Chytej.cz

Mýty a povery, múdrosti starých. necteno

14.5.2010 | LuboO | 21.586 zobrazení | 19 odpovědí

Dnes som čítal v časopise RRR článok o mýtoch a poverách, ktoré tradujú starí rybári a prenášajú ich z pokolenia na pokolenie aj na nás. Boli tam také tradície, že sumce neberú, keď kvitne agát, kapre berú dobre, keď trstina vyrastie 5 cm z vody, ryby berú dobre za dažďa a iné. Osobne som sa stretol tiež s niekoľkými poverami, napr. u nás na rieke sme chodili na úhory na noc, bolo to dávno, tak 25 rokov dozadu. A na tom našom mieste sa tradovalo, že úhory začnú brať, až keď prejde po nedalekej trati osobák o pol deviatej. Toho sme sa aj zaryto držali. Ďalšia povera, neviem, nakoľko pravdivá, bola, že kapor, ktorý má v hube vatu namočenú v alpe, vydrží na suchu aj 5 hodin. Tychto legiend, poloprávd a právd sa kedysi tradovalo oveľa viac. Určite ste sa s niečim podobným stretli aj vy, tak sa podeľte, prípadne rozlúsknite, prečo niektoré tieto tradície skutočne platia, len z iných dôvodov, ako udávali naši dedovia.

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Pátek 16. března 2012 v 19:07 ® Robur
Robur

ještě nějakou pověru

reagovat
Středa 19. května 2010 ve 21:21 ® LuboO reakce na …
LuboO

sus1> aj u nas kvapka na karbid:)

reagovat
Středa 19. května 2010 v 19:55 ® sus1 reakce na …

Nordboy> Abych po pravdě řek,tak u nás prší až dnes tak od 14 hodin,jinak doposud počasí celkem v pohodě.
U nás ,, kape na karbík", na význam se mě neptej.:-)) )

reagovat
Středa 19. května 2010 v 16:49 ®  reakce na …

sus1> Vždyť já se směju kudy chodím :-)) a protože je venku tak hnusně, tak si kolemjdoucí myslí, že mě šíblo, prože nechápou co je na tom počasí k smíchu. Netuší, že právě z toho počasí mi kape na maják.:-( (

reagovat
Středa 19. května 2010 v 10:48 ® sus1 reakce na …

Nordboy> Nic v tom nehledej,směj se tomu jako já.:-))

reagovat
Středa 19. května 2010 v 10:41 ® LuboO reakce na …
LuboO

Nordboy> v pohode, treba debatovat o vsetkom. Ako som povedal, aj medzi starsimi aj medzi mladsimi su pohodaci a brucouni. Ak si sadnem k takemu starsiemu brucounovi (u nas vacsinou pan v monterkach, s kyblom od primalexu a 30-rocnymi teleskopmi), a zacnem chytat na plavak a krmim si, vacsinou po mne zazera. Ale mam na nich pripravenu fintu, ktora na 99% zabera. Ked vytiahne krmelce, zoberem moje krmivo a idem k nemu a ponuknem mu ho do krmelca. Vacsinou prijme a vec je vyriesena, poskytol som mu tie iste podmienky, mne tym neublizi a sebe neuskodi. A skoro vzdy sa z toho vyvinie celkom v pohode debata.

reagovat
Středa 19. května 2010 v 9:59 ®  reakce na …

LuboO> Co dodat? Svatá pravda. Netušil jsem, že o jedné „takypověře“ se na rozdíl od jiných rozvine až taková debata. Že já vůl nedržím hubu (klávesnici):-(( .

reagovat
Středa 19. května 2010 v 7:17 ® LuboO
LuboO

Nordboy> myslim, ze tato povera plati tak na starych rybarov ako na mladych a nema s vekom nic spolocne. Je to z velkej casti o zvykoch. Ak chodi stary rybar 40 rokov na jeden flek, kde si vytiahne nejake dva kapriky raz za cas a ide domov, absolutne tym nikomu neskodi, ale uplne ho chapem, ze je nestastny a nervozny a niekedy aj nas..ty, ked si na jeho flek zasadne iny rybar a taha rybu za rybou na progresivnejsie metody a vsetky pusta. Stary pan si mysli, ze mu ten junacik popicha vsetky ryby a uz mu tam nic nepojde. Ale horsie je to v pripade, ktory som videl niekolkokrat osobne, otec a syn, vek cca 40 –10. Stary vytiahol rybu, po makadame ju dotiahol 10 m po brehu, odhackoval a dokopal nohou do vody. A syn to potom zopakoval. Ten chlapec by mal v ramci rybaciek zmenit vzor. Takze ked to zhrniem, ak sa niekdo dobre spraval k rybam, vode a prirode, ked bol mlady a mal dobry priklad, bude taky aj ked bude mat 70 – 80. A naopak.

