Chytej.cz

Proč je toto potřeba? necteno

23.2.2016 | breca | 8.682 zobrazení | 129 odpovědí

http://www.ceskatelevize.cz/…i-bez-listku

Tak tohle mi hlava opravdu nebere, kdo to vymyslel. Asi je potřeba naplnit jednou za rok mrazáky… Na rok!

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Pátek 4. března 2016 v 11:38 @ Palivec

OBr> Ono je to takové srandovní. Třeba na Slovensku, kde se právě zdržuji, má člen rybářského svazu všelijaké povinnosti. Krom toho, že musí na úvod chodit na školení a dělat zkoušky, má povinnost odpracovat brigádu (nebo si ji vyplatit), také účast na výroční schůzi je členská povinnost, respektovat zákon a vyhlášku a pokyny rybářské stráže (na Slovensku je to úřední osoba) a policie, zaplatit státu za rybářský lístek a svazu za příslušné povolení a členskou známku. Když přijede na Slovensko zahraniční rybář, třeba z Česka, zaplatí za hosťovací povolení (podstatně dražší, jako pro člena), dostane papír s pravidly a je to vyřízené.

Přesto je mnoho rybářů českých členy základních organizací slovenského svazu (třeba už jen ta cena…).

reagovat
Pátek 4. března 2016 v 8:36 ® hraji reakce na …
hraji

jepice> já s dovolením opravím chyby, které ve svém příspěvku máš. Takže za prvé, nikdo svaz nenutí, aby zajišťoval skládání zkoušek pro nečleny. Je to jen na vůli svazu, zda to udělá. Navíc, některé MO si z toho udělaly byznys. Za druhé, svaz není jediný subjekt pověřený MZe k tomu, aby prováděl zkoušky. Tudíž žadatel, který není členem svazu, si může dohledat zkoušejícího mimo svaz, pokud na tom trvá. Za třetí, nic není rozhodnuto, ve Sbírce zákonů nevyšla žádná novela a tudíž platí stávající stav.

reagovat
Pátek 4. března 2016 v 1:30 ® regulus reakce na …
regulus

jepice> no a tak to už u nás v Kocourkově chodí … :-93;

reagovat
Čtvrtek 3. března 2016 ve 23:54 ® jepice-zruseno

Podle mého názoru dělá ministerstvo zemědělství ve vydávání lístků totální chaos – na jedné straně nutí místní organizace rybářských svazů provádět zkoušení žadatelů o první RL, zkoušky hlásit a vést evidenci výsledků zkoušek. Na straně druhé budou úřady vydávat (za dosud nejasných pravidel a nejasnou cenu) RL bez zkoušek na krátké období. RL je však v praxi používán pouze na vodách užívaných členy rybářských svazů. Dle mého názoru by si celou agendu kolem vydávání RL mohly vést úřady nebo ministerstvo samo klidně bez zkoušek, rybářské svazy by potom vnitřním předpisem mohli určit, kdo bude jejich členem. Z pohledu rybářských svazů je chytání nečlenů rybářských svazů již dle mne částečně vyřešeno. Územní povolenky pro nečleny existují a jsou o něco dražší, viz odkaz: http://www.rybsvaz.cz/?… V současné době je však „nucen“ i ten, kdo není členem, získávat první rybářský lístek přes rybářský svaz a platí to i opačně – rybářský svaz je nucen, jak jsem psal výše, zajišťovat zkoušky žadatelů o první rybářský lístek. I když vlastně s RL nemají svazy dále nic společného.

reagovat
Středa 2. března 2016 v 16:06 ® HaD reakce na …
HaD

breca> mno, o ceně 200,– jsem slyšel. Je jiná?

reagovat
Středa 2. března 2016 v 9:53 ® hraji reakce na …
hraji

breca> z čeho usuzuješ, že některé OÚ stále odebírají RL? Mě tato informace připadá nevěrohodná, už jen protože OÚ nejsou místa, která agendu RL primárně řeší.

