Chytej.cz

Zabít či nezabít trofejní rybu? necteno

9.5.2014 | HaD | 9.281 zobrazení | 102 odpovědí

Zabít či nezabít trofejní rybu?S přibývajícím věkem se obvykle vyvíjí i názory jedince. Já jsem byl vždy přesvědčen o tom, že velká ryba bez rozdílu vždy patří zpět do revíru, aby si svůj „dlouhý“ život dožila a navíc zatraktivnila svou přítomností daný revír. S postupem času a nabitými informacemi svůj názor lehce přehodnocuji. Přivedlo mne k tomu zejména účast na odlovu pstruhů na kapiláře, kdy se odlovující velmi snažil, aby tam nezbyl žádný větší, který by novou generaci pstruhů významně oslabil – prostě by je sežral. Když nyní ulovím např. na menším potoce poměrně velkého pstruha, sice ho nadále bez mrknutí oka okamžitě pustím, ale po lovu přemýšlím, zda taková čtyřicítka na potoce, kde je obvyklé maximum 30cm, není spíše pohroma a zda bylo jeho puštění správné. Pro atraktivitu revíru asi ano, pro revír samotný asi naopak ne. Něco jiného by to samozřejmě bylo na velké řece. Je na to prostě potřeba nahlížet v souvislostech. Jak jste na tom názorově Vy a máte také podobná dilemata?

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Středa 14. května 2014 ve 21:14 ® OBr reakce na …
OBr

jepice> teď budu vařit z vody a možná plácat hlouposti, ale tuším paralelu amur – vs. běžné hospodářské zvíře. Když býložravce pustím na louku, jako první vyzobe nejlepší trávu a když nebude zbytí, jde postupně k těm horším bylinám…takže když má amur lepší výběr, nebude dlabat nějakou trávu z vody, která je méně výživná, není blbej.

reagovat
Středa 14. května 2014 ve 20:55 ® jepice-zruseno reakce na …

chosebaits> Nevím jak je to s amurem v jeho přírodní domovině, ale v ČR pokud vím se jeho „odtravňovací“ účinek většinou přeceňuje a tyhle ryby se pak většinou živí tím stejným, jako třeba kapři. Zrovna nedávno na orlíku jsem viděl, jak někdo chytil amura 84 na rousnici. Samozřejmě nad nasazováním kaprů a amurů bezhlavě všude zůstává občas rozum stát. Např. ú.n. Hostivař v Praze se slovila, draze odbahnila, všude probíhala kampaň jaký že to bude čistý a koupací a že to nebude zelený. Pak tam bouchly x tun hladovejch malejch kaprů a bylo zase vymalováno do zelena.

reagovat
Středa 14. května 2014 ve 14:10 ® tony.bobo
tony.bobo

Ahojte,ten tolstoj byl na jednu stranu jen příklad mohl sem označil 100 dalších druhů ale na druhou stranu sem ho dal cíleně jelikož mě zajímalo jakej máte názor konkrétně třeba na něj jelikož je to ryba tak jak každá druhá a taky má nárok se dožít trofeje a né sní jen opovrhovat.Nejsem žádnej ochránce ani rýpal jen mě to zajímalo.

reagovat
Středa 14. května 2014 v 8:54 ® malamut reakce na …
malamut

chosebaits> převézt na jinou vodu? To už tu bylo s kapry, pod záminkou jejich záchrany před „masaři“ se převáželo do kaprodromů a asi to docela sypalo, dnes kaprolovci brečí a vymejšlej K70 (K65, K60) a podobný nesmysly. A vysadit rybu jinde, třeba na svazovce, bez vědomí a souhlasu hospodáře je taky trošku mimo.

reagovat
Úterý 13. května 2014 ve 22:25 ® chosebaits reakce na …
chosebaits

tony.bobo> Na otázku jako takovou jsem odpověděl níže.

Co se týče tolstoje,tak tam už je otázka hned na počátku,proč je tolstoj ve sportovní vodě a né jen v produkčním rybářství.

