Chytej.cz

prořezání struny o háček s lopatkou necteno

30.6.2011 | vovo | 4.742 zobrazení | 21 odpovědí

co říkáte na názor že může háček s plošinkou prořezat strunu pokud na něj pusobí vetší zátěž???

ja používám háčky s plošinkou do st tak mě to zajímá

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Úterý 5. července 2011 v 17:17 ® Sander
Sander

b.gun > na to lze odpovědět asi jen takto – vždycky se najde během zdolávání spousta momentů, kdy je ta má níže uvedená modelová situace během zdolávání něčím narušena.

Hodně záleží i na háčku – vzal jsem si teď do ruky dva typy co používám nejčastěji a je u nich narozdíl od toho tvého vyhnutí lopatky téměř zanedbatelné.

Abych byl upřímnej, vážu to jak chci. Nikdy jsem se nezabýval tím, z jaké strany lopatky jde vlasec a nedělám to ani teď. Nezdá se mi to důležité.

reagovat
Úterý 5. července 2011 v 17:11 ® b.gun reakce na …

Sander> A co takto? Jen takové malé domácí blbnutí, když jsem se kdysi nudil…

reagovat
foto/forum/2011/th-img17896.jpg
Neděle 3. července 2011 ve 23:31 ® Salmo1

Háčky vážu uzlem z venčí.Proříznutí vlasce lopatkou se mi stalo jednou a chybu jsem pochopitelně jasnozřivě odhalil:-) Šlo o špatně dotažený uzel, který jsem neutáhl dostatečně na kulatince háčku, ale dotáhl jsem ho až na lopatce háčku.Vlasec, resp.uzel, který dotáhnete na lopatce a sjedete s ním zpět na kulatinku je volný a musíte ho znovu dotáhnout.Příčinou je pochopitelně větší obvod lopatky, než kulatinka háčku.Případný pohyb uzlu na lopatce může zapříčinit proříznutí vlasce. Jednoduchým příkladem může být tlak prstu na hranu žiletky.Tlak může být celkem značný a nic se neděje, nesmíte ale prstem pohnout, jinak krev a dál to znáte.:-)

reagovat
Neděle 3. července 2011 ve 21:36 ® vovo
vovo

hmmm.

reagovat
Sobota 2. července 2011 v 18:41 ® osprey reakce na …
osprey

Sander> Taky jsem si to kdysi takhle maloval a vážu to přesně v duchu tvých úvah zásadně zvenčí (tj. vlasec vychází z uzlu na opačnou stranu háčku než kde je špička).

I tak ale existoval háček, který se mi při zdolávání velkých ryb (téměř vždy kaprů) odřezal dík ostrým hranám lopatky. Už ho nekupuju.

reagovat
Pátek 1. července 2011 v 9:36 ® hraji
hraji

Používám výhradně háčky s lopatkou, pravda menších velikostí, tedy od velikosti 22 do velikosti 8. A vlasce od 0,059 do 0,20. Případů, kdy se vlasec přetrhne v místě, kde je upevněn k háčku, je naprosté minimum. Háčky zásadně vážu tak, aby vlasec opouštěl uzlík na přední straně lopatky, vážu ručně. V devadesáti procentech případů praskne vlasec v uzlíku smyčky na opačném konci návazce, než je háček. Kdysi, když bylo módní vyrábět háčky podomácku (rozuměj fušovat v socialistickém zaměstnání) byly háčky zvané Zbrojováky známé tím, že měly ostrou boční hranu lopatky a úzkou lopatku. Tam docházelo k poškozování vlasce často. U dnešních háčků z produkce firem MILO, Drenan, Colmic se nic tkaového nevyskytuje

reagovat
Pátek 1. července 2011 v 9:11 ® tomashr

Fakt tedy je, že třeba jeden druh háčků Mivardi se mi při vázaní tenkých návazců trhal daleko častěji, než jiné a měl jsem podezření právě na ostřejší lopatku. Dělo se to jen při vázaní s použitím ručního vazače Stonfo, kde možná vlasec jede kolem lopatky výrazněji, při vlastním chytání jsem snad nikdy utržení, kde bych měl důvod k podezření na lopatku nezažil. Nicméně určité odlišnosti lopatek asi popřít nejde a umím si představit, že někdo na tento problém narazil i při vlastním chytání.

reagovat
Pátek 1. července 2011 v 7:43 ® Shrek
Shrek

co se týče podstaty této otázky-nikdy se mi to nestalo a to že jsem na háčky s lopatkou chytal vceku dost. Nyní je používám už jen pro UL plavanou.Ale myslim si, že se neni čeho bát..... Prutos: v době, kdy Sanderovi vydali povolenku, se svět obrátil vzhůru nohama. V tu chvíli začaly rybám růst uši.

reagovat
Pátek 1. července 2011 v 7:42 ® Kazan reakce na …

Sander> to jsi sice namaloval dost pěkně ale záleží kde se háček v tlamě zasekne, kudy vede při zdolávání vlasec atd. Na obrázku je jen jedna z mnoha variant.

