Chytej.cz

Muškaření za použití gumy necteno

5.3.2014 | Téca | 10.312 zobrazení | 65 odpovědí

Zdravím, v RŘ aby se prase vyznalo… Každý jistě ví, že lov na umělou mušku nebo muškařením je celoročně povolen. Co mě ale zaráží je vysvětlení toho, co se za umělou mušku považuje. Budu citovat část RŘ:

„Za umělou mušku se považuje nástraha imitující hmyz nebo jiné organizmy. Nástraha se nevybavuje doplňky, které svým pohybem zvyšují dráždivost pro ryby, například rotující plíšek nebo vrtulka.“

Z těchto dvou vět jednoznačně neplyne, na co smím lovit. Nástraha imitující hmyz může být ta vyráběná z peří, která imituje vývojová stádia hmyzu i rybky (streamery, které se za zakázané nepovažují).

Ale vodní hmyz imitují i gumové nymfy RedBass. A rybky imitují nejrůznější smáčci. Navíc v RŘ je psáno pouze o nástrahách imitujících hmyz a vodní organismy a organismy jsou vše, co ve vodě žije (larvy, červi, ryby, obojživelníci v první fázi života…).

Otázka zní: smím za použití muškařské výbavy lovit na gumové nástrahy v době mezi 1.1.-15.6.?

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Sobota 8. března 2014 ve 14:45 @ Palivec

Nemíním to zeširoka komentovat, tu se i tak nic nedořeší. V zásadě ale souhlasím s „jepicí“. A teď k tomu, co je muška. její definice nikde jasně není. Nikde se nepředepisuje, že „to“ může být jen z peří, či ze srsti (vláčkaři závodní mají pro změnu takové materiály většinou zakázané). Je zakázaný plíšek a vrtulky, ale blýskavé kuličky, které mají de facto stejný účinek, se běžně používají. Mušky se dělají ze všeho možného. I z pokovených či kovových fólií. Kde je hranice mezi plechem a pokovenou fólií? Já to nevím. pokud někdo začne mudrovat o té plastové fólii, tak vězte, že jsou běžně k mání poplastované plechy. To samé je se všelijakými gumovými vlákny. Jsou barevné, proužkované, prostě všelijaké. Pokud z nich namotám tělíčko i nožičky a ocásek, udělám krásnou nymfu, která se liší od těch vláčkařských jen tím, že není vylisovaná naráz ve formě, bude to muška, že? Jaký rozdíl je mezi nymfou, která má hlavičku z wolframové zlaté kuličky, nožičky třeba z peří, a tělíčko namotané z výrazného plastového vlákna dokonce určeného pro vázání mušek a stejně konstruované nymfy, která ale nemá tělíčku umotané, ale má je třeba z vosí larvy Berkley (takové atrapy občas s úspěchem používám s mušákem). Na muškaření jsme se bavili třeba o „mušce“ zvané Poláky „glajcha“. Je to muška? Jde o imitaci červa namotanou z gumy nebo plastu. V čem se při lovu liší od gumového červa, třeba zase od fy Berkley? Jen technologií výroby! Stejně tak se dá mluvit o patentce Berkley a patentce namotané s plastového vlákna vyráběného pro muškaře. Zase jde především o rozdílnou výrobní technologii.A to je přece absurdní, aby se nástrahy, které mohou být použity na mušáku rozlišovaly podle technologie výroby…Tak to ovšem podle některých definic a výkladů je. A teď nevím, či je to srandovní, nebo smutné.

Jak jsem už napsal, vystihl to „jepice“, když napsal, že "Jediný skutečně reálný prohřešek je, pokud lovící má úmysl (bez ohledu na techniku lovu) ulovit hájenou rybu nebo pokud jí po ulovení nepustí zpět do revíru. ". Beru mušák a jde nasi zašibat.

reagovat
Sobota 8. března 2014 ve 13:32 ® Cudla reakce na …
Cudla

BigMike> Ano tak by to mělo vypadat,jasně stručně…a všude ne jen v místních doplňcích.

