Chytej.cz

Utržení háčku při záběru necteno

6.10.2012 | Chmur | 4.303 zobrazení | 25 odpovědí

Mám začátečnický dotaz. Často se mi stává, že mi ryba utrhne háček při počátečním záběru. Může to být způsobené příliš utaženou brzdou? Jak ji mít ideálně „vyladěnou“?

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Sobota 3. srpna 2013 ve 14:22 ® pepanek reakce na …

Brendy> Je to stará diskuze,mohl by nám napsat,jak se mu vede.

reagovat
Sobota 3. srpna 2013 ve 13:27 ® Brendy
Brendy

Souhlas s Roburem. Skoro určitě je to špatně navázané. 18– 20 vlasec prostě musí vydržet i razantnější zásek. Kde přesně to trháš (zůstane ti návazec bez háčku)? Jaký používáš háček (lopatka očko)? Namáčíš uzel před dotažením?

reagovat
Neděle 14. října 2012 v 19:56 ® MIG-35 reakce na …
MIG-35

nocniryba> Vidíš a já letos přišel díky zlomení háku o 3 slušný kapři. A to mam japonecký háky. Chyba samozřejmě byla v mých pazourech. :-D

reagovat
Pátek 12. října 2012 ve 23:07 ® osprey reakce na …
osprey

nocniryba> Háčky se lámou a narovnávají. Je to jen otázka intenzity boje. Samozřejmě, každý dělá, co může, aby se tomu vyhnul.

reagovat
Pátek 12. října 2012 ve 21:07 ® nnnap reakce na …
nnnap

nocniryba> vítám tě rybičko, piš dál, bude tu s tebou veselo.:-)

reagovat
Pátek 12. října 2012 ve 20:58 ® nocniryba

Ahojky, tak to se mě zatím nestalo, že by se mě zlomil háček při záběru či zdolávání… jak už zde někdo tu psal, tak si myslím, že háčky jsou nekvalitní či špatná série… Že si uštípnu háček feedrový malinkatý pomocí peanu, tak to znám, to je možné...... A jináč já mám brzdu volnou…))):-)

reagovat
Úterý 9. října 2012 ve 12:24 ® Robur
Robur

dle mého jde o gramlavé ruce,(bez urážky, prostě to neumíš pořádně navázat), teoreticky o špatnou sérii háčků, kde mohou být npař. ostré patky háčku. Další možnost je, že na návazce používáš jiný vlasec než kmenový a mohl jsi dostat pěkný šunt.

reagovat
Úterý 9. října 2012 v 11:31 ® pepanek

Zahákni si háček o něco,třeba strom a vyzkoušej,co si můžeš dovolit.Urvat 0,20 už je umění.A ryba ti neurve háček při záběru,ale ty při záseku.

reagovat
Úterý 9. října 2012 v 9:49 ® Chmur

Díky za rady…

reagovat
Pondělí 8. října 2012 ve 21:03 ® -tom-

Utrhneš ho i v ruce po navázání? Jestli jo, kde se trhá? V uzlu? Zkontroloval bych, jak píše Kazan, lopatky háčků, měl jsem u jedný várky stejnej problém, lopatky byly moc ostrý a stačil i nepříliš silnej tah v ruce a řízlo se to.

reagovat
Pondělí 8. října 2012 ve 20:18 ® Mrakoš

Moje přítelkyně taky při záběru trhala. Dělala tu chybu že prut měla v jedný lajně s vlascem takže nic neodpružil.

reagovat
Pondělí 8. října 2012 v 9:22 ® MIG-35 reakce na …
MIG-35

Chmur> Pokud de o kapšíka tak jak píše nnnap, stačí prut jen zvednout. A brzdu bych určo povolil, protože když ti to pořádně veme tak budeš mít co dělat chytit prut. :-D

reagovat
Neděle 7. října 2012 ve 22:37 ® osprey reakce na …
osprey

Fryw> Gumu používá leckdo lecjak. Tvoje úvaha je v pořádku a můžeš to vyzkoušet.

reagovat
Neděle 7. října 2012 ve 22:07 ® Fryw
Fryw

Tak 18 by se neměla urvat při záseku. Pokud se urve je to špatný silon, špatný uzel, rychý zásek nebo špatně poštelovaná brzda.

Tu gumu jsem nikdy nepoužival, ale přemyšlel jsem o tom že bych zkusil. Ale mám představu že bych ji potřeboval až při užití hodně slabého návazce a těžkého krmítka. Nebo je to špatná uvaha?

reagovat
Neděle 7. října 2012 ve 21:53 ® Zby...

