Chytej.cz

spánek u vody? necteno

1.1.2010 | Ciffik | 58.849 zobrazení | 491 odpovědí

Zdravím všechny, jaký je váš pohled na rybáře, co si nahodí, dají pruty do pípáků a odeberou se do bivaku spat? (přes večerní a ranní hodiny) a tímto stylem chytají třeba týden…za jakékoliv reakce díky…

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Úterý 20. července 2010 ve 20:47 ® Bulldog.o reakce na …
Bulldog.o

kerob> Jistě to jsou objektivní argumenty.., nicméně proč se bránit té vzdálenosti.., byla by to jasně daná hodnota a je prostě jasno.., myslím, že systém který splňuje podmínky ANO/NE je prostě funkční a nedává prostor pro nějaké spekulace… proč je tedy případná vzdálenost od prutů úsměvná, prostě splňuješ tak O.k.., nesplňuješ hotovo.. obdobně jako doba lovu.., také by nebylo vhodné např. „do tmy“., ale je stanoveno do např 22:00.. nevidím na stanovené vzdálenosti nic špatného a považuji to za lepší než jakési v podsatě nicneříkající fráze dávající prostor pro spekulace.....

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 19:26 ® kaktus reakce na …
kaktus

tomashr> Jo máš pravdu jednalo se o starší generaci rybářů:-)

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 18:42 ® tomashr reakce na …

kaktus> No, pokud pípák reaguje na vítr, tak je hlavně blbě nastavený. Když mám prut s předšpičkovým policajtem, tak obvykle na ťuknutí pípák ani nezareaguje, ozve se až když se to rozjede. při použití čihátka či swingeru za pípákem už může reagovat na drbanec od ryby, ale na vítr by neměl, to je zas blbé seřízení.
Posotýkám, že píšu z vlastní praxe – taky mi při úplně prvních pokusech pípak signalizoval nesmysly, ale naučil jsem se to v podstatě za jediné chytání (myslím to základní nastavení, všechny finesy se budu učit ještě mooooc dloooouho). Pokud někdo nezvládne ani to základní doladění, tak bych viděl problém spíš v daném člověku :-((

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 18:34 ® kaktus reakce na …
kaktus

kerob>Tady si myslím,že je to spíš věc krmítkářů,kteří mají lehké policajty a s každým drbancem nebo větrem to píská toho jsem byl svědkem a to mě docela sr..o

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 18:32 ® tomashr reakce na …

Klon> Já si myslím, že je s tím pojetím kaprařiny, které hájíš, problémů více. Spaní přes den je jedna věc, tam bych s tebou i souhlasil, že se obvykle dá odhadnout, v kterém období je záběr nepravděpodobný a chvíli si schrupnout.
Jenže si vezmi třeba tu situaci v noci – dejme tomu o půnoci poctivě stáhneš pruty a ve čtyři pokračuješ – nojo, ale to defakto není nic jiného než také zakázané vyhrazování místa k lovu – takový „moderní kaprař“ (toto nemyslím zle, jen mě nenapadá lepší označení) klidně zabere flek na týden, za kteroužto dobu by se na něm „normálních rybářů“ vystřídalo klidně deset bez nejmenšího konfliktu. A pak se nediv, že to leckomu vadí. Já jsem ještě docela v klidu, protože se vyskytuju hlavně v revírech, kde je toto jen výjimečné, ale pokud má někdo tu smůlu, že chytal na úseku, který se kaprařsky proflákl, tak může být pěkně znechucený…
Podle mě prostě zákon 99/2004 ani na něj navazující BP prostě s podobným stylem nonstop lovu (byť třeba s nočním vytažením) vůbec nepočítaly a tak se kolem toho jen dohaduje a všelijak se flikuje. A bohužel leckdy je to na škodu všech – viz různé místní zákazy vyvážení, bivaků, atd – to prostě není o niřem jiném než o tom, že na řadě míst to znechucení došlo příliš daleko a tak se to snaží kaprařům znechutit.
Popravdě mě moc nenapadá, jak tohle řešit – tedy přesněji nápadů by bylo dost, ale je to jen samá přehlídka v tom či onom špatných řešení :-(( :-((

