Chytej.cz

HOME MADE aneb udělej si sám ... necteno

4.4.2011 | regulus | 78.441 zobrazení | 122 odpovědí

Inspirace není nikdy dost a na tomto serveru je spousta šikovných lidí. Někteří si dělají jen triviální věci, jiní něco do čeho by se spousta lidí vůbec nepustilo. Proto asi není úplně od věci mít fórum, ve kterém by jste se mohli podělit o svoje zkušenosti, zeptat se na rady, načerpat inspiraci a pokecat o výrobních postupech čehokoliv co souvisí s rybařinou a nebo třeba tak úplně taky ne, dle vaší libosti.

Nějakou chvíli jsem přemýšlel, jestli tohle fórum nebude tak trochu dublovat encyklopedii Tipy&triky, ale tam nelze diskutovat, takže není nic jednoduššího než se o těchto vychytávkách pobavit tady.

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky:   5 4 3 ...
Středa 15. května 2013 v 15:07 ® jepice-zruseno

Včera jsem vyladil jednodílný vláčák. Špička je zkrácený fídrová 1/2 oz (používána dříve na zlomeném vláčáku, z kterého byl vytvořen pickr a po několika letech byl opět zlomen), je vsazena a vlepena epoxidem do vrchního dílu z muškařské sony. Očka jsou z ostatků polámaných vláčáků. Je to tedy jednodíl, má to 156 cm. Navijáček je Sh. sigma 025. Držadlo je z pokráceného sedla ze staršího prutu a různých korků (a špuntů od bohemky). Těším se, až s ním pochytám nějaké pěkné okouny.

reagovat
foto/forum/2013/th-img98485.jpg
Úterý 7. května 2013 v 15:09 ® Bahňák reakce na …

jepice> dobrej nápad a dá se to použít i jako držák na nápoje alkoholické i lihuprosté

reagovat
Pátek 3. května 2013 ve 13:51 ® jepice-zruseno

Jelikož tu dlouho nic nebylo, tak sem fláknu takovou mojí „kravinku“. Je to mistička na nástrahy přidělatelná k mojí oblíbený židličce. Jelikož spousta rybářů používá stejnou židličku, tak tento můj nápad možná někdo ještě využije. Použil jsem mističku z lékárny (jeden pán tyto misky vyráběl tak jich pár máme). Do dna misky je možné vyvrtat malinké dírky pro případ, že by nám tam napršela voda. Nyní už budu mít nástrahy pěkně poruce.

reagovat
foto/forum/2013/th-img98148.jpgfoto/forum/2013/th-img98149.jpgfoto/forum/2013/th-img98150.jpgfoto/forum/2013/th-img98151.jpg
Neděle 17. března 2013 v 18:01 ® regulus reakce na …
regulus

Hony> no já to trochu obšlehl z průmyslovýho vysanače na odsávání bordelu při řezání drážek do zdí, ale kup si něco takovýho za 20 tisíc nebo možná i víc, když to potřebuješ jednou za čas, když něco doma děláš. Hlavně z mafla jsou piliny úplně všude.

reagovat
Neděle 17. března 2013 v 17:51 ® Hony reakce na …

regulus> používám kupovaný nástavec před lux na odsátí popela z krbu, pracuje stejně.

reagovat
Středa 13. března 2013 ve 23:21 ® regulus reakce na …
regulus

Chorchus> jo netolerantni ostravaky … ;-)

reagovat
Středa 13. března 2013 ve 23:11 ® Chorchus reakce na …
Chorchus

regulus> ty s tím i splachuješ?:-P

reagovat
Úterý 12. března 2013 ve 20:53 ® regulus
regulus
reagovat
foto/forum/2013/th-img96716.jpgfoto/forum/2013/th-img96717.jpgfoto/forum/2013/th-img96718.jpgfoto/forum/2013/th-img96719.jpg
Úterý 12. března 2013 ve 20:49 ® regulus
regulus

Na veletržním večírku při rozhovoru s jedním netolerantním :-)) ostravakem co dělá jakýsi bambusový tyčky, padla řeč i na bordel při zpracování dřeva. Kdo kdy něco dělal v domácích podmínkách maflem, el. hoblovkou nebo něčím podobným, tak to zná. Prachu všude mraky, piliny až na prdeli … . Málokdo z nás má asi k dispozici truhlářskou dílnu s funkčním odsáváním, ti šťastnější to dělají v dílně nebo garáži a někteří třeba i v panelákovém bytě. Zkoušet na to domácí ale i starý vysavač se míjí účinkem, za chvíli to nesaje a v prvním případě to obvykle znamená i hádku s drahou polovičkou. Vlastně mě ani nenapadlo to sem šupnout dřív něž na to u piva přišla řeč, ale protože po mě Jirka chtěl fotky, tak jsem mu vyhověl a pro ostatní sem hodím i popis jak na to.

