Chytej.cz

povolenka pro tělesně postižené necteno

26.4.2011 | Poldík | 10.206 zobrazení | 90 odpovědí

Zdravím,mám skoro plnoletého syna,který se po těžké nemoci stal plně invalidním.Neumí psát ani číst.Jedinou věc na světě,kterou miluje je rybaření a čas strávený u vody.Jelikož jsem milující otec,tuto radost se mu snažím dávat jak se dá.Již delší dobu se pro něj snažím získat povolenku k rybaření,ale marně,protože dle rybářského řádu musí složit zkoušky.Je nějaká jiná cesta ji získat.Děkuji za každou radu

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky: nejnovější ... 3 2 1   
Pátek 29. dubna 2011 v 1:04 ® regulus
regulus

Poldík> sorry, ale to, že to není na tomto serveru Tabu nic neřeší. Před každým obchoďákem je často i zbytečně halda většinou prázdných parkovacích míst pro postižený, na tohle se myslí (nemyslím že to je špatně, jen to je často předimenzovaný) a z druhé strany se celá ta takzvaná pomoc handicapovaným zasekne na takový s vodpuštěním píčovině, jako je rybářskej lístek pro postiženýho kluka. Kurnik, dyť by možnost vyjímky „nic nestála“ jen kdyby ti co vymýšlí zákony přemejšleli i když je fakt, že to je asi ojedinělý případ. Navíc vím i když ne naštěstí z vlastní zkušenosti, že ta pomoc lidem s handicapem není zase až taková sláva jak je v médiích často prezentováno nebo jak to na první pohled nezasvěceného člověka vypadá.

reagovat
Čtvrtek 28. dubna 2011 ve 22:53 ® Poldík reakce na …
Poldík

chlapy,všem děkuji za Vaše názory.Děkuji Vám hlavně za to,že takové téma není pro vás Tabu.Pevně věřím,že se dožijeme změn v oblasti rybářství.

reagovat
foto/forum/2011/th-img17461.jpg
Čtvrtek 28. dubna 2011 ve 22:41 ® Poldík reakce na …
Poldík

kerob> pokud jsem se tě nějak dotkl omlouvám se.Já jsem kamaráde obvolal tolik lidí,dokonce jsem je chtěl i podplatit,nakonec o co jim jde!!

reagovat
Čtvrtek 28. dubna 2011 v 15:35 ® hraji reakce na …
hraji

kerob> jsi dospělý chlap, ty neznáš zlaté české pravidlo, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán?

reagovat
Čtvrtek 28. dubna 2011 ve 14:36 ® Mary
Mary

Zdravím, pokud se ale nenaučil číst a psát, neumím si představit, že bych ho pustila sama k vodě. Rybáři, kteří uměli číst i psát, také se utopily, když tam lezli, že to někde zadrhli. Asi bych to řešila se svou povolenkou. On jeden prut, já jeden prut. Ona vás ta kontrola hned nechytí. No, ale mít povolenku bez zkoušek, to je asi, jako jezdit bez řidičáku.

reagovat
Čtvrtek 28. dubna 2011 ve 14:11 ® kerob
kerob

hraji> jedno teoreticky reseni udajne (jeste jednou mi volala pani z uradu) existuje, ale musel bych to jeste overit, coz vzhledem k tomu, jakej vdek a jaky prirovnani jsem si tady vyslouzil neudelam. Nebudu uz nikam volat a nic resit. Stoji me to akorat cas a penize… a ve finale mi to muze byt u riti.

reagovat
Čtvrtek 28. dubna 2011 ve 13:56 ® hraji reakce na …
hraji

kerob> rozuměl jsi mé poznámce správně. Je to samozřejmě pouhá spekulace, protože informace, které jsou k dispozici, jsou velmi kusé. Zákonodárce prostě počítá s tím, že osoba žádající o RL je vybavena určitou dávkou znalostí a dovedností, mimo jiné i tím, že zvládá psaní. Sice tento požadavek není uveden explicitně, ale povinnost zapisovat ulovené ryby předpokládá schopnost psát. Nejedná se o běžnou situaci, ale možnosti, nebo spíš nemožnosti řešení jsi pojmenoval správně.

reagovat
Čtvrtek 28. dubna 2011 ve 12:54 ® kerob reakce na …
kerob

džigit> pokud neni schopen slozit zkousku, nemuze ziskat RL, tedy ani povolenku. To kolik mu je, jestli je nebo neni svepravnej absolutne nehraje roli, pokud neni schopen splnit tuhle zakladni podminku (pisemne ci ustne), nikdy legalne neziska RL.