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 17:34 ® kerob reakce na …
kerob

Bulldog.o> tohle je velice usmevne, definovat vzdalenost v metrech… vzdyt doba dobehnuti k prutum muze byt velice ruzna… jina bude na pisku, jina bude na skale a jina bude pokud dotycny bude treba ze stromu nad mistem kde chyta sundavat uvizlou montaz, jina doba bude u duchodce a jina u mladocha… a presto vsichni a ve vsech pripadech mohou byt stejne daleko od prutu… a predstava RS trenujici rybare se stopkama v ruce je jeste usmevnejsi. Nektere veci proste nelze zmerit a nelze presne definovat a myslim, ze uz jsme o tom uz debatovali… silnicni vyhlaska taky nedefinuje presnou vzdalenoust auta pred tebou a presto mas povinnost dodrzet bezpecny odstup…

ohledne pipaku: spousta lidi spi a tak maj pipaky naplno aby je vzbudily a taky uz jsem zazil dva dedky, co (jako deti s novejma mobilama) se predhaneli, kterej pipak je lepsi a kterej ma vic tonu. A i kdyz kazdymu rybari ten pipak pipne jen obcas, tak v tom mnozstvi a hustote rybaru na nekterejch revirech se jedna o solidni diskoteku.

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 17:13 ® Bulldog.o
Bulldog.o

Nevidím nic špatného na lovu nonstop., spíše nechápu proč to již není plošně a po celý rok. Kdo nechce chytat přes noc nemusí, to je každého věc. Dále naprosto nechápu co je špatného na zvukovém signalizátoru záběru.., o jeho hlasitosti přece rozhoduje zase člověk (jaký je rozdíl mezi hlasitou zábavou rybářských kolegů nebo pípáním.., žádný mě osobně vadí obojí)… zase je to o lidech a chování k okolí… a spánek., bystrost smyslů lidí je velmi rozdílná a hodně se věkem mění, co je pro někoho otázkou vteřiny, je pro někoho otázkou deseti. Nevím proč tedy rybářský řád jasně neformuluje některé věci v jasně změřitelných veličinách.., prostě splňuješ ANO/NE a hotovo., např. vzdálenost od prutů v metrech, doba za jakou člověk musí být schopen manipulace s pruty ve vteřinách., … vždyť pořádek dělá přátele.....

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 16:37 ® kaktus
kaktus

Nevidím důvod proč u vody nespat to prostě k moderní kaprařině patří.Patří to k ní tak jako lov nonstop,pípáky ajn.Lov velkých kaprů je taky dost náročný na čas to znamená využít ho maximálně,ale to by jsme mohli debatovat pořád dokola.

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 16:08 ® kerob reakce na …
kerob

Klon> a ty me znas, ze vis, co a jak a podle ceho posuzuju?

vlacim, moucham, bobkam a chytam plavanou (u vody travim hodne casu) … nemyslim si, ze by muj pohled byl prilis zaujaty, i ja se umim na vec kouknout z obou stran a proste se s tvym pohledem neumim ztotoznit.

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 15:47 ® Klon reakce na …
Klon

kerob> Níže jsem psal že se věnuji i vlačení,takže nevím proč bych si to měl vymyšlet a sypat si popel na hlavu… Rozdíl je jen v tom že ty to posuzuješ jen s jedné strany přičemž já to dokáži posoudit s obouch stran,,proto chápu názor tvůj,ale chápu i názor kaprařů.

