Vyhledávání
Lov na přívlač a nebo na rybičku ?
5.7.2011 | 1Mara | 13.006 zobrazení | 102 odpovědí
Tahle otázka mě drásá nervy už dosti dlouho , každej má na tohle fórum svůj názor , který mu nikdo nemůže vzít , ale když vidím ty ryby , jak jsou potrhané a vrácené spokojeně lovcem zpět vodě ,tak můj názor je , že tohle já zkrátka neberu ! Můj názor , který jsem nezměnil a ani nezměním je , že na živou či mrtvou rybku je lov šetrnější , než na mega woby , co ryby dokonale poškozujou. A to nemluvím o nechtěném podseknutí ryby !Kolikrát se pánům vláčkařům už tohle stalo ? Ruku na srdce . Vím dobře , že u vody je rybářskejch prasat víc než dosti , že nechávají úmyslně dravce zažrat , jak se lidově říká a to také není k rybě fér , ale co z toho je teda lepší ? Pro ty co sekáme okamžitě , a nebo po nějaké té vteřině že rybář počká až to dravec dobere , tak si myslím že úmrtnost a poškození ryby je ohodně menší , než moderní vláčení a každá druhá ryba má trojháky pomalu jinde než v tlamě ( žábry,hlava,oči,atd. ). Vím , že se už tu na tohle téma diskutovalo a né jen o jedné stránce , ale tohle je docela sporný oříšek pro každého lovce , aspoň si teda já myslím . Vím , že teď se najde mrak lidí co se mnou nesouhlasí ,ale když kouknu do z lovu , a vidím fotky sumíků , jak mají trojháky zapíchlé pomalu za hlavou , tak to mě nejde do noty :-( Nechci aby se to tu hádalo , ale ať každej slušně napíše na to svůj názor a hlavně důvod a důkaz , jak by to šlo , aby ryba co nejméně trpěla.
Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

- Středa 3. srpna 2011 ve 21:46 ® rgb23 reakce na …
-
pepanek> to už máš lepší prvně na plavanou s plovátkem chytit toho kormorána a pak ho nastražit místo rybky na sumce
reagovatRozhodně tě nebude hryzat svědomí, že chudák chcípl hlady.
- Středa 3. srpna 2011 ve 13:15 ® pepanek reakce na …
-
Robur> Nebo taky nachytáš ryby a chudák kormorán chcípne hlady.
reagovat - Středa 3. srpna 2011 v 9:24 ® džigit reakce na …
-
Robur> jen dojím ten vajíčkový salát a přidávám se!
reagovat - Středa 3. srpna 2011 v 9:18 ® Robur
-
hele a co říkáte na to, že když se dělá boilís, tak se nenarodí kuře, bo se tam dává vajíčko? Já říkám, stop slepičím potratům…!!!
reagovat - Středa 3. srpna 2011 v 0:09 ® 1Mara reakce na …
-
osprey> Stvou poslední reakcí souhlasím doslova a do písmene , jen se já trošku poopravím , a to že většinou chytám na mrtvou rybku , na živou jsem chytal krom nástražky na sumce tak asi před třema roky kdy jsem šel na štiku , jinak většinou na ryby ( úhoř,candát ) jen výhradně mrtvou i třeba z výlovu atd. Každopádně to na věci nic nemění že jinná otázka je chytat na živou a nebo má otázka či dizkuse o poranění ryb vláčkou nebo živou a nebo mrtvou rybkou . Ale naprosto stebou souhlasím , že lidi si to tu přečtou a sami se snad zamyslí jak u vody se budou k záběrúm a rybám chovat .
reagovat - Úterý 2. srpna 2011 ve 13:17 ® HaD
-
osprey> No musím říct, že o tom přemýšlím usilovně. Vážně. A chytam ri tom se Zdendou kapry na koule
reagovat - Úterý 2. srpna 2011 ve 2:04 ® osprey reakce na …
-
rgb23> Trochu extrém to je, ale přijde mi to jako dobrá diskuze.
