Chytej.cz

Zahradní jezírka a rybníčky.... necteno

19.3.2009 | kuki1996 | 147.393 zobrazení | 392 odpovědí

Zde si můžeme pokecat o naších nebo něčích zahradních jezírkách nebo rybníčkách.Také si předat své skušenosti a fígly…=)A pochulib se svími fotografiemi..svích ryb v jezírku…=)atd..

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Pondělí 22. března 2010 ve 20:53 ® fikus reakce na …
fikus

sidonius> taky přemýšlím nad tím, že si udělám malý rybníček u domu. Vůbec mi nevadí, že mi neteče kolem domu žádný potok. Mám v plánu ho totiž naplnit a dopouštět vodou ze studny. Voda ze studny bude mnohem chladnější než voda z potoka. Tedy mnohem lepší pro chov ryb.

reagovat
Pondělí 22. března 2010 ve 20:29 ® sidonius reakce na …
sidonius

Michal/> jj díky a nevíš nějakou radu na tu plíseň na kaprovi, jak se jí zbavit?

reagovat
Pondělí 22. března 2010 ve 20:26 ® Michal/ reakce na …
Michal/

sidonius< Poslal jsem to a až pak jsem se podíval. Je to docela daleko ale možný to je. Pokud by se tam voda natlačila, tak je možný že by se tam i udržela, záleží na podloží ale zřejmě by to moc dobrý nebylo. muselo by se co chvíla dopouštět atd. Pokud to zítra půjde, tak se pokusím dodat ty fotky.

reagovat
Pondělí 22. března 2010 ve 20:20 ® sidonius
sidonius

Michal/> na pravé fotce z fotek uplně nahoře (část 3.) jak je do ní malováno, tak tam je studna vidět viz šipka. Takže kdyby se rybníček naplnil sám, tak by tam ta voda zůstala? Od studny k místu, kde by měl být rybníček je to asi tak 8 metrů, dneska jsem to měřil

reagovat
Pondělí 22. března 2010 ve 20:16 ® Michal/
Michal/

sidonius> Fotku dodám hned jak tu folii sundám. Byly to pytle od psích granulí. Takové to velké desetikilové balení. Jen sem je přes sebe překládal. Pokud se počasí vydaří, tak to buďto během zítřka, nebo tohohle týdne rozkopu a nafotím. Jynak když jsi psal, že kousek od toho je studna a není moc hluboká, tak by nebylo od věci zkusit to kopnou a počkat jestli se ti to nenaplní samo :-) Měl by jsi pak malý rybník :-)

reagovat
Pondělí 22. března 2010 ve 20:04 ® sidonius
sidonius

jo a ještě otázečka, není nějaký lék proti plísni? jeden z kaprů má plíseň na boku, zabíjet ho nechci, klidně bych ho dal i do „karantény“ mimo jiné ryby není na to něco? díky

reagovat
Pondělí 22. března 2010 ve 20:01 ® sidonius reakce na …
sidonius

Frk> část 3.

reagovat
foto/forum/2010/th-img12642.jpgfoto/forum/2010/th-img12643.jpgfoto/forum/2010/th-img12644.jpg
Pondělí 22. března 2010 v 19:55 ® sidonius reakce na …
sidonius

Frk> část 2

reagovat
foto/forum/2010/th-img12639.jpgfoto/forum/2010/th-img12640.jpgfoto/forum/2010/th-img12641.jpg
Pondělí 22. března 2010 v 19:54 ® sidonius reakce na …
sidonius

RedTom> náhoda :-)

Frk> tady je část 1.

reagovat
foto/forum/2010/th-img12636.jpgfoto/forum/2010/th-img12637.jpgfoto/forum/2010/th-img12638.jpg
Pondělí 22. března 2010 v 16:36 ® RedTom

sidonius> to je náhoda já mám jednoho koiáka a ten se menuje taky Pepa. Zachránil jsem ho, když ho naše kočka donesla domů, tak jsem ho šoupnul do akvárka.

reagovat
Pondělí 22. března 2010 ve 13:49 ® sidonius reakce na …
sidonius

Frk> jj přes den ji vyfotim a navečír ti to pošlu, nemám u sebe kabel k fotáku

reagovat
Pondělí 22. března 2010 ve 12:50 ® Frk reakce na …
Frk

Pošli mi prosím tě fotku focenou krz plot směrem přes budoucí rybníček k domu. Něco mě napadlo. A s tou geotextilí radši počítej. Zatím není nad ní.

