Chytej.cz

Zabít či nezabít trofejní rybu? necteno

9.5.2014 | HaD | 9.281 zobrazení | 102 odpovědí

Zabít či nezabít trofejní rybu?S přibývajícím věkem se obvykle vyvíjí i názory jedince. Já jsem byl vždy přesvědčen o tom, že velká ryba bez rozdílu vždy patří zpět do revíru, aby si svůj „dlouhý“ život dožila a navíc zatraktivnila svou přítomností daný revír. S postupem času a nabitými informacemi svůj názor lehce přehodnocuji. Přivedlo mne k tomu zejména účast na odlovu pstruhů na kapiláře, kdy se odlovující velmi snažil, aby tam nezbyl žádný větší, který by novou generaci pstruhů významně oslabil – prostě by je sežral. Když nyní ulovím např. na menším potoce poměrně velkého pstruha, sice ho nadále bez mrknutí oka okamžitě pustím, ale po lovu přemýšlím, zda taková čtyřicítka na potoce, kde je obvyklé maximum 30cm, není spíše pohroma a zda bylo jeho puštění správné. Pro atraktivitu revíru asi ano, pro revír samotný asi naopak ne. Něco jiného by to samozřejmě bylo na velké řece. Je na to prostě potřeba nahlížet v souvislostech. Jak jste na tom názorově Vy a máte také podobná dilemata?

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Sobota 10. května 2014 v 0:36 ® FInnnp

Pstruh je krátkověká ryba.Pouštění velkých pstruhů nemá žádný význam.Na druhou stranu po kulinářské stránce také nemá význam.Pustit či nepustit záleží na lovci.

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 21:30 ® kubas reakce na …
kubas

timbab> Četl, to nic nemění na faktu. Ono to není jen o těch samotných rybách, ale to je jedno…

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 21:03 ® timbab reakce na …
timbab

kubas> Četl jsi co jsem psal dole?

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 20:35 ® kubas reakce na …
kubas

jepice> Souhlasím, ale musí se to dělat s rozumem a to je bohužel většinou ten kámen úrazu :-(( .

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 20:28 ® jepice-zruseno

Chlapi, děláte z toho velkou vědu. Když je čas to vykuchat a upéct k večeři, tak klidně něco sem tam klepnu. Když se to tolik nehodí a hrozilo by, že to budu válet v mrazáku, tak to pustím zpátky (což je v poslední době většinou). Zabíjení pro zabíjení je myslím zbytečný, stejně jako je zbytečný pouštět úplně všechno.

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 20:13 ® kubas reakce na …
kubas

skwor> Na tom taky není co pochopit. Když by člověk vzal takovou rybu, tak to se zavřením obou očí jsem schopen možná pochopit, ale 2 takovéto trofejní ryby, to pochopit nejde. Navíc tu řeku znám docela dobře a to nemá nic společného s malou horskou říčkou třeba, jak popisuje David. Kdy my si přírody začneme vážit mi uniká…

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 20:03 ® skwor reakce na …
skwor

kubas> Tohle jsem taky nepochopil…

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 20:00 ® kubas
kubas

David H: Podle některých tam ten potočák ani na MPčku není ve větších velikostech vítán. Omlouvám se za odkaz na konkurenční web, ale prostě musím to sem dát, jako odstrašující případ, jak by to nemělo určitě vypadat: http://www.mrk.cz/…94_bec1a.jpg http://www.mrk.cz/…93_19d36.jpg

Zabít na MP řece potočáky 58cm a 55cm je na střelbu, v tomto bych neměl slitování! Chudáci ti, co je tam pouští :-(( . A alibistické kecy o nasazených rybách, i když to není pravda, jsou pomyslonou třešničkou na dortu.

reagovat
Pátek 9. května 2014 v 19:01 ® Scanix
Scanix

To ze vetsi dravec zere mensi je prirozene, zas tak moc bych se tim netrapil, je to nutnost, protoze pokud tech „malych“ vyroste moc, nakonec nemaji co konzumovat a nevede to k dobrym koncum. Velkou rybu poustim skoro vzdy tam, kde to ma vyznam, kde je potrava a prostor. Tam, kde se vysazuji velke ryby jako duhak ci kapr, tam jsem nemilosrdny a nechavam prostor pro reofilni druhy ;-)

reagovat
Pátek 9. května 2014 v 16:10 ® Petula reakce na …
Petula

David H.> V tůních je třeba zohlednit,že tam má ryba čas si tvou nástrahu okouknout oproti jiným partiím.Další věc je,že každou tůň čímkoliv nepřirozeným vyplašíš.Pak je další věc,když příjde v daném dni těch 15 minut slávy jak já muškař tomu říkám,tudíž ryby na chvíli z ničeho nic začnou sbírat z hladiny,tak se nestačím divit,kolik ryb v takové tůni je.Do té doby zela prázdnotou.