Z původního tématu jestli víc ubližuje rybám lov na živou rybu nebo přívlač jsme se dostali k jistému jádru věci. Rozhoduje přístup rybáře a to jak ohledně zacházení s rybou, tak i v celkovém přístupu – např. kolik jich potřebuje pochytat, aby měl pocit naplnění.
Nejde o to přehádat ty ostatní a prosadit svou osobní pravdu, ale upozornit na to, že tyhle věci existují a nechat lidi, aby se nad nimi zamysleli.
reagovat - Úterý 2. srpna 2011 v 0:47 ® Luccini reakce na …
-
David Havlíček> S tim souhlasim nicmene porad z dlouhodobeho prumeru vyjdou cisla stejna. Dokonce bych chtel verit, ze zkuseny rybar to pozna, kdy rybe ublizi a kdy ne, ale i z tech par zkusenosti co mam(nechytam tak dlouho jako vetsina zdejsiho osazenstva) vim, ze je to temer nemozne.
reagovat - Úterý 2. srpna 2011 v 0:18 ® rgb23
-
HaD, Osprey a další: Teď už jdete řádně do extrému a původní téma se dostává do dost širší roviny. Každou rybolovnou technikou se přeci dají zmršit nebo rovnou zabít ulovené ryby a to vůbec nemusím zmiňovat následnou manipulaci s úlovkem. Rybolovná technika s tím přece nemá až tak společného. Vždy je to o rybáři a jeho umu či neschopnosti, pseudomorálce či představám CaR + mraku náhod. Vynechám-li lov na živou rybku, který za „ryze sportovní“ nepovažuji, pro mě je spíše atributem „úlovku k sežrání“, pak míra poranění ryb je stejná při plavané, vláčce i feederu. Zažraný háček je prostě zažraný a neznám rybu, která by řešila, jestli byl nad ním splávek, krmítko, nebo plastové šidítko
reagovat - Pondělí 1. srpna 2011 ve 23:06 ® HaD reakce na …
-
Luccini> Ten výzkum se tuším týkal potočáků. Ono ale taky záleží na tolika dalších faktorech. Někdy to bude nula, někdy víc. Zrovna s M. Slesingerem jsem se o tom bavil.
reagovat - Pondělí 1. srpna 2011 v 19:53 ® regulus reakce na …
-
osprey> ten článek sem dal bubu a je tady http://www.chytej.cz/…-p-revirech/
reagovat - Pondělí 1. srpna 2011 v 19:47 ® Luccini reakce na …
-
- tom → No pokusim se ten vytisk jeste nekde vyhrabat(je to myslim rocnik 2009) a jestli ho najdu dodam zbytek informaci, takhle do detailu si to opravdu nepamatuju
- Pondělí 1. srpna 2011 v 19:26 ® -tom-
-
A byly tam i nějaký poznatky, proč (a za jak dlouho) hynuly? Jestli kvůli drsnýmu popíchání, nebo vyčerpání, nějakýmu šoku atd. ?
~10% je masakr, takový číslo by mě nenapadlo ani v blbým snu.
reagovat - Pondělí 1. srpna 2011 v 19:00 ® Luccini reakce na …
-
- tom → To je prave to o cem sem psal. Vetsina lidi si tohle neuvedomuje a ma pocit ze kdyz rybu pusti a ona lehce odplave, ze proste musi prezit, jenze takhle jednoduche to proste neni.
- Pondělí 1. srpna 2011 v 18:37 ® tomashr reakce na …
-
- tom → K těm číslum – pokud vím, tak něco podobného uváděl i majitel revíru Jestřabice podle „sběru mrtvol“ po několika závodech, kdy byla statistika úlovků dost přesná. Je to nepříjemné o tom číst, ale pravda to asi bude. Přirozeně okoun a štika vydrží víc než pstruzi, ale ani u nich si nedělej extrémní iluze.
