Chytej.cz

Čelovky - jaké používáte? necteno

15.2.2013 | WeddingBell | 54.894 zobrazení | 115 odpovědí

Čelovky – jaké používáte?Tak jsem se dnes nějak rozvzpomínal na noční rybolov na Orlíku a jak se tam zas v létě těším. A to mi přiomělo jednu důležitou věc – že jsem nedávno rozflákal svoji starou čelovku a že bych se mohl pozvolbna podívat po jiné. Tak bych se chtěl zeptat – s jakými vy tady máte nejlepší zkušenosti, jaké používát, ať mě třeba inspirujete…

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Sobota 2. března 2013 ve 20:59 ® nnnap
nnnap

upřímně? Čelovky 0–450 jsou z jednoho čínskýho hnízda. Je úplně jedno které a za kolik pořídíte.

reagovat
Sobota 2. března 2013 v 11:32 ® chose120
chose120

Jsem stastny majitel teto celovky:-)

reagovat
foto/forum/2013/th-img96455.jpg
Pondělí 25. února 2013 ve 20:17 ® lunimus reakce na …

WeddingBell> Tych 25 lumenov nie je rozhodne vela, ale na to, aby si si videl pod nohy a aby si si dokazal pozbierat pruty a vercajch po zemi aj o pol nci, ked nebude svietit mesiac, tak na to bude dostatocna … Ale realne s nou neuvidis dalej jak 10–15m – to si myslim, ze pri rybacke v relativne znamom terene je dostatocne, ale urcite to nebude pouzitelne pre aktivnu turistiku v neznamom terene, kde budes chciet vediet, ktory smerom cez luku mas pokracovat po znacenej ceste dalej

Pre ziskanie lepsieho obrazu, ci ti 25 lumenov bude stacit si pozri: http://sk.wikipedia.org/…8jednotka%29 vratane prikladov vypoctov

reagovat
Pondělí 25. února 2013 v 17:06 ® WeddingBell

JOP: Strop jsem měl – tisícovka, plus mínus. Ten Fenix nevypadá blbě, ale zas ta Tactikka mě vyjde ještě levnějc – a pokud se mi moudří muži usnesou, že jeho svítivost pro určené využití postačí, tak jdu asi do ní.

reagovat
Pondělí 25. února 2013 v 15:32 ® džigit reakce na …

Jakub> Ti nevim,výdrž 3 hodiny!?!

reagovat
Pondělí 25. února 2013 v 15:27 ® Jakub
Jakub
reagovat
Pondělí 25. února 2013 v 15:25 ® Jakub
Jakub

Loni jsem si koupil tuhle čelovku, a nemá chybu http://www.kraupner-auto.cz/detail.asp?…

reagovat
foto/forum/2013/th-img96323.jpg
Neděle 24. února 2013 ve 21:49 ® JOP
JOP

U dotazu nemáš finanční strop, tak sem dám tu, co jsem si nedávno koupil: Fenix HL 30 R5 Na rybách jsem ji ještě neměl, zato ji těžce prověřuji při outdooru a potažmo i v dílně. Zatím si vede na jedničku. Víc info tady http://www.kronium.cz/…rod_646.html a tady recenze http://www.treking.cz/…nix-hl30.htm

reagovat
foto/forum/2013/th-img96308.jpg
Neděle 24. února 2013 ve 20:28 ® kejra reakce na …
kejra

džigit>…buď v klidu..ty naše,pokud je neztratíme,nás přežijou…tahle na to nevypadá:-/

reagovat
Neděle 24. února 2013 v 19:43 ® chose120 reakce na …
chose120

džigit> Děkuji za radu jdu kupovat:-)

reagovat
Neděle 24. února 2013 v 18:15 ® WeddingBell

Tak – tak mi tedy ještě někdo osvětlete (hopla :-) ) jestli je těch 25 lumenů dostatečné pro to, co jsem tady sepisoval, abych pak kdyžtak mohl tu Tactikku objednat.

