Chytej.cz

Zahradní jezírka a rybníčky.... necteno

19.3.2009 | kuki1996 | 147.393 zobrazení | 392 odpovědí

Zde si můžeme pokecat o naších nebo něčích zahradních jezírkách nebo rybníčkách.Také si předat své skušenosti a fígly…=)A pochulib se svími fotografiemi..svích ryb v jezírku…=)atd..

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Pondělí 23. května 2016 v 18:03 @ bosorky reakce na …

Plánek> Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na pár informací ohledně vašeho jezírka. Máme asi 6 rokem koupací jezírko cca 100 000 litrů. Začala jsem letos zvažovat koupi UV lampy, jen si nejsem jistá kam bychom ji měli připojit a hlavně jakou koupit. V jezírku máme skimmer, ze kterého jde voda do takové podlouhlé tůňky (asi 0,5m*3m) , kde máme v bednách v kačírku rostliny a přes které jde voda zpátky do jezírka. Loni jsme dokoupili ještě vzduchovadlo. Všechno to beží cca8 hodin denně. Na jaře vysáváme kal ze dna, ale přesto máme vodu takovou kalnou nazelenalou. Proto hledám někoho kdo by měl zkušenost s uv lampou. A jestli nemáme vytvořit ještě nějaký další filtr, přes který to posíláte vy. Děkuji za odpověď :-)

reagovat
Úterý 26. dubna 2016 v 19:29 ® OBr reakce na …
OBr

kerob> u mě je to velmi podobné, jen hloubka lehce přes 1.3m – mám malou ženu :-) , voda ze střechy 150m2 rovnou do jezírka. Spínací hodiny jsem dal taky, když jsem si spočetl, že bych za rok protočil 6tisíc v elektrice… Loni jsem tam objevil vypasenou užovku, takže mi krásně protřídila rybky, letos už je jich o poznání méně..rovnováha se pomalu usazuje :-) Ledňáčka nemám, zato jeden pár kachen si z toho udělal milenecký azyl..ale to k tomu patří.

reagovat
Úterý 26. dubna 2016 ve 13:57 ® kerob reakce na …
kerob

OBr> předpokládám, že u nás by to běželo na spínací hodiny na noční proud a občas zapnout manuálně. Aktuálně je přítok pouze při dešti – máme svedenou vodu ze střechy stodoly (cca 110 m2) přes dvě 400 l nádrže rourou pod zemí až k umělýmu „potoku“ do kterýho vytejká voda z roury a po pár metrech vteče do jezírka. Jezírko máme rozdělený cca 1/3 ku 2/3, kdy v tý jedný třetině je cca 30 cm vody a rostou tam vodomilný kytky. Zbytek je cca 1,6m hlubokej s rakosem u jednoho brehu. Zijou tam žáby, občas přilítne lednáček a párkrát si tam daly voraz kachny. Jinak se tam koupe akorát pes. :-)

reagovat
Úterý 26. dubna 2016 ve 13:27 ® OBr reakce na …
OBr

kerob> mě na tom akorát štve ta elektrika-spotřeba, nemám rád, když jsem na něčem závislej. Na druhou stranu, pokud chci mít čistou vodu, nějaký život v ní a občas se v tom vykoupat, musím to čerpadlo zapnout. Pokud je výkonné a prožene se to přes nějakou „filtraci“ s větší plochou (kačírek, písek, orobinec…), tak je to jednoduché řešení. Jinak bych kolem toho musel pořád lítat, řešit jednou zelenou, jindy hnědou vodu, kupovat chemii na zabití řas a pak zase granule a oživení mrtvé vody po chemii, UV filtry a další granule na oživení vody po projití UV filtry.. na to jsem línej ;-)

reagovat
Úterý 26. dubna 2016 ve 12:02 ® kerob reakce na …
kerob

OBr> dík za odpověď. Máme na chalupe jezírko cca 15000 l a s ohledem na kvalitu vody si myslim, ze se podobnymu resení casem nevyhnem.

reagovat
Pondělí 25. dubna 2016 ve 23:09 ® OBr reakce na …
OBr

kerob> koupil jsem kdysi nějakou „čínu“ (Resun PC-18000) trubkové, které vypadá úplně stejně jako Jebao JKP XXX, které se teď u nás prodává..jenže to moje stálo bratru 2500,– ..jinak bych do toho nešel a do dnes bych tu vodu pumpoval ručně, protože ty ceny mi přijdou extrémní…asi jsem škrt. Kupoval jsem jej v roce 2012, loni a letos jsem díky nedostatku času čerpadlo nechal zamrznout komplet přes zimu, teď jsem provedl zběžnou údržbu – vytáhnul z vody, očistil od řas a fičí vesele dál. Jen se chystám proměřit spotřebu, výrobce tam udával nějakých 90w, což mi přijde až moc ideální…

