Chytej.cz

Zabít či nezabít trofejní rybu? necteno

9.5.2014 | HaD | 9.281 zobrazení | 102 odpovědí

Zabít či nezabít trofejní rybu?S přibývajícím věkem se obvykle vyvíjí i názory jedince. Já jsem byl vždy přesvědčen o tom, že velká ryba bez rozdílu vždy patří zpět do revíru, aby si svůj „dlouhý“ život dožila a navíc zatraktivnila svou přítomností daný revír. S postupem času a nabitými informacemi svůj názor lehce přehodnocuji. Přivedlo mne k tomu zejména účast na odlovu pstruhů na kapiláře, kdy se odlovující velmi snažil, aby tam nezbyl žádný větší, který by novou generaci pstruhů významně oslabil – prostě by je sežral. Když nyní ulovím např. na menším potoce poměrně velkého pstruha, sice ho nadále bez mrknutí oka okamžitě pustím, ale po lovu přemýšlím, zda taková čtyřicítka na potoce, kde je obvyklé maximum 30cm, není spíše pohroma a zda bylo jeho puštění správné. Pro atraktivitu revíru asi ano, pro revír samotný asi naopak ne. Něco jiného by to samozřejmě bylo na velké řece. Je na to prostě potřeba nahlížet v souvislostech. Jak jste na tom názorově Vy a máte také podobná dilemata?

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky: nejnovější ... 3 2 1   
Pátek 9. května 2014 ve 14:19 ® skwor reakce na …
skwor

David H.> Jasný. Na větších vodách jsem pro CaR, pokud se to nedotáhne do extrému typu „vody plné K70“, jak si někteří taky představují :-)

Petula> S názorem na bolena nesouhlasím. Je vidět (a hlavně slyšet) víc jak ostatní dravci, ale že by dělal paseku a podobně, tyhle antibolení nálady moc nechápu…

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 14:17 ® HaD reakce na …
HaD

Petula> no to si nejsem plošně jist.

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 14:07 ® Petula reakce na …
Petula

casper> Vše je jen o tom,když hospodář ví co do revíru sadí a dokáže tomu zajistit přirozené podmínky tak prosím,ale když někdo vysadí do vody dravce a ve vodě není po bílé rybě ani památka,tak jak to může dopadnout.Každá ryba,když má co žrát z toho pro ní přirozeného,tak žádnou vedlejší škodu nenapáchá,nemá ani důvod.Opět názor

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 14:04 ® Petula
Petula

Znám osobně jednu rybu,kterou neradno vracet po ulovení zpět a tou je Bolen.Málo kdo si uvědomí,jakou paseku dokáže tato ryba způsobit,když se přemnoží.

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 13:57 ® casper
casper

nevím jak u trofejních.....mě prostě připadá, že třeba velký štiky jsou schopný udělat na revíru vyloženě paseku vzhledem ke své agresivitě a teritoriálnímu chování…spíš si myslím, že vzhledem k tomu, že jsme přírodě zničili její systém rozmnožování a nahradili ho vysazovacím plánem který se asi od komančů moc nezměnil je dle mého skromného názoru potřeba semtam nějakou rybu vzít.....o vy­sazování nepůvodních druhů (hlavně na P revírech) ani nemluvím, ta ryba tam nemá co dělat a akorát zabírá místo původním druhům…ale to je pouze můj názor.....když bych to měl vzít z pohledu trofejních ryb, tak u nepůvodních druhů mám naprosto jasno, u původních bych přimhouřil oči vždy když to jde.....

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 13:57 ® HaD reakce na …
HaD

skwor> nejde jen o pstruhy. Zajímá mě názor obecně. I třeba na velkého kapra, lína… štiku apod.

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 13:54 ® Petula reakce na …
Petula

David H.> Casperův příspěvek jsem viděl a i tebou popsané tůně znám,je zapotřebí si uvědomit,že potočák je dravec,takže tu a tam asi něco zobne,ale určitě se na lov malých pstruhů nespecializuje­.V těch tůních je to věc teritoria,kdy velký potočák jako stanovištní ryba umí konkurenci vytlačit,ale určo je nesežere.:-) Opět jen názor

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 13:53 ® skwor
skwor

Zajímavé téma… Samozřejmě se snažím všechny, i ty velké ryby vracet zpět. Pstruhovku nevlastním, ale navštěvuju jednu MP vodu, kde potočáci jsou. Tam jim podmínky k životu samozřejmě neulehčují plavačkáři s žížalou, u kterých CaR moc nefrčí. Za dobu, co tam chodím, jsem tam dostal dva potočáky 40+ a oba v dobré víře vrátil zpět. Přece jenom to není vysloveně hladová voda, naopak druhová osádka je poměrně široká. Ale dovedu si představit, že jiný kraj, jiný mrav.

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 13:47 ® HaD
HaD

U těch pstruhů si právě nejsem moc jist. Nedávno Casper chytil potoka s mladší kolegou v hubě a mnoho pěkných tůní obvykle buď vydá hodně malých, nebo jsou překvapivě bez života a buď tam dostanu většího nebo nic – ten velkej, kterej okolí terorizoval prostě nezabere. Taky ale jen názor. Procházím právě obdobím, kdy prostě nevím…

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 13:45 ®  reakce na …

Petula> s tím potočákem s Tebou absolutně souhlasím. Chodím taky po menších zapadlých/zapo­menutých potocích a mám absoulutně stejnou zkušenost. Někdy se podaří krásný kousek a v „jeho“ tůni spousta 15tek..

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 12:51 ® Petula
Petula

Davide,touhle věcí se zabývám dlouho.U potočáků obzvlášť bývají uměle vytvořené mýty podpořené i zkušenými rybáři,včetně hospodářů.Osobně věřím pouze tomu,že velký potočák může být trošku hrozbou na nějaké horské říčce,ale ve spodních partiích určitě ne.Jelikož chytám na poměrně malých revírech,větších pstruhů chytnu poměrně dost a ve stejných místech chytnu i spoustu malých pstroužků.Ikdyž toho malého zdolávám,ten větší po něm nejde.Kanibalismus u potočáka nastává,když opravdu není nic k snědku.Jsou to úplně stejné mýty jako o sumcích,kteří vyžírají kapry v revírech a podobně.A když už se bavíme i o sádkách a líhních s potočákem,tak na takových potocích nadělá potočák větších rozměrů škodu jen a pouze kvůli potravy,jelikož v takovém potoce bývá mraky pstruhů,kteří sežerou vše co spadne do vody,jelikož takové mraky pstruhů na revírech nehrozí,tak si myslím,že ani kapitální potočák moc marasu nenadělá.Pouze ná­zor.

reagovat
Pátek 9. května 2014 ve 12:38 ® ladamaj
ladamaj

Ahoj Davide to jsem na tom stejně ještě sem domů nevzal jediného sumíka a kladu si stejnou otázku.Jinak se to týče i spousty ostatních ryb no co bych s tím dělal.Když se nad tím zamyslím tak kolikrát si říkám co z tím udělají další co znám zde tak jde o pytláctví a prodej na soukromé vody měl sem takového souseda přes chodbu.

reagovat
novější starší
Stránky: nejnovější ... 3 2 1