„Světelností“ mi vážně tehdy ten „číňan“ stačil, ale pokud u něj bylo někde napsáno, kolik lumenů měl, tak na obalu a ten jsem hned zahodil…

reagovat
Neděle 24. února 2013 v 17:56 ® džigit

koukám,že už i H7 má svůj klo :-((

http://www.eva.cz/s.php?…

reagovat
Neděle 24. února 2013 v 17:33 @ brok 55

o neco drazsi ale pouzivam 2roky a nic lepsiho jsem nevidel maximalni spokojenost LED LENSER H7R

reagovat
Středa 20. února 2013 v 18:06 ® superweb
superweb

Ja bych se po prechozich zkusenostech vyhnul „posuvnemu zapinani“. Je fakt ze se tak da jednim tahem zapnout napr doleva cervena doprava bila, kdezto u vetsiny „tlacitkovych“ je treba mackat vickrat, ale rychle se to osoupe a pak to obcas nechodi(zkusenost konkretne u petzla) a ma tendenci zapinat se samo v kapse. Navic o vodeodolnosti se vetsinou neda mluvit.
Moje Black Diamond ma gumove tlacitko a celkem chytre resene ovladani, takze se clovek „neumacka“ pri prepinani modu. Mezi cervenou a bilou se prepina cca 2sec pridrzenim, blikani je 3× rychle zmacknout, jen mezi dalkou a „potkavackou“ se prpeina postupne. Vychtavka je taky zamek proti zapnuti v kapse, celovka se zamkne/odemkne podrzenim tlacitka na cca 10sec.
To tu chvalim jak kdybych je prodaval, ale fakt mne nenapadlo, jaky vychytavky celovka muze mit, nez jsem ji dostal :-)

reagovat
Středa 20. února 2013 v 16:07 ® sethy reakce na …
sethy

WeddingBell> TACTIKKA je lepší než TIKKA. Bez „adaptu“ se dá sehnat za něco málo přes 1000Kč.

reagovat
Středa 20. února 2013 v 15:17 ® WeddingBell

lunimus- co se těch číňanů týkalo, tak na ty jsem nezanevřel kvůli tomu, že by blbě svítili, ale kvůli zpracování s životností lahváče na srazu alkoholiků. Koukám na ty Tikky, plus dvojka vypadá dobře, ale má ten sklápěcí mechanismus? A ještě se mi docela líbí tohle http://www.eurolamp.cz/…rianta-cerna – svítí to červeně, vypadá, že se sklápět dá, ale má míň těch lumenů – i když zas pokud je nemám řešit…

reagovat
Úterý 19. února 2013 ve 12:10 ® džigit reakce na …

lunimus> nejen hmyz,je toho víc,co na určitou vlnovou délku červené nereaguje

reagovat
Úterý 19. února 2013 ve 12:04 ® lunimus reakce na …

WeddingBell> aby si nezakopol, tak ti staci celovka z trhu od cinanov :-) … co sa tyka lumenov, lumen je jednotka svetelnosti = cim viac, tym lepsie svieti.

Ak spravne ratam, tak vasa tisicka, je cca 40,–€
Ak mas vyhradenu takuto sumu, tak vbehni do ktorejkolvek sportovej predajne a kup si Petzl, dostupny za tuto sumu … s Petzlom budes urcite spokojny …
V tejto cenovej urovni mas niekolko modelov. Nebudem radit konkretny, lebo vsetky su pre teba pouzitelne.

Co sa tyka odolnosti a zivotnosti, za tu ruci Petzl svojim menom … urcite sa ti nerozpadne po dvoch tyzdnoch pouzivania, ale urcite nevydrzi pad zo siedmeho poschodia na beton :-)

Pre tvoje pouzitie ti poradim par veci
vykasli sa na milion blikacich rezimov. Staci silne svietenie/ slabe svietenie (setriaci rezim) a idealne, aby mala cervene svetlo. Cervenu odcenis v noci na rybach – nereaguje na nu hmyz :-) Blikaci rezim SOS je ti realne naprd. Ak s tym nejdes robit extremnu turistiku, kde by si sa mohol realne dostat do problemov, tak to fakt nepotrebujes
  • idealne bude, aby sa celovka dala vyklopit az tak, aby si si bol chopny svietit pomaly do oci. Pre turistiku nepodstatne, ale ked budes chciet naviazat hacik, dat nastrahu a podobne, tak odcenis, ze nebudes musiet viazat s rukami vo vyske oci :-)
  • co sa tyka napajania – idealne bude 3× AAA alebo 4× AAA
  • svietivost v lumenoch moc neries – teda pokial nechces s tym ist na nocnu lyzovacku, alebo na nocnu cykloturu, pripadne ak s tym nechces vykonavat funkciu nocneho straznika a nechces s tym osvetlit cely dvor :-)
  • vodeodolnost maju tusim vsetky petzl celovky ako standart. Dokonca mi uz par krat padli nejake modely aj do vody a funguju bez ujmy dalej :-)