Edit: tak koukám do specifikace, dokonce by mělo mít výkon 18m3/hodinu, nepočítám to, ale z tý 100mm roury to lítá parádně. Není to ale čerpadlo na velké převýšení, já mám cca do 1m, to je asi stále v pohodě. Kamarád měl nějakou Seru (takový ty poválný košíky), která dává větší převýšení, ale za nějakejch 5tisíc z toho dostal hodinově tabulkově 4m3 a to je podle mých malých zkušeností pramálo.

reagovat
Pondělí 25. dubna 2016 v 16:01 ® kerob reakce na …
kerob

OBr> co používáš za čerpadlo?

reagovat
Neděle 24. dubna 2016 ve 20:51 ® OBr
OBr

nejsem odborník, mám jen „prcka“ 20m3 vody a beru to „sportovně“ … chemii jsem v záchvatu paniky ze špinavé vody zkoušel zpočátku snad všechnu (kromě chloru)…nakonec jako jediné funkční a udržitelné řešení u mě spočívá ve výkonném čerpadle (16m3/hod).

Teď po zimě, jezírko plné listí, kalu a zelené, že nebylo vidět na 20cm.. pustil jsem čerpadlo nonstop přes kačírek (cca 5×2m plocha s nějakou tou kytkou) s přepadem do jezírka, no a za týden krásně čistá voda, viditelnost až na dno.

Je sice hezké, že máme spousty chemie, UV lampy..ale akorát tím vytváříme další a další problémy… pro mne je nejlepší „přirozené“ řešení, kdy tomu pomůžu akorát tím čerpadlem, protože mi potůček bohužel přes zahradu neteče… jinak co nejvíc domácích vodních rostlin (puškvorec, orobinec do kořenovky), nějaké sítiny na mělčinu, roztočit vodu a je to… jen z toho nebude modrá laguna, na tu je potřeba spousty chemie a běhání kolem..na to jsem už moc línej..radši si sednu k normální vodě, koukám na rybky, užovku, žábu, občas dorazí divoký kachny z řeky, paráda :-)

reagovat
Úterý 19. dubna 2016 ve 13:06 @ cacatua22 reakce na …

Plánek> Dobrý den, minulý rok v září jsem si vybudoval také jezírko cca 75 000l.Do zimy voda bez jakýchkoliv chyb. Po prvním zamrznutí jezírka se voda začala kazit. Začala se tvořit vláknitá řasa, voda už nebyla tak čira atd. řasu jsem pomocí přípravku takřka zničil, ale voda zezelenala a každý den se mi tvoří na hladině šedý kal a pěna. Jsem z toho velice špatný. Uvítal bych radu od odborníka dle svých skušeností než rady prodejců přípravků, kteří mi nabízejí další přípravky. Rád bych to s Vámi probral i telefonicky a popsal Vám jak mám jezírko vybudovano. Předem děkuji.

reagovat
Neděle 17. dubna 2016 ve 20:38 @ Rikisek reakce na …

Ten Váš link nefunguje zřejmě ty fontány jsou přesměrovány asi tady http://webus.cz/vyhledat?… našel sem je po zadání slova fontána

reagovat
Čtvrtek 7. dubna 2016 ve 20:05 @ MartinS15

Zdravím, máte někdo zkušenosti s koupacím biotopem jako je například tady: Koupací biotop

Nemáte problém s řasama a sinicemi? Děkuji.

reagovat
Čtvrtek 17. března 2016 v 19:56 ® 

Přátelé mám prosbu. Nemáte někdo plánek na filtr ze sudu asi 100 litrů Mám jezírko kolem 200 litrů se 4 karásky a kupovaný filtr nestačí. Chtěl bych sud použít jako předfiltr a z kupovaného filtru vodu odvádět do jezírka. Za foto nebo jednoduchý plánek Vám budu vděčným. PS. Díky prostoru nemám možnost vytvořit přírodní filtraci. Děkuji všem.

reagovat
Čtvrtek 17. března 2016 ve 13:09 ® rohlston reakce na …

Zdravím, taky mám vlastní 3 komorový filtr. Teď chci kupovat ponornou UV lampu, je jedno, do které komory to dám? Děkuji M.

