Chytej.cz

Držení okouna za hubu? Dobře či špatně? necteno

17.6.2015 | HaD | 9.457 zobrazení | 71 odpovědí

Držení okouna za hubu? Dobře či špatně?Poslední cca rok registruji až fanatický odpor k držení okouna za tlamu, které mnozí považují přímo za tristní. Ten hon na čarodejnice mi připadá někdy tak militantní, že už z CHYTEJ.cz vyhnal pár zapálených mladých kluků. Kritici se obávají, aniž by to měli alespoň jedním případem podloženo, o poškození rybí tlamy apod. Přitom, jak znám anatomii okouna, zkušenosti z celého světa a i jak vyplývá z mých zkušeností, je riziko poškození ryby minimální a pokud se ryba vysloveně „nepáčí“, jde podle mne o nejšetrnější způsob manipulace s okounem hned za vyháčkováním přímo ve vodě (huba je odolná, neriskuje se pád ryby a ani poškození slizu!!!). Držení v mokré ruce je také šetrné, ovšem nějaký ten sliz se rybě setře a okoun se rád bez varování mrskne – pak buď může dojít k jeho pádu na zem, což je opravdu velmi špatné, nebo k jeho sevření v ruce – masáž vnitřních orgánů rozhodně zdraví ryby neprospěje. Pokládání na zem, pokud není mokrá a měkká (např. podložka, mokrá tráva) je také mnohem horší. Kde se tedy ten odpor bere a proč vůbec? Mimochodem – na mrtvém okounovi cca 35cm jsem se pokoušel oběma rukama silou čelist poškodit – zlomit – a nepovedlo se mi to, i když jsem se snažil hodně. Nedovedu si tedy představit, že se mu zlomí jeho vlastní vahou, zejména v momentu, kdy je ryba do úhlu cca 45 stupňů, nebo dokonce s podporou někde v oblasti za prsními ploutvemi. Proč tedy někteří rybáři někdy až fanaticky „křičí“ proti???

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky: nejnovější ... 3 2 1   
Středa 17. června 2015 ve 14:53 ® HaD reakce na …
HaD

Scanix> Přesně tak. Do určitého úhlu je to OK, pak s podporou. Jako podpora může do určitého úhlu postačit onym prsty, do velkého či roviny s druhou rukou.

Tu šetrnost vidím zejména v tom, že rybí huba je mnohem více než tělo připravena na různá drobná poškození. Přeci jen dravec žere různé tvory – okoun klidně raky, jiné okouny a hubu si více či méně může poranit denně.

reagovat
Středa 17. června 2015 ve 14:50 ® HaD reakce na …
HaD

jepice> neber to úplně doslova ;-) Každopádně malému okounovi protrhneš blanku možná častěji, než tomu velkému :-) Každopádně by podle Tvého pak bylo nebezpečné tahat ryby na silnější cajk – mohl bys těm silnějším a energičtějším taky utrhnout hlavu ;-)

reagovat
Středa 17. června 2015 ve 14:17 ® jepice-zruseno reakce na …

David H.> Srovnávat velké a malé ryby přece nelze. Slovní úloha: Kolikrát se zvětší plocha průřezu konkrétní rybí kosti a kolikrát se zvětší hmotnost ryby, jestliže se všechny rozměry ryby zdvojnásobí?

reagovat
Středa 17. června 2015 ve 14:16 ® Scanix
Scanix

Bass nebo okoun, ja v tom nevidim rozdil, asi v zasade drzeni za hubu je stejne „setrne“ jako cokoliv jineho, jediny problem je, drzet rybu horizontalne a neohybat ji pres uchop viz obrazek a clanek v angl. http://www.bassmaster.com/…ot-hold-hawg kterych je na netu cela rada. Presne ten uchop, ktery tu udava Lukas je proste ten, ktery rybe logicky neprospiva a nejde o to, zda se to nekomu libi ci nelibi, ale o prosty anatomicky fakt. Ryba zavesena ci podrzena druhou rukou v rovine by mela skoncit bez ujmy, pokud nenastane behem vylovovani a drzeni stav, ktery je podobny obrazku.

reagovat
foto/forum/2015/th-img114338.jpg
Středa 17. června 2015 ve 14:12 @ vojín XY

Tak toto téma je opravdu úlet. Ještě navrhuji probrat např. gumové háčky – aby rybu netlačily :-)

reagovat
Středa 17. června 2015 ve 13:53 ® HádesR6 reakce na …

Držení okouna za hubu se mně nezdá o nic víc neetické, než držení ryby jakýmkoliv jiným úchopem. Při vylovování štik často rybáři uchopí rybu za skřele, a taky to vypadá jako by hrabali někam, kam by neměli. Ale dělá se to, a to z důvodu bezpečného kontaktu pro oba zúčastněné. Ryba znehybní a nechá s sebou manipulovat, stejně jako okoun držený za hubu. A to je přesně to co potřebujeme, pokud už rybu z vody chceme nebo musíme vyzvednout. …Pokud někdo osobně viděl poškození ryby touto metodou držení, rád bych aby se tady o tom trochu rozepsal. Já to neviděl, ani o tom neslyšel.