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 15:28 ® kerob reakce na …
kerob

Klon> jeste v zivote jsem nevidel vlackare, ktery by usnul s nahozenym prutem, byt jen na par minut, dokonce mi to prijde velice nepravdepodobny, ne-li nemozny a tech par mist kde by se mu pri tom alespon teoreticky jeste podarilo neco chytit taky moc nebude… jinak receno, prijde mi to jako uplna ptakovina a dost mozna to je obracene nez pises, mozna to je prave alibismus bobkaru vymyslet podobny hovadiny, aby byla pozornost chvilku nekde jinde. Ja osobne nesouhlasim se spanim, nesouhlasim s pipakama (kdo to ma u vody furt poslouchat) a uz vubec nesouhlasim s priposlechem, s temahle ficurama cloveku proste staci sedet nebo lezet a i kdyz spi, technika ho zachrani, tohle podle me nema s rybarinou nic spolecnyho nebo aspon s rybarinou, jak ji chapu ja.

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 15:21 ® Klon reakce na …
Klon

Libor> ještě jsem ti chtěl napsat že mi nejde ani o ty fotky..Mám radost s každé ryby a je jedno jestli je taková nebo maková…ANO jsem velkým zastáncem Chyť a Pusť a doopravdy si žádnou rybu nikdy neberu a ani je nejím…Takže nám doopravdy zbývá jen ta fotka…Já osobně už ani nefotím,protože většího kapra na naších vodách už asi nechytím..Nechci aby to vypadalo že se vytahuji,ale na labi jsem chytil kapra 98 cm a myslím že už 3 roky se mi to nevede pokořit a asi se tak ani nestane…Nepíšu že větší nejsou,ale mě nekoušou:-) Takže mi vážně nejde ani o ty 2 ryby navíc pro foto…

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 15:10 ® Klon reakce na …
Klon

Robur> Ty jsi člověk který se zabývá věcí hlouběji a tvého názoru si vždy vážím a rad si je čtu..Pokud se nepletu,tak ty jsi vláčkař a plně chápu tvůj názor na toto téma,ale už nechápu proč je špatné chytat 24 hod…

Já osobně tak nechytám a na tyto vody nejezdím,protože zastávám aspon 4 hodiny pro klid ryb v letním období…

Proč ale by nemohl rybář chytat 24 hod.když je to povoleno.Já ryby nejím a vždy každou rybu pouštím zpět a pokud by mělo jít o to že má větší šanci chytit více ryb ,tak na to RŘ taky pamatuje a mužeš si odnest od vody je určité množství ryby a je jedno jestli si je chytí od pulnoci do 4 do rána…

Těch 24 hod bylo už tenkrát velmi ožehavé téma a s nonstop lovem taky nesouhlasím.Píšu to ted všeobecně…Co člověk jiný rybář a zaleží jen na každém z nás.já bych se spíš více zabýval,jak je možný že si důchodci pořád odnašeji ryby pod mírou a ještě ve velkém množství a pořád a pořád se s tím nic nedělá…

reagovat
Úterý 20. července 2010 ve 14:56 ® Klon reakce na …
Klon

kerob> podle mě v tom rozdíl zas takový není,akorád je to alibizmus pro vláčkaře…Chápu tvůj názor,ale jak už jsem níže psal,tak když u vody usnu,tak stačí když mi jen pípne pípak a jsem ready.Jsem ze zvukem pípaku s žitý a reaguji okamžitě… Vím že jsi možná říkáš že to je blbost ale je to tak…Nemužu tě sice otom přesvědčovat,ale já osobně když usnu,tak dokážu reagovat okamžitě na pípák.. Rozdíl možná je v tom že vláčkař by mohl reagovat na prut okamžitě a já do 5 vteřin,ale vem si skutečnost že co je 5 vteřin???Nic ve srovnání s tím že se někdy nechává kapr jet s nástrahou i desítky metrů a to záměrně…Důvod proč se to tak děla nepatří sem,ale snad jsem ti možná přiblížil jak to myslým… petrův zdar a ať koušou…

reagovat
Úterý 20. července 2010 ve 14:49 ® Klon reakce na …
Klon

Libor> Já nonstop chytat nepotřebuji a ani s nonstopem nesouhlasím…Nikdy jsem nechytal nonstop a na vodě kde je povoleno 24 hod jsem nebyl…preferuji aby si ryby aspon ty 4 hodinky odpočinuly…Dále bych se vyjadřil,tak že nevím jestli jsi to pochopil jinak než ja jsem myslel nebo jsem to špatně napsal…Nepíšu že souhlasím se spánkem u vody jakožto jak píšeš ty třeba celý den prochrápat to NÉÉ.Psal jsem to,tak jak to dělám já,což je že spím ty 4 hodinky v noci a když jsem déle u vody,tak si třeba vezmu časopis a čtu si a nejednou usnu,ale to je tak max. 30 – 60 minut…To prostě neuhlídáš…

