Vyhledávání
U výpusti Jordánu hynou tisíce ryb
Úterý 1. ledna 2013 v 16:18 | vložil(a) HaD | zdroj: taborsky.denik.cz/… | 902× zobrazeno | 1 komentář„Ryby, které se dostaly protržením hráze do dolní části Jordánu, jsou pryč. Zůstaly jen padlé kusy. Zůstává otázkou, kolik jich v Lužnici přežije," konstatoval jednatel Štičí Líhně Esox Oldřich Pecha.
S protržením hráze se většina ryb totiž dostala do spodní části Jordánu a nově vybudovanou výpustí společně se sedimentem do Tismenického potoka, odkud některé pokračovaly do řeky Lužnice. Sami rybáři mluví o katastrofě. Většina nepřežije. V místě, kde Jordán odtéká do štoly leží desítky kilogramů ryb, kterým již není možné pomoci. „Odlov ryb kvůli proudu a krám prakticky není možný. Otázkou také je, v jakém stavu se kusy nachází. Žábry mají totiž zapláchnuté bahnem a v Lužnicí je voda kontaminovaná sedimentem. Velká část uhyne," popsal problém Oldřich Pecha.
Lužnice je také nyní znečištěná sedimentem, ale pro životní prostředí by rizika vznikat neměla. „V řece se nachází velké množství sedimentu. Situace se ale den po dni zlepšuje. Je tam veliký průtok, který ho odplaví," konstatoval vedoucí táborského odboru životního prostředí Jan Fišer.
Protržení provizorní hráze je již opravené a dopouští se voda z Košína a Malého Jordánu. Vodou z horní nádrže je zásobovaný i Esox. Štičí líheň byla po nehodě necelý den napojena na vodovodní řad a většina ryb byla převezena do střediska u Sedlčan.
Škody uhradí pojišťovna
Na opravu hráze navezli stavbaři z lomu ze Slap 4 700 tun kamene, dalších tisíc tun použili z deponie na Sokolské plovárně. „Zpevňuje se levé zavázání hráze a dělníci odtěžují skalní podklad, po kterém se hráz pod náporem vody svezla. Protože byl tento skalní masiv v době budování původní hráze pod vodou a nebyl tedy vidět, nyní se dělají opatření, aby se situace nemohla opakovat," sdělil manažer projektu Karel Hotový.
Škody, které byly případně způsobeny na majetku (povodí Vltavy jako správce toků, ČRS a možná i některých dalších) budou řešeny poté, co je bude možno zjistit a vyčíslit. Proti vzniku takovýchto škod je zhotovitel akce (sdružení firem DAICH – METROSTAV – ZVÁNOVEC) pojištěný.
Poté, co se podařilo přehradit protrženou hráz a odtekla většina vody, se začal v neděli opět do odtokového otvoru strhávat sediment. Pracuje se také proto na obnovení sedimentační hráze pod vodopádem a na obnovení hráze u šachty uzávěrů vedle ulice U Stadionu míru.
Dnes je již před vtokem do štoly obnovena další hrázka, která zabraňuje vtékání nedostatečně ředěného sedimentu, čerpá se již jen odsazená voda z hladiny. Celkové zpoždění realizace první a druhé etapy je odhadované zhruba na měsíc.
Starosta Jiří Fišer se k situaci vyjádřil:
„Situaci je nutno bez emocí vyhodnotit ze tří hledisek. Z pohledu dopadů pro průběh a harmonogram samotné stavby, z pohledu následků havárie pro níželežící povodí, včetně vyhodnocení orgány životního prostředí a konečně z pohledu preventivních technických opatření, jež zabrání opakování této situace", říká starosta Fišer. „Vím, že tak jako každý Čech je odborník na fotbal, je nyní každý Táborák odborník na Jordán. Ale nedivím se tomu. Tu stavbu mají všichni tak trochu v obýváku. Osobně jsem, jako původním povoláním vodohospodář, zdrženlivý v okamžitém oznámkování všeho a všech. Pár faktů je však zřejmých. Porušená hráz je staveništním provizoriem, které bude v závěru stavby zcela odstraněno a okolní prostor sanován. Za půl roku její existence nebyla evidována žádná viditelná deformace. V kritických hodinách došlo k nárůstu hydraulického zatížení obtížně zhutnitelného násypu přehrazení. Jak se po protržení násypu ukázalo, v poměrně propustném prostoru násypu mezi okrajem štětové stěny a skalním podkladem břehového svahu se rozvíjela vnitřní eroze v důsledku zmíněného hydraulického přetížení déle trvajícími povodňovými průtoky. Jemnější hlinitopísčitý materiál násypu byl postupně vyplaven, vytvořila se predisponovaná průsaková cesta podél hladké skalní plochy a po ní to ujelo. Bude nezbytné přemístit bezpečnostní průleh dále od této stykové plochy, někam mezi příčné výztuhy štětové stěny v jádru hráze. Jako starosta chci to zásadní – dodržet parametry smlouvy a podmínky dotace, při dostatečně obezřetném a technicky zabezpečeném předvídáním rizikových situací .
Jsem připraven na požadavek finančního plnění hospodářských škod. Nemyslím však, že náhrada přísluší městu Táboru jako investorovi, ve smlouvě o dodávce stavby jsou ustanovení o řešení o podobných situací např. prostřednictvím uzavřených pojistných smluv. Všemu však musí předcházet kvalifikovaná bilance zmíněných škod", dodává starosta.
všechny krátké zprávy - přidat zprávu
I vy můžete přidat svůj názor!
Diskuze ke zprávě
- Úterý 1. ledna 2013 ve 20:40@ Vladimír Kremsa
-
Další pochybení v tomto kontroverzním pseudoprojektu! Komu tento pseudoprojekt vlastně služí a k čemu?!? Další důkaz neschopnosti funkcionářů města! Za projekt je odpovědný jeho manažer Karel Hotový, za provedení vybrané sdružení firem DAICH – METROSTAV – ZVÁNOVEC. Kdo to zaplatí? Co dělal stavbyvedoucí?!? Proč to nevyšetřuje kriminální policie?!? Co uděli autoři tohoto kontroverzního projektu, aby zamezili katastrofě a zmírnili její dopady ???!??? Jak bylo vlastně rozděleno 600 milionů, že nezbylo na pořádné provedení prací???