reagovat
Neděle 21. března 2010 ve 21:39 ® sidonius reakce na …
sidonius

Michal/> díky a ty pytle od granulí jsou jako od psích nebo tak?čím je napojuješ? jsou to ty igelitové/plastové jo? dodej prosim foto ať se kouknu :-) té díry je mi líto, aspoň, že koiáci jsou v pohodě, já měl 1 koiáka Pepu a chudák mi umřel:-((

Frk> díky jojo počkám, až bude větší teplo, pak to teprve začnu foliovat, zatim vykopu jezírko (viz fotky) jestli jsem to dobře pochopil s tím tvarem dna, tak jsi to myslel takto: schody tam nechat a nedělat kolmé břehy, ale šikmé, aby se tam udržel písek, při napouštění to napustit po schod, aby si folie sedla, pak zase dopustit, a pak jen doplnit. Je možná voda z potůčku čerpaná do rybníčku ponorkným čerpadlem? To místo na fotce je zatím předběžné, třeba tam to malé nechám(třeba na nástražní rybky) a udělám toto větší vedle, ale ty rybízy musí pryč, snad tam nebude podzemní voda, studnu máme tak 4–5 metrů od rybíčka, je hluboká tak 4 metry a je tam jen tak asi 1–1,2m vody jinak je prázdná, takže by ta podzemní voda nemusela být problém, no uvidíme.

reagovat
foto/forum/2010/th-img12595.jpgfoto/forum/2010/th-img12596.jpgfoto/forum/2010/th-img12597.jpg
Neděle 21. března 2010 ve 20:50 ® Michal/
Michal/

sidonius> já použil místo té geotextilie pytle od granulí :-D Dneska sem svoje jezírko vypumpoval úplně a zjistil, že se mi sesunul cca 10kg těžký kámen a folii poškodil, tak proto se mi voda stratila. Ale překvapení pro mě bylo, že jsem tam měl všechny tři malé koi kapry :-) Ráno sem měl manévry jak… Venku měla voda 10 stupňů a doma 28. Takže oteploval a vypadá to slibně. S tím pískem je to dobrý nápad. Sám jsem to neudělal, protože bych ho stejně použil jen na schody. Jinde mám kolmé hrany. Pokud se poštěstí, nebo já si vzpomenu, tak dodám foto. A ponaučení z tohohle je: Dej si pozor na kameny :-D

reagovat
Neděle 21. března 2010 ve 13:24 ® Frk reakce na …
Frk

Jo, jo. Pískem bych podsypával určitě. Já, kdybych teda mohl ještě něco podotknout než kopneš, bych vzal u úvahu i posazení jezírka a jeho nasměrování. Mělo by ti zpříjemnit pohled na něj a případně do zahrady. Jak na něj bude svítit sluníčko, jestli k němu by nepatříl třeba i malinký potůček, vodopád nebo jiná vodní hra atd. Stěny bych dělal raději šikmé, ať už kvůli bordelu nebo tlaku vody a ledu. Také se na nich lépe udrží písek k modelování terénu, který je nejlepší vlhký aby držel tvar. Při takhle členitém terénu a folii v celku bych moc nepospíchal a opravdu bych se připravil až bude teplo a slunce ti pomůže v nahřátí folie. Začal bych dnem. Vymodelovat písek a vložit folii a napustil bych první patro. Pak vymodelovat další, naohýbat folii a dopustit další. Tak bych měl u tohohle tvaru jistotu, že vydrží a že budu moci případné problémy snadno vyřešit. Zastřihával bych, až si celé dílko sedne. Tak takhle bych nějak postupoval já. Hlavně pozor na začátek!! Od něho se pak opravdu odvíjí všechno. I chyby.

reagovat
Pátek 19. března 2010 ve 20:28 ® spike reakce na …
spike

sidonius> to moje má kolem 70cm hloubku ale každou zimu ryby vychytám a dám ve sklepě do bečky a pustím jim tam filtr. A začátkem dubna vždycky vyčistím, napustím a nasadím rybky:)

reagovat
Pátek 19. března 2010 ve 20:24 ® sidonius reakce na …
sidonius

spike> jj ten tvůj odkaz znám, máš pěkné rybky, teď mám také plastové jezírečko, ale budu dělat nějaké foliové, hlavně protože přez zimu by byl z rybiček nanuk, důvodem je, že bazének je jen asi 35 cm hluboký, tak musím udělat to jezírko hlubší, aby tam mohli být ty rybky i přes zimu tak kolem 100–120cm – teď mám rybky ve velké vaně v chodbě :-)

