Chytej.cz

pozdní odevzdání povolenky necteno

13.1.2012 | kukuč | 48.064 zobrazení | 269 odpovědí | upravit

Letošní rok sem zapomněl odevzdat povolenku tak se jen chci zeptat co mě čeká za trest.

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Pátek 17. srpna 2012 v 10:29 ® hraji reakce na …
hraji

Bigpista> před pár roky jsem zrovna já prosazoval myšlenku, že od členů získáme e-mailové adresy a díky tomu s nimi budeme moci lépe komunikovat. Ze strany výboru to zvládneme bez potíží, tedy technicky a softwarově. Bohužel výbor nemůže nikomu nařídit, aby poskytl telefonní číslo a e-mailovou adresu. A v tom je potíž. Navíc, řada e-mailů je neaktuálních, špatně napsaných. Využitím těchto dat by se do činnosti, která má řád a smysl vnesl takový zmatek, že by nikdo nevěděl, zda člen dostal a nebo nedostal e-mail a tím pádem potřebné informace. Když klasicky rozešleme 3000 dopisů, vrátí se jich cca jedno procento. tedy 99 procent členů má své informace bezpečně doma.

reagovat
Pátek 17. srpna 2012 v 10:26 ® Mrknato reakce na …

kakr> Máš představu, kolik stojí čtečka čárových kódů? Je to relativně pár korun.

reagovat
Pátek 17. srpna 2012 v 10:19 ® kakr reakce na …

Bigpista> Tak pod Tvůj poslední příspěvek se podepíši. Bohužel, nežijeme ve Švédsku ,nebo USA, ale v ČR. Jen na okraj, povolenka (známka ČRS) má čárkový kód a hafo ochranných prvků. Přesto se každoročně najdou tací, kteří ji padělají a přijde se jen na špičku ledovce, kolik jich ve skutečnosti je nikdo neví.Výdej povolenek elektronicky by byl „zlatý důl“ pro hakry…

reagovat
Pátek 17. srpna 2012 v 10:18 ® Mrknato

Bigpista> Když by se MO sebrala jediná spolupůsobnost na územním rybolovu, výdej a příjem povolenek, tak k čemu by ti soudruzi byli?..... Chov ryb je možné dle stanov nahradit akvakulturou formou outsorcingu. To dnes svaz z cca 50% stejně už dělá.

reagovat
Pátek 17. srpna 2012 v 10:08 ® Bigpista reakce na …
Bigpista

kakr> Je mi to jasné. Je spousta vychcánků, kteří by to vzali jako příležitost k výmluvám, podvodům a pololegálnímu pytlačení. Jen jsem reagoval na tvoje připomínky. Chtěl jsem ti ukázat, že hodně potencionálních problémů lze vyřešit technickým opatřením. Rozhodně si nedělám ambice představit dokonalý a neoblbnutelný (nic takového neexistuje) systém na výdej povolenek.

reagovat
Pátek 17. srpna 2012 v 9:51 ® kakr reakce na …

Bigpista> Vidíš to bohužel jen z té ajťácké strany. Jo a já fakt programoval CNCéčka když jsi tahal kačera po dvoře. Výdej povolenky elektronicky je v současné době nemožný, ne technicky, ale ryze pragmaticky. Když budeš chvilku přemýšlet, určitě přijdeš proč.

reagovat
Pátek 17. srpna 2012 v 9:40 ® Bigpista reakce na …
Bigpista

kakr>Představme si, že MO vydává část povolenek klasicky papírově a část elektronicky. U výdeje těch klasických je možné uvést telefon a mail. Dobrovolně. Kdo to uvede, může z toho mít výhodu (třeba právě to upozornění na termín odevzdání). Ovšem u těch elektronických bych se na to nikoho neptal. Mailová adresa by prostě byla vyžadována v registračním formuláři a povolenka by dorazila právě na tento mail.