- Pondělí 1. srpna 2011 v 18:36 ® osprey reakce na …
-
- tom → Dělalo se to v bazénech – nejsou to tak nereálná čísla. I v rybářství jsou ztráty.
Problém je, že by to chtělo zveřejnit originální studie.
Ale jinak, to, co tu píšeš ty ohledně přístupu k závodění a to, co napsal kolega Luccini, to jsou hlavní důvody, které mě vedou k omezování UL vláčky. Fakt mě těší, že některé moje postřehy sdílejí i další kolegové.
Ne k zákazu, odsouzení, zavržení – jen k omezení. V podstatě dobrovolnému.
reagovat - Pondělí 1. srpna 2011 v 18:35 ® tomashr reakce na …
-
- tom → Fakt se mi to při pokusech s UL dělo – typicky při jednom lovu z asi 6ti tloušťů byli dva v prdeli, šluknuto až do břicha. K tomu si připočti další ryby, které vypadají dobře, ale problém mají také – prostě se nakonec dostaneš i bez UL k tomu číslu, co tu psal Luccini, tedy že 5% úmrtnost je ještě velmi slušný úspěch, ke kterému se dostaneme až teprve určitým „sebeomezováním“. Při použití rotaček 0 a podobně velkých jsem ale byl určitě hodně nad tímto procentem.
- Pondělí 1. srpna 2011 v 18:30 ® -tom- reakce na …
-
To byly odhadovaný čísla (na základě čeho?), nebo vycházely z nějakýho konkrétního výzkumu? Nenapadá mě, jak by mohl v reálu probíhat. Ta úmrtnost mi připadá šíleně veliká.
reagovat - Pondělí 1. srpna 2011 v 17:53 ® Luccini
-
Statistika je mocna, kdysi byl v jednom casopise uverejnen clanek, kde se uvadelo, ze pri lovu privlaci na pstruhovych vodach je umrtnost vracenych ryb 8–11% a na umelou musku 5–8%(jestli si spravne vzpominam, ale urcite ty cisla nebudou diametralne jina), Verim, ze pri zamacknuti protihrotu a pouziti jednohacku se i pri UL privlaci dostaneme na cisla podobna tem u mouchy. Ale z toho plyne, ze za jedno odpoledne u vody, kdy jsem byl schopen pochytat klidne i 40 kousku, jsem ac nerad usmrtil minimalne 2 ryby a to jsem si ani zadnou neodnesl domu.Kdyz tim samym usekem projde 20 dalsich takovych, tak se vymydli asi polovina populace a to je pak hodne znat.Neodsuzuji UL, ale pouzivam ji jen pokud nic jineho nefunguje, ale nikdy nechytam kvanta ryb(uz ne) chytim si jednu a jdu domu.
reagovat - Pondělí 1. srpna 2011 v 17:43 ® -tom- reakce na …
-
Já měl/mám naopak problém když používám velký nástrahy, protože mi je čas od času vezme i pstroužek, tlouštík nebo okounek a pak jsou těma velikýma trojhákama sešitý fest, ale u malých fakt nic. Měl jsem jen trochu problém u dropshotu se smáčkama, ale co jsi mi poradil, tak i tam je to dobrý. U vody se lidem vyhejbám, takže nevím, jak to vypadá jinde, píšu podle sebe.
Jak zmiňuješ závody – jako kluk jsem jezdil plavačkařit a už tenkrát tam byli borci, kteří do ryb (vážilo se, neměřilo) rvali šutry a olůvka. Když pak takovej závod skončil a ryby se pouštěly, to bylo něco strašnýho… průser v chemičce hadr
reagovat - Pondělí 1. srpna 2011 v 16:58 ® osprey reakce na …
-
- tom → Jako nic. Jde o to, kde chytáš. Byl jsem na akci, kam přijel kluk, kterému v životě štika neukousla nástrahu. No, tam mu ukouslo gumy bez lanka pět štik ze sedmi…
Když jsem chytával okouny na rotačku (už to skoro nedělám), nebyl problém chytit za den dva tři, co měli všechny tři hroty v žábrech. Tlouštíci a pstroužci chycení zvenku za oko, taky žádný problém.
