Vyhledávání
Můžete si postavit bivak kdekoliv aneb základní pravidla chování v CHKO a v lesích
Úterý 4. července 2017 v 9:19 | vložil(a) HaD | zdroj: www.crscb.cz/… | 3.182× zobrazeno | žádný komentářIng. Karel Koranda: V poslední době se začaly jako každý rok vést rozsáhlé diskuse, zda se smí nebo nesmí na revírech ležících na území CHKO bivakovat, stanovat nebo táboři a zda se může rozdělávat oheň. V příloze naleznete několik paragrafů ze zákona o ochraně přírody a krajiny a zákona o lesích. Týká se to hlavně jihočeských revírů 421038 – 412043 (Lužnice 7, 7B, 8, 10A, 10B, 10C, 11) a 421200 ÚN Lipno.
Každý je povinen důrazně dodržovat § 7 a § 26 zákona č. 114/1992 Sb. a §20 zákona č. 289/1995 Sb.
Zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody (citace ze zákona)
§ 7
Ochrana dřevin
(1) Dřeviny jsou chráněny podle tohoto ustanovení před poškozováním a ničením, pokud se na ně nevztahuje ochrana přísnější (§ 46 a 48) nebo ochrana podle zvláštních předpisů.5)
§ 26 Základní ochranné podmínky chráněných krajinných oblastí (1) Na celém území chráněných krajinných oblastí je zakázáno
- zneškodňovat odpady mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody,
- tábořit a rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody,
- vjíždět a setrvávat s motorovými vozidly a obytnými přívěsy mimo silnice a místní komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody, kromě vjezdu a setrvávání vozidel orgánů státní správy, vozidel potřebných pro lesní a zemědělské hospodaření, obranu státu a ochranu státních hranic, požární ochranu a zdravotní a veterinární službu,
Definice táboření dle MŽP ČR
Tábořením ve smyslu § 26 odst. 1 písm. b) zákona ČNR č. 114/1992 Sb., se rozumí souhrn různých činností umožňujících vícedenní pobyt v přírodě spojený s přenocováním, a to obvykle ve stanech (stavění stanů, příprava stravy, hygiena, likvidace odpadků atd.). Táboření mimo místo vyhrazené orgánem ochrany přírody v národních parcích, chráněných krajinných oblastech a národních přírodních reservacích je zakázáno zákonem. Rovněž zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů, stanoví v § 20 odst. 1 písm. k) mimo jiné zákaz tábořit v lesích mimo vyhrazená místa.
Zákon č.289/1995 Sb. Lesní zákon
§ 11
Základní povinnosti
(1) Každý si musí počínat tak, aby nedocházelo k ohrožování nebo poškozování lesů, jakož i objektů a zařízení sloužících hospodaření v lese.
§ 20
Zákaz některých činností v lesích (1) V lesích je zakázáno
- rušit klid a ticho,
- těžit stromy a keře nebo je poškozovat,
- jezdit a stát s motorovými vozidly,
- vstupovat do míst oplocených nebo označených zákazem vstupu,
- vstupovat do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví,
- mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních,
- kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa,
- odhazovat hořící nebo doutnající předměty,
- narušovat vodní režim a hrabat stelivo,
- znečišťovat les odpady a odpadky.
(2) Rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně je zakázáno také do vzdálenosti 50 m od okraje lesa. Ohněm se rozumí forma hoření, pří které dochází ke vzniku plamenů oxidací hořlavého materiálu (paliva). Otevřeným ohněm je pak oheň, u kterého není zabráněno styku plamenů s okolním prostředím a kdy tudíž může snadno dojít k jeho rozšíření do okolí. Na rozdíl od požáru oheň spočívá v člověkem řízeném, předem plánovaném a kontrolovaném hoření v určitém ohraničeném prostoru. Při požáru pak dochází k nežádoucímu a nekontrolovanému šíření ohně (hoření), při kterém jsou ničeny či bezprostředně ohroženy majetkové hodnoty, lidské životy a zdraví i životní prostředí.

všechny krátké zprávy - přidat zprávu
I vy můžete přidat svůj názor!
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.