Chytej.cz

Trochu blbá otázka necteno

8.7.2011 | Dropy | 2.238 zobrazení | 5 odpovědí

Dobrý den, když má prut gramáž 10–30g jak těžké mohu použít nástrahy aby to neničilo prut ? Zkrátka jestli se neničí prut když dám nástrahu třeba 25g tak to je víc než těch 10g takže by mě zajímalo jestli to nemá negativní vliv

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Pondělí 11. července 2011 v 8:47 ® Robur
Robur

nedělej z toho vědu, sám vycítíš, co prut ještě utáhne a kde už se ti nechytá dobře. Takže si možná koupíš 1 či 2 větší nástrahy a už budeš vědět, kde jsi přešvihl hranici. Navíc údaje o gramáži mnohokráte nesedí.

reagovat
Neděle 10. července 2011 ve 2:16 ® rgb23
rgb23

Naopak, je to otázka nad kterou se občas zamyslí většina rybářů, blbá rozhodně není. Přesto rychlejší odpověď a více názorů bys asi dostal, kdybys dotaz položil do diskuze, né fóra. K otázce, údaje v obdobném rozsahu se uvádějí zpravidla u vláčecích a plavačkových prutů. Je to doporučení výrobce, že při použití nástrahy v uvedeném rozsahu bude prut pracovat tak jak má (maximální odhoz + citlivost vedení nástrahy). I prut do 30g je přeci konstruován i pro zdolání mnohem větší ryby aniž by se poškodil. Dá se říci, že tento údaj je optimální pracovní rozsah.

reagovat
Pátek 8. července 2011 v 18:14 ® skwor
skwor

Ber to spíš orientačně. Samozřejmě na tom můžeš vodit i nástrahy lehčí, pokud je na tom prutu teda ucítíš. Naopak když se budeš blížit k těm 30g, budeš už mít u větších nástrah problém s tím je správně vodit a nenajdeš v prutu dost sil k záseku. Markantní to je třeba u woblerů, kde můžeš mít nástrahu s velkým odporem. Tam můžeš mít tyhle problémy, i když bude vážit třeba „jenom“ 15g a Ty máš přesto prut do 30g.

reagovat
Pátek 8. července 2011 v 17:37 ® lubic

ještě bych to rád trochu upřesnil, pokud máš odhozový rozsah od 10–30g tak je vhodné používat nástrahy v tom rozpětí, protože když prut přetížíš, tak se může poškodit a když naopak budeš používat lehčí nástrahy než 10g tak prut nebude pracovat tak, jak by pracoval s zátěží větší :-) například u vláčecího prutu …

reagovat
Pátek 8. července 2011 ve 14:25 @ Hansen

Jsou tu často skutečně blbé otázky, ale tato mezi ně nepatří. Už jsem měl možnost přečíst a vyslechnout mnoho různých vysvětlení, ale asi jediní správné je to, že jde o největší zatížení prutu při nahazování.Resp. rozsah. zatížení. V podstatě tenton údaj charakterizuje tuhost a „pevnost“ prutu. Ale je to třeba brát s rezervou. Není stejné, pokud někdo prutem švihá zběsile jako na závodech v délce nahození a jiný hází kousek před sebe. Souvisí to i se známým rozdělením prutů podle akce (od špičkové, po parabolickou). Proto se špatně kupuje prut,který neznáš z internetového obchodu.

reagovat