reagovat
Pátek 19. března 2010 ve 20:04 ® spike
spike

Tak se pochlubím mojím jezírkem a rybyčkama(viz odkaz) http://www.chytej.cz/…lov-jezirka/

reagovat
Pátek 19. března 2010 v 19:49 ® sidonius
sidonius

Frk> díky, mám to už namalované (obr. níže) dneska jsem si to byl měřit, a zjistil jsem, že budu muset vyhodit jeden rybíz (smůla pro něj :-) ) a pak už to snad půjde bez problémů, ještě sehnat něco na podložení té folie, není něco jiného něž geotextílie a mám pod to ještě nasypat písek? díky

PS: ty čísla na tom jsou hloubky v daných místech

reagovat
foto/forum/2010/th-img12543.jpg
Pátek 19. března 2010 v 10:09 ® Frk reakce na …
Frk

Dle mého názoru 0,5mm stačí, protože bude mít odhadem 4m3, takže s tlakem nebude mít problémy a v téhle malé rozloze se mu bude s tenčí folií pracovat lépe. Stejně bych si celou kompozici nejdřív nakreslil, abych věděl kde, co na mě čeká, co kde je nesmysl atd. Jinak přeji zdar ve tvém bohulibém díle.

reagovat
Středa 17. března 2010 ve 22:15 ® sidonius reakce na …
sidonius

IV.TO.ŠIRDA, Michal díky za rady, takže ta 0,5 mm je tedy slabá, no uvidím, jestli mi na silnější zbydou peníze(mám nabourané auto, takže jdou všechny peníze na opravu a úpravu), počítal jsem to podle vzorečku a budu potřebovat kolem 30–35 m2 folie, ještě záleží jak to bude dlouhé, s tou stavbou to tedy teď po vašich radách vypadá hůř (myslim to v dobrém :-) díky za ně), tak uvidím zda mi na tu folii zbydou nějaké peníze-jsem pouze chudý student VŠ a zatím nevydělávám :-(( no pokusím se, zda bych nesehnal nějaký sponzoring u prarodičů nebo u otce, ale to vidím bledě… Ale jinak díky doufám, že to dopadne dobře Sid

reagovat
Středa 17. března 2010 v 18:59 ® Michal/
Michal/

Sidonius< jak říká IV.TO.ŠIRDA ta 0,5 mm se hodí spíš na takový malý jezírka který nemají ani čtyry kýble vody :-) Je fajn na pěstovaní vodních rostlin. 120 cm no nevim nevim. Mám malé jezírko 100 cm hluboké a musel jsem v nejhorší zimě vylovit rybky a dát je do akvária. Led byl najednou 15cm hrubý a ke konci víc a ta voda není dvakrát moc hluboká. Pokud se poštěstí tak zítra vezmu foťák a názorně ti ukážu co se stane když nepoužiješ geotextili ale něco tomu podobnýho. Jezírko je skoro prázdný a na jaře můžu začít znova :-(( Na ryby se tam asi vybodnu, na to mám druhý jezírko, takže tam hodlám dát nějaký vodní rostliny.

reagovat
Středa 17. března 2010 v 18:44 ® IV.TO.ŠIRDA
IV.TO.ŠIRDA
reagovat
foto/forum/2010/th-img12502.jpg
Středa 17. března 2010 v 18:09 ® IV.TO.ŠIRDA reakce na …
IV.TO.ŠIRDA

sidonius> v něčem souhlasím s Michalem.Jezírko mám už hotové,jediné co se mi nelíbí je ta folie.Jdi do síly 1 mm,slabší ne protože až to budeš čistit tak hrozí protržení třeba kamenama na dně, ten podklad z geotextilie je bomba,mám ho také – 2 vrstvy.Začni kopat do 1,20 a svažuj to na druhou stranu do 1,30m a v tom 1,30m to svažuj na 1,40m kde se ti bude zdržovat veškerá nečistota a kalovým čerpadlem vč.listí odsaješ. Kolem celého vykopaného bazénu udělej schod 30×30 na rostliny a tam se ti bude i ohřívat voda.Folii přetáhni 30 cm přes vrch a založ placatými kameny.Voda z filtru ať teče do 1,20m ale čerpadlo,které čerpá vodu do filtru dej do 1,30. Tím docílíš koloběhu.Obsádku ryb jsem již psala zde vloni v březnu. Tak si to přečti.Ať se ti daří chov ryb bez chemických přísad.

