Chytej.cz

Držení okouna za hubu? Dobře či špatně? necteno

17.6.2015 | HaD | 9.457 zobrazení | 71 odpovědí

Držení okouna za hubu? Dobře či špatně?Poslední cca rok registruji až fanatický odpor k držení okouna za tlamu, které mnozí považují přímo za tristní. Ten hon na čarodejnice mi připadá někdy tak militantní, že už z CHYTEJ.cz vyhnal pár zapálených mladých kluků. Kritici se obávají, aniž by to měli alespoň jedním případem podloženo, o poškození rybí tlamy apod. Přitom, jak znám anatomii okouna, zkušenosti z celého světa a i jak vyplývá z mých zkušeností, je riziko poškození ryby minimální a pokud se ryba vysloveně „nepáčí“, jde podle mne o nejšetrnější způsob manipulace s okounem hned za vyháčkováním přímo ve vodě (huba je odolná, neriskuje se pád ryby a ani poškození slizu!!!). Držení v mokré ruce je také šetrné, ovšem nějaký ten sliz se rybě setře a okoun se rád bez varování mrskne – pak buď může dojít k jeho pádu na zem, což je opravdu velmi špatné, nebo k jeho sevření v ruce – masáž vnitřních orgánů rozhodně zdraví ryby neprospěje. Pokládání na zem, pokud není mokrá a měkká (např. podložka, mokrá tráva) je také mnohem horší. Kde se tedy ten odpor bere a proč vůbec? Mimochodem – na mrtvém okounovi cca 35cm jsem se pokoušel oběma rukama silou čelist poškodit – zlomit – a nepovedlo se mi to, i když jsem se snažil hodně. Nedovedu si tedy představit, že se mu zlomí jeho vlastní vahou, zejména v momentu, kdy je ryba do úhlu cca 45 stupňů, nebo dokonce s podporou někde v oblasti za prsními ploutvemi. Proč tedy někteří rybáři někdy až fanaticky „křičí“ proti???

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Sobota 20. června 2015 v 10:24 ® HaD reakce na …
HaD

vojín XY> Helešmudlo, kolik lidí se jí směje? Prosím o číslo. Víš, je tu vývoj. Jako ve všem a rybolov už dávno není tím, čím kdysi. Asi to nepochopíš ani s následujícím příměrem, ale čtou to i jiní. Na zahrádce si od nepaměti lidé pěstovali potraviny, aby měli co jíst. Dnes to spousta lidí dělá pro zábavu a dobrý pocit a třeba i pro lepší chuť, ale ten motiv – mít co do žaludku pro přežití je dávno pryč.

Takže už jen ukájme pudy lovce a to nemusí končit zabitím.

reagovat
Sobota 20. června 2015 v 8:48 @ vojín XY reakce na …

TO:Davd H. Lov je od nepaměti směřován:

  1. k ukojení pudu lovce
  2. k obstarání potravy

To je normální. Nějaké kecy o podložkách na ryby, dezinfekcích, háčků bez protihrotu je zoofilní úchylka a možná by jsete se divili kolik lidí se směje této diskusi …jak držet okouna aby ho to nebolelo :-) neskutečné :-) :-)

reagovat
Pátek 19. června 2015 v 9:17 ® Kralu021 reakce na …
Kralu021

emilpesek> také přeji mnoho úlovků a at se daří a to né jen u vody :-) bohužel u mě zahájení dopadlo dost blbě jediný okoun kolem 25cm. ještě je na ně asi moc brzy si myslím, co jsem se ptal přátel co také vláčí tak nikdo nic moc nechytl..

reagovat
Pátek 19. června 2015 v 8:53 ® HaD reakce na …
HaD

vojín XY> Jací normální rybáři? V čem jsou normální?

