Chytej.cz

Kajak Halibut - rady, zkušenosti, tunning necteno

7.2.2017 | Švejk | 25.638 zobrazení | 157 odpovědí

Letos si chci koupit kajak Halibut a rád bych již v předstihu, získal pár rad a zkušeností od Vás, kteří již tento člun vlastníte. V čem jsou slabiny a jak je vylepšit, čím si usnadnit a zpříjemnit pohyb na vodě, lov a vše ostatní o co se budete chtít podělit. Díky za Vaše náměty Švejk

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Pondělí 30. července 2018 ve 13:34 ® Špráchys

Ahoj, tak mam za sebou prvni rybacku a taky prvni problem s kajakem. Da se to nejak opravit nebo mam reklamovat?

reagovat
foto/forum/2018/th-img129126.jpg
Pátek 27. července 2018 v 7:43 ® Draky reakce na …
Draky

tom.fík> Panenka nebo RKcompany. :-)

reagovat
Pátek 27. července 2018 v 7:40 ® Draky reakce na …
Draky

Špráchys> Já to znám, ale i tak o ní můžeš snadno přijít. :-)

reagovat
Čtvrtek 26. července 2018 v 17:16 ® HaD reakce na …
HaD

Špráchys> Hele asi jo, ale já prostě čtrvrtý rok na Halibutovi používám tohle a vyhovuje mi to.

reagovat
Čtvrtek 26. července 2018 v 17:05 ® Špráchys reakce na …

Draky> musí se umět privazat. Uzel se dělá na spodnim oku a na horním se to omota 1–2 ovinama elektrikářské páskou. Když se zasekne, když pořádně zaberes, utrhnes pásku a vytáhnes ji..

reagovat
Čtvrtek 26. července 2018 v 16:40 ® tom.fík
tom.fík

Máte nějaké tipy k těm celokarbonům? Zatím jsem se koukal na TNP pádla a aliexpress. Zvažuju dvoudíl a nějaký „užší“ – sea list.

reagovat
Čtvrtek 26. července 2018 ve 14:31 ® Draky reakce na …
Draky

Špráchys> No v těch kamenech může držet tak dobře, že už jí nevyndáš. :-D

reagovat
Čtvrtek 26. července 2018 ve 13:57 ® Špráchys reakce na …

HaD> používáme ji v nafukovacím člunu s nafukovací vysokotlakou podlazkou a bez problémů. Z čeho máš obavu? Ostrá nikde není, jestli se bojíš propichnuti.. Navíc si myslím, že její tvar dovoluje použít lehčí kotvu se stejnou efektivitou ukotveni.. Samozřejmě záleží na povrchu dna.. Na písku to asi pecka nebude, ale v kamení a v rostlinách bude držet líp, než „cihla“ stejné vahy..

reagovat
Čtvrtek 26. července 2018 ve 12:45 ® HaD reakce na …
HaD

Já používal dural, pak karbon (ten okolo 2700,–) a pak jsem dostal k narozkám celokarbon. Jsou to veliké rozdily. Stojí to rozhodně za to!

reagovat
Čtvrtek 26. července 2018 ve 12:43 ® HaD reakce na …
HaD

Tuhle bych si osobně na kajak nebral. Nezkoušel jsem, ale nemám z ní na nafukovačce pocit bezpečí.

reagovat
Čtvrtek 26. července 2018 ve 12:16 ® Draky reakce na …
Draky

tom.fík> Jestli si do teď měl duralové, tak se po***, až zkusíš karbonové. :-) Já si ještě lehce ukák, když jsem zkusil celokarbon. :-D

reagovat
Čtvrtek 26. července 2018 ve 12:15 ® Špráchys reakce na …

HaD> ahoj, diky za odpověď. Kotvy mají 2,5; 3,2; 4 a 6 kg. Pokud tedy to označení 2,5g atd. znamená váhu a ne něco jineho.. Kterou bys pro Moje potřeby volil Ty? Typ kotvy viz odkaz https://www.rybina.cz/…i-vaha-2-5g/

reagovat
Čtvrtek 26. července 2018 ve 12:09 ® tom.fík
tom.fík

Zdarec chlapi, pomalu přemýšlím o nákupu karbonového pádla na halibuta. Máte někdo karbonové? Stojí ta investice za to? Jaké máte délky? Zatím pádluju 260 cm dlouhým, zdá se mi, že by mohlo být kratší (250).

reagovat
Čtvrtek 26. července 2018 v 11:34 ® HaD reakce na …
HaD

Špráchys> Já většinou chytám i s lehčí. Ty teoretické rady jsou vtipné. Tipl bych si, že dotyční kajak viděli jen na obrázku. Samozřejmě hluboká proudná řeka potřebuje víc, ale jinak bohatě stačí.

reagovat
Čtvrtek 26. července 2018 v 11:24 ® Draky reakce na …
Draky

Špráchys> 4 kilová kotva mě zatím udržela všude. Ta na nástrahách není betonová, ale olověná.