Amur je ještě větší průser.Kde jaký hovado nasadí hodně amura do rybníka, aby tam nebyla tráva,ale to že se spoustu ryb pak nemá kde třít a schovávat před predátory už neřeší.Po čase je rybník jedna velká díra bez trávy,následně bez lína a dostatku bílé ryby a nakonec bez dravců.

reagovat
Úterý 13. května 2014 ve 22:13 ® tony.bobo reakce na …
tony.bobo

ano máš pravdu to by sme udělali třeba my ale vži se do postoje s jinou rybou,přemýšlel si třeba někdy nad tím.Ulovíš třeba giga tolstoje,co uděláš?vemeš ho jelikož je velkej a starej,vemeš ho jelikož je to nepůvodní druh atd nebo ho vrátíš vodě aby ho mohl lapit i někdo jiný nebo ho převezeš jinam.Myslím že tímto směrem David míří.Neptá se na nějaké srdcové záležitosti ale na plusi a mínusi takové ryby

reagovat
Úterý 13. května 2014 ve 21:55 ® chosebaits reakce na …
chosebaits

tony.bobo> U sumce mám jasno.Velkej zpět a raději si vezmu dvě metrovky ,který tam dorostou během pár let.Velkej sumec v našich končinách rostl hooodně dlouho a byla by to velká škoda ho zabít.Max. ho převézt na jinou vodu ,kde je dostatek potravy a nepáchá až tak velké škody jako na malé louži.

Případné keci že sežere spoustu násaďáků atd. neřeším.On loví ryby pouze pro vlastní potřebu a pouze nějakou část roku oproti některým rybářum, kteří mají v ulovkáčích i 300 kilo za rok.To ten sumec nikdy nedá.

reagovat
Úterý 13. května 2014 ve 20:55 ® tony.bobo
tony.bobo

Ono je to zdánlivě lehká odpověď ale přitom je velice těžká.Každá mince má 2 strany a přitom obě potřebuješ a mají svůj účel.Každý by si měl uvědomit že pokud chytí a odnese trofejní rybu už ju nikdo nechytí a neudělá radost na druhou stranu si člověk musí dát otázku jakým přínosem je taková trofejní ryba.Já bych to nechal na uvážení každého.Po pravdě sám nevím jak bych se zachoval.Věnuju se sumcařině a chodím na jednoho pepíka už asi 5-tým rokem a pěkně mě školí jak učně.Podotýkám že nemluvím o nějaké slabé 2-metrovce,tento je kousek. Asi bych měl dylema co s ním.Klepnout to umí každý a navíc co s ním pak ale na druhou stranu je to přece jen hektarový rybníček a sumců několik.

reagovat
Pondělí 12. května 2014 v 18:02 ® chosebaits
chosebaits

Zajímavé téma.Tuto otázku jsem si položil mnohokrát u větších a velkých štik.Taková metrovka toho zobne dost a nasazené roční štiky mužou dostat řádně co proto. Když zabiju metrovku,tak možná zachráním několik nasazených ročních štik ,ale možná jen do příletu černého ptáka. Zabitím opravdu velké štiky bude daný revír ochuzen o svuj poklad a já si budu hodně dlouho nadávat a tak raději ji pustím zpět. Velká štika je jikernačka a tak třeba bude ještě ve vodě přínosem.

reagovat
Pondělí 12. května 2014 v 16:32 ® Jarda Š. reakce na …

FInnnp> Problém s lipanem je v tom, že dnes je málo násady a vzhledem k tomu, že se drží na volné vodě a neschovává se jako potočák, je snadnou kořistí predátorů, kterých dříve zdaleka tolik nebylo (kormorán, vydra, volavka, norek).

reagovat
Pondělí 12. května 2014 ve 13:34 ®  reakce na …

OBr> jo napsal´s to výstižně. Hlavně tu řečnickou otázku „víme co většina rybářů chce?“… ⇒ takže killovat vše a pouštět/pusinkovat jen kapry :-))

reagovat
Pondělí 12. května 2014 ve 12:17 ® OBr reakce na …
OBr

David H.> vím moc dobře, jedině dovezené z Makra přímo do domácí udírny, ty jsou nejlepší!

Jinak abych ten svůj spodní elaborát zakončil – byl bych pro nějakou formu prostřední míry. Co bude nad a pod limit, to bych pouštěl.