reagovat
Sobota 8. března 2014 v 11:06 ® pajda reakce na …

Bohužel musím přiznat, že pokus o změnu definice lovu na umělou mušku, odstranění kulového plovátka či jiného, tu v MRS byla. Osobně jsem pro klasiku s muškařským prutem, navijákem a šňůrou. Bohužel mnoho našich „starších“ bylo proti a neprošlo to hlasováním. Tuším, že to z5 asi 2 roky, nejsem si jist. Loni jsem viděl na podzim na pstruhové vodě kluka, co měl normální přívlačový prut, smekací naviják a na něm ....... muškařskou šňůru za 50,–. A jak mám pojmenovat toto? Byli vysazeni duháci a on si přece nebude kupovat mušák s kolečkem.

reagovat
Sobota 8. března 2014 v 10:59 ® pajda
reagovat
Pátek 7. března 2014 v 19:27 ® BigMike

Nehodlám tu polemizovat co je co, jen jsem nadhodil, jak si představuji pro laika lov muškařením a lov na umělou mušku. Jak si to představuje náš krajský orgán je uvedeno v „Dodatku k bližším podmínkám…“, viz v připojené fotografii. Je zde třeba pro jihočeský kraj míra okouna 20cm, jeho hájení od 1.1.do 30.4. a jiné a jiné. Takže vidno, že pokud jde o zpřísnění Bližších podmínek, aktivitě se meze nekladou!

reagovat
foto/forum/2014/th-img105365.jpg
Pátek 7. března 2014 v 15:01 ®  reakce na …

jepice> jenomže „úmysl“ je těžké dokázat.. Myslím, že řešení které nastínil pajda je poměrně elegantní.

reagovat
Pátek 7. března 2014 ve 14:59 ® Draky
Draky

Ja vam nevim no. Proc chodit k vode s musakem, kdyz tam peru vlaceci nastrahy? Tak bud chci vlacek a nebo muskarit ne? Ja proste vidim kouzlo v tom si doma tu musku uvazat z ruznejch pericek, srsti, dat si s tim tu praci a pak ve vode sledovat jak pracuje, ktera ryba na ni reaguje a ktera ne. Ta predstava, ze bych prisel k vode a fouknul tam na hacek gumu se kterou bych delal psi kusy je takova pro me az nesmyslna.

Co se streamrovani tyce – pro me je to ciste vlacka. Rikejte si co chcete, ale kdyz si proste uvazu rybku z peri a pritahuju ji k sobe, tak uz je jedno jestli ji taham smekacem nebo koleckem a na jakem prutu to je. Preci jen muskareni nebo lov na umelou musku obsahuje takove klicove slovo, ktere docela dobre rika co by mohlo byt na koncove sestave. Ted nerikam, ze streamrovani je spatna vec, ale jen se snazim naznacit, ze je to proste vlacka.

Ty argumenty, ze kdyz zakuzu tohle, tak se zase bude honit zizala ve vode (nebo na brehu? :-D ) jsou nesmyslne. Kdyz bude jarni hajeni, tak se da zas argumentovat tim, ze do ty doby se bude pytlacit…

Proste vzdycky se najde nekdo, kdo se bude snazit to ocurat nebo porusit ustanovena pravidla lovu.

Osobne me nikdy nenapadlo, ze bych sel chytat na plavacku ve stylu „vlaceni“ nebo na musak napichoval twistra apod.

Takze secteno podtrzeno bych byl klidne pro, aby velikost musky na MP vodach byla do 15.6. 2 cm, chapu, ze urcite spousta musek se na MP vodu do 2cm tezko vejde a ze to zas tak moc neresi, ale cim vic cm tim vic to proste nahrava tem vycurankum do karet. Navic urcite nebude na skodu, kdyz se upresni, ze se ma muskarit s muskarskym nadobickem (musak a kolecko – snura si myslim, ze neni potreba viz francouz nebo tenkara [u tenkary teda neni potreba ani ten navi, takze tezko rict, jak by se poresil tenhle konkretni pripad, ale mohlo by se to pridat jako dalsi zpusob lovu]) a ne se smekacem a prutem na vlacku – to je tak do oci bijici, az to ani hezky neni.