reagovat
Pátek 9. května 2014 v 16:03 ® Petula
Petula

Taky je zapotřebí vzít v úvahu,co je pro koho trofejní ryba,aby se toto forum nestalo pro některé návodem,proč rybu nepustit.

reagovat
Pátek 9. května 2014 v 15:38 ® Petula reakce na …
Petula

petrikveprik> Asi tak nějak,hlavně že si rozumíme :-)

reagovat
Pátek 9. května 2014 v 15:31 ®  reakce na …

Petula> jj (a já bych ještě dodal, že nejen ve vodárenských nádržích :-))

reagovat
Pátek 9. května 2014 v 15:13 ® Petula reakce na …
Petula

petrikveprik> Ve vodárenských nádržích je kapr škodná,tudíž dravec vyhrává na plné čáře.

reagovat
Pátek 9. května 2014 v 15:12 ® Petula reakce na …
Petula

skwor> U nás tu šanci nedostali,smetla je velká voda a teď se na Odře setkat s bolenem je umění.Neházím vše na bolena,jen jsem dal příměr jak tato nevinná ryba,která nahání malé rybky dokáže znepříjemnit život ostatním dravcům.A pouze opět názor.

reagovat
Pátek 9. května 2014 v 15:11 ®  reakce na …

Petula> jj. Jinak viděl´s někdy nějaký zarybňovací plán nějakého vodárenského zdroje kde se nesmí chytat? (máme poblíž 3..). Byl jsem překvapen, že hned po CA se tam v největším množství sadí BO a SU.

reagovat
Pátek 9. května 2014 v 15:08 ® Petula reakce na …
Petula

petrikveprik> Když si vezmeš,že převážná členská základna a všechny MO preferují pouze kapra,kterému obětují vše,tak se nediv tomu stavu jaký je.

reagovat
Pátek 9. května 2014 v 15:08 ® skwor reakce na …
skwor

Petula> To jsem před lety zažil taky. Tipuju tak rok 2003–4. Jenomže samozřejmě, ten bolení potěr dravci probrali a to, že s rostoucí velikostí ty ryby ubývaly, bylo samozřejmé. A za pohromu bych to rozhodně neoznačil, souběžně s boleny se chytaly jiné druhy ryb. Na Orlíku jich jeden čas bylo dost, to je známá věc. Ale házet všechno na bolena je alibismus, on rozhodně viník není. A že se nedá snadno chytit? Jenom dobře, z rybářského hlediska to je výzva.

Tolik asi můj pohled na věc, který jsem získal na jiných vodách. Každopádně bolen je ryba, kterou v našich vodách vidím rád.

reagovat
Pátek 9. května 2014 v 15:08 ®  reakce na …

Petula> btw to co píšu je jen má zkušenost. Protože jsem četl o hodně revírech, kde je přemnožen bolen, popř. i sumec… Ale nějak se mi paradoxně obě ryby vyhýbají :-)) Chodím všude možně a ještě jsem se nesetkal s revírem, kde bych si dovolil tvrdit, že je přemnožen jakýkoli dravec. Spíš vždy bylo překaprováno či přecejnováno.. a když se nějaký dravec objevil, popř. měl to štěstí trochu dorůst, tak ho hned někdo sejmul.

reagovat
Pátek 9. května 2014 v 15:02 ®  reakce na …

Petula> ..„když ji bude lítat nad hlavou bolen“, tak přijde čas, kdy bude lítat (v případě malé štiky) s kérkou na břichu a možná ho nechytne plíseň.. (jen můj názor) Také se bavím o běžných štikách, resp. dnes bych napsal o „vzácných štikách“. Té informaci „o zmizení štik“ věřím, ale příčinu vidím v ČRS..(a ne v bolenovi). Štika se téměř nikde nesadí, všude chudera jen škodí. Pak když ji někdo chytne tak ji raději vezme ať neškodí, popř. vezme protože by ji pak druhý chytil a stejně vzal.. :-(( Jinak ještě k té štice a bolenovi – nene, ten bolen ji neuhne. Ale ta štika mu rozhodně také ne. Spíš ji nasere, že si štička (aspoň zkusí) kousnout.. když na to velikostně nemá. A myslím, že právě bolen je vyloženě opak „ignoranta“ – stačí prasknout větvička a bolen na 50 metrů zdrha a ví o tom..