V kamenech tě podrží lehčí kotva jako nic, problém je vždy u „hladkého“ dna, zejména na písku.

Kotvu se snažíš mít co nejlehčí, protože se s ní pěkně nadřeš, 5 kilo už je pěknej záhul a 10 Kg už pomalu nedostaneš z vody. :-D

reagovat
Čtvrtek 26. července 2018 v 10:20 ® Špráchys

Ahoj, sháním kotvu ke kajaku a jsem z toho trošku zmatený.. Na stránkách nastrahy.cz je v nabídce betonová kotva 3,5 kg ke kajaku. Ptal jsem se v ryb. potřebách, že sháním skládací kotvu ke kajaku a doporučovali mi alespoň 10kg, po diskuzi říkali, že pod 5 kg by nešli.. Chci kotvit na Labi ve východních Čechách a stojaky.. Jak kotvite vy? Mám možnost si půjčit kotvu na zkoušku od kamaráda, ale pro info mě zajímá i váš názor. Díky, Milan

reagovat
Středa 25. července 2018 v 15:59 ® HaD reakce na …
HaD

kerob> Hele rozhodně se nehádám a ani nechci :-)

reagovat
Středa 25. července 2018 v 10:19 ® kerob reakce na …
kerob

HaD> do Cudy narvu věci na tejden a na palubě mam jen rybařinu a případně jeden malej loďák s hadrama. Všechno ostatní je v lodi a nijak to nepřekáží. I rezervní pruty a pádlo narvu do lodi. Je až neuvěřitelný, kolik se tam toho vejde a pořád tam je rezeva – kdybych chtěl mít věci i na palubě.

reagovat
Středa 25. července 2018 v 10:15 ® kerob reakce na …
kerob

HaD> V Halibutovi jsem seděl, Cudu a Coosu mám. Fakt bych si na Halibuta v tomto směru nevsadil. Ale možná se zcela výjimečně pletu :-)

reagovat
Pondělí 23. července 2018 v 19:21 ® HaD reakce na …
HaD

kerob> Emil má tuším Cudu a o Halibutovi mluví jako o lodi, kam se mu vejde věcí mnohem víc. Já neumím posoudit. Vím jen, že jsem v klidu odjel Kazachstán s dvěma loďákama á 100 a 120 l + 6 sumcovejch prutů + nějaký vláčecí + malej loďák + batoh + nějakej bordel…

reagovat
Pondělí 23. července 2018 v 11:30 ® Draky reakce na …
Draky

Špráchys> V lepící sadě je redukce na pumpu, prakticky každá taková sedí. :-)

reagovat
Pondělí 23. července 2018 v 11:05 ® Špráchys

Ahoj, tak jsem se taky odhodlal k nákupu kajaku. Koukal jsem, že v balení není žádná pumpa nebo aspoň žába. Bude kompatibilní tato pumpa https://www.boat007.cz/…alu-red.html?… nebo musím koupit origo gumotexackou? Jsou u kajaku nějaké koncovky k nafouknouti? Díky Milan

reagovat
Čtvrtek 19. července 2018 v 15:47 ® kerob reakce na …
kerob

Draky> můžeme to vyzkoušet :-)

reagovat
Čtvrtek 19. července 2018 v 7:15 ® Draky reakce na …
Draky

kerob> No minimálně to tak opticky působí, protože místa, kde máš víka, tak já mám volné a z toho vycházím, že mám přístupný veškerý prostor, nicméně aby to bylo fér, tak to někdy vyzkoušíme u vody, kdo tam toho dá víc. :-D

reagovat
Středa 18. července 2018 v 15:11 ® kerob reakce na …
kerob

Draky> tak s tim na 100% nesouhlasim minimálně ve srovnání s tim, na čem jezdim já nebo kolegáčci. Jen moje sedačka má 4 kapsy na veci, před sedačkou je velkej hatch, pod sedačkou místo na kotvu, driftovačku a 2 velký krabice… mi to budeš muset někdy ukázat, ale myslim, že si to vybavuju dobře.

reagovat
Středa 18. července 2018 v 7:44 ® Draky reakce na …
Draky

kerob> Co se týče věcí z kategorie „po ruce“, tak 100%. :-) Ostatní už je jen otázka, kolik se odvážíš tam toho naprat na vejšku. :-D :-D

reagovat
Úterý 17. července 2018 v 15:47 ® kerob reakce na …
kerob

Draky> v Halibutu je víc místa než v plasťáku, jako fakt?

reagovat
Pátek 22. června 2018 v 7:46 ® Draky reakce na …
Draky

Ychtyl> Zkus si sedačku trošku víc natlakovat, pak by tě zadek bolet nemusel.