Dokud se u vody nebude pouzivat selskej rozum, tak se tohle bude resit porad dokola…

reagovat
Pátek 7. března 2014 ve 14:43 ® jepice-zruseno reakce na …

BigMike> To by znamenalo, že všechno ostatní je tedy co? A jaká pravidla bych měl tedy dodržovat, když budu chytat např. na feeder a místo normální nástrahy tam dám gumovýho červa, gumovou kukuřici nebo mušku blešivec? A co když na tom feederu budu mít lesklý srkačkový krmítko, na háčku balík rousnic a „občas“ to došponuju, nebo popotáhnu… Prostě změna povolených a zakázaných rybolovných technik dle mne k řešení nevede. Jediný skutečně reálný prohřešek je, pokud lovící má úmysl (bez ohledu na techniku lovu) ulovit hájenou rybu nebo pokud jí po ulovení nepustí zpět do revíru. Uvedu příklad: Na orlíku se daj vesele lovit boleni na rohlík a s přívlačí to nemá nic společného…

reagovat
Pátek 7. března 2014 ve 13:56 ® BigMike

A co kdyby se jednoduše ještě definovalo, že lov na mušku a muškaření smí být prováděn jen na muškařský prut, opatřený muškařským navijákem a muškařskou šňůrou? Sice to neprovozuju, ale myslím, že to je to správné „hard core“ a ne něco kočkopsovsky zparchantělého s vláčecím nádobíčkem.

reagovat
Pátek 7. března 2014 v 11:28 ® regulus reakce na …
regulus

pajda> popsal jsi to úplně přesně, loni jsem narazil na borca, co byl zabrozenej v řece někdy tuším v březnu nebo dubnu, vláčecí prut, smekáč, kulový plovátko a na drzo to tahal napříč proudem, měl tam taky jakousi gumu, nestačil jsem se divit. Když jsem se ptal několika RS jak by to hodnotili, tak jsem dostal prakticky stejnou odpověď jako ty. Já si ale nemůžu pomoct, ten borec normálně vláčel i když dle definice v RŘ vlastně muškařil. Proto si myslím, že nemá cenu na tohle téma moc polemizovat.

Mimochodem, domnívám se, že kdyby RS natočila jeho počínání, vyfotila sestavu a sebrala mu papíry pro podezření že chytá zakázaným způsobem, tak si myslím, že by to ve finále bylo vyhodnocený jako přívlač a borec by byl bez not.

reagovat
Pátek 7. března 2014 v 7:11 ® pajda

Na druhou stranu musím připustit, že tento systém lze v praxi vysvětlovat dvěma způsoby. Když jsem na toto optal členů RS, jejich odpověď byla, že mi seberou na místě papíry. Na mou otázku z jakého důvodu, přišla rychlá odpověď: „Mám důvodnou pochybnost, že lovíš zakázaným způsobem. O tom, zda ano, rozhodnou jinde.“ A hned dodají: „Ty budeš jen pár týdnů bez lístku, pokud uznají, že máš pravdu, nebo pár měsíců (let) pokud chytáš zakázaným způsobem. Vyber si.“

Aby to bylo ještě zamotanější, tak definice „muškaření“ vůbec neřeší použití imitací vodních organizmů, pouze přidaných plíšků, vrtulek a pod, které poto mění mušku na třpytku.

Mohu proto směle a odvážně podoknout, že i použití smáčků na mimopstruhové vodě MRS před 15. 6. lze zahrnout do bodu 6. lov muškařením.

reagovat
Pátek 7. března 2014 v 7:05 ® pajda

Jsem z MRS a mohu říci, že to není jednoznačně řečeno. Lov na mušku můžeme u nás provozovat muškařením a nebo lovem na umělou mušku. Muškařit nesmíme na pstruhové vodě, pouze na mimopstruhové. Váži mušky už několik desítek let a používám velice často i gumové materiály k jejich zhotovení. Některé umělé mušky jsou celé z gumy (silikonu), např. pakomár. Mnoho a mnoho jejich zhotoveno z jiných umělých hmot. Polyethylen, polyester, silikon, kaučuk, celofán, a jiné. Pokud tedy mohu na mimopstruhové vodě použít v době před 15.6. mušku na muškařském prutu, myslím si, že i umělé nymfy můžeme do této kategorie zařadit. Abych to celé ještě trochu zamotal, je možno při muškaření na mimopstruhové vodě použít i normální smekací naviják, normální prut a normální silón. Funkci nosného systému (místo muš. šňůry) plní kulové plovátko, nebo jiná zátěž !!! vyplývá z toho, že si mohu vzít normální náčiní na přívlač, dám tam vaši umělou nymfu, olůvko (třeba drop shot) a jdu na ně. A aby to bylo košér, dám tam ty nymfy klidně i dvě na dvou samostatných háčcích. A prosím, stále muškařím. Z této definice vyplývá rozdíl mezi přívlačí a muškařením. Důležitý je datum. No prostě před 15. 6. muškařím a po 15. 6. si mohu vybrat, co dělám. Pozor! Pokud po 15. 6. tam mát ty nymfy 2, tak muškařím.