Bez urážky, ale přijde mi, že ti je nepříjemná jen samotná představa nějaké „elektronické revoluce“ v ČRS/MRS (což zatím stejně asi moc nehrozí) a proto hledáš na každém podobném nápadu mouchy i tam, kde prostě nejsou. A i kdyby byly. Znáš to. Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.

reagovat
Pátek 17. srpna 2012 v 9:32 ® kakr reakce na …

Mrknato> I v markrabství moravském mohou MO zaniknout (být zrušeny) ze stejných důvodů. Ale vosuď -pocuď. Ani nejvyšší čilimníci nemohou nařizovat něco (povinné telefony či mejly) co odporuje občanským právům. Používání rodných čísel také padlo i když pro svou jedinečnost bylo pro evidenci výhodné. Zdejší ajťáci se domnívají, že není problém vést centrální databázi cca 240 000 členů. Já neajťák, ale osoba obeznámená s chodem MO o 3000 členech vím, že je to nesmysl. Ale to by bylo na dlouhé psaní. V principu jde o to, že člen má v zásadě dvě povinnosti, do 15 dní po skončení povolenky ji spolu s vyplněným sumářem vrátit výdejci a nejpozději do konce února zaplatit alespoň členský příspěvek aby nebyl automaticky a bez upozornění vyškrtnut z evidence. Pokud to někomu činí nepřekonatelné problémy a potřebuje jako malý kluk vést za ručičku (posílat SMS) má smolíka.

reagovat
Pátek 17. srpna 2012 v 8:44 ® Mrknato reakce na …

superweb> Když si trochu zafabuluju, tak by se i mohlo stát, když rybář neuvede funkční číslo svého telefonu (když nemá, tak si ho koupí u nějakého právního subjektu – operátora), že mu nebude vydána povolenka k rybolovu. Jestli se nekdo diví, tak proč se tedy už dnes nediví jinému čudu, a to, že pro vydání povolenky jednoho právního subjektu musím odpracovat „robotu a zadarmo“ u zcela jiného právního subjektu ?.....

reagovat
Pátek 17. srpna 2012 v 8:33 ® Mrknato reakce na …

kakr> Karle, nevím jak u Vás, ale u nás může výbor ÚS zrušit nefunkční MO, nebo pokud vyvíjí činnost v rozporu se stanovami. Současně základním úkolem územních svazů je organizovat územní rybolov, koordinovat činnost místních organizací, poskytovat jim odbornou a metodickou pomoc a služby, chránit a prosazovat zájmy Svazu a jeho členů. Tedy, i když to třeba nechtějí…

Tady právní subjektivita nehraje žádnou roli, spíše širší vztahy mezi čilimníky a státem. Jestli vrchnost nařídí evidovat tel. čísla, pak je budou MO evidovat třeba na WC papíře, či hliněných tabulkách. Jestli vrchnost, u nás Rada, přebere dekrety a finančně odstaví ÚS, tak to tak také bude, subjektivita, submisivita, bude to fuk.

reagovat
Pátek 17. srpna 2012 v 1:41 ® superweb
superweb

Nerikam ze by nekdo nekoho nutil telefon ci jiny elektronicky kontakt udavat..ja s timm treba nemam problem a telefon „na pozadani“ dam, kdyz mi to prinese neco uzitecneho, kontakt na me je stejne jednoduse dohledatelny treba googlem. Chapu, ze rybarske organizace nejsou v principu moc nakloneny elektronicke komunikaci..ale co neni muze casem byt :-)

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 ve 20:07 ® MIG-35 reakce na …
MIG-35

superweb> Navíc co je komu do mojeho tel. čísla?? To jen tak nerozdávam!!! :-> Pěkný pohádky to přečtu dětem na dobrou noc. Nejni to spíš o lenosti pánů rybářů?? Vona, kdyby za to byla řádná pokutka či dočasný pozastavení povolenky by ses asi divil jak by to fungovalo. Jenže tu je zaseejc to velký ALE… :-93;

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 v 19:08 ® kakr reakce na …

superweb> Idea je to dobrá v praxi nepoužitelná. Na žádance o povolenku kterou každý náš člen vyplňuje jsou kolonky na telefon a email. Poraď jak chceš členy „donutit“ aby tam údaje napsali. Navíc jak už psal hraji se údaje každoročně mění a máme je u cca 50% členů. Někteří z toho mají prdel a píší schválně nesmysly. Nemáš skutečně ánung o tom, co je MO a agenda spojená s ní. Jinak bys nemohl napsat o centrální databázi rybářů s telefoními čísly a MO kde jsou členy. Polovina MO vede kartotéku v papírové formě a nikdo je nemůže donutit k přechodu na elektronickou. Uvědom si, že každá MO má svou právní subjektivitu a za výsledky hospodaření je plně odpovědná, včetně kontrol finančními úřady.