Pokud se jdu natáhnout s tím že budu spát,tak pruty vytáhnu v tom problém nemám a ani nesouhlasím se záměrným spaním při nahozených prutech…

Měl jsem na mysli to že člověk když je hodně unaven a usne,tak že na tom není nic špatného.To se prostě nedá ovlivnit…Tobě se nikdy nestalo,že jsi doma usnul třeba u televize aniž by jsi měl v plánu jít spát???Mě několikrát a tohle je podobná situace…

reagovat
Úterý 20. července 2010 ve 12:02 ® Robur
Robur

ono, každý kaprař, to tuší a ví, že vše není košer, ale ruku do ohně, chovali bychom se na jejich místě jinak? Ale je to jasný příklad toho, že podáš prst a už zde máme rybaření nonstop. Protože pak už opravdu nic nebrání tomu, koupat nástrahu ve vodě klidně měsíc a ryba jí prostě jednou najít musí. A má náš národ mentální schoponosti tento benefit využít jen pro radost?

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 11:31 ® kerob
kerob

klon – Je rozdíl mezi nahozenými pruty kapraře který přitom spí a nahozeným prutem vláčkaře,který sedí na břehu a odpočívá,přičemž proud vykonává práci za něj????? Podle mě není

a podle me je a to veliky :-)
Sedet a odpocivat je neco jineho nez spat, spat muzes celou noc, sedet a odpocivat pri vlacce budes max par (desitek) minut a nevylucuje to, ze muzes davat pozor na to co se deje.

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 11:16 ® Bulldog.o
Bulldog.o

Sám preferuji spíše vláčení. Se spánkem u vody problém nemám, ačkoliv tak nečiním i když jsem občas u položené tak nějak „zabral“.., ale proto používám zvukové signalizátory záběru.., jde jen o jedno.. chování k rybám a přírodě.....

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 10:39 ® Libor
Libor

Klon> ty tady vaříš typickej českej guláš, pořádnej guláš plný alibismu s náznakem prospěchářství :-)

Já se spánkem na rybách nesouhlasím, a doufám že se to nikdy nezavede. Když člověk spí, je zbaven všech smyslů, reakcí, sebekontroly atd. Máš pak něco z toho rybolovu? Je pro tebe problém v těch 14-ti dnech párkrát zabalit pruty a pořádně se vyspat, nebo potřebuješ chytat nonstop aby jsi měl o dvě fotky s pěkným kaprem navíc? Vše píšu bez agrese a ve vší slušnosti, jen mě to při vší úctě zajímá.

Uvědom si, že česká společnost na toto není mravně připravená, tím chci říci že každý není slušný a pravidla respektující jako ty.

reagovat
Úterý 20. července 2010 v 10:06 ® Klon reakce na …
Klon

osprey> Robur – Samozřejmě pro vyznavače jiných rybolovných technik je tento způsob pro ně těžko vstřebatelný nebo přinejmenším s ním nesouhlasí a já je plně chápu… Chtěl jsem zde jen napsat,že někteří si myslý že kaprařina ( bobkařina ) je jen o flakání se u vody a čakání na záběr,s čímž určitě nesouhlasím…

Věnuji se i vláčení a tam je to zas o něčem jiném,protože tam jde asi těžko spát a mrskat nástrahy do vody :-) .

Robure toho vrátnýho si trefil perfektně,jiné lepší přirovnání by mě nenapadlo,ale uznej co dělá 90% vrátných.....SPÍ :-)

Shrnul bych to asi tak,že v tomto tématu,není řešení,protože budou zastánci toho a naopak..