Jedná se ve své podstatě o zásobník na piliny, aby nelítaly všude okolo, dokonalou účinnost to nemá, ale zachytí to minimálně 3/4 toho co vám jinak lítá ve vzduchu, je to také závislé na tom, jak máte přizpůsobené odsávání přímo u stroje.

Nádobu mám od barvy 40kg, ale ono se v tom prodává lecos, hlavně to musí mít zaklapávací víko které těsní a drží. V prostřed víka se udělá díra průměr 100mm natěsno na stovku PVC odpadovou rouru. Uříznout asi 20–25 cm roury, Dále je potřeba záslepka na 100 rouru a koncové redukce až na 40, já to mám 100/50 a 50/40 a ještě kousek 40 trubky, stačí 10 cm. Trubka na vysavač má venkovní průměr asi 35 mm, tak je třeba kousek té 40 trubky nahřát a udělat hrdlo, aby tam trubka od vysavače pasovala a dala se nasazovat. Z nějakého zbytku 100 roury je třeba udělat hrdlo aby se dalo nasadit na 100 rouru, opět zahřátím. Až to zchládne, tak si z toho uříznout dva asi 2–3 cm široký kroužky. Když je tohle nachystaný, tak si to nasucho sestavte a máte kus roury z jedné strany zaslepené a z druhé zredukované na 40, těma dvěma kroužkama to zaaretujte do toho víka tak, že ten zaslepenej konec máte uvnitř nádoby a ten zredukovanej čučí ven. Změřte si jak to vyjde a na tý 100 trubce si udělej míru asi 3 cm od toho kroužku. Trubka by měla být uvnitř tak dlouhá, aby pod ní bylo asi 2/3 výšky nádoby, takže pokud má nádoba výšku cca 60 cm, tak trubka by měla být uvnitř asi 20 cm dlouhá. Mezi mírou kterou jste si naznačili a asi 2–3 od zaslepenýho konce vyvrtejte do trubky po obvodu několik větších dír, není důležitý jestli budou mít 10, 15 nebo 20 mm, musí jich být hodně, ale zase ne tolik, aby trubka přestala být pevná. Jde o to, aby až to bude sát, tak každou protíkalo co nejmíň vzduchu, pokud budou mít průměr 20, tak jich tam udělejte tak 25 i víc, prostě aby byla víc jak 1/3 obvodu vyvrtaná. Do záslepky zespodu žádný díry nevrtejte, jen po obvodu. Až to budete mít vyvrtaný, tak to celý seskládejte a slepte lepidlem na novodur, tím čím to dělají instalatéři, pořádně to oblepit aby to těsnilo, silikon je na prd, nedrží, oloupe se to.
Na tu zaslepenou trubku je potřeba navlíknout filtrační hadru. Nevím jak se to jmenuje, někde jsem k tomu přišel. Je to taková relativně tlustá hadra, z jedné strany chlupatá a z druhé taková lesklá, připadá mi to jako nějakej latex, ale přitom to je prodyšný, asi to je nějaká membrána. Možná bude vyhovovat něco z tohoto http://www.tovarna-plsti.cz/…extilie.html . Já si z toho ušil takovej pytlík bez dna, natěsno na tu trubku na kterou jsem to nasadil, tím chlupatým k tomu novoduru a tím lesklým dovnitř tý nádoby, u deklu a záslepky jsem to přitáhnul silnou stahovací páskou.
Zbývá ještě udělat odsávací trubku. Použil jsem elektrikářskou trubku (husí krk), venkovní průměr 32 (vnitřní je 29). Do nádoby vyvrtejte z boku elipsovitou díru nahoře pod osazením tak, aby trubka když ji dáte dovnitř vedla šikmo po vnitřní stěně nádoby asi po polovině obvodu a končila pod úrovní sacího koše. Díru kudy vede trubka je třeba zatěsnit, silikon je špatně, loupe se. Je to princip cyklónu, ten bordel je nasáván z tý trubky, která má úmyslně menší průměr než trubka vysavače, vzduch tudy proudí rychleji, takže to lépe odsává a do té bečky se to dostává větší rychlostí. Když to dorazí do bečky sveze se to po stěně směrem dolů a nelepí se to tak na tu hadru. Trubku mám ke stěně nádoby přidělanou příchytkama na trubky. Poslední věcí je jakási klec aby se stěny nádoby podtlakem neprohýbaly, něco jako obruče na sudu. Já to mám vydělávací, udělaný z hliníkovýho drátu co se z něj dělá hromosvod, ale jde to pochopitelně udělat z čehokoliv jinýho. Na obrázcích není, protože jsem ji při focení rozšlápnul a vztekle s ní mrsknul do kouta. Odsávací trubku mám jen krátkou asi 30 cm, aby se mě to nemotalo. Mám pak několik nástavců různý délky a koncovky pro každej stroj, protože odsávací výfuky nemám u všech se stejným průměrem, taky délky mám podle toho s čím dělám, vše je dělaný pomocí ohebných a pevných elektrikářských trubek a spojek na ně. Pokud se ta hadra trochu ucpe, tak s tím stačí bouchnout o zem a většina toho prachu z té hadry opadá. Je to mobilní, lehký, není to tak velký aby se to nedalo někam uskladnit a hlavně saje to pořád a ve vysavači nemáte skoro žádnej bordel, tudíž vás žena neseřve. :-D