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 v 17:01 ® superweb reakce na …
superweb

kakr> Nemyslim si ze napad se SMS, ktery by nestal svaz prakticky nic a usetril by starosti jak svazu, tak nekterym zapometlivym rybarum, byl srovnatelny s tim, ze bych chtel aby nekdo nekoho obchazel a neco za nej vyplnoval. SMS komunikace by se navic dala vyuzit urcite i jinak, pokud by byla databaze rybaru s telefonnimi cisly a tim, ke ktere MO patri..

reagovat
Středa 15. srpna 2012 v 9:38 ® kakr reakce na …

superweb> Mám lepší nápad než obyčejná SMS. Dědci, kterých je v každé MO hafo by mohli začátkem roku obejít členy, kterým dělá problém do 15 dní po skončení platnosti povolenky vyplnit sumář a povolenku vrátit. Stačilo by o službu při výdeji povolenky požádat, dědci by si ji poznamenali a už se nemusíš o nic starat. Pochopitelně by to nebylo zadarmo, navrhuji poplatek za odevzdání 100kč s možností připlatit za vyplnění sumáře za dalších 100kč. Ještě se nabízí další možnost, za další kilo by dědci donesli až do bytu povolenku na další rok. Sečteno, podtrženo za pouhá tři kilíčka bys měl servis lepší než na západě. Pochopitelně by dědci museli příjem danit, aby stát nepřišel zkrátka. Spokojený stát, člen i dědek je přece náš cíl..... Jen na okraj, povolenku můžeš vrátit poštou a současně doporučeným dopisem obdržet povolenku novou, běžně podobné služby u nás využije cca 500 členů. Jo stojí je to celých 50kč za doporučený dopis.

reagovat
Středa 15. srpna 2012 v 1:35 ® superweb
superweb

No tak by clen nevyplnoval jen sumar ulovku, ale zadal by kazdou rybu zvlast i s revirem a datem uloveni..pak ti nehrozi ze dojde k popisovane chybe, kterou filtr nezachyti. Ale to uz jsou jen technicke detaily..rozhodne myslim ze za uvahu by to stalo.
Jinak i to upozorneni par dni pred deadline odevzdani, co me u tehle myslenky napdalo, by melo smysl samo o sobe. Stacilo by dobrovolne sbirat cisla na mobil od clenu a jednou rocne rozeslat sms. Pres internet vyjdou hromadne SMS kolem 0,60–0,70 Kc/ks(viz treba smsmanager.cz). A verim ze by podil vcas odevzdnych povolenek rapidne vzrostl, coz by MO usetrilo hodne prace a zapometlivym clenum starosti. A co si budeme povidat, kdyz „hrisnikovi“ za trest nevydas povolenku, nedostanes ji zaplacenou..takze si to na sebe i vydela.
V poslednich letech rybarim celkem casto a uz se mi par let nestalo ze bych s tim „zaspal“. Ale mel jsem obdobi, kdy jsem se tomu moc nevenoval, ale povolenku jsem si vyrizoval kazdorocne – sem tam nejaka vychazka vysla. V te dobe jsem treba 5 let po sobe odevzdal povolenku pozde i o nekolik mesicu – proste jsem si na jare vzpomel, ze bych mohl zajit na ryby a tak jsem to zacal resit.
Tim jsem chtel rict, ze se na to nemuzes divat jen ze sveho pohledu, ze prece rybar nemuze zapomenout na neco tak duleziteho. Jsou lide, pro ktere je to konicek okrajovy. Ale stale jsou to „platici zakaznici svazu“. A rekl bych ze tehle skupine by i upozorneni treba SMS pomohlo – a ze bude vetsi cast pozde odevzdanych povolenek od nich..