reagovat
Pondělí 22. února 2016 ve 14:00 @ Plánek reakce na …

Mám již desátou sezónu zahradní jezírko v kterém je 95 000 l vody. Není rok kdy bych nebojoval s nějakým problémem a nevychytával maličkosti které jsou pro samotné jezírko a jeho zdraví moc důležité . Chci jen říct že mám vyzkoušenu celou škálu , přípravků a různého zařízení k údržbě jezírka. Proč o tom mluvím, no hlavně pro to že je čím dál víc lidí kteří jezírko chtějí ale kteří nemají trpělivost s jeho chodem . Zjednoduším to a urychlím! Dnes používám čističku vlastní výroby kde dominuje ponorná ÚV lampa a několik na sebe navazujících komor s čistícími prvky . Je to důležité a jestli tady někdo tvrdí že u většího zahradního jezírka stačí mít kořenovou čističku tak vám lže !To samé mám vyzkoušené i v případě používání různých bakteriálních přípravků , je to z velké části prodejní blamáž pro nakupující spotřebitele. Jestli někomu můžu doporučit tak ať používá krmnou sůl bez jodu a na vláknité řasy přípravek KATA , je to osvědčený a jediný účinný prostředek na řasy na našem trhu ! Potom už jen účinné čerpadlo kterým jste schopni 3× až 4× přečerpat veškerou vodu v jezírku přes čističku za 24 hodin.No a v neposlední řadě UV lampa! Ze začátku jsem psal že používám ponornou profi lampu a hned vám řeknu proč , Má nejlepší účinek a nepotřebujete ke sterilizaci vody tak silnou lampu kterou nám nabízejí výrobci podle množství vody v jezírku ! Já používám 75W ponornou lampu a pokud jste si přečetli můj příspěvek a něco o zahradních jezírkách víte tak je vám jasné jak silnou bych podle odborných názorů některých výrobců měl použít. Minimálně 150W ne li víc . No moje zkušenost a to dlouholetá mi říká že někdy míň je líp , jak pro ekonomiku provozu , tak i kvalitu vody. To samé platí i o zarybnění ! Zarybňujte z rozumem a dejte přednost nákupu malých ryby které vyrostou ve vašem Jezírku ! Nemocnou rybu do 3 roku okamžitě zlikvidujte , léčení je pro normálního řadového člověka bez nad standartních příjmů drahé a mnohdy neúčelné ! Zase mluvím jen z vlastních zkušeností a jen o podmínkách které znám. Rád poradím každému zájemci o radu . Věřte že tohle je draze zaplacená zkušenost . Všem přeji jen krásné chvíle strávené u vašich zahradních jezírek. M.

reagovat
Neděle 4. října 2015 ve 21:14 ® OBr reakce na …
OBr

Kadr> jestli bude mít sud stejný objem, jako jezírko, tak klidně, ale je tady riziko chorob… pokud to jde, tak bych dal vzduchovadlo do jezírka a přes zimu to bude dobré… Pokud tedy není jezírko v oblasti, kde je 3 měsíce v roce teplota –15°C …

reagovat
Neděle 4. října 2015 ve 20:24 @ Kadr

Zdravim, prosím o radu, mám jezirko 50cm hluboké v něm karasy a koi a jelikož přichází zima, tak jestli ryby můžu přemístit do sudu se vzduchovadlem do místnosti kde je teplota 12–15℃ a pouze umělé svetlo.

reagovat
Sobota 3. října 2015 v 7:01 @ mb21

Ahoj, potřebuju trochu poradit. Mám vhodný pozemek s dobrým zdrojem vody a chystám se udělat díru do země o rozměrech cca 20×50 m. Asi ne rybník, ale jezírko nebo tůňku. Poraďte, co kromě bagru ještě potřebuji, na stavebním úřadu něco poradli, ale moc toho nebylo

reagovat
Pondělí 21. září 2015 v 7:29 ® cormoran reakce na …
cormoran

lahwy> Dost možný. „Oranžový karas“, jak píšeš, je karas stříbřitý a jestli šlo o jikernačku, což je skoro stoprocentně pravděpodobný, tak se mlíčákem lína mohla vytřít. Z potomků by ale byly nikoliv kříženci obou druhů, ale zase jen jikernačky KS. Máš fotku?