Na pádle bývají takové gumové kruožky u listy, ty stékání vody částečně eliminují, zbytek je šikovnost, ale na kajaku by si měl s vodou trošku počítat, nicméně pomalá jízda jde i za sucha. :-D

Místa je v Halibutu obecně víc, než u většiny plasťáků, takže lepší už to nebude. :-D

Na přehradě s kotvou opatrně, já jsem třeba prodloužil lano na 30 m. :-)

Jestli chceš, aby to s tebou nemlelo, tak by si musel používat ještě driftovací kotvu, jinak musíš s nějakým pohybem počítat, konec konců tě drží jeden provázek, to nemůže být stabilní. :-)

V balení echolotu je standardně obrazovka, sonda + nějaký jednoduchý adaptér na přišroubování k lodi. Takže musíš dokoupit baterku a nabíječku na ní. případně, pokud se budeš chtít věnovat vertikálnímu lovu, tak budeš muset vyrobit / koupit držák sondy na přední lavičku. :-)

Mapa v echolotu za normálních okolností nebývá, někdy třeba jen obrys břehů, někdy se dá něco stáhnout, některé umí dělat mapu přímo na vodě, to už záleží, co si koupíš. :-)

reagovat
Čtvrtek 21. června 2018 ve 13:47 @ Ychtyl

Ahoj, máme za sebou zahájení a já i první desítky hodin na Halibutu a tedy první praktické zkušenosti. Musím objektivně uznat, že jsem nadšený, kajak plní přesně to, co jsem od něho očekával, zatím pouze s jedinou vyjímkou, a tou jsou ryby. Už teď jsem si projel místa, která vypadají tutově, množství padlých stromů na své řece, kde se točí hluboká voda, osamělé kameny u vysokých břehů atd. na nichž jsem ovšem nic moc nechytil. Je velké horko a ryby u nás moc neberou. Halibut mně trochu překvapil tím, jak jsem ho zaplnil od zádě až po spici a už není moc kde brát, místa opravud pomáli. Nikde jsem se taky nedočetl, jak hodně ze sedačky po chvilce bolí zadek a jak moc o hubu je se ve vlnách či v proudu na kajaku postavit, abyc si prokrvil nohy. No a poslední nepohodlná věc, kterou přisuzuji své nečikovnosti je to, že při pádlování se vždycky strašně zleju. Jak sedím vysoko, tak i s 260cm pádlem mi při záběru stéká voda z mokrého listu přímo na nohy a hlavu a já jsem za chvíli promočenej jako v dešti a moc s emi to nedaří eliminovat. Teď lezu do kajaku v kraťasech a sandálech, ale na podzím a v zimě budu mít buď problém a nebo se do té doby musím naučit pořádně pádlovat. Originální kotva funguje skvěle a včera jsem ji zkoušel i v opravdu silném proudu a naprosto bez problémů mně udržela na fleku. Horší je to, že pokud ji přesunu na záď, mává to se mnou zleva do prava, což přesunutí kotvy na příď nedělá. Stejně se mi na přehradě stalo, že jsem vesele vyhodil kotvu a hloubka byla větší než patnáct metrů a málem jsem přišel o kotvu i provázek.

No, ale s čím bych potřeboval poradit : s echolotem. Zvlášť na přehradě si připadám jako slepej, dno oťukávám kotvou a v podstatě chytám dost „na blind“. Takže jsem si jen v praxi dokázal, že potřebuju echo. Ale vůbec tomu nerozumím a potřebuju poradit. Samozřejmě se mi nechce dávat za echolot víc, než stál kajak. Přečetl jsem si různé články o funkcích a taky debaty, ale moc rozumný z toho nejsem. Například jsem téměř nikde nenašel, co je u echolotů součástí balení? Koukal jsem například na Helixe 5 s GPS od Humminbirdu a nevím, jestli v krabici bude všechno se sondou i baterií, anebo vypláznu šestnáct litrů a za dalších deset si budu muset dokoupit další součástky. S GPS mám taky problém, jestli i u těch prvních modelů, je v sonaru klasicky mapa, podle které jedu a mohu doní i ukládat doby, nebo jsou ty GPSky jen nějak na oko a moc toho neumí? Myslím, že na řece se bez GPS asi obejdu, ale na přehradě si uložit úspěšná místa a navštívené lokality, mne zase láká, jen nevím, jaký echolot to solidně umí. Za každou radu, včetně konkrétních tipů a odkazů budu vděčný. Díky

reagovat
Sobota 24. února 2018 ve 23:36 ® HaD
HaD

Švejk> :-) Bezva postřehy. Pokud mohu doporučit držák na echo, tak RAM. Mám to od prosince a lituju, že jsem to neměl už dávno. Mám zhruba to, co je na obrázku. Není to levný, ale je to absolutně skvělý! https://www.rammounts.cz/…d-111bu.html

reagovat
foto/forum/2018/th-img128340.jpg