Chytřejší než příroda stejně nebudeme, kdyby v přirozeném prostředí neměly být zastoupeni nejstarší jedinci, tak je třeba genetická výbava potočáka nastavená tak, že po 3 letech hyne…příroda nedělá nic jen tak pro krásu a potěšení jiného tvora, co samo neumí přežít, nemůže jít dál… to je můj osobní názor, nikomu ho nenutím, tak mě nekamenujte ;-)

reagovat
Pondělí 12. května 2014 v 11:45 ® HaD reakce na …
HaD

OBr> a víš, že o dovezené pstruhy nějak nestojím?

reagovat
Pondělí 12. května 2014 v 11:42 ® OBr reakce na …
OBr

David H.> když o něm natočíš nějaký „nezávislý“ pěkný dokument, tak přijede kamkoliv :-D ..tyjo, už jen ta představa je úžasně šílená 9-)

reagovat
Pondělí 12. května 2014 v 10:31 ® HaD reakce na …
HaD

Mrknato> no neříkej mi, že jezdí i k nám :-(( :-)) )

reagovat
Pondělí 12. května 2014 v 7:20 ® Mrknato

David H.> Rád bych tě uklidnil. Čtyřicítka na potoce již řadu let nehrozí, pokud ji tam nevysadí JV......

reagovat
Neděle 11. května 2014 ve 21:26 ® OBr
OBr

Nechci ekologicky smýšlejícím brát optimismus a masařům jejich plné mrazáky, ale ono to „samo nějak“ dopadne. Jak píše David v tématu otázky a jak již bylo nejednou parafrázováno „Komu tím prospějeme?“

Když se nám povede vyhubit původní druhy, dosadí se jiné, nepůvodní „cizáci“ …bude to problém? Z krátkodobého hlediska života jednoho rybáře to bude katastrofa. V globálním měřítku planety Země a jejího života to bude jen prdnutí do moře. Člověk se sice výrazně podílí na snižování druhové pestrosti, která je velmi důležitá pro pokračování života tak jak jej známe, ale v minulosti Země už došlo k mnohem drastičtějším změnám a život tady stále je.

Ale zpět z nebeských výšin k tématu, můj osobní názor: Velkej potočák žere mladý – komu tím škodí? Jednoznačně rybářům, protože jim snižuje stavy násady, o kterou se pečlivě celý rok starají.

Pokud se v přirozeném bezzásahovém prostředí podobný jedinec vyskytuje, je to jedinečná zásobárna kvalitní genetické výbavy, která svému nositeli umožnila dožití vysokého věku.

Bohužel ale žijeme v době intezivní těžby přírodních zdrojů a hospodář si prostě nemůže dovolit mít v chovném potoce jedince, který mu snižuje výnosy.

Pokud bychom tu chtěli mít přirozený stav vod, měli bychom takové jedince ponechat. Nebude jich mnoho, o většinu se postarají přirození predátoři. Z potoka se sice nesloví skoro vůbec žádná násada, ale geneticky se bude jednat o kvalitní materiál.

Jenže si řekněme na rovinu – kdo platí příspěvky a povolenky? Víme co většina z rybářů chce?

Máme obrovské možnosti ve výzkumu, máme jedinečné znalosti přírodních pochodů, ale v myšlení je většina z nás nejdále u další výplaty, maximálně do nejbližší dovolený. Až budeme všichni s pokorou nahlížet na dar, že zde můžeme chodit a lovit a přitom se chovat k přírodě jako bychom měli žít věčně, pak si můžeme gratulovat.

Edit: twle, to je dlouhý, sory za tolik písmenek :-D

reagovat
Neděle 11. května 2014 v 11:13 ® dodorider reakce na …
dodorider

petrikveprik> jasný a souhlasím, bavil sem se o revírech, které znám, dříve jich bylo hodně i na Ohři a jak to vypadá dnes, ale je dobré vědět, že někde ještě jsou a moc lidí tam pro špatnou dostupnost nechodí :-)

reagovat
Neděle 11. května 2014 v 9:57 ® FInnnp reakce na …

petrikveprik> Je pravda,že z Lipanem to je špatné a bude ještě hůře.Bydlím u řeky která byla v ČR jasná jednička.Dnes tam je pár malých Lipánků.

reagovat
Neděle 11. května 2014 v 8:48 ®  reakce na …

dodorider> s lipanem je to hodně špatné. Bydlím u (kdysi) lipanové řeky :-(( jj asi se na nějakých revírech ještě najdou. S tím bohatým výskytem a hojností bych byl opatrný. Dřív to byly automaticky všechny pstruhové vody i malé potoky i větší řeky kde běžně lipan žil, dnes je to zlomek těchto pstruhovek, kde se vyskytuje..

reagovat
Sobota 10. května 2014 ve 21:20 ® Petula reakce na …
Petula

FInnnp> u nás teď hodně pochcípal tolstolobik velikostně 80–100 cm,ale nic ho nechce ani kačeny.Za měsíc a půl jsem jich zakopal kolem 40 ks.Ale zajímalo by mně jak je to s mega sumci,candáty a podobně,proč nevyplavou když přirozeně umřou.Může se jednat o ryby v kořenech či jiných překážkách,ale je spousta revírů bez jakékoliv překážky,ale nikdy jsem se s mega mrtvolkou nesetkal,že by taková ryba zůstala do rozkladu u dna?