Inac neviem, kolko momentalne stoji TIKKA 2, TIKKA Plus 2 a TIKKA XP2 ale minimalne pre turistiku a bezne pouzitie su to asi najpouzivanejsie celovky v mojom okruhu … a nikto sa netvari, ze by mu na nich nieco vadilo :-) Osobne ju ale nemam … natrafil som na perfektnu TESCO celovku za 5,–€ a par som ich po skusenostiach s prvou nakupil – hlavne pre decka na tabory.

reagovat
Úterý 19. února 2013 v 10:08 ® WeddingBell

Noční rybolov (bez potápění :-) ), případně lehčí túry, deštiodolnost, výkon takový abych nezakopl o vlastní nohy a našel, co mi upadne od ruky cena max plus-mínus tisícovka, pokud za ní ta baterka bude stát. Ta tabulka je super, jen škoda, že nerozumím těm lumenům.

reagovat
Pondělí 18. února 2013 ve 13:54 ® lunimus reakce na …

WeddingBell> skus napisat svoje poziadavky max cena + co s tym chces robit a co od toho ocakavas … od toho sa odvija konkretny model :-)

reagovat
Pondělí 18. února 2013 ve 12:20 ® WeddingBell

Dík. A poradil bys mi jako naprostému antitechnickému tyopu, čemu se vyhnout a po čem zase jít?

A jinak za mne Jules Verne > MacGyver, u toho druhého si pamatuju hlavně krásně debilní díl se zachraňováním Dubčeka z vězení či cvokárny a jeho ženou zrádkyní :-)

reagovat
Pondělí 18. února 2013 v 0:12 ® milfej

regulus""Taky v pohodě,znáš to sto lidí sto názoru:-D :-D

reagovat
Neděle 17. února 2013 ve 21:45 ® regulus reakce na …
regulus

milfej> v pohodě, jen ono se to prostě tak nějak dneska dělá, protože ruku na srdce, za ty prachy by to u nás nejspíš nevyrobili. Tím, že to je vyrobený v Číně nechci říct, že to je blbý, rozhodně to nebude ten samej shit co u rákosníků na stánku, přece si v Baterce nebudou řezat větev pod prdelí. Dneska se v tom čangově dělá víc věcí než vůbec tušíme. Ber to prostě jen jako debatu.

Ještě jednu věc. Ty dvě čelovky co mám (psal jsem níže), stály každá mnohem víc, ale taky když mě spadnou do vody, tak se nic nestane, jsou vodotěsný, což byl třeba můj požadavek, za kterej jsem si připlatil. Tohle vše je hodně specifický, protože každej má jiný požadavky, každej to jinak využívá a v neposlední řadě za to každej je ochoten dát jiný peníze. Je něco jinýho, když to máš v báglu kdyby náhodou a něco jinýho, když to musí vydržet nějakej čas svítit i kdyby padali komedianti.

Je to jen plkání o čelovkách, jehož účelem je udělat jakejsi přehled, aby ti co neví se lépe orientovali.

reagovat
Neděle 17. února 2013 ve 21:16 ® milfej

regulus""Osobně jsem jí koupil ve Slaným v vzorkový prodejně u fabriky. A hlavně, jsem sní spokojenej.