reagovat
Úterý 1. března 2016 ve 22:35 ® breca reakce na …

hraji> tak to se omlouvám, někde jsem to asi přehlédl… a když jsem se teď díval na net, tak to přehlédli i na mnohých OÚ a odebírají! :-)

reagovat
Pondělí 29. února 2016 v 15:08 ® hraji reakce na …
hraji

breca> tato část zákona byla již dávno novelizována a ustanovení o odebrání RL za spáchání přestupku bylo vyňato, protože si stát uvědomil, že na tuhle agendu nemá lidi. Takže RL dnes nelze odebrat.

reagovat
Pondělí 29. února 2016 v 11:33 ® breca reakce na …

HaD> no, v zákoně bylo uvedeno, že pověřený obecní úřad může odebrat RL v případě porušení zákona: Vydání rybářského lístku bude odepřeno osobám, § které byly zbaveny způsobilosti k právním úkonům (zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů) nebo § které se v posledních třech letech dopustily přestupku (zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů) na úseku rybářství.
Nastanou-li výše uvedené skutečnosti po vydání rybářského lístku, odebere obecní úřad obce s rozšířenou působností rybářský lístek. A k té ceně 2400 Kč za rok, kterou jsi uvedl, tak nějak nerozumím. Předpokládáš, že 30 denní RL bude stát 200 Kč, když roční stojí 100,–, tříletý 200,– a desetiletý 500,–?

reagovat
Pátek 26. února 2016 v 15:56 ® HaD reakce na …
HaD

breca> No nevím – 10ti letej stojí myslím 500,–. Nevím, zda aby si někdo koupil za rok 12 lístků za 2400,– (za 10 let by utratil 24.000,– Kč versus složení zkoušky a 500,– Kč). Jen psychouš :-) A pokud vím, lístek se neodebírá, odebírá se povolenka a ta se bude vydávat stejně jako nyní – na základě lístku.

reagovat
Pátek 26. února 2016 ve 12:15 ® breca

Já se omlouvám, že jsem to tu nakousl a pak už dále nepokračoval, neb jsem byl služebně mimo republiku. Mně z principu nevadí, pokud bude tímto způsobem řešen RL pro cizince – s tím absolutní souhlas a maximální vstřícnost. Ale vadí mi, že se tu tvoří dvojí podmínky pro tuzemské rybáře. Nikde nevyplynulo, zda mohu mít měsíční lístek za rok jeden, či jich mohu mít dvanáct? Kdo a kde bude tyto lístky vydávat? Pokud totiž to nebude v místě bydliště hrozí, tak je to snadno zneužitelné. Kdo bude kontrolovat, zda mi pro porušení nebyl takovýto lístek odebrán? Atd… Atd… Těch otázek s tím souvisejících je totiž hodně. A Čechům je vlastní to, jak zákony obcházet, než jak je dodržovat…

reagovat
Pátek 26. února 2016 v 9:48 ® Dany73 reakce na …

regulus> Já jsem dokonce přesvědčen, že na svazovky o tohle bude minimální zájem. Osobní zkušenost. Ve svém okolí mám 2 cizince, oba dva zde chodí chytat „položenou“ v doprovodu legitimního našince (přítele) na jeho druhý prut a jsou maximálně spokojeni, že nemusí nic řešit a ještě mají „ochranu“.

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 ve 23:22 ® regulus
regulus

Je chválihodné, že jste se všichni tak rozepsali, ale já osobně se obávám, že se zavedením měsíčního RL se vlastně nic zvláštního nestane. Normální turista (cizinec) asi nebude mít zájem si tu na dovolené chytat ryby, turista rybář třeba tuto možnost využije, pokud se o ní vůbec dozví, protože pokud sem pojede někdo na dovolenou a bude chtít i chytat ryby, tak se nejspíš podle překladače strýčka Google dopídí na nějaký soukromý revír, kde žádný rybářský lístek nepotřebuje a i kdyby se dopídil co má udělat aby si mohl zachytat na svazové vodě, tak se na to s velkou pravděpodobností vysere a buď půjde na ten soukromák nebo ty ryby oželí.

Mimochodem neobávám se, že by zavedení tohoto spíš nesmyslu mělo nějaké neblahé dopady na revíry ČRS a MRS jak se někteří domnívají, opravdu se nic zvláštního nestane.