Naprosto souhlasím s příspěvkem Tomáše Hrubého (tomashr).
reagovat - Pondělí 1. srpna 2011 v 16:53 ® osprey reakce na …
-
David Havlíček> To je v pořádku. Důležité je o tom mluvit. Aby se vytvářelo to povědomí rybáře o tom, co dělá a jaké to má důsledky.
Nikdo tu neřekl, že by se měla UL zakázat. I já píšu, že tak občas chytám (máš málo času a chceš si zachytat).
Ale je třeba lidem připmínat, že všechno má své důsledky. Dnes běhají kolem pstruhových potoků i mladí kluci, chytají pstroužky ve velkém, fotí si nějaké šestadvacítky osmadvacítky v trávě a jsou hrdí, kolik jich nachytali. Řada z nich sní o tom, že třeba budou závodit. Kdyby tahle otázka nebyla o přívlači, opřel bych se daleko víc do závodního feederu a plavané. Viděl jsem, co se po některých závodech pouští – osbně bych za takové zacházení s rybou bral papíry. Zlatá přívlač nebo moucha…
Ryba už nic neznamená – je ve vodě pro potěchu davu, její skutečný význam si uvědomuje pár jednotlivců, sype se kapr, sype se duhák, ale to, že přirozená obsádka revírů upadá, je skutečnost, která se řeší jen okrajově.
Kdysi tu někdo dal článek, kde se řešilo možné hospodaření na pstruhových revírech. Součástí bylo, že se některé úseky nechají rok nechytané a postupně se to bude točit.
reagovat - Pondělí 1. srpna 2011 v 16:28 ® -tom- reakce na …
-
Jak to děláte, že ročně zmordujete 10 ryb? Chytám hodně UL vláčkou a za posledních x let se mi stalo jen jednou, že jsem musel rybu (okouna) zabít, protože to šluknul moc hluboko, jinak fakt pohodička, klasika pysk, max. patro, žádný extrémy se nedějou. Letos jsem navíc vyměnil všechny trojháčky za jednoháčky – doporučuju všema deseti
reagovat - Pondělí 1. srpna 2011 v 16:22 ® HaD
-
tomashr> Svou roli hraje všechno. O tom nepolemizuji. Někdy ani BL nepomůže. Souhlasím. I UL škodí. Souhlasím. Rybolov celkově škodí – shodneme se. Masovost čehokoliv bude vždy problém – shodneme se.
Co s tím? Snažit se minimalizovat ztráty všemi možnými způsoby nebo přestat chytat. Snažím se o to první.