Nevím jak bych to vkusněji trefil,ale asi takhle..

Kaprařina je rybolovná technika,kde je mírná,ale dlouhodobá fyzická zátěž a tím že je člověk déle u vody,tak potřebuje spánek… Tím že spí s nahozenými pruty je pro někoho s určitého pohledu špatné,ale hlavně že se neporušuje RŘ. Věřte že na místa kam chodím rybařit již několik let,už vím v kterou hodinu bude klid a doopravdy to tak 90% je…Náhodně se stalo že byl záběr,takže jsem v tu dobu odpočíval…

Vláčení a Muškaření – je rybolovná technika kde je krátkodobá,ale vysoká fyzická zátěž.U této techniky je jasné že člověk si nemůže jít „válet fajfky“,protože mu to ryb.technika nedovolí,tím odpadá možnost kterou mají kapraři…Na druhou stranu ačkoliv jsou rychleji unavený,netráví takovou dobu u vody jako kaprař… Jen bych ještě dodal a to přísahám že to výdávám poslední dobu dost často a to že vláčkař na řece,si dává pauzu na cigáro a prut měl s woblerem nahozený ve vodě a proud pracoval za něj…Umějí si najít místa aby se moc nenadřeli,takže jim to tam krásně plave…Víděl jsem takhle vytáhnout jen jednou rybu a byla to malá štika,ale i tak jsme tímto skončily u stejného problému… Je rozdíl mezi nahozenými pruty kapraře který přitom spí a nahozeným prutem vláčkaře,který sedí na břehu a odpočívá,přičemž proud vykonává práci za něj????? Podle mě není:-)

reagovat
Pondělí 19. července 2010 ve 14:53 ® Robur
Robur

KLON,to jsi napsal úplně pravdivě, bez příkras, ale pochop, že my vláčkaři a muchári, vám pak závidíme, že chytáte i když spíte. Ryba je pak ale bez šance, protože nástraha na ni číhá pořád. Vlastně je to stejné, jak bys šéfovi tvrdil, hele jsem vrátnej, jsem v práci , jsem, no a když přijde zákazník, tak mne vzbudí a do vteřiny ho pošlu na obchodní oddělení do 3. patra. Takže je vše OK.:-D

reagovat
Pondělí 19. července 2010 ve 14:53 ® osprey reakce na …
osprey

Klon> To je o tom, že vyznavači aktivních technik lovu špatně vstřebávají myšlenku, že lze rybařit a přitom spát.

Já to třeba nedokážu (vyzkoušeno). Pro mě je rybaření adrenalinová činnost, které se plně věnuju. Pokud toho nejsem schopen, vykašlu se na to a jdu spát.

Aktivní rybář: Je nesmysl, abych chytal, když se mi chce spát. Kaprař: Proč bych nemohl mít nahozeno, když spím?

Zcela jsem pochopil tvůj příspěvek, rozumím ti a nechci vést nějaký spor. Ale ten problém je v tomhle. A vždycky bude. Co je správnější, to ponechám na uvážení jiných.

reagovat
Pondělí 19. července 2010 ve 14:36 ® Klon
Klon

Toto téma je velmi diskutabilní,pro­tože každy rybář se chová u vody jinak a jinak využívá svůj čas.Nečetl jsem všechny příspěvky a vyjádřím se k tomu asi následovně…