Jinak jsem od Hrajiho i Robura asi cetl neco uplne jinyho, nez myslis ty, Hraji zapochyboval o tom, jestli si vubec takovej clovek rybareni uzije a Robur sice vhodil poznamku o veku a svepravnosti, ale ta na podminky ziskani RL nema v tomhle pripade absolutne zadnej vliv. Jedina podminka je slozeni zkousky a pres to nejede vlak.

reagovat
Čtvrtek 28. dubna 2011 ve 12:47 @ vezirek reakce na …

poldik-protože bez porušení zákona a platných vyhlášek syn nemůže na svazových vodách chytat,zkus ještě možnost ve své organizaci aby mu spřihlédnutím k jeho dispozicím povolili chytat s tebou na Tvoji povolenku.Samoz­řejmně pod tvým dohledem.

reagovat
Čtvrtek 28. dubna 2011 v 11:14 ® kerob
kerob

Poldik> podle vyjadreni odboru zivotniho prostredi, sekce RL, neexistuje legalni zpusob, jak muze ziskat listek a nic se nezmeni ani tim, ze bude nesvepravny. Musi udelat testy a od 1. 1. 2011 by u testu mela byt triclenna komise, dohlizejici na regulerni prubeh testu. Ustni zkouska je regulerni a platna forma zkousky.

PS: snazil jsem se ti poradit, utratil jsem kuli tomu i svoje penize za telefon (kdyz uz si to nejses schopen obvolat sam) a obetoval kus svyho casu, tvyho syna jsem naopak obhajoval, o tom, ze bys ho podcenoval, jsem nenapsal ani pismeno…napsal jsem Hrajimu, aby ho nepodcenoval, kdyz napsal, ze pochybuje o tom, ze by z toho rybareni mohl vubec mit takto postizeny clovek nejaky prozitek. Priste se na podobny aktivity vyseru

reagovat
Čtvrtek 28. dubna 2011 ve 2:09 ® regulus
regulus

Původně jsem sem nechtěl psát nic, protože jednak VŮBEC netuším jak takovouto situaci řešit a popravdě je to dle mýho hodně citlivé téma.

Pár možná malicherných věcí který mne v této souvislosti napadly
kluk neumí číst a psát, takže i kdyby nakrásně prošly ty ústní zkoušky, je otázka, zda je schopen na otázky alespoň jakžtakž odpovědět
může vzniknout problém při výdeji RL, myslím, že je nutno něco podepsat …
totéž platí při výdeji povolenky

Shrnuto podtrženo, zákon a vlastně ani stanovy ČRS na takovouto alternativu nepamatují, zcela jistě to je hodně vyjímečné. Myslím, že to závisí na benevolenci úředníků potažmo výboru MO, zda přimhouří oko (možná i trochu poruší zákon), vyjímka prostě neexistuje. Sice si nemyslím, že by ta paní co vydává ty lístky nebo lidé v MO kteří by měli zajistit onu zkoušku by z toho měli nějaký polízanice, ale právě proto, že se jedná o něco tak vyjímečného a patrně to není okolí utajeno, mají možná strach to oko přimhouřit.
Já osobně v tom vidím několik faktickejch problémů který, byť je to paradoxní, bez porušení nebo alespoń obejití nějakého předpisu vyřešit nelze. Faktem ovšem je, že na mnoha místech by se klidně přimhouřili i obě oči.
Asi bych to řešil tak, že bych v první fázi zkusil domluvit tu ústní zkoušku, pokud by to dopadlo, tak zbývá jen ukecat paní na úřadě při výdeji RL pokud by to bylo třeba, v MO by po té zkoušce mělo být nejspíš bez problémů.

Asi jsem ti moc nepomohl, ale alespoň ti popřeju aby se ti to podařilo vyřešit.

reagovat
Čtvrtek 28. dubna 2011 v 1:49 ® b.gun reakce na …

Poldík> Škoda, bylo by to nejjednodušší.