reagovat
Pátek 7. března 2014 v 0:38 ® jepice-zruseno

To je pořád a dokola to stejný. Musím zde opakovat: nelze striktně vymezovat jednotlivé techniky lovu ryb udicí. Všechny vedou dřív nebo později k ulovení ryby. To je zase divení. Že se po nahození čehokoliv do vody může chytit prakticky kterákoliv ryba dokazuje i výše publikované video, kdy při lovu parem na položenou byla vytažena jedna parma a jedna štika. Pokud by měly předpisy účinně bránit např. lovu dravců v určitém období, musel by být zakázány všechny metody. Jinak tu bude pořád riziko, že někdo „omylem“ chytne hájený rybí druh. Např. v JČ je celoročně hájená parma a jak dokládá výše publikované video, dá se chytit „omylem“ téměř na cokoli.

Téca> Ber to tak, že existují různé normy. Některé jsou dané zákony a vyhláškami, jiné obecně platnými zvyky. Když budeš chytat na gumu v době hájení dravců, tak budeš stejnej kretén, jako když nepustíš v plný tramvaji důchodců sednout babkou se dvěma berlema. Ale pravděpodobně za to nebudeš nijak vážně trestán.

reagovat
Čtvrtek 6. března 2014 ve 23:12 ® regulus reakce na …
regulus

kerob> co na tom nechápeš nebo třeba nechceš pochopit???

reagovat
Čtvrtek 6. března 2014 ve 22:06 ® Robur
Robur

mne by hlavně zajímalo, co vlastně ten strýmr jako představuje? Pokud si odpovím, že malou či větší rybku, tak už asi není o čem mluvit.

reagovat
Čtvrtek 6. března 2014 v 18:29 ® kerob reakce na …
kerob

regulus> jezis kam na to chodíš :-) Tohle je asi největší ptakovina, co jsem tu za poslední dobu nasel – a to ctu i příspěvky od Palivce…

reagovat
Čtvrtek 6. března 2014 v 17:13 ® regulus
regulus

Ach jo … 8-(

Postavme si si otázku trochu jinak, každý rybolovný způsob je dalo by se říct na určitou skupinu ryb, neberte mě za slovíčka, píšu to obecně, je jasný, že se tak dají chytat i jiný ryby.

Plavaná především k lovu nedravých ryb prakticky v celém sloupci vody i u dna.
Položená především k lovu nedravých ryb sbírající potravu na dně.
Muškažení především k lovu lososovitých ryb a nedravých ryb z hladiny a prakticky celém sloupci vody.
Lov na rybičku (živou i mrtvou) především k lovu dravých ryb.
Lov přívlačí především k lovu dravých ryb.

Zhruba z tohoto vychází RŘ, proto je od 1.1. do 16.6. zakázaná přívlač a lov na rybičku. Ortodoxní muškaři mě sice sežerou, ale strýnrování je svým způsobem přívlač s mušákem, totéž je nejspíš i „muškaření“ s gumou. Mě na tom nepřipadne nic k nepochopení a hledání skulinek mi připadne jen jako snaha s tím nějak vydrbat.

