického. Pokud se týká kaprařů, tak krmítko lze vyrobit i z jiných materiálů než z olova, jeho váha a velikost asi není až tak stěžejní, stejně se ještě obaluje šrotem a ten taky něco váží, problém by mohl být v tom, že si je spousta rybářů vyrábí sama a odlití olova je věc poměrně jednoduchá i v domácích podmínkách. U malých gum by to taky nemusel být až takový problém, náhradou by mohl být už zmiňovaný wolfram, co ale u hlav které mají 7. 10 nebo i více gramů, tam už by se to zatraceně prodražilo a to nejen materiálově, ale i výrobně.

Berte to jako malé zamyšlení když už tu taková anketa je, nějak jste na ni odpověděli, tak se také zamyslete nad tím, čím a ve kterých případech je možné olovo nahradit něčím co by mělo alespoň trochu podobné vlastnosti.