Jak už psali přede mnou, tak samotné čtení a psaní by nemusel být problém, zkouška by se mohla s trochou dobré vůle vykonat i ústně. Netuším, jak je na tom kluk s rozumovými schopnostmi, ale problém bude asi v tom, že se bohužel kvůli handicapu nejspíš nebude schopen naučit penzum znalostí potřebných ke složení zkoušek.
Pak nezbývá, než se obrátit na provozovatele tzv. soukromých revírů, kde není státní rybářský lístek vyžadován. Poblíž Ústí mne napadají třeba bývalé Školáky v Chabařovicích, viz http://www.liscijezero.cz/…odni-stranka. Pro tvůj účel by to mohla být vhodná volba. Zkus se spojit se správcem (případně přímo s majitelem – pan Dobíhal starší), jestli by ti v tvé záležitosti nemohli pomoci.
Každopádně přeji mnoho úspěchů při hledání řešení tvého problému a mnoho radosti s klukem u vody.

reagovat
Čtvrtek 28. dubna 2011 v 0:16 ® džigit

Poldík> hele,pokud někdo nebude chtít obcházet zákon,ať už z jakéhokoliv důvodu,nezbyde Ti,než to vyřešit ve spolupráci s majiteli soukromých revírů.Tam najdeš určitě větší pochopení.
Je hezké,že se kluci snaží Ti pomoct,ale určitě to nebude jednoduché.Přeju hodně štěstí a trpělivosti :-)

reagovat
Středa 27. dubna 2011 ve 23:50 ® Poldík reakce na …
Poldík

džigit> děkuji

reagovat
Středa 27. dubna 2011 ve 23:50 ® Poldík reakce na …
Poldík

kerob>on u prutu pouze sedí,nedokáže navázat háček,nedokáže napíchnout návnadu,ale ví,že ulovená ryba se položí na podložku,podebere atd.a za druhé nikdy jsem svého syna ty radile nepodceňoval

reagovat
Středa 27. dubna 2011 ve 23:47 ® Poldík reakce na …
Poldík

Robur> ahoj svépravnosti ho můžeme zbavit při dovršení 18 let

reagovat
Středa 27. dubna 2011 ve 23:45 ® Poldík reakce na …
Poldík

b.gun> ahoj nevlastnil

reagovat
Středa 27. dubna 2011 ve 22:25 ® džigit reakce na …

chosebaits> pokud nikdo neví o stupni postižení,ani Ti nebude schopen odpovědět
Manželka pomáhá lidem s postiženými při zapojení těchto do životapotažmo s veškerými problémy okolo,takže o tom trochu vím…

reagovat
Středa 27. dubna 2011 ve 22:21 ® džigit reakce na …

kerob> mnohdy mi připadáš jak brouk pytlík.V tomto případě toho zřejmě moc nevíš a rozdáváš rozumy.
Hraji s Roburem mají rozumné názory na věc,jelikož si všímaj mentálních schopností v návaznosti na právní úkony,což o Tobě říct nelze.Nemůžeš totiž tvrdit co tvrdíš,neb nevíš,co tomu klukovi je.
Můj názor-nemůžeš rozumět všemu :-)

reagovat
Středa 27. dubna 2011 ve 21:45 ® chosebaits
chosebaits

Omlouvám se,já na to uplně zapoměl.Zítra snad nezapomenu a budu to řešit a dám vědět.

reagovat
Středa 27. dubna 2011 v 17:20 ® kerob reakce na …
kerob

Robur> jak to napasovat prave nevim, nevi to ani CRS a zatim to nevi ani ten, kdo listky vydava… takze tak.

S rybama manipulujou maly deti i duchodci, kterym prijde zbytecny se k rybe ohnout a nikdo s tim nema problem. Ze je nekdo postizeny neznamena automaticky, ze se neumi chovat k zivemu tvoru (dokonce bych rek, ze pokora ke vsemu zivemu byva mnohem vyvinutejsi, nez u zdravych lidi). Pokud je schopen manipulovat s prutama a chytat ryby, tak tohle si myslim neni problem.

A doprovod evidentne povolenku ma, ale s jeho jednim prutem smi manipulovat pouze osoba do urciteho veku. Navic nevim, proc by mel prijit treba o moznost vlacet… to ze je postizeny, neumi psat a cist z nej jeste nedela nekoho, kdo neudrzi prut v ruce a neumi chodit. Nepodcenujte ho, sam vim, co postizeni dokazou.

reagovat
Středa 27. dubna 2011 v 17:07 ® Robur reakce na …
Robur

kerob> protože buď je osoba 18leté svéprávná nebo není. Jak na to chceš napasovat,že někdo svéprávný, plnoletý potřebuje doprovod?