Zbývá odpověď na otázku, proč v ČR je třeba RL a nestačí jen povolenka a ta odpověď zní, více jak 15 000 000 Kč (Patnáct miliónů korun) ročně do státního rozpočtu. Takže jak psal Kubas, o peníze jde až v prvé řadě. :-D

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 ve 23:07 ® regulus
regulus

OBr> vůbec jsi nepochopil co jsem chtěl říct, ale ono se to od tvojí odpovědi do teď vyjasnilo. Já tím kočkopsem myslel v podstatě ironicky totéž, že v zahraničí si jak jsi psal koupíš povolenku na pumpě, na poště, přes internet a v některých případech je to i bizarnější, ale to jen tak na okraj, je to tam tak a nikde se o tom nekecá. No a unás udělali kočkopsa, protože cizinec musí naklusat na OÚ (ÚMČ, MÚ) aby si koupil rybářský lístek, který ho ovšem vůbec neopravňuje k lovu ryb (v zákoně je v souvislosti s RL ještě jedna perlička a to že si ho musí zakoupit na úřadě v místě svého trvalého bydliště, takže v případě Švéda třeba ve Stokholmu :-D ) a pak musí ještě klusat na nějakou MO kde si koupí povolenku. Nebudu do toho rýt ještě víc, všichni víme jak je to některých MO s prodejem povolenek a hostenek v sezóně. Já teda fakt nechápu co se vlastně zjednodušilo. 9-)

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 ve 20:37 ® Petula reakce na …
Petula

HaD> Ale nechme toho,budoucnost ukáže jestli to byl dobrý a domyšlený nápad či nikoliv,teď to jsou opravdu jen dohady a pravda může být úplně někde jinde.

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 ve 20:35 ® Petula reakce na …
Petula

HaD> já ti rozumím,taky jsem napsal,že místo zlepšení bych viděl pravý opak,tudíž toto bude o to více zneužíváno.Neříkám všemi,ale malá skupinka turistů mrazákových ti dokáže vyplenit menší revír jako by nic.Ať si svaz pro mne za mně dává povolenku komu chce,mně pouze zajímá kdo toto bude hlídat,když si neumíme poradit s vlastními členy,kteří ne a ne respektovat pravidla,proto nejsem názoru,že jestli jich bude ještě o trochu víc,tak jde o hovno.Taky vím,že to postihne jen některé organizace a z těch některé víc,některé míň.Kolik prohřešků se turisti oproti řádovým rybářům dopustí se nikdy nedozvíme,totéž jako s romy,nikdy se nedozvíš o kolik jsou horší a trestanější než ti ostatní,ale všichni to víme.Prostě jen obavy,nic víc.

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 ve 20:27 ® kerob reakce na …
kerob

Divil by ses, ale lov kapru zacina lidi ve svedsku zajimat. V jiznim svedsku kolem Goteborgu bylo zalozeno dokonce nekolik reviru s kaprama a sumcema, coz jsou ryby, ktery se ve svedsku vubec nevyskytujou. Dokonce znam dva Svedy, co se kaprama zabejvaj. Myslim ze nalakat je na tejden do bivaku u Labe, by nebyl problem. Ale ta predstava je fakt divna :-)

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 ve 20:11 ® HaD reakce na …
HaD

Petula> nerozumíš – před rokem 2004 nebyly potřeba zkoušky a lístek si mohl cizinec koupit stejně jako to bude teď. To znamená, že už tu stejný stav byl. Tudíž se to na 12 let muselo zlepšit, když nemohli cizinci jen tak chytat.

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 v 19:51 ® Petula reakce na …
Petula

kubas> BINGO

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 v 19:51 ® Petula reakce na …
Petula

posun k lepšímu?Výraz­ný?Si děláš srandu,ale jestli tím myslíš,že toto ten posun k lepšímu je,tak ti držím palce ať máš pravdu,tak najivní nejsem,žiju v realitě. :-)

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 v 19:32 ® HaD reakce na …
HaD

Petula> pokud se nepletu, tak do roku 2004 to tu bylo. Kdybys měl pravdu, došlo za těch 12 let k výraznému zlepšení. Došlo?

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 v 19:29 ® kubas reakce na …
kubas

HaD> To jo, pohodový lov nonstop, tam kde je zakázán, spojen s vyvážkou a spaním v bivaku… To zajisté ještě nezažil :-D .