reagovat
Pátek 19. června 2015 v 8:03 ®  reakce na …

vojín XY> já ti nevím – já si rád šáhnu i na ty malé..(prsa :-))

reagovat
Pátek 19. června 2015 ve 2:52 @ vojín XY

Prosím Vás, uvědomujete si, že tato debata je normálním rybářům k smíchu? Jak držet okouna, aby jej to nebolelo? a ještě s přihlédnutím k anatomii? RŘ ukládá šetrné zacházení – to snad všichni slušní rybáři respektujeme…(já tedy ano) ale jak držet okouna, aby ho to nebolelo? to už hraničí s úchylkou se sklonem k zoofilli. Já osobně malé ryby vyháčkuji přímo ve vodě… Snad právě proto nechápu, že tyto malé rybky někdo bere do ruky … snad si chce sahnout jako já v 16ti letech na dívčí prsa… Tuto debatu jsem ukázal přátelům v zaměstnání, kteří se jen chytali za hlavu… už mi zde jen chybí konstatování o dezinfekci :-)

reagovat
Pátek 19. června 2015 v 0:21 ® emilpesek reakce na …
emilpesek

Kralu021> Přeju mnoho štěstí. Okouni zrovna moc nespolupracují (alespoň tady u nás na jihu)tak Vám přeju aby to u Vás bylo jinak.

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 ve 21:08 ® kerob
kerob

Uchop za spodni celist je nejsetrnejsi zpusob manipulace s okounem. Stejne jako skrelovy hmat u stiky. Okouny takhle beru bezne a nechavam viset svisle – ryba se nemrska, ma otevrenou hubu takze neni problem vyndat nastrahu a osaham ji zdaleka nejmin…

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 ve 20:49 ® Kralu021 reakce na …
Kralu021

David H.> + emilpesek – dobrá tedy něco jsem jsi přečetl na netu a dověděl se od vás a na 14–30 dní se vracím do diskuze (začínáme rybařit) :-)

PS: jak řekl terminátor – já se vrátím :-)

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 ve 20:45 ® Kralu021
Kralu021
reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 v 18:35 ® jepice-zruseno reakce na …

mascha> Taky by tam mohlo v tom duelu bejt, jestli toho okouna potom stahujete, nebo škrábete :-D

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 ve 13:21 ® HaD reakce na …
HaD

Kralu021> já myslím, že „pohodlné“ je okounovi držení za hubu úplně stejně jako za tělo. Nebo Ti snad nějaký okoun řekl, že za tělo je to bezva a za hubu ne? Jen hádáš. Selský rozum ale jasně říká, že huba ryby, zejména dravce, je z celého těla nejodolnější. Mimochodem – ryby bývají zaplísněné všude možně, jen na hubě jsem to snad nikdy neviděl. Ono taky toho slizu bývá na hubě nejméně. U všech ryb. A proč asi? Protože ta huba nepotřebuje takovou ochranu, protože je odolnější. Jak říkám – zapoj selský rozum!

A jak řekl emilpesek: to držení za hubu vyplývá především z toho, že jej tak často vylovím (podběrák sliz poškozuje a proto ho nepoužívám), za hubu držím a přitom odháčkuju a když už ho za tu hubu držím (ne vždy), tak si ho rovnou bez dalšího omatlávání vyfotím. Nebo minimálně počkám, až se uklidní.

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 ve 12:18 ® emilpesek reakce na …
emilpesek

Kralu021> Fajn, tak že sliz máme vyřešený. Tak se už jenom zamysli nad tím zda je důležitější rybě nezpůsobit trochu nepohodlí a nebo jí nepřivodit zdravotní újmu a nebo jí dokonce ohrozit na životě. Pro mě je prostě první varianta rozhodně přijatelnější.

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 ve 12:16 ® Kralu021 reakce na …
Kralu021

emilpesek> odkazy jsem viděl a ten první je zajímavější :-) neříkám že ryby nemaj vůbec žádný sliz jen že to není na okounech tak zřetelné navíc každý dotek neznamená nutně smrt a nějakou nákazu víš co by nebilo už ryb kdyby všechny umíraly na pouhý dotek nebo sáhnutí,,Např. kapraři co na soukromákách tahaj pořád dokola toho samého kapra +20kg kolikrát už byl vyfocen a kolika lidem prošel rukama kolikrát samotný lovec sebou veze i celou rodinu a s takovým kaprem se vyfotí všichni a zajímavé je že kapr pořád žije a plave dál a čeká až ho zas další kaprař chytne ohmatá a dnes vcelku běžným jevem i ocucá :-)