reagovat
Úterý 16. března 2010 ve 23:19 ® sidonius
sidonius

Michal-díky, rybníček bude kulatým takže tu 0,5mm folii teda koupit můžu jo? neco pod ní dám(určitě písek+ta geotextilie nebo něco tomu podobné), ty zahyby raději nechám-nechci to hned zničit, a mám kolem toho místa rybíz a jabloň a asi tak padesát metrů od zahrady jsou topoly, sem tam nějaký lístek přilítne, ale hlavně padají listy z té jabloně, v nejhorším případě bych to musel zase zakrýt nějakou sítí proti listí, ale to pak nevynikne, no a doufám, že mi do toho nepoleze kocour-chtěl bych břehy obložit kameny, takže snad se tam ten zmrd kocour nedostane. Ten bazének, jak je na fotkách téměř dole, tak ten jsem musel zakrýt nějakou sítí, protože všechny rybky mi něco přes noc vybralo a asi sežralo(bylo to hluboké kolem 35cm max.) tak ted když bude to nové jezírko hluboké kolem těch 120 cm, tak by se ty rybky mohly schovat před nějakým predátorem, nebo to mám pak přece jen zakrýt něčím. Jo a ještě mohou v tom žít rybky celý rok? myslím tím i pod ledem Díky

reagovat
Úterý 16. března 2010 ve 23:13 ® Mary
Mary
reagovat
foto/forum/2010/th-img12494.jpgfoto/forum/2010/th-img12495.jpgfoto/forum/2010/th-img12496.jpg
Úterý 16. března 2010 ve 23:11 ® Mary
Mary

taky to byly ryb.závody.

reagovat
foto/forum/2010/th-img12491.jpgfoto/forum/2010/th-img12492.jpgfoto/forum/2010/th-img12493.jpg
Úterý 16. března 2010 ve 22:57 ® Michal/
Michal/

Tak postup při stavbě je jednoduchý :-) Hlavně se koukni na tom místě kde budeš jezírko kopat co tam je za stromy atd. Není nic horšího když máš jezírko u nějakého stromu a na podzim ti opadá. Ta folie samotná moc dobrý nápad není. Sám sem na to doplatil. Myši a jiná havěť sou svině. Prokousnou ti to raz dva. Lepší je když dáš pod tu folii geotextilii, nebo myslím že to je ta podkladová folie. Prodává se v OBI. Je o dost levnější. Ta folie se trochu přizpůsobí ale pokud tam budeš mít až moc velké „hrany, nebo spíš zatáčky apod“ tak tam budeš mít jen lehce srolovanou popřípadě ohlou folii. Je dobrý ji v létě roztáhnout na sluníčko a ona je pak pružnější a líp se s ní dělá. A ohledně toho spojování to ti asi neporadím. Je tu možnost co vím tak koupit si lepidlo na folii a slepit to tím. Je to přímo lepidlo na rybníčkovou folii. Měl by si to najít v nějakým specializovaným e-shopu. Pokud můžu doporučit tak nejlepší asi je když to jezírko má co nejmíň hrany a více méně připomíná důlek. Folie se krásně roztáhne a není co řešit :-)

reagovat
Úterý 16. března 2010 ve 20:14 ® sidonius
sidonius

Ahoj, mohli by jste mi prosím pomoci alespoň takhle na dálku :-) jak asi zhruba udělat menší zahradní jezírko? Chtěl bych ho asi tak 3 metry dlouhé a tak 2 metry široké, kde hloubka by přecházela z mělčiny (asi 5–20cm) do hloubky tak 120 cm (chtěl bych tam něco jako schody). Stačila by mi folie o síle 0,5 mm? Mají ji právě v OBI ve slevě za 55kč/m2, vzal bych si tak 25 m2, stačí tedy takto silná folie těch 0,5mm na takovýto rybníček? Jo a ještě otázka, jestli se ta folie sama přizpůsobí reliéfu dna a jak by se dala kdyžtak ta folie svařovat, dala by se na to použít např horkovzdušná pistole, nebo je lepší pro můj případ tu folii jen přehnout/zahnout na bocích a nic nestříhat a nesvařovat díky moc, přibližnou podobu bych poslal během dneška díky moc ještě jednou PS: kdyby jste měli někdo nějakou fotečku jak se to dělá byl bych moc rád :-)

reagovat
Středa 15. dubna 2009 ve 22:29 ® Frk
Frk

k150/záleží na více faktorech. Musíš vědět, co všechno to čerpadlo má umět…

reagovat