reagovat
Čtvrtek 30. června 2011 ve 23:50 ® rgb23
rgb23

Jsem z mladší, nebo prostě jiné rybářské generace, a tak si pod háčkem s plošinkou představuji háček s lopatkou. Strunu jako vlasec. Pokud tomu tak není, vše ostatní co píši je irelevantní:-) K názoru otázky zadavatele asi toliko: u větších průměrů vlasce není co řešit, z které strany háčku vede silon je vcelku jedno, jen tak se o lopatku nepřepižlá. Naopak u jemných vlasců (0,08 až dejme tomu 0,14)má způsob navázání vliv obrovský. Hrana lopatky a mnoho dalších chyb při špatném uvázání vlasec velmi snadno načnou a pak už to jde samo i při opravdu malém tahu. Ono i výrobci háčků ty lopatky vyhýbají z nějakého důvodu, jen pro jejich dobrý pocit, nebo pro krásu zakřivení to určitě nebude…

reagovat
Čtvrtek 30. června 2011 ve 23:22 ® Fryw
Fryw

To máš pravdu. Neříkám, že se to tím nějak kompenzuje, ale lopatka bývá vyhnutá ven, tzn. tou ostrou stranou do silonu. Tím se zvyšuje možnost, že se strana lopatky, kde jsou ostré hrany dotkne…

reagovat
Čtvrtek 30. června 2011 ve 23:10 ® Prutos reakce na …
Prutos

Sander> Ty nejsi úplně blbé.. :-) S tím nákresem máš recht..z toho plyne, že to dělám celý roky blbě, ale zatím jsem měl štěstí. Bez ironie. Apropo, náušnice supr, ale od kdy mají ryby uši? :-)

reagovat
Čtvrtek 30. června 2011 ve 22:43 ® Sander
Sander

Prutos > to mi vysvětli to na obrázku :-)

V tahu se ten háček kloní doleva – viz čárkovaný háček v tlamě ryby. Když jde vlasec z vnitřní strany, jebe se o celou lopatku, o její hrany především (- i když v tahu by se neměl moc hejbnout tak ani tak…) Navázaný zvenka jde od uzle pryč.

Jentak teda když už se tu rozjela taková sofistikovaná debata.

:-)
reagovat
foto/forum/2011/th-img17864.jpg
Čtvrtek 30. června 2011 ve 21:53 ® Prutos
Prutos

Když vážu háček s lopatkou, tak zásadně tak, aby šel vlasec ven z „vnitřní“ strany (tak jak píše Fryw). Jde-li z vějšku je možnost uřezání o hranu lopatky celkem reálná.

reagovat
Čtvrtek 30. června 2011 ve 21:42 ® Fryw
Fryw

Sander> Vnitřkem háčku. Všiml jsem si že u některých háčků lze poznat výrazně ostřejší hranu a to na vnější straně. Celou dobu jsem dával vlasec vně háčku, až do mě začal někdo kdo semnou jezdí v poslední době na ryby začal hustit, že to může přeříznout, tak jsem to „pro jistotu“ začal dávat opačně, ale myslím, že to nemá na nic vliv. Jedinou nevýhodu v lopatce vidím při použití tlustého silonu nebo šňůry.

reagovat
Čtvrtek 30. června 2011 ve 21:32 ® vovo
vovo

ja si to taky myslim ale můj děda na větší ryby dává jenom háček s očkem , nevím jestli se mu to stalo ale pořád to říká tak sem chtěl sly šet názor jiných

reagovat
Čtvrtek 30. června 2011 ve 20:57 ® Sander reakce na …
Sander

Fryw > té poslední větě nerozumím.
Naopak si myslím, že je lépe, když jde vlasec z vnější strany, protože pokud je háček v tahu, má snahu se vyklonit a samotný vlasec se mimo uzle háčku vůbec nedotýká.

Ale jsou to jen bláboly, které nemají vliv na dojivost. Prostě navážu háček a žehlim. Takovéhle otázky jsem nikdy neřešil.

reagovat
Čtvrtek 30. června 2011 ve 20:16 ® Fryw
Fryw

Slyšel jsem to, ale nikdy se mi to nestalo. Jednoháčky používám jen s lopatkou. Jedni rybáři říkají, že by silon měl vést vnějškem háčku, druzí že vnitkem. Já to mám jak kdy a dbám jen na to aby byl uzel dost utažen. Teoreticky by to mělo být z tohoto důvodu lepší vnitkem háčku, protože tam je hrana tupá…

reagovat
Čtvrtek 30. června 2011 v 18:35 ® Radek M.
Radek M.

To je blbost. To ti dříve povoli někde jinde.

reagovat
Čtvrtek 30. června 2011 v 18:14 ® CiCu
CiCu

Podle mě pokud by na něj působila doopravdy velká síla tak může vlasec odříznout. Ale při správně navázaném háčku je to z mého hlediska nepravděpodobné.

reagovat
Čtvrtek 30. června 2011 v 17:35 ® Sander
Sander

Podle mého takový případ nastane jen tehdy, pokud je háček blbě navázán nebo nedostatečně utažen.
Ještě jsem se s tím nesetkal.

reagovat