Pro woblerokutily kteří mají doma málo místa mám taky typ. Vyrobte si něco podobnýho v menším provedení, třeba z obalu od 15 kg primalexu, elipsa nevadí, jen vše zmenšete a asi nebude vhodný pouštět vysavač na plnej výkon.

reagovat
foto/forum/2013/th-img96711.jpgfoto/forum/2013/th-img96712.jpgfoto/forum/2013/th-img96713.jpgfoto/forum/2013/th-img96714.jpg
Neděle 28. října 2012 v 10:56 ® troutkiller reakce na …

Chorchus>Kámo já sem ten tvuj podběrák ještě neměl to srdce namočit do vody jak je krásnej:-)) )

reagovat
Neděle 28. října 2012 v 1:07 ®  reakce na …

Chorchus> jak jinak – krasavci!

reagovat
Pátek 26. října 2012 ve 22:37 ® Chorchus reakce na …
Chorchus

jajco> jestli ti dobře rozumím, máš hliníkový rám, zakončený plastovou rukojetí, kterou chceš nahradit. Pokud bys chtěl dřevěnou rukojeť, právě jsem dostal z pod Lysé hory překrásné třešňové (červené), višňové (růžové) a švestkové (hnědočervené) dřevo. Pokud máš zájem napiš do osobky. Vysoustružím ti rukojeť.

reagovat
Pátek 26. října 2012 ve 22:13 ® jajco reakce na …
jajco

Chorchus> Ahoj,vidím že se vyznáš a děláš opravdu pěknou práci.Mám na tebe dotaz a to ohledně rukojeti na podběrák.Jedná se jen o jakousi vidlici,do které bych vsadil samotný rám podběráku z hliníkové kulatiny.Chtěl bych tím vytunit podběrák a hlavně mi tam nesedí ta plastová rukojeť.

reagovat
Pátek 26. října 2012 ve 22:01 ® regulus reakce na …
regulus

Chorchus> ty seš ale hračička … :-D

reagovat
Pátek 26. října 2012 v 17:50 ® Chorchus
Chorchus

Dávám pár námětů a inspiraci na vánoční dárky.

reagovat
foto/forum/2012/th-img21288.jpgfoto/forum/2012/th-img21289.jpgfoto/forum/2012/th-img21290.jpgfoto/forum/2012/th-img21291.jpg
Sobota 30. června 2012 v 0:19 ® regulus
regulus

Chorchus> moc si vymejšlet nemůžu, šel bych i do 4,5m, ale asi budu rád když seženu vhodnej 13" nebo 14" blank, myslím v tom čtyřdíle. Ale to je fakt otázka až na zimu. Ono je to spíš celý o jakýmsi zkoušení, zjišťování a asi i shánění, mám jakousi představu, ale zatím takovou prvopočáteční, nejdřív musím zjistit co to chce, zatím jsem na to nelapnul ještě dost velkou rybu, nemám zcela jasno o spoustě věcí a taky málo času. Nikam to nehoním, možná se do toho pustím v zimě, možná ne. Taky chcu s pár lidima hodit řeč, vyzkoušet i něco jinýho než mám, je toho víc.

