Vyhledávání
Pstruzi obecní mizí z potoků
Středa 17. června 2009 v 18:47 | vložil(a) havel | zdroj: zlinsky.denik.cz/… | 890× zobrazeno | 3 komentářeZ potoků a říček v celém Česku se ztrácejí pstruzi. Podle studie Světového fondu na ochranu přírody mizí z našich toků takzvaná potoční forma pstruha obecného, a to v důsledku zvyšující se teploty vody.
Jako jedni z prvních se touto hrozbou začali vážně zabývat pracovníci Krkonošského národního parku. „Stačí, aby teplota vody vystoupala o jeden stupeň Celsia, a pstruhovi to už nevyhovuje. Voda v Krkonoších má svou teplotu. Ohřívá se tím, jak postupně stéká do kraje a prochází urbanizovanou krajinou. Proto pstruzi z naší přírody mizejí,“ vysvětlil pro média mluvčí parku Radek Drahný.
Někteří ochránci přírody navíc tvrdí, že na úbytek ryb má výrazný vliv také zvyšující se počet čistíren odpadních vod, které vypouštějí mnohem teplejší vodu, než přijímají.
všechny krátké zprávy - přidat zprávu
I vy můžete přidat svůj názor!
Diskuze ke zprávě
- Úterý 24. srpna 2010 v 18:53® amarounus
-
Výzkumníci vyzkoumají akorát to , to co je dávno známo .
Ani to nejsou schopni pojmenovat kompexně . Za všechno může pochopytelně člověk svým neuváženým konáním . A nyní ke konkrétním příčinnám :- Taková lesní těžba dřeva za pomoci těžké techniky .Co taková mnohotunová bestie udělá s půdou . Z kypré půdy se stane neprosakutelný betón.
- Co takové meliorace , velká část toků je napřímena do betonových koryt .Takový potok spoutaný do betonového koryta plní funkci defakto odpadního kanálu.
3)Co takové nevhodné pěstování komodit (kukuřice ,řepka..), v bezprostřední blízkosti vodních toků. Je známo , že vrstva ornice se každým rokem stenčuje .A co opět těžká zemědělská technika , co ty mnohotunové bestie udělají se zemí .Stane se z ní nepropustný betón . Půda v současné době nemá žádnou vsakovací schopnost , stačí trochu zapršet a dochází k erozi . 4)Co takový nevhodný chov zemědělských zvířat (kráva , kůň )po celé délce toku . Sám znám několik případů kdy došlo během několika málo let k drastickému zhoršení situace . V mimopstruhové řece jsem ještě v roce 2002 chytal běžně lipany a pstruhy , řeka byla kamenitá místy sem tam nějaká ta hluboká tůn,téměř celé dno pokryto vodními řasy , pobřežní vegetace taktéž bujná . Dnes dno zabahněné , tůně tu nejsou , bobřežní vegetace témněř žádná , neustále zde dochází k erozi . 5)Stavební činnost , když někdo neví co se stavebním odpadem : co udělá ? Najde si nějakou tůň a tu zasype . 6)Příliš velký počet tzv. malých vodních elektráren. MVE kašlou na nějaký minimální průtok vody za letních měsíců a valej naplno neustále .Krom toho taková MVE má neblahý vliv na vodní živočichy . 7)Nepůvodní živočichové norek americký , ale třeba i taková ondatra . Po roce 1989 se přestal vyplácet chov kožešinových zvířat a majitelé , či pseudoochranáři vypustili norka amerického do volné přírody . Stav norka amerického neustále roste a roste. A ptáte se proč třeba ondatra ? Protože pstruh je teritoriální ryba a skovává se v hlubších tůních , ovšem zde si dělá své nory ondatra , která ho vyrušuje . A kormoráni jsou samostatná kapitola . 9)Nevhodná činnost státního podniku povodí Labe,Vltavy,Ohře… . Neustálé rozšiřování toku a kácení pobřežní vegetace . 10)Chemické látky vypouštěné domácnostmi a pr.podniky . Ač se to nezdá do vodních toků se dostávalo před rokem 1989 méně chemických látek ,než nyní . Vemte si třeba takový obyčejný šampón na vlasy , je vněm obsažena nějáká část frakce z nafty , jež slouží na odmašťování . Rovněž farmacie a anikoncepce přispívá k degeneraci rybí populace . 11)Nevhodné zarybňování , proč se pstruh dravá ryba vysazuje do míst , kde není ani mřenka . Proč se do těchto míst nejprve nevysadí drobné rybky jako : střevle potoční , hrouzek , sekavec , piskoř , slunka ,mřenka . Proč se například vysazuje na podzim siven , který se pstruhem o.tvoří křížence ,jež nejsou schopny reprodukce . 12)A myslím že na některých pstruhových revírech by se mněli vydávat povolenky pouze místní , jelikož rybářský tlak na ně mnohonásobně vzrostl . Rovněž možnost brodění by se mněla významně omezit ,aby nedocházelo k narušování trdlišť. 13)Chování některých rybářů by semnělo zmněnit , aby neodnáše-li vše co chytnou . 14)A pokud jde o zvíšení lovné míry na 30 cm , tak to bude na některých revírech zcela jistě kontraproduktivní, jelikož každý vodní tok je jinak úživný .
- Sobota 20. června 2009 v 16:12® -zruseno
-
Kdo by řek že mizí potočák. To bych bez nich nevěděl:)):)).
- Středa 17. června 2009 ve 20:42® bubu
-
no potěž,Ráďa Drahný objevil Ameriku. Je nějaká síla,co zastaví regulace? Akorát hov..