Navic dotyčný bude manipulovat s živým organismem. Nejde jen o radost z pobytu u vody a lovu samotném. Bude se řešit i zacházení s rybou…

Nabízí se i otázka, proč nemá povolenku rovnou doprovod a každý může chytat na 1 prut. Oporu v zákoně to sice mít nebude, ale jeví se to jako nejjednodušší možnost.

reagovat
Středa 27. dubna 2011 v 16:49 ® kerob reakce na …
kerob

hraji> to, ze je nekdo mentalne postizeny, tak, ze neumi cist ani psat, jeste neznamena, ze nemuze chytat ryby – na tom totiz nic sloziteho neni, rozhodne to je jednodusi nez cist a psat. A prozitek ci prinos muze byt pro postizenou osobu mnohem vetsi nez pro zdravyho cloveka. Doporucuji nejaky blizsi kontakt s postizenymi, clovek leccos pochopi a treba je prestane brat jako chudinky odkazany k zivotu v ustavu.
Problem je spis v tom, ze musi slozit zkousky i pres to, ze vzdy bude mit doprovod s papirama, ktery ho „ohlida“ a tudiz znalosti z toho testu nejsou nezbytny.

Jinak mas pravdu, ze CRS s timhle nic asi neudela – momentalne sonduju na odboru zivotniho prostredi, ktery listky vydava… pani mi rekla, ze za XX let, co listky vydava se s necim podobnym nesetkala, vzala si na me cislo a cekam na odpoved…

reagovat
Středa 27. dubna 2011 v 16:33 ® hraji
hraji

Je zvláštní, že všichni se více méně shodli na tom, že to je špatně a hledali chybu ve svazu. Ale není, svaz není oprávněn udělovat výjimky z povinnosti složit zkoušku uložené zákonem. Předpokládám, že složení zkoušky ústní formou je přijatelné a na to není třeba žádná klička. A pokud není schopen zájemce složit zkoušky ústně, pak je asi na zvážení, jak si vůbec bude užívat toho rybolovu a jaké jsou jeho mentální schopnosti.

reagovat
Středa 27. dubna 2011 v 15:29 ® kerob
kerob

Robur> a co by se jako zmenilo, tim, ze dovrsi 18 let? Testy na rybarskej listek jsou pro vsechny stejny, rybarskej listek je stejnej… zmeni se maximalne cena povolenky, prispevku a brigad (coz se ho stejne netyka) a jestli jsem to dobre pochopil, tak problem je hlavne ziskat rybarskej listek – kuli nemu se delaj ty testy se kterejma je ten problem… povolenku si pak uz normalne koupis bez testu.

reagovat
Středa 27. dubna 2011 v 15:07 ® Robur
Robur

tak si zrovna ověřte, zda se skoro plnoletý syn neocitne dovšením 18 let v jiné kategorii. Dále by Poldík měl napsat zda je syn svéprávný či ne. To jen aby se vám to hledání správných řešení nekomplikovalo.

reagovat
Středa 27. dubna 2011 ve 14:34 ® chosebaits reakce na …
chosebaits

Poldík>Dnes se ti zeptám a věčer ti písnu.Pujdu s touto otázkou přímo za velkým šéfem ČRS ,zrovna dnes máme spolu nějaké pechtle.

reagovat
Středa 27. dubna 2011 v 11:10 ® kerob
kerob

Zkouska lze slozit i ustne, pokud je toho schopen a pokud je schopen se to naucit, kdybys mu to cetl. Ciste teoreticky by mohlo MO stacit i tvoje prohlaseni, ze mu budes vzdy delat doprovod (a na povolenku kluka dopsat, ze plati pouze kdyz mu delas doprovod), predpokladam, ze ty papiry mas…

Jinak jsem volal kamaradce, ktera ma MO a ta na vyssich mistech zkusi zjistit, jaka by mohla byt oficialni cesta. A zda-li tento zkostnately aparat aspon trosku mysli na podobny pripady.

reagovat
Středa 27. dubna 2011 v 0:16 ® b.gun reakce na …

Ahoj, a rybařil kluk již před nemocí (myšleno, jestli někdy v minulosti vlastnil rybářský lístek, i když už je třeba delší dobu propadlý)?

reagovat
Úterý 26. dubna 2011 ve 23:58 ® Poldík
Poldík
reagovat
novější starší
Stránky: nejnovější ... 3 2 1