reagovat
Sobota 10. května 2014 ve 21:13 ® Petula reakce na …
Petula

dodorider> určitě se najde ještě nějaký revír s lipany,kde jich je trošku více,ale jinač je to s lipanem nahnuté.

reagovat
Sobota 10. května 2014 v 19:28 ® dodorider
dodorider

petrikveprik : s těmi lipany, proč vtípek? Mam kamaráda co na ně cíleně chodí a tři revíry co navštěvuje sou velice bohaté na lipany.

reagovat
Sobota 10. května 2014 v 19:26 ® dodorider
dodorider

Ono s leklou rybou u břehu si velice ráda poradí zvěř kolem vody, liška, prase atd. Ne jednou sem viděl na břehu přehrady mrtvou rybu a druhy den byla o 50m dál zatáhnutá a ožraná. K těm bolenům, u nás na Ohři je bolenů jak sr.ček. Sumci to samé. Byla tam před lety nasazeni pro redukci drobné bíle ryby, prostě tam dříve bylo hojně plotic, oukleje, ostroretky atd. Teď se dají boleni kolem 35–60cm chytat, jako dříve ta plotice, plotice zde už nejsou, jen sem tam nějaký cejn, ouklejí je též pomálu, ty větší plotice a menší kapříky zase zobají sumící, takže já vím že velké množství bolena je na škodu. Ale s tím pstruhem nevím, je pravde, že když je někde tuň s velkým potočákem chytnu tam jednoho a žádně prcky, ale když chytnu prcka tak sou tam zase jen z této sorty. Pouštím stejně vše :-)

reagovat
Sobota 10. května 2014 v 19:04 ® jepice-zruseno reakce na …

FInnnp> Lipan je zrovna ryba, kterou okamžitě po chcípnutí odtáhne nějaký zvíře. Teda nsem tam jsou vidět, jak je unáší řeka břichama nahoru, ale pak se většinu ukáže, že proti proudu vody se vyskytuje nějaký méně šetrný kolega :-)) Ale sumec, kapr, bolen, ty už by se mohly nějak projevit, neskončí-li třeba u dna, jak psal David. Já viděl včera ve Vltavě mrtvou parmu, ale nebyla nijak extra velká, tak 50 cm. Možná umíraj tak nějak průběžně a větší ryby jsou prostě vzácností.

reagovat
Sobota 10. května 2014 ve 14:30 ®  reakce na …

FInnnp> slovní spojení „na vodách, kde je hojný lipan“ bych v dnešní době nazval špatným vtipem – sorry. (se divím, že není ještě v červeném seznamu celoročně hájených..)

reagovat
Sobota 10. května 2014 ve 13:09 ® FInnnp reakce na …

skwor> Sumec zrovna krátkověká ryba není.180cm Sumec je ještě mladík.Ryby na stáří samozřejmě umírají,ale je to průběžné.O zdechli­ny ve vodě se postará sama příroda.Třeba na vodách kde je hojný Lipan také nejsou vidět žádné zdechliny a to má strop tak kolem 4 let.

reagovat
Sobota 10. května 2014 v 11:14 ® HaD
HaD

Podle mě ten potočák či sumec zahyne někde v kořenech, větvích a tam zůstane…

reagovat
Sobota 10. května 2014 v 10:53 ® skwor reakce na …
skwor

jepice> To je pravda. Mám skoro za barákem vodu, o které se mluví jako o jedné z těch s přemnoženými sumci. Pravda, pár těch kolem 80 kilo se tam už chytilo – takže ryby na konci života. Ale mrtvou jsem tam našel jednu tak 180ku. Jinak nic a to je ta voda mělká, takže ta mršina po čase vyplave a vítr jí nafouká ke břehu. Ostatní druhy tam nacházím běžně.

reagovat
Sobota 10. května 2014 v 8:40 ® jepice-zruseno

Mě by taky zajímalo, když už se tu mluví o krátkověkosti, jak a kde ty ryby umírají. Občas nějakou mrtvou rybu vidím, ale musí jich umírat víc. Přece je všechny něco nebo někdo neuloví, kor ty velký. Jediné ryby, které jsem vídával pravidelně mrtvé, byly mrtví tolstolobici na ÚN Hostivař.

reagovat