Já jsem kaprař a jezdím na dlouhé výpravy velmi často,min. 3 – 14 dní.Samozřejmě někde musím spát,takže volím bivák,karavan,pod širákem…Prvních 48 hodin se dají vydržet bez spaní,ale pak už to nejde…Někteří nezasvěcený nechápou to že kaprař nesedí a jen čeká na záběr,ale že k tomu aby měl záběr předchází spousta příprav…Já postavím bivák,pak nahodím pruty a někdo by si řekl že to je vše..NENÍ… Dál si začínám dipovat nástrahy,připravuji krmení,nafukuji člun a nějak se zabydluji abych měl vše pořád uklizeno a né roztaháno všude kolem vody…Když tyto věci zhruba mám,tak si udělám kávu a začnu si dělat různé návazce a věřte že u toho strávím i 3 hodiny.Dále to jsou kombinované montáže apod.Jede si člověk třeba zakrmit,přijede a hned si připravuje,dipuje další krmení..Nemluvně o tom že musí člověk taky jíst,takže si i vaří…toto je koloběh pomalu den co den…O půlnoci když není povoleno 24 hod vytáhne pruty a ráno ve 4 nahazuje…Myslíte že člověk za ty 4 hodiny spánku se vyspí…Nevyspí.Já nikdy nespím tvrdě a většinou tak na půl,sám nevím proč,ale tvrdě u vody neusnu…Kdy má tedy člověk dohnat spánkový deficit???Samoz­řejmě někdy v průběhu dne a hlavně nechápu co je špatně na tom,že nahodí,zapne pípáky a jde se natáhnout…Nevím jak u někoho jiného,ale chodíms kamarády a ani jeden nemá problém,že by se nevzbudil.Opak je pravdou věřím že mi kapraři jsme už na zvuk pípaku tak naučený,že stačí pípnout a člověk je hned v pozoru a během 5 vteřin stojí u prutu…Prostě člověk spánek k životu potřebuje,nepo­rušuje tím žádný rybářský řád a jeho chování u vody jako nepořádek,lak­snost,flexibi­lyta apod,je na každém znás…Někde je bivakování zakázáno,tak můžu spát pod širákem.

Někde jsem tu četl názor jako když jsi jdu lehnout,tak stáhnu pruty…Dotyčný at se neurazí,ale to je blbost…Proč když dokážu být během pár vteřin u prutů a reagovat na záběr…Jak už jsem psal,už to máme v sobě zakořeněný a jak mile pípne,jsem READY…A v řádu je myslím jen psáno,že máš být u prutu ve vzdálenosti aby jsi s nimy mohl bez problému manipulovat a reagovat na záběr…Proč né já mám bivák pár metrů od stojanu s pruty…

reagovat
Čtvrtek 15. července 2010 ve 12:54 ® Libor
Libor

včera před půlnocí jsem málem usnul při přívlači, je to dřina :-)

reagovat
Pondělí 11. ledna 2010 v 18:54 ® Adam.46
Adam.46

Patlaloš: Naprosto s tebou sohlasím, nejedu na ryby od toho abych si stahl pruty a šel spát :-D DDDD Ale tady to furt nemůže někdo pochopit… Z týdeni výpravy a spát asi jenom 28 hodin !

reagovat
Pondělí 11. ledna 2010 v 18:38 ® Adam.46
Adam.46

Filoušek (CS): Přesně !!!!!!!!! Nejlepšíííííí­íííííí......Á­ááááááááááááá­á :-)

reagovat
Pondělí 11. ledna 2010 v 18:34 ® Adam.46
Adam.46

Ciffik: Hej myslím si že to není vůbec pravda. Vsadím se, i kdyby jsme byli jen ja, lukaš a zcuter, na rybach tak by z nás stejně byl na nervy. Protože on to bere všechno strašně vážne, když mi třeba lukas neco řekne jako naražku tak se tomu smějeme všeci, a vím že to myslí z prdele, a oto právě de ! Když to řekneš na Zcutera tak se hned nasere a začne se cyhtat nervy........

reagovat
Pondělí 11. ledna 2010 v 18:20 ® timbab reakce na …
timbab

ale budu chytat proč bych neměl?

reagovat
Pondělí 11. ledna 2010 v 18:18 ® Filoušek( CS )
Filoušek( CS )

RedBass> REeeed baaskuu xDDD

reagovat
Pondělí 11. ledna 2010 v 18:18 ® Filoušek( CS )
Filoušek( CS )

no vidis…a na tydeni vyprave jako nebudes chytat???

reagovat