Pokud se týká bamboo, tak to já tak neprožívám, jen mě ty výtvory zaujaly a to nejen v souvislosti s rybařinou. Mám rád kombinace dřevo – kov a bambus by mohl být docela zajímavej materiál na určitý části (nemyslím tím nic konkrétního), prostě si zkusím jak se s tím dělá, co se s tím dá udělat a jakej bude výsledek a na to mě ten Bauhausovej asi stačí, ale abych jezdil někam do Pustiměře i když je to kousek, tak to bych už musel mít konkrétní záměr a vědět co hledám. Nicméně pokud se tam vypravíš a podáš report, rád si to přečtu, nerad bych umřel blbej. :-))

reagovat
Pátek 29. června 2012 ve 21:18 ® Chorchus reakce na …
Chorchus

regulus> ja sem tam zlobim. To si pis, ze mazlik si zaslouzi staveny klacek. Jak dlouhy ho predpokladas? Ja u bamba do ctyrdileho jit nemuzu, bo bych se ujeball. Jinak co se tyce bambaa, tak u vas v Pustimeri u Vyskova je firma, co dovazi bamba. Chystam se tam podivat, co je to za odrudu. Na pruty to nebude, ale pro podberacky a jine doplnky to muze byt zajimave.

reagovat
Pátek 29. června 2012 ve 20:52 ® regulus reakce na …
regulus

Chorchus> kdo si hraje nezlobí … :-))

U toho CP je stěžejní, aby se to točilo úplně hladce, což nebude problém, cvrk se konec konců dá udělat různě. Pravda takovej bambusáček s dřevěným CP by byl docela zajímavej, zvlášť když by byl vytuněnej a lehkej.

Já ale v tomto směru raděj zůstanu u duralu a uhlíku, jak jsem psal, prut mu postavím, jen budu muset prošpekulovat ten blank, to tak jednoduchý nebude, musí to bejt čtyřdíl, já s 1,5 metrovým ráhnem na ryby chodit nebudu, max. složená délka je 120 cm a to je zásadní problém. Něco už mám v merku, ale je to víc jak 3500 kaček jen za blank, což už se mi moc nelíbí, ale to skousnu, co bych ale neskousl, kdyby ten blank byl pro tyto účely ku hownu.

BTW myslíš, že jsem si vzpoměl a koupil si ten bambus na podběrák? Nevzpomněl … :-((
No ono to není akutní, podběráky mám dva a ani jeden jsem už roky nepoužil, ale člověk si chce udělat takovou malou radost z vlastnoručně udělané věci.

reagovat
Pátek 29. června 2012 ve 20:18 ® Chorchus reakce na …
Chorchus

regulus> Tož ja su taky pruhledny chachar. Ale nikdy nedělám navijáky celodřevěné. Nosná část je vždycky z kovu. Jen mi vadilo, že u centrepinu pro plavačku jak piše petřikvepřik mi vznikl chuchvalec. U mušaku to není problem. Tak jsem to řešil rouskovským otočným způsobem a to nahazování funguje dobře. Ložiska používám jednosměrné a přes pastorek ho přenesu na brzdičku. No, díky za inspiraci, ale určitě se do toho nepustím. (možná až na podzim):-)) :-)) .

reagovat
foto/forum/2012/th-img20724.jpgfoto/forum/2012/th-img20725.jpgfoto/forum/2012/th-img20726.jpg
Pátek 29. června 2012 v 19:48 ® regulus
regulus

Chorchus> na tvoje přání, tady jsou ty detaily, ale nic na tom není, docela běžný uložení. Pokud budeš chtít ještě něco, tak napiš sem nebo do osobky. Ta jedna je trochu mázlá, bylo to focený zrcadlem a ostřený jinam, ale poznat to z toho jde.