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 v 19:27 ® Petula reakce na …
Petula

HaD> Já ti rozumím a souhlasím s tebou,pouze rozporuji,že srovnáváme nesrovnatelné­.V zahraničí nefunguje to co je u nás a na Slovensku,proto jsme odlišní.Založili jsme si svaz,který skupuje vody a pozemky,ostatní má pronajaté,ale podmínky nám diktuje stát.Jako svazoví členové si chráníme to málo co máme,už tak ty vody pláčou a teď se do toho přidá novinka bez souhlasu členské základny jen proto,aby jsme náhodou nebyli ostudnou zemí.Panují pouze obavy,já osobně tuším jak to u nás na SM dopadne,Poláci nám legálně zruší několik revírů,Vám tam třeba Rusové,ale třeba vše bude v pohodě.Rozumím těm obavám ostatních.

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 v 19:19 ® HaD reakce na …
HaD

Petula> Když budeme apriori každého jedince považovat za zloděje a pytláka, tak je to tak jako tak beznadějné – je jich tu asi 300.000. Jestli jich bude 305.000, to už je potom fuk.

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 v 19:17 ® HaD reakce na …
HaD

kubas> Pro Švéda může být lov kapra na NM dobrá exotika :-)) )

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 v 19:16 ® Petula
Petula

Já vítám každý dobře promyšlený nápad a uvítám i jednodušší pravidla,hlavně srozumitelná platná pro všechny,ale to se jaksi neděje a jen se domnívám,že toto nepřinese nic pozitivního.Kéž bych se pletl!!!

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 v 19:12 ® Petula reakce na …
Petula

HaD> Aby jsme tedy dohnali ostatní země,budeme muset zrušit svaz,členství v něm a rybářský lístek,jelikož pro Švéda platí totéž co pro tebe,jde na benzínku,koupí povolenku a chytá.Totéž platí při porušení pravidel,tebe u nás popotáhnou,správní řízení pokuta,ale cizince?RS nemá pravomoci.Naopak v cizině si tě strážci vychutnají při prohřešku jako bombónek.Tudíž zase to nebude vyrovnané.A to jsou dost zásadní věci.Aby jsme se nakonec nestali cílovou destinací,kdy si cizinec může bez postihu dělat co chce.Pořád nevidím ty hlídací psy a jako vše co je bez kontroly se nakonec zvrtne.

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 v 18:55 ® kubas reakce na …
kubas

HaD> Tak jasně, mně je to defakto jedno a taky spíš souhlasím s tím co psal Borek a co píšeš ty. Kéž by to šlo ruku v ruce s nějakým zprisnenim pravidel, to by nebylo totiž na škodu vůbec. Jinak Švéda co pojede k nám na ryby už předem lituju teda :-) .

Na ryby nebo na kapra? Zase není třeba být naivní v tomto směru :-) .

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 v 18:27 ® HaD
HaD

kubas> Já si naopak myslím, že o peníze až tak nejde. Spíš je to naše ostuda – jedu do Švédska a není problém tam chytat. Švéd jede k nám a vysvětli mu, že je to problém, že to a to a to. Je to ostuda. Proto to vítám a věřím, že nejen finance jsou motivem. A navíc – vybere-li se víc, bude zase víc peněz na ryby. Nebo ne?

reagovat
Čtvrtek 25. února 2016 v 18:23 ® HaD
HaD

karasek> Napsal jsem svůj názor – obecně. Na to snad právo mám, nebo??? Nechápu tu Tvou zlobu a militantnost. A s Nástrahy.cz to fakt nesouvisí. Můj názor vychází z toho, že jsem už objel „půl světa“ a všude dostaneš lístek v pohodě, bez obstrukcí. A k tomu pravidla. Porušíš? Máš průser. Neznáš? Tvůj problém – měl jsi znát. Nevidím důvod, proč by to zrovna v pupku světa, v ČR, mělo být jinak a tento krok vítám. Možná jako jedinej, ale fakt nevidím důvod, aby byla ČR na mapě světa se značkou „cizincům zákaz rybolovu“ (což do teď defakto je).

reagovat