reagovat
Neděle 17. února 2013 v 19:55 ® regulus
regulus

Ještě jedna informace pro ty, co to tady jen monitorují, jak se říká chytají rozumy, protože mají v plánu si čelovku koupit.
Pokud je pro vás priorita delší doba svícení a nevadí vám že je čelovka o něco mélo těžší, vybírejte z těch co jsou na 4 články. Dvou a tříčlánkové z pochopitelných důvodů vydrží při stejném počtu diod nebo žárovek svítit kratší dobu a je tu ještě jedna věc. Pokud do čelovky budete chtít použít dobíjecí akumulátory aby jste nemuseli stále kupovat baterie, tak čtyřčlánková a vlastně i tříčlánková čelovka bude na dobíjecí akumulátory obvykle svítí lépe než dvoučlánková. Baterie mají napětí 1,5V na článek, kdežto akumulátory 1,2V. Úbytek napětí na bílých LED diodách je oproti ostatním LED poměrně vysoký, více jak 3V, protože nelze emitovat bílé světlo, proto mají bílé LED diody trochu komplikovanější čip. No a pokud je budete napájet dvěma bateriovými články které mají 3V, tak budou svítit vcelku normálně, ale pokud použijete dva akumulátory (je jedno jestli NiCd nebo NiMH), tak budete mít napětí pouze 2,4V a svítivost ze značně sníží. U tří a čtyřčlávkových čelovek, kde je i při použití akumulátorů napětí 3,6V respektive 4,8V už k takovému úbytku intenzity nedochází. Tříčlankové mají jednu drobnou nevýhodu, že značná část dobíječek vyžaduje vložení sudého počtu článků, tedy 2 nebo 4, takže 3 články se blbě dobíjí.

reagovat
Neděle 17. února 2013 v 19:23 ® regulus reakce na …
regulus

muf4> no já bych za to, že se tahle čelovka vyrábí přímo ve Slaném, ruku do ohně fakt nedal. Spousta firem si v čangově nechá dělat věci dle vlastní specifikace, včetně polepu nebo potisku, některé tam mají i svoje filiálky a v česku se to v lepším případě kompletuje nebo jenom kontroluje a balí.
Pokud tam ovšem děláš a opravdu to víš, odporovat ti nebudu.

reagovat
Neděle 17. února 2013 v 19:09 ® muf4 reakce na …
muf4

superweb> Můžu tě ujistit,že to žádná Čína není, baterky i baterie se vyrábějí přímo ve Slaném.Sám jednu vlastním a nemůžu si ji vynachválit.

reagovat
Neděle 17. února 2013 v 19:05 ® gobek

čus já mám petzl myorxp a spokojenost.

reagovat
Neděle 17. února 2013 v 19:05 ® gobek
reagovat
Neděle 17. února 2013 v 18:24 ® superweb
superweb

milfej> Tim ze to neni cina ses si jistej? Za tu cenu bych rekl ze to cina urcite bude..davno jsou doby kdy se vyrobky ceske znacky vyrabeli v CR..ono ze je z Ciny neni zadna ostuda, i Petzl je made in china. Jinak celovek jsem vyzkousel celkem dost. Od „celovky za 39“, pres stejne celovky za 200, nejakeho jednoducheho 2diodoveho petzla, 2 energizer celovky a ted jsem k Vanocum dostal nejakou Black Diamond.
Celovky za 39 az 200 mi vetsinou moc nevydrzeli, nebo dost zrali baterky, nebo jsem je ztratil..
Maly 2diodovy petzl na muj vkus moc nesvitil, navic se asi po roce ochodilo zapinani a uz to moc nefungovalo..
Energizerky jsou dobra volba za cenu kolem 500. Je to teda asi kus od kusu, s kolegou jsme koupili v Hornbachu 2 stejne a jemu sviti tak o 50% vic. Nicmene jiz ji spokojene pouziva asi 5 let.
No a ted mam bez vlastniho pricineni tuto v zelenejsim provedeni: http://www.hudy.cz/…ot-2012.html
Na rybach jsem s ni zatim nebyl, ale stezovat si nemuzu. V praci ji vyuzivam dost, baterky zatim drzi. Moznost plynule nastavit intenzitu sviceni (to je fakt pecka), dioda pro sviceni na dalku, 2 diody pro sviceni na blizko, 2 diody cervene, moznost bileho a cerveneho blikani. K tomu male rozmery a sviti fakt hodne. Provedeni vypada dost bytelne.
Hodne dulezity je pro me u celovky cervene svetlo, nereaguje na nej totiz hmyz, coz dost usnadni treba navazani hacku v noci, kdyz se roji hmyzaci ke kazdemu bilemu svetlu. Loni na jare jsme byli pres noc na piskovne, kde se zrovna rojili chrousti a po zapnuti bileho svetla to byla otazka par vterin, nez nejaky boural do obliceje..

reagovat