BTW: vidím ti až do žaludku, pánovi se to zalíbilo a chce si to udělat ze dřeva, že??? :-D No su zvědavej, docela si to dovedu představit, jen nevím, jestli nebude lepší udělat na ložiska kovový futra.

EDIT: pokud bys chtěl ty fotky v plný palbě, tak napiš, pošlu mailem.

reagovat
foto/forum/2012/th-img20720.jpgfoto/forum/2012/th-img20721.jpgfoto/forum/2012/th-img20722.jpgfoto/forum/2012/th-img20723.jpg
Neděle 29. dubna 2012 ve 22:25 ® ladamaj
ladamaj

Výroba nejlevnější helikoptéry.Ma­teriál:trubič­ka od lízátka,2ks hadička od kapačky,bužír­ka,obratlík který navlečem na trubičku a skaždé strany navlečem hadičku pokud je volnější přikápnu lepidlem vteřinoví nebo podobný.Jednoduché a levné pracuje naprosto suprově a lze použít i u plavané na angličáky(splávky).

reagovat
foto/forum/2012/th-img20380.jpg
Neděle 29. dubna 2012 ve 22:17 ® ladamaj
ladamaj

Výroba 30g krmítek vše po dohodě.

reagovat
foto/forum/2012/th-img20379.jpg
Sobota 28. dubna 2012 v 11:46 ® džigit

Hrouzek73> aby Tě to nevyšlo dráž než kupovaný :-))
http://www.carpsystem.cz/…a-destnik-79
Na trhu jsou k dostání i zavrtávací,neb ne všude si bodec s kameny poradí ;-)
Jinak zkus mrknout do Bau.. či O.. a Horn…,tam jsou zavrtávací různých průměrů od deštníku,po plotový sloupky.Ceny se pohybovaly mezi 200–300kč

reagovat
Pátek 27. dubna 2012 ve 21:38 ® 

pan_Karel> díky za tip, ale je to fakt plytké. Home made síťka bude asi opravdu nejlepší :-) Teď si na to už jen udělat čas. Jinak podběrák taky moc nepoužívám. Není totiž moc na co..:-((

reagovat
Pátek 27. dubna 2012 v 19:26 ® Hrouzek73 reakce na …
Hrouzek73

Libor> Tož to není vůbec špatnej nápad.To budu muset vyzjistit,kde mi to tu poblíž udělaj.Díkes za inšpiraci.

reagovat
Pátek 27. dubna 2012 v 9:03 ® Libor
Libor

Hrouzek73> ještě nechat pozinkovat a je to fajn.

reagovat
Pátek 27. dubna 2012 v 0:45 ® Hrouzek73
Hrouzek73

Tak taky přidám svůj výtvor.Ještě nenabarvený stojan na deštník. Po sklopení se mi zapíchnutý deštník stáčí pořád po větru a nedrží natočen tak jak chci já.Toto to snad vyřeší.

reagovat
foto/forum/2012/th-img20369.jpgfoto/forum/2012/th-img20370.jpgfoto/forum/2012/th-img20371.jpg
Úterý 24. dubna 2012 ve 22:18 ® pan_Karel reakce na …

je to ze salma od řezáče http://www.sitekvrezac.cz/…1995406.html … měl sem tendle podběrák ale sundal sem z něj síťku a vyrobil todle…ale je taky moc mělká takže si myslím že pojme ryby tak do 70…těžko říct moc podběrák nepoužívam,od­háčkovávám ryby ve vodě takže nemam odhad..... asi se naučím ty síťky plést nebo jak se to dělá a bude =))

reagovat
Úterý 24. dubna 2012 v 19:07 ® cormaxx reakce na …
cormaxx

petrikveprik> Tohle, bych řekl, bude vezírek:-)

reagovat
Úterý 24. dubna 2012 v 18:58 ® 

pan_Karel> pěkné! Ta šířa ta už umožní podebrat pořádné jelito! Můžu mít dotaz? – odkud kupuješ (popř vyrábíš?) síťku? Jsem nějaké nakoupil přes eshopy, ale potřeboval bych co nejhlubší. Všechno mi připadá plytké.

reagovat
novější starší
Stránky:   5 4 3 ...