Chytej.cz

Buňky ryb cítí elektrické pole. Jak to dělají?

Pátek 5. dubna 2013 ve 14:09 | vložil(a) HaDová | zdroj: www.tyden.cz/… | 380× zobrazeno | žádný komentář

Buňky z rybích šupin se orientují mezi elektrodami podobně, jako střelka kompasu v magnetickém poli. Mohlo by to mít potenciální význam v medicíně. Podle elektrického pole se orientují i buňky hojivých tkání.

Živé tkáně jsou nabité. Vnitřní prostor buněk odděluje od vnějšího prostředí tenká vrstva, které se říká plazmatická membrána. Ta je selektivně propustná jen pro některé ionty. Třeba záporně nabitých chlorných iontů je víc mimo buňku než uvnitř. Kladně nabité draselné ionty to mají naopak. Vzniká slabé elektrické napětí. Jeho velikost se většinou pohybuje mezi čtyřiceti a osmdesáti tisícinami voltu. Změny napětí využívají živé bytosti ke komunikaci na úrovni celého těla při vedení nervových vzruchů. Kupodivu se podle nich ale řídí pohyb jednotlivých buněk.

všechny krátké zprávy - přidat zprávu

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.