reagovat
Úterý 14. srpna 2012 v 18:42 ® kakr reakce na …

Bigpista> Můžu si filtry u jednotlivých druhů ryb nastavit jak uznám za vhodné.Ale sebelépe nastavený filtr mě neodfiltruje při 20ks kapra jeden překlep, kdy místo 42kg napíšu 92kg a váha všech 20 kaprů naskočí o 50kg. Do nastavení filtru (kapra mám standardně nastaveného na 5kg) se to neprojeví neb při 20ks filtr zařve a nepustí mě dál až při 100kg. A 50kg je kde, v perdeli pane hrábě, v perdeli. Totéž je možné i v obráceném gardu. Změnu si umím představit velmi dobře, ale při cca 3000 členech je podobných možných překlepů hafo. Sám sebe kontroluji dost často a dělám chyby také. Jen je dokážu opravit, což při navrhovaném řešení nelze.

reagovat
Úterý 14. srpna 2012 v 17:09 ® Bigpista reakce na …
Bigpista

kakr> No, máš pravdu, že jsem to nikdy nedělal. Možná nevidím některá úskalí. U tebe se mi zase trochu zdá, že už to nějakou chvilku děláš jako rutinu a neumíš si představit změnu. Dobře napsaná databáze umí podobné nesrovnalosti odfiltrovat sama. Pokud bude nastavená tak, že kapr 45cm má v průměru třeba 2kg, tak vyřadí k manuální kontrole cokoliv, co se bude lišit o víc než například o 20%. To je zase moje práce, o které nemáš ánung ty :-1

reagovat
Úterý 14. srpna 2012 v 16:36 ® kakr reakce na …

Bigpista> Píšeš o věcech o kterých nemáš ánung. Malý příklad v sumáři je zapsán kapr 1ks váha 6,5kg. Kouknu do povolenky a ejhle ten kapr má zapsanou míru 45cm. Tak provedu korekci váhy, neb takoví tuční kapři u nás nežijí. Když se něco podobného převede do databáze, tak je vše OK, proč by nemohl mít kapr 6,5kg? Víš kolik takových zápisů je? A mnohem horších. Když sumarizaci zpracovávám, tak mám před sebou nejen sumář, ale i povolenku a snažím se o vizuální kontrolu. Existuje ovšem hodně sumářů, kde jsou uvedeny jen docházky, bez úlovku. Vím, že na jedné stránce je 20 kolonek a když někdo popíše 3 strany ,tak je docházek 60. No a v sumáři je třeba 10, nebo 100.

reagovat
Úterý 14. srpna 2012 v 16:30 ® hraji reakce na …
hraji

Bigpista> jenže v povolence má většinou aspoň míru správně, nebo přibližně správně, hmotnost už potom doplní zcela zcestnou. Samozřejmě, pokud píše od začátku do povolenky cíleně zcela nepravdivé údaje, s tím si žádná kontrola neporadí

reagovat
Úterý 14. srpna 2012 v 16:22 ® Bigpista reakce na …
Bigpista

A podle čeho je kontroluje, když má tu povolenku v ruce? Pokud tam někdo napíše nesmyslná hausnumera, tak je jedno, jestli jsou na papíře nebo na monitoru, ne?

reagovat
Úterý 14. srpna 2012 v 16:06 ® kakr reakce na …

Bigpista> Podle čeho je zkontroluje, když nebude mít k dispozici povolenku?

reagovat
Úterý 14. srpna 2012 v 16:01 ® Bigpista reakce na …
Bigpista

hraji> Já ale mluvím o možnosti, že ten sumář vyplní majitel povolenky online z domova. Nikdo nic otvírat nemusí, databáze jen vyřadí podezřelé hodnoty, které pak někdo zkontroluje.

reagovat
Úterý 14. srpna 2012 v 15:50 ® hraji reakce na …
hraji

Bigpista> ale my máme otevřeno kvůli vracení sumářů a výdeji nových povolenek. Rozhodně ta doba, kdy je otevřeno, nekoresponduje s dobou, kdy se zpracovávají sumáře do celkové sumarizace. V kanceláři probíhá pouze sběr sumářů a jejich zběžná kontrola. Zpracování, to jsou desítky hodin mimo. A pokud by sumáře chodily elektronicky, stejně by musel někdo zodpovědný sednout, otevřít soubor, zkontrolovat a potom data importovat. Ta úspora je asi jen iluzorní

reagovat
Úterý 14. srpna 2012 v 15:41 ® Bigpista reakce na …
Bigpista

hraji> Úlovky z povolenek musí asi někdo někam přepsat, ne? A u řekněme stovky povolenek už to asi chvilku zabere. V tom by nebyla úspora? A proč tedy mají MO v době odevzdávání povolenek otevřené kanceláře třeba celý týden od rána do večera, když to v průběhu roku stačí na dvě hodiny týdně? Pokud by se část (třeba aspoň 1/4) povolenek vydávala a vracela elektronicky, tak by podle tebe neubyla práce spojená s výdejem/odev­zdáním povolenek? To, že by to někteří nezvládli, není argument. Mnozí by to jistě zvládli a uvítali. Dnes taky můžeš platit účty přes internetové bankovnictví, ale pro ty méně „počítačově gramotné“ pořád existují papírové složenky.