Apropo, ja s dedkovcami rad chytam, oni vedia casto kde, aj ja obcas ako, tak vznikne pekna symbioza :-D D

reagovat
Úterý 18. května 2010 ve 20:22 ® sus1

Nordboy> Tak dík,bejku.:-))
Ještě nám někdo schází do třetice.:-) Znáš to,,Na hlopou větu ještě hloupější reakce,odpověd".;-) Patent mě zatim minul,rád ho přenechám jiným.:-)

reagovat
Úterý 18. května 2010 ve 20:14 ® 

sus1>Tušil jsem, že se nějaké kůzle ozve. Už Mark Twein řekl, že „mladé umí být každé tele“…konec diskuzi.:-( Jen jsem doufal, že to bude někdo opravdu mladý. Mně když bylo 40, myslel jsem, že mám patent na rozum…to už mě naštěstí přešlo.:-))

reagovat
Úterý 18. května 2010 v 16:35 ® sus1

Nordboy> To neni pověra, jen ses kouk do občanky na rok narození.:-))

reagovat
Úterý 18. května 2010 v 16:28 ® 

Taky znám jednu (z těch novodobých): „Staří rybáři jsou páprdové a masaři, kteří nemají u vody co dělat…“ (pověra?!):-)) )

reagovat
Neděle 16. května 2010 v 11:51 ® spike reakce na …
spike

mirmen> U té 4…je tady o tom i fórum, a ryby berou u hladiny:-)

reagovat
Sobota 15. května 2010 ve 22:49 ® mirmen
  1. fouká východní vítr – ryby brát nebudou
  2. kvetou trnky – úhoři brát nebudou
  3. je mlha nad vodou – štiky brát nebudou
  4. na vodě je „pápěří“ z topolů a osik – ryby brát nebudou
  5. je před bouřkou a dusno – budou brát úhoři
reagovat
Sobota 15. května 2010 v 17:26 ® osprey reakce na …
osprey

LuboO> Ano. To byly zlaté časy. Já tyhle moudra neznal, chytal jsem si, jak jsem chtěl a kdybych to býval tenkrát uměl, zachytal bych si jako král:-)

Jenže než jsem se to naučil, bylo po idylce.

reagovat
Sobota 15. května 2010 v 17:02 ® LuboO reakce na …
LuboO

osprey> veru tak,a to si nepamätame casy predvojnove…

U nas bola jedna voda, tak 3 ha, ani nebola zväzova, a tam platila zasada, ze kapor sa nechytal na nic ine, len cisty vareny zemiak (brambor). Tomu sme tak verili, ze nam to naozaj vychadzalo, ziadna kuku, cesto, kolienko, chlieb, rohlik, len zemiak. A stuka tam brala vyhradne na hruzika. Na nic ine. Logicky, lebo sme tam nic ine ani nehadzali, hoci tam zili plotice, perlini, ale my sme davali len hruzika, lebo brala len na neho. Na nic ine ani nemala sanc.:D

reagovat
Sobota 15. května 2010 v 16:46 ® osprey reakce na …
osprey

LuboO> Taky si vzpomínám, jak ten rybolov tenkrát vypadal. Kapr do toho drbal i deset minut.

Zlaté časy to byly. Spousta ryb…

reagovat
Sobota 15. května 2010 v 7:47 ® LuboO
LuboO

Este pred tymi 20 – 25 rokmi platila prisna zasada, ze hrot hacika v ziadnom pripade nesmie trcat z nastrahy. Lebo ryba sa pichne a pusti to. A teraz plati zasada, ze ryba sa pichne a uz ju to nepusti…

reagovat
Pátek 14. května 2010 ve 20:48 ® osprey
osprey

Ono je to těžké. Některé ty věci byly vypozorované z místních podmínek, které se ale už dávno změnily (např. složení obsádky revírů je dnes jiné, ryby jinak reagují na krmení, protože za doby našich dědů se toho do vody tolik neházelo. Něco platí dodnes.

A některé ty věci byly podle mého názoru šikovné mystifikace.

U nás na Písecku máme jednu legendární mysliveckou, týká se neexistujícího zvířete zvanéhopivo ň (Pivonius modrobulvus barasiliensis). Kdysi s tím autor pobláznil dokonce i ochránce přírody, dnes už ví opivo ňovi jen pár starých hajných. Ale legenda to je pořád.

reagovat