reagovat - Pondělí 1. srpna 2011 v 16:10 ® tomashr reakce na …
-
David Havlíček> Davide, všechno je nakonec jen statistika a souhrn spousty faktorů. UL určitě není primární, ale roli má. Já se tu párkrát proti malým nástrahám k tvé nelibosti vyslovil. Jenže bohužel to mám z vlastní praxe – když jsem jednu dobu s UL koketoval, tak jsem zkrátka a dobře pár tlouštíků odpravil – když mi šlukne rotačku 0 až do jícnu, tak ten trojhák rozumně ven nedostaneš ani když je BL. Nějak jsem si to pak sám pro sebe zakázal a obvykle chytám od velikosti 2 výš a tenhle problém se mi dít přestal. A jsme u té statistiky – jasně že to nejsou žádné tisíce zachráněných ryb. Na druhé straně bych ale docela věříl, že to za ty dva roky, co jsem ty „mikronástrahy“ odboural to minimálně nějakých 10 kousků dá. Nic moc, ale nejsem přece jediný rybář, jen na revírech v úsecích, kde chytám, se vláčení věnuje určitě nad 100 lidí. A teď si představ, že těch 10 malých ryb zbytečně sejme každý z nich – už v tom řádu tisíců jsi. Prostě statistika je krutá – když uděláš nějaký droboučký nešvar ty sám, tak se to jeví jako maličkost, vynásob si to ale 100× či místy dokonce 1000× a docela se vyděsíš
reagovat
A o tomhle jsou ty výhrady proti UL – ono to opravdu v rukou jednotlivce moc škody neudělá, ale když se to rozmůže masově, tak to najednou svou roli v úbytku ryb mít začně – bohužel… - Pondělí 1. srpna 2011 v 15:51 ® HaD reakce na …
-
osprey>
reagovatkaždý ale píšeme o něčem jiném – já se nebavím o masařích, kteří vodu vyberou. Já mluvím o míře poškození rybí populace tou kterou metodou. A jsem přesvědčen, že UL s háčky bez protihrotu ryby poškozuje minimálně. To, že jí někdo využívá k masařině na malých rybách, je smutné. Ale to není důvod k tomu, abych měl výčitky, když si jdu s UL k vodě zachytat a nevadí mi úlovek menších ryb.
- Pondělí 1. srpna 2011 ve 13:23 ® osprey reakce na …
-
David Havlíček> Ty jsi ty igelitky odnesených okounů (spíše okounků) neviděl. To zvládnou udělat dva tři lidi s přehledem. Když ty ryby byly, chytal tak kdekdo, ryby brala jen meší část, zato ale fest. Dneska začíná být problém, že už ani UL nedává výsledky.
Nedávno jsem tu psal o borcích, co vybrali podjezí – filetovali podle mě podměrečné štičky a okouny. Já je nemůžu hlídat. Mají tam chaty a to podjezí je velká past na ryby. Stačí ho systematicky vychytávat a postihuješ tím kilometr řeky.
V jiném místě byl na Otavě úsek, kde zimovalo několik set okounů. Vzhledem k nedostatku jiných dravců se stalo zajímavým pro spoustu lidí. Lepší ryby se odnesly, malé byly před zazimováním ochytány několikrát dokola (taky jsem se podílel, ne moc ale podílel). Dnes tam je těch okounů pár.
Tvé argumenty vycházejí víceméně z přesvědčení, já jsem býval dost často u vody a i když to už není ono, pořád tam ještě jsem pravidelně a píšu o tom, co vidím. Samozřejmě z pohledu většiny se ty ryby prostě ztrácejí tak nějak samy. Oni si nepřipustí, že těch pár ryb, co mají na svědomí, se na celkovém úbytku může projevit. Může.
A pořád – ten lov malých dravců není hlavní příčina. Ale napomáhá. Lišíme se v názoru, zda nepatrně (dle tebe) nebo docela znatelně (podle mě). A už končím.
reagovat - Pondělí 1. srpna 2011 v 0:17 ® 1Mara
-
No co vám na to všem třem napsat ?
reagovatNo asi takhle , jak jsem psal , chytám na malé rybky , a když je záběr sekám skoro hned , nejsem čekatel na cígo , to udělá jen magor
Ale souhlasím jak manipulovat co nejšetrněji s rybou musí být vždy na místě .
- Pondělí 1. srpna 2011 v 0:15 ® HaD reakce na …
-
osprey> To vadi spousta věcí. UL je jedna z posledních.
reagovat - Neděle 31. července 2011 ve 22:38 ® osprey
-
David Havlíček> Přímo v mém příspěvku je napsáno, že za hlavní příčinu to nepovažuju.
Ale vadí to. Ne každý pouští, ne každý umí s rybou zacházet. A taky vidím, co přes veškerou snahu dokážu zpyzdit já sám.
reagovat