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 ve 12:09 ® Kralu021 reakce na …
Kralu021

David H.> okoun na ohmat je spíše hrubý proto mě napadlo to se slizem já nechci aby to zašlo do nějakého extrému (používání clinic atd..) proto jsem řekl to o pohádkách jinak uznávám že ryby mají nějaký sliz at už je to jaký koliv druh, jen u Okouna to není tak zřetelné jako např. u kaprovitých,,, Ale to s držením za hubu na tom si trvám není to pěkné ani na fotce a už vůbec se to nelíbí tomu okounoj.

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 v 11:55 ® emilpesek reakce na …
emilpesek

Kralu021> > Jo a ještě malá technická na závěr. Protože nejsem fanatik který musí mít každou rybku ve foťáku, tak fotím jenom ty byby které obravdu za to stojí a to ještě jenom když je někdo se mnou. Pokud jsem sám, tak fotku prostě oželím a rybu rovnou pouštím. A to držení za hubu se používá ne kvůli fotce, ale prioritně při vylovení a odháčkování ryby. Jinak souhlasím s Davidem. Tak že vyrazit k vodě, pár ryb chytit a pěkně si je prohlédnout. Možná že i ochranný sliz najdeš.

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 v 11:39 ® HaD reakce na …
HaD

Kralu021> Pohádky? To si děláš legraci??? U okouna jsi neviděl sliz? To si děláš ještě větší legraci??? Držení za hubu ještě nutně neznamená nějaké páčení.

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 v 11:37 ® emilpesek reakce na …
emilpesek

Kralu021> >> Přít se s tebou určitě nebudu, asi by to byla stráta času. Máš na to evidentně svůj názor. Jenom bych ti doporučil nejdříve se podívat po internetu a najít si nějaké relevantní informace o životě ryb a jejich anatomii ke které zajisté patří i složení kůže a její kovrch(když budeš tápat tak se to jmenuje Ichtyologie) a potom prezentovat názor něčím podložený. Pro začátek zkus přečíst toto: http://www.rybarstvi.eu/…gie/KUZE.pdf A zde si můžeš nastudovat o svých rybích kamarádech ještě více: http://www.rybarstvi.eu/obecna.html No a potom to zkus znovu.

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 v 10:54 ® Martin Chmelík reakce na …

vojín XY> pro někoho je ryba jídlo, pro někoho kámoš. Tak to je a je to v pořádku. Ale ruku na srdce. Ryba je živý tvor a zaslouží si šetrné zacházení. A to i v tom případě, že bude usmrcena. Velmi často vídám u vod jak rybáři ryby tlučou a není to hezký pohled. Ale k tématu. To držení za tlamku nedokáži objektivně posoudit, já pokud možno každého okouna vyháčkuji ve vodě, všechny pouštím. Je to moje oblíbená ryba a byť jím ryby rád (a okoun má nejlepší masíčko), tak okouny pouštím. Raději bacím kapře, candáta, amura, úhoře.

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 v 10:51 ® Kralu021 reakce na …
Kralu021

emilpesek> Já zase jsem toho názoru že pořád lepší na něj šáhnout (to se zaplísněním a ztrátou slizu jsou jen pohádky a nebo to platí ale u jiných druhů rozhodně jsem si nevšiml u okouna nějakého slizu) a ano můj způsob mi příjde mnohem lepší než to páčení tlamy jen kvůli fotce …

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 v 9:55 ® emilpesek reakce na …
emilpesek

Kralu021 >>>> Myslíš že pokud za vycházku pouštíš třeba i 20 –30 okounků, tak je lepší aby větší části z nich hrozilo riziko poškození z důvodu setření slizu a následného zaplísnění jenom proto že skoro celé tělo obejmeš rukou, nebo je zdravé a nepoškozené vrátit vodě. Prostě ryby která jde zpět nepatří ani na písek a kamení a stejně tak na ní člověk nemá sahat víc než je nutné. Schválně píšu „víc než je nutné“ protože u některých druhů a nebo větších jedinců se tomu nevyhnu, ale i potom se snažím kontakt s povrchem těla minimalizovat. Jenom ne proboha prcka do celé dlaně.