reagovat
Úterý 14. srpna 2012 v 15:39 ® kakr

superweb> Malinko doplním hrajiho. Sumarizaci zpracovávám na počitači cca 20 let (DBF 3 FOXPRO)to byly amatérské začátky, které jely ještě pod DOSem což byl OS před Wokny. Dnes mám k dispozici profesionální a velmi dobře udělaný program kompatibilní s programem celkové sumarizace za celý MRS , ročně s ním sjedu cca 4000 sumářů. Filtry (váha / míra / ks)jsou samozřejmostí. Bohužel 20% sumářů je s chybami, které zachytím a opravím. Kdo a jak je bude kontrolovat a opravovat v databázi 3000 členů? Odevzdání povolenky (fyzické) není samoúčelné, jednak to vyžaduje zákon (vyhláška), druhak je to zpětná vazba na vyplněný sumář. Navíc existuje určitá skupina rybolovců, kteří si myslí, když do sumáře připíší doma v obýváku 15ks 10kg štik nebo kaprů, že se ve stejné váhové kategorii další rok vysadí. Zkrátka dle mého názoru a praxe je v současné době to co navrhuješ na bázi sci -fi.

reagovat
Úterý 14. srpna 2012 v 15:14 ® hraji
hraji

superweb> a ještě jedna věc. Znáš program MORS? To je program napsaný na míru pro MO v MRS. Dodnes jej nepoužívá ani polovina MO a vy výstupy, které z toho lezou jsou dobré leda pro kočku. Mimochodem se v něm dá dělat i sumarizace úlovků. Ale technik svazu, který má výsledky na starosti, z toho rok co rok šílí, protože obsluha počítače není schopná ten program zvládnout. Prostě co si budeme povídat, v současné personální situaci ve svazu je to neprůchodné.

reagovat
Úterý 14. srpna 2012 v 15:09 ® hraji
hraji

superweb> víš, na rozdíl od většiny přispěvatelů na rybářské weby se věnuji již poměrně dlouho i práci ve výboru a vidím to, co se děje v MO „v přímém přenosu“. Snaha zajistit si od členů e-mailové adresy, kterou jsme vyvinuli tři roky zpátky nás lehce přesvědčila o tom, že:

  1. ti, co e-mail mají, jej neumí ani přepsat do formuláře
  2. dost členů píše každý rok jiný e-mail
  3. těch, co mají e-mail je ani ne polovina

Taky jsem byl svědkem toho, když byla vyvinuta snaha přimět MO k tomu, aby si povinně pořídily počítač. Naprosto neúspěšný pokus. Souvisí to jednak s věkovým průměrem členů výborů a jednak to koresponduje s počítačovou gramotností lidí této věkové skupiny a místa jejich bydliště. V městských organizacích to není až takový problém, přesto bych s něčím takovým u nás váhal. A takové ty obecné řeči, že to programátor zvládne za týden, ty jsou pro kočku. Protože napsat aplikaci je jedna věc, většinou ta nejjednodušší, ale zavést ji do života a získat pro ni reálná data, to je úplně jiná vojna.

reagovat
Úterý 14. srpna 2012 v 15:01 ® hraji
hraji

Bigpista> buďme konkrétní, jakou administrativu to MO ušetří? Já nevidím žádnou úsporu

reagovat
Úterý 14. srpna 2012 ve 14:53 ® Bigpista
Bigpista

kubas> Máš pravdu. Ale v zájmu každé MO je, aby všichni odevzdali včas, protože díky tomu mohou dříve dokončit nutnou administrativu. A automaticky odesílané upozornění nic nestojí a jistě přispěje k menšímu počtu hříšníků.

reagovat