Pokud se týká omezení muškaření na MP, tak dle mýho jsou jádrem sporu hlavně strýmry a to jakékoliv velikosti, no a za chvilku to budou i gumy. Ono by možná stačilo, na MP od 1.1. do 16.6. zakázat při jakémkoliv způsobu lovu aktivně táhnout nástarahu sloupcem vody. Tohle by myslím bylo nejčistší řešení.

reagovat
Čtvrtek 6. března 2014 v 17:03 ® kerob reakce na …
kerob

petrikveprik> vlacka a moucha není totez. Zakaz vlacky je do 16.6 OK, preci jen je to cileny lov především dravcu. Ale moucha je lov všech druhu ryb. U nas je okoun (bohužel) hajen jen na zlomku reviru. Kazdopadne když jdu na mouchu, tak nejdu cilene chytat dravce a to ani v pripade, kdy použiju tu gumovou nymfu…

reagovat
Čtvrtek 6. března 2014 v 15:24 ®  reakce na …

kerob> jen pro úplnost (např u nás na SM) má hájení i okoun (konečně!!). Jinak to s tím nejběžnějším úlovkem je trochu zavádějící a odvislé od toho co tam máš za ryby.. Jak tam bude dost dravců, tak na ty goldy budeš „běžně“ chytat i třeba štiky (a to tam nemusíš mít zrovna streamera 15+). Ano máš pravdu regulovat muchu je blbost. Je to stejná blbost jako regulovat vláčku. Ostatně proto jsem nakousl regulaci např. položené – to jen kdyby někdo vyslovil třeba na schůzi, to by bylo.. Regulaci vláčky považuji za učelovou záležitost širších lobistyckých skupin, které praktikují jiné rybolovné metody..

reagovat
Čtvrtek 6. března 2014 v 15:07 ® kerob
kerob

Jakkoliv regulovat obdobi, kdy se smi mouchat na MP je podle me blbost. I na ty gumovy nymfy je nejbeznejsi ulovek tloust nebo okoun – tzn ryby, které nemaji hajeni jako stika, candat a spol. Nehlede na to, ze když pujdu s cervama nebo zizalou, tak je budu chytat taky a mozna i vic. Při chytani na klasicky nymfy (goldy, blesouny…) je nejbeznejsi ryba tloust, plotice, padoustev… tzn ryby, který se stejne budou chytat i jinejma zpusobama, tudíž by mi prisel zakaz mouchani jako totalni ulet.

reagovat
Čtvrtek 6. března 2014 ve 14:43 ®  reakce na …

HonzaV> asi to je radikální. Teď mě napadá, že by bylo zajímavé udělat stejný rozdíl v zákazech(jako muška X vláčka) třeba u plavané a položené. Povolit plavačku a omezit položenou. To by byla kaprorevoluce :-))

reagovat
Čtvrtek 6. března 2014 ve 13:37 ® HonzaV reakce na …

petrikveprik> na menší dravce jsem nezapomněl, ale o ty v téhle diskuzi tak docela nejde ne? vzhledem k tomu že se tak jako tak úplně běžně loví např na feeder nebo plavanou… ale jinak souhlas – synchronizace zákazů přívlače a muškaření by nepochybně byla taky řešení, i když možná trochu zbytečně radikální…

reagovat
Čtvrtek 6. března 2014 ve 12:47 ®  reakce na …

regulus> rozumím jak to myslíš. Uvažuješ prostě zdravým selským rozumem. Kdyby tak uvažovali všechni tak není co řešit, ale bohužel to tak u nás nefunguje..

HonzaV> ..zapomněl jsi na okouna resp. menší dravce (a pro ty už 2–3cm guma ok není). Nepřipadá mi řešení v přesnější definici muškaření či přivlače, ale zesynchronizování zákazů či povolení lovit těmito rybolovnými technikami. Prostě stejný metr jak na muchu, tak vláčku (alespoň na MP. Na P to má ještě další specifika..)

reagovat
Čtvrtek 6. března 2014 v 11:47 ® HonzaV

podle mého skromného názoru – tady nejde o žádné vychcánkovství – hranice mezi muškařením a přívlačí je dost nejasná a měla by se definovat detailněji, v současné úpravě RŘ je jenom ta zmínka o rotujícím plíšku což je málo… osobně bych to bral z pohledu cílové ryby, vláčet se nesmí kvůli hájení štiky, candáta, bolena, sumce – takže muškaření s 2–3cm gumovou mikronymfou je ok, velká nymfa nebo streamer už nikoliv… v praxi teď bude záležet na konkrétní RS jak si to vyloží a to vnímám jako problém – u jedné RS něco projde, u druhé ne… však i tady v diskuzi na to má každý jiný názor a argumenty obou stran jsou pochopitelné…