Nějaký dobrák vymyslel tzv „feedrovou gumu“.Na vlasec 0,18mm stačí cca 20cm tohoto výrobku.A ZKUS TO POTOM URVAT!

reagovat
Neděle 7. října 2012 ve 13:40 ® Martin Mošna
Martin Mošna

Toto se občas stane každému.Opotřebení tam je a to nikdo nezmění.Já chytám s utaženou brzdou tak na 10% Ale každý naviják je jiný.Tak jedině sekj normálně ale nedávej do toho tolik síly.abyjsi rybu sekl a ona ti potom začne prut dorovnávat.

reagovat
Neděle 7. října 2012 ve 13:09 ® osprey reakce na …
osprey

hraji> S návazcem 0.18 mm a výš bych ji nechal proklouznout daleko dřív.

Oblastem blízko kritické hranice se vyhýbám, jak jen to jde. Na to je u mě čas, až když jde do tuhého.

reagovat
Neděle 7. října 2012 v 8:02 ® Kazan

Nevím jestli používáš háčky s lopatkou nebo očkem, ostré hrany některých lopatkových háčků také mohou způsobit podobnou nepříjemnost.

reagovat
Neděle 7. října 2012 v 7:44 ® hraji reakce na …
hraji

Chmur> ideální je seřídit brzdu tak, že při záseku háčet neutrhneš. Kolik to je, to musíš zjistit sám, nejlépe odzkoušením. Brzda by měla proklouznout v okamžiku, kdy se při záseku a nebo zdolávání blížíš k okamžiku, kdy je nejslabší místo sestavy namáháno blízko kritické hranice.

reagovat
Sobota 6. října 2012 v 15:20 ® nnnap reakce na …
nnnap

Chmur> to buď rád, že ti to kapr urve, protože jinak máš prut ve vodě a pápá. Nevím, jak ho chytáš, ale já si třeba brzdu u kapříka utahuju až v průběhu boje. Tzn. brzda do jízdy, tedy skoro prd a po záseku, který provedu tak, že zvednu prut z vidliček současně s přitlačením vlasce k prutu zaseknu a při návratu do normální polohy prutu ke zdolávání si levačkou brzdu přitáhnu. Došteluju to při jízdě. Nemám problém s trháním ani padáním ryby.

reagovat
Sobota 6. října 2012 v 15:17 ® osprey reakce na …
osprey

Chmur> Tak tu brzdu povol, jestli je 20% pod maximem, tak ji máš zbytečně zarvanou. Potřebuješ ji mít dotaženou jen tolik, abys seknul rybu a udržel s ní kontakt. Ten zásek taky stačí provést rozumně. I mě se povede sem tam urazit rybu při záseku, hlavně se slabými návazci na feederu, zvlášť když ten návazce je už třeba dvě hodiny chytaný. Ale 0.18 – 0.22 mm to už je dost na to, aby se to uráželo pravidelně.

reagovat
Sobota 6. října 2012 ve 14:37 ® Fryw reakce na …
Fryw

Chmur> tak ji zkus povolit a zasekávej míň razantně. Taky vyzkoušej jak vlastně drží silon pokud na něm uděláš uzel.

reagovat
Sobota 6. října 2012 ve 14:02 ® Chmur

Kmenový vlasec mám 25 a na návazec používám 18 až 22. Jinak jestli vážu blbě háček nevím. Nedokážu posoudit. Požívám různé uzly, přičemž bych neřekl, že nějaký je výrazně spolehlivější. Lovím na nádržích. Většinou se z větších ryb chytne kapr. Brzdu mám utaženou hodně, řekl bych tak 10 – 20 % pod maximem.

reagovat
Sobota 6. října 2012 ve 13:13 ® nnnap
nnnap

chybu můžeš udělat kdekoliv- od volby síly návazce, možná blbě vážeš háček, možná nevhodně spojuješ návazec s kmenem… Možná by bylo dobré nám sdělit, o jaké ryby se jedná. Já třeba mám brzdu vždy na volno, tedy jenom na potřebné minimum.

reagovat
Sobota 6. října 2012 ve 12:36 ® osprey
osprey

Je řada důvodů, proč to může být a taky je rozdíl, jestli trháš návazec z dvanáctky nebo z třicítky.

O vyladění brzdy je těžké polemizovat, některé ani pořádně vyladit nejdou.

Když se tě zeptám, jakou rychlostí jet ideálně autem, co mi odpovíš? S tou brzdou je to o tom samém.

reagovat