reagovat
Středa 17. června 2015 ve 13:31 ® HaD
HaD

Ještě dodám – nelíbí se Ti, že ryba visí celou vahou za hubu – malé ryby předpokládám nepodebíráš, ale normálně je zvedneš na vlasci – pak visí „nesmyslně“ za jeden bod celou vahou…

reagovat
Středa 17. června 2015 ve 13:30 ® HaD
HaD

Jak jsi přišel na to, že má Black Bass radikálně jinou hubu? Jinak – okoun má v hubě křehké blanky, které se háčkem lehce protrhnou. Rukou ovšem při tomto držení těžko – držel jsem jich takhle stovky a nikdy, NIKDY jsem protržení nezaregistroval. A k tomu tahu za hubu – půlkilovej okoun kolikrát zabere tak, že utrhne i 3kg vlasec – tzn. na hubu v jednom bodě vyvine sílu přes 3kg (pokud je háček v těch blankách, protrhne se). Na vzduchu pak, pokud se nemrská, působí na hubu tah 0,5 kg rozložený do mnohonásobně větší plochy (odpovídající ploše palce a prstů proti). Proto to pořád nechápu. Když tedy nehrozí vylomení čelisti ani protržení?

A o tom co je „smyslné“ a co nesmyslné je právě ta debata – co je smysluplného na tom kterém držení a z jakých důvodů?

BTW: ta fotka, co jsi sem dal je na hraně, nicméně je to focené našikmo a okoun má podporu v prstech a nic špatného na tom tedy nevidím. Kdyby byl bez podpory a ve vodorovné poloze – tedy několikanásobná síla, pak budiž.

Když už má být tahle debata konstruktivní, pojďme si říci, že je to fajn za určitých předpokladů a jak to dělat, aby se jakékoliv riziko co nejvíce snížilo. Za mě – pokud držet takto rybu jednou rukou, pak mít rybu maximálně pod úhlem 45° a malíčkem či zbylými prsty ji podpírat. Pokud se drží na svislo, pak no problem a pokud vodorovně, tak jen s podporou druhé ruky.

reagovat
Středa 17. června 2015 ve 13:15 ® skwor
skwor

Tak já přidám názor z opačné strany, protože se mi tohle držení zdá jako humus. Tím nemyslím to, kdy je ryba svisle jako na Davidově fotce dole, to mi nevadí (i když ho nepraktikuju taky). Ale k tomu, o čem tohle téma hlavně je. Tohle držení vzniklo v USA u bassů. Jasně, ta ryba je okounovi podobná, ale stačí se na jejich tlamu podívat. U basse nenajdete tu jemnou okouní „harmoniku“. A každý kdo okouny chytá ví, že v té se větší díra při razantnějším zdolávání udělá hodně snadno… To jenom tak k zamyšlení, odkud tohle přišlo. Druhá věc je, že držet takhle velkou, řekněme půlkilovou rybu, která visí právě na tom drženém kusu se mi zdá dost neetické. Padlo tu slovo „vylomení“. K tomu bych jenom dodal, že nejde o vylomení v pravém slova smyslu, ale právě to nepřirozené a nesmyslné páčení, kdy je ryba držená za hubu a zbytek jí volně visí dolů. Jasně, rybí tlama slouží k ochutnávání, ale všechno má svoje hranice. Viz. přiložená fotka z netu. Mě se tohle držení nelíbí, praktikovat ho nezačnu a chválit za jeho používání rozhodně nebudu. Vím, že se tu asi rozběhne jadrná debata, ale v tomhle mám jasno. I proto přidávám delší příspěvek, abych to shrnul najednou. Dál už budu jenom sledovat, kam se to vyvine.

reagovat
foto/forum/2015/th-img114337.jpg
Středa 17. června 2015 ve 13:02 ® HádesR6

Naprosto souhlasím. Přijde mi to též jako nejšetrnější držení ryby. Riziko vyklouznutí z ruky je mizivé, oproti snad všem ostatním úchopům. A nikdy jsem nezpozoroval, že by to některému okounovi ublížilo. Některým lidem se možná nelíbí „udivený výraz“ takto uchopené ryby, ale argumenty o jejím poškození jsou myslím úplně nesmyslné…

reagovat
Středa 17. června 2015 ve 12:42 ® HaD
HaD

Proč někomu vadí i toto? Nerozumím…

reagovat
foto/forum/2015/th-img114334.jpg
novější starší
Stránky: nejnovější ... 3 2 1