reagovat
Pátek 9. května 2014 v 15:01 ® Petula reakce na …
Petula

petrikveprik> vážně jsem se teď pobavil,to myslíš vážně,že bolen štice uhne?Je to největší ignorant všeho.On teritoriální ryba není,takže mu je štika ukradená,stejně jako jiní dravci,prostě plave tam a zpět a nahání rybky.Upozorňuji,že se pořád bavím o malých vodách né o Orlíku a podobně.

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 14:57 ® Petula reakce na …
Petula

petrikveprik> Dovolím si tvrdit opak,bolen se nebojí ničeho a díky své rychlosti,eleganci se ani bát nemusí.Štika je příbřežní ryba a má ráda klid při lovu,když ji bude lítat nad hlavou bolen,tak odpluje,ale klid nenajde.Bavím se o běžných štikách-né o trofejních.

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 14:53 ®  reakce na …

Petula> no docela bych Ti to i věřil, ale to tvrzení:
„štika je vytlačená od břehu pryč a nemá k lovu klid“ – promiň ale to je úsměvné. Jaký klid? Ona umí lovit jen u břehu? Troufám si tvrdit že štiku jen tak něco (kromě její větší/silnější kolegině vůbec nevytlačí. Naopak je tak teritoriální, že jak ji nasere klidně i něco většího, tak je to právě ona, která útočí a hájí teritorium.. Prostě ji do toho revíru jen nesadí..(tak jak všude) a obviní se z toho bolen ačkoli zarybnovací plán byl splněn, ale to už je jiná pohádka..

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 14:46 ® Petula
Petula

skwor> to není antibolení nálada,pod pojmem přemnožení mám na mysli,že když jsem v době přemnožení bolena na Odře vhodil čeřínek,tak byl plný malých bolenů,prostě jako by v řece nic jiného nebylo.Ono byl i problém ho chytit na háček.U nás na revírech neberou tak jak na Vranově či Orlíku na rohlík z hladiny,u nás ho chytit je problém a nikdo neví v čem to je.

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 14:40 ® timbab
timbab

¨Když někdo vezme velkého pstruha, tak tím nijakou velkou chybu neudělá.Když si vezmu že je pstruh poměrně krátkověká ryba, tak to má stejně nahnuté.No a generačně to taky nebude trhák.

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 14:40 ® Petula reakce na …
Petula

David H.> Měl jsem na mysli menší vody,ne přehrady.U nás se na několika vodách přemnožil tak,že se vody musely vypustit a dnes už tam bolena nikdo nechce ani vidět.Loví,ikdyž nemá hlad,štika je vytlačená od břehu pryč a nemá klid k lovu,candát ke břehu nenajíždí vůbec.Co se týče úlovků jiných dravců na těchto revírech,byly celkově pod váhou,tak hubené ryby jsem neviděl.Jinač bolen svým přemnožením zlikvidoval populaci ouklejí,plotic a okounů na žermanické přehradě,chytit tam nástražku se rovná vsazení sportky a chytit první cenu.

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 14:38 ® casper
casper

podle mě jsou boleni třeba na řece uplně ok, dyť těch ouklejí? alespoň to má víc přirozených nepřátel :-)

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 14:36 ® HaD reakce na …
HaD

petrikveprik> těžko říct. Ale když jdu potokem a všude ryby, pak 30 metrů v nejzajímavější tůni nic a pak zase ryby…

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 14:32 ® 

skwor> jj s „bolení pasekou“ také nesouhlasím.

David H.> Jestli spíš v těch úplně prázdných tůních neřádila třeba vydra..(?)

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 14:23 ® HaD
HaD

skwor> jsou vody, kde jich přibylo – třeba Orlík, ale že by po nich byla paseka… okounů je dost, štikám podle mě nevadí a jestli trochu zredukuje cejna, tak se nic moc neděje…

reagovat