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 v 9:51 ® HaD reakce na …
HaD

mascha> To mohl, ale co bylo proti? Tady primárně nejde o srovnání.

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 v 6:13 @ vojín XY

Pánové, ryba je jídlo – ne kamarád :-)

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 v 0:38 ® mascha
mascha

Mohl jsi k tomu Davide udělat duel, kde by se hlasovalo. Mně se tvoje dolní fotka zdá celkem ok, ta Škworova ukázka z netu nad tím je totál prasečina.

reagovat
Čtvrtek 18. června 2015 v 0:20 ® Kralu021
Kralu021

Já nevím no,,mě osobně to vadí strkat mu prsty do tlamy akord zbytečně jako by nestačilo že před pár minutama jsem mu tam strkal pean a vyndával háček..

reagovat
foto/forum/2015/th-img114359.jpg
Středa 17. června 2015 v 16:41 ® jepice-zruseno

David H.> No vždyť tady mívali občas kapříci urvaný huby, protože je nějakej borec zvedal z vody na 30 vlasci. Když ta ryba bojuje ve vodě, tak přeci necouvá, aby si tu držku urvala sama. Já ryby za držku občas z vody vylovuji, když se příhodně natočí. Třeba u sumce je uplně normální způsob. Člověk na ně nemusí moc hrabat a neriskuje, že si bodne do ruky ploutev nebo skřeli. Jenomže ryba vylovená za hubu visí svisle a není normální jí pak páčit do vodorovné polohy už jenom proto, že to je úplně zbytečné.

reagovat
foto/forum/2015/th-img114351.jpg
Středa 17. června 2015 v 16:40 ® Klobasa
Klobasa

David H.> Nejsem z těch co fanaticky křičí proti, pouze se mi tento styl držení nelíbí, jak na pohled tak na určitý vnitřní dojem, že se ryba může nějak zbytečně poškodit, ale za rybím doktorem kvůli tomu chodit určitě nebudu:-D Rozhodně mě toto držení z Chytej.cz nevyžene. Pokud někdo ví, jak to dělat správně a umí ho držet, nic proti tomu nemám. Vidím fotky většinou z LODĚ, tam je to i zcela pochopitelné- proč ho válet po dřevu nebo na zemi v lodi? Zatím jsem „břehař“, tak ho prostě držím jinak. Ohledně poškození slizu bych se chtěl zeptat, za jak dlouho asi se rybě ochranná vrstva znovu obnoví? A ještě by mne zajímalo, jak se rybě dýchá, když má prsty v hubě? Může např. volně pohybovat žábry? ( p.s. nerejpu, prostě a jednoduše to nevím)

reagovat
Středa 17. června 2015 v 15:00 ® HaD
HaD

Mimochodem – stále mluvím o podpoře prsty – tady je vidět. Úhel je sice dejme tomu na hraně, ale prst rybu podpírá, tudíž je páka na hubu několikanásobně menší, pokud nějaká – defacto ryba visí a huba je jen otevřena.

reagovat
foto/forum/2015/th-img114339.jpg
Středa 17. června 2015 ve 14:58 @ vojín XY reakce na …

Takže abych se šetrně choval k rybě měl bych nastudovat jejich anattomii… :-) :-) :-)

reagovat
Středa 17. června 2015 ve 14:55 ® HaD
HaD

vojín XY> úlet je to pro toho, komu je osud ryby u zádi. Jasný, lze lovit jen na maso a v čase, kdy je pánev plná, tak nelovit. Tudíž by pak bylo téma šetrnosti zbytečné. Pro lidi, co chtějí ryby chytat a větší či menší množství jich pustit, občas si udělat fotku na památku a chtějí se k nim současně chovat tak, aby setkání přežily co nejlépe, to smysl má.

reagovat