reagovat
Sobota 19. září 2015 ve 12:20 ® Piscivor reakce na …

Dost nepravděpodobné. Mezidruhové křížení je nejčastěji nemožné. Pošli mi prosím fotku sem nebo do zpráv. Jestli tě dobře chápu, tak máš zlaté nebo nazlátlé líny. Možnou příčinou je, že se u nějakého předka tvých zelených línů vyskytla zlatá forma. A je otázka jak je projev zlaté barvy podmíněn geneticky. To se přiznám nevím. Kdyby tě to opravdu hluboce zajímalo, tak bych ti to uměl zjistit ;-)

reagovat
Pátek 18. září 2015 v 19:57 @ lahwy

Dobrý den, Je možné že se mi v zahradním jezírku lín obecný zkřížil s obyčejným oranžovým karasem, popřípadě stalo už se to někomu. V případě zájmu doložím foto.

reagovat
Čtvrtek 11. června 2015 v 0:49 @ janmolinek

Mám rybník asi 6×15mx až 120cm hloubka s rybama. Mám na něm lekníny, ale v poslední době se mi na listech usadili nějací červíčci,listy jsou hnědé, nehezké a květů málo a i voda je dost kalná. Je to „nebesák“, ale doplňuji ho vodou ze studny. Poraďte co s tím…

reagovat
Úterý 9. června 2015 ve 13:36 @ LubosHa reakce na …

Tak koukám, že jsem nějak spletl odkaz – je to http://www.probazen.com/…osfatu-.html :-)

reagovat
Sobota 30. května 2015 v 19:22 @ LubosHa

Kdo má trochu problémy s péčí o zahradní jezírko, doporučuji přečíst tento http://www.probazen.com/…osfatu-.html článek a případně další na tom webu :-)

reagovat
Čtvrtek 28. května 2015 v 19:56 @ Jaňula reakce na …

My máme tuhle http://www.webus.cz/…c2a3250344a1 manžel ji objednal a nemůžeme si ji vynachválit. Stříká více jak 1m a voda se zatím zdá čistá škoda že teď nebylo více slunečno ale léto je kvapem tady.

Jaňule

reagovat
Pátek 1. května 2015 v 10:01 ® Knak reakce na …
Knak

Podle mě je problém právě v tom čištění. Narušila se tak zřejmě rovnováha v jezírku, a přemnožila se tam nějaká řasa která spotřebuje vzduch rybám. Pokud máte facebook přihlaste se sem:https://m.facebook.com/…/73657214684?… Je to skupina kde se dají načerpat a doptat nějaké informace a je tu i pár odborníků v oboru.

reagovat
Čtvrtek 30. dubna 2015 v 17:40 @ BaraBara

Dobrý den,máme doma jezírko,asi před 14 dny jsme ho vypouštěli a čistili ale dnes voda zežloutla,je vidět na dvo ale je žlutá.V jezírku jsou různé druhy ryb a dnes jsme je našli břichem nahoru,žijí ale vypadá to jakoby nemohly dýchat.Neporadí mi někdo co se s vodou mohlo stát? Děkuji

reagovat
Středa 14. ledna 2015 v 19:44 @ Pavlín

Mě pomohlo k zlepšení stavu vody pořízení solární fontány,pracuje zadarmo pouze díky sluneční energii má dosah vodního sloupce cca 1M když je hezky ale hlavně je to zadarmiko žádné kabely a účty pro nenažraný čez :-)

Mám tento model a jsem velmi spokojený http://www.worldshopping.cz/…--43013.html

reagovat
Sobota 28. června 2014 v 0:03 ® GEERS CZ reakce na …
GEERS CZ

Na ozdravení – léčbu rybníčku je dobré použít čiste přírodní produkt Šampaňská křída.Upravuje PH,prokysličuje sloupec vody a má další účinky na prostředí v nádrži, aplikace se provádí 2× za rok.

reagovat
Úterý 24. června 2014 ve 20:43 @ Dejw reakce na …

Dobrý den, nevím jak velký máte rybníček, ale vypustit a zase napustit rybník je to nejhorší co můžete udělat, protože nikdy nevytvoříte případnou rovnováhu. U malých vodních ploch do 30m2 rovnováhu téměř nevytvoříte, protože dešťová voda má malé pH, která snižuje skokově pH vody. Jinak co se bahna týče, tak všelijaké čističe či UV filtry apod. Vám trochu pomohou, ale mnohem účinnější jsou přípravky na bázi bakterií, které jednak okysličují vodu a hlavně dokáží odbourávat bahno ze dna rybníčku a to až 30cm za rok. Hodně dobrý je např. přípravek PTP Plus.

reagovat
Pátek 20. června 2014 ve 14:34 ® barman9
reagovat