reagovat
Čtvrtek 6. března 2014 v 0:09 ® regulus reakce na …
regulus

petrikveprik> možná su debil, ale prostě když se řekne plavaná, muškaření, přívlač, položená, tak si pod tím představím konkrétní typ nebo způsob rybolovu a jak si při něm rybář má počínat.
Když vezmu velmi (v tomto směru) kontroverzní strýmrování, což je z mýho úhlu pohledu vlastně přívlač i když jsou to většinou jen nějaký chlupy tahaný na muškařský udici a podle RŘ je to asi v pohodě, furt je to dle definice ještě muškaření. Pokud pomineme extrémy, tahání tebou zmiňovaného chomáče žížal pomalu, jako by to člověk smotával, tak už jen přibrzdění plovoucího splávku což způsobí jakési vyplavání nástrahy v proudu nebo u muškaření je to samé u nymfy, tak je to zcela a bez jakýchkoliv polemik v souladu s řádem, ale fakticky je to něco podobnýho jako to strýmrování nebo tahání těch žížal, jen ne tak markantně.
S Kerobem souhlasím i nesouhlasím, z jedné strany má pravdu, že pokud se fakticky neproviní proti tomu co je psáno v RŘ potažmo v zákoně, tak mu názor RS může být u zadku, ale z druhý strany, alespoň dle mýho, muškašení s vláčecí nástrahou už tak moc muškaření není.
Tady fakt není o čem diskutovat, jen by to nahrálo různejm vychcánkům a poradilo jim to na co ještě nepřišli. Dle mýho, pokud někdo nevydrží bez přívlače, tak ať si zajde na nějakej soukromák nebo tam kde to je povolený a nesnaží se něco vochcat, nic jinýho se k tomu nedá dodat.

reagovat
Středa 5. března 2014 v 16:47 ®  reakce na …

regulus> myslím, že chce diskutovat o tom co podle RŘ může a co nesmí. Nenazýval bych to vychcaností, že dotyčný se bude chovat podle toho co mu RŘ nezakazuje či povoluje, ale spíš bych řekl že RŘ stojí za hovno. Btw co Ti připadá v tomto období horší? Muškař s umělou nymfou, nebo plavačkář popotahující krásný chomáč kroutících se žížal?

Za mě jednoznačný souhlas s Kerobem.

reagovat
Středa 5. března 2014 v 16:30 ® regulus
regulus

Téca> nějak mi uniká, o čem chceš diskutovat. Mě to připadne jako hledání těch skulinek co tu někdo psal a jsem taky přesvědčen, že při tomhle způsobu lovu v tomto období budou mít tvoje papíry velice krátkou životnost.

Pokud se týká toho pružnýho reagování, tak plačeš na blbým hrobečku, nejlíp by asi bylo upravit zákon o rybaření a to má v popisu práce parlament, ale to jen tak na okraj.

Vím ještě asi o pěti velmi kontroverzních způsobech lovu, který fakticky neodporují RŘ, ale ve svojí podstatě nejsou to, jako co se tváří. Vypisovat to tu nebudu, nemám chuť tu inspirovat různý vychcánky. Ono ve finále, když to člověk alespoň trochu umí, tak chytí většinou daleko víc ryb na klasický způsoby rybolovu než na ty řekněme netradiční.

reagovat
Středa 5. března 2014 v 15:48 ®  reakce na …

Robur> no je mi líto obdařených rybářek :-))

reagovat
Středa 5. března 2014 v 15:47 ® Robur
Robur

dráždivý prvek je cokliv co vydráždí porybného, a je jedno, zda je to vrtulka, platina, olovo, peří napdobující ploutvičky nebo gumové vlasy

reagovat
Středa 5. března 2014 v 15:16 ® 

Kdyby se omezilo muškaření stejně jako vláčka, nebo naopak vláčka povolila stejně jako muškaření, tak není třeba hledat kličky a s něčím vyjebávat.

Ono když si přečtu definici rybolovného způsobu přívlač, tak nevím proč, ale i to muškaření by se opačně dalo považovat za přívlač, ale muškaři to velmi neradi slyší..

reagovat