Plavanou později doplnila přívlač, při které jelec dokáže opravdu projevit svůj temperament, zejména pak v razantních záběrech připomínajících rychlý útok bolena. No a protože v rybářově životě nebývá nic jednoduché, začal jsem tuto sezonu chodit na tlouště i s muškařským prutem.

 

Jako začátečník v muškaření jsem se po pár ulovených perlínech na stojaté vodě nemohl dočkat léta - léta na mimopstruhové řece. V jarních měsících se po zimě z kopců valilo řekou hodně vody a navíc tloušť je až do 16. června hájený. Když potom přišel ten pravý čas, celý natěšený jsem si dal za cíl ulovit tuto rybu na suchou mušku. Stále se mi ale nedařilo natrefit, či najít větší ryby.

Prvního tlouště jsem nakonec s velkou slávou ulovil při nahazování ze břehu v poměrně proudném a táhlém úseku řeky. Záběr ryby mě překvapil svou jemností. Miniaturní ťuknutí, podobné tomu od oukleje, stáhlo mušku pod hladinu a já mohl konečně na svém prutu cítit větší rybu. Tloušť nebyl velký, pořídil jsem rychle sérii snímků a už zase plaval v řece.

Můj první tloušť chycený na muškařský prut

 

Během léta jsem postupně přišel na úspěšnou strategii lovu tloušťů na suchou mušku, pochopil jisté souvislosti a během jedné vycházky jsem pak dokázal ulovit i několik kusů přes 30 cm. Ač si sám moc na rekordy nebo "osobáčky" nepotrpím a ryby měřím málo, můj největší tloušť ulovený touto metodou měl 47 cm a jeho ulovení v silném proudu byl opravdu slušný zážitek.

Jedna z vetších ryb, zlatavý nádech jejího těla způsobily poslední paprsky zapadajícího slunce

 

Mušky jsem zkoušel samozřejmě různé, dobře fungovaly některé imitace chrostíků a výborné byly i vzory májovek. Nějaké mušky jsem zakoupil, dost mušek mi uvázal kamarád Míra Dvořák, ale mohu zodpovědně říci, že rozdíl v úspěšnosti jednotlivých vzorů byl velký, což mi opět vyvrátilo teorii o tloušťi jako rybě, která "sežere" vše, na co přijde.

Co jsem pochopil velice rychle, byla nutnost použití větších vzorů, neboť použití malé mušky znamenalo jistotu v podobě zbytečného ulovení malých tlouštíků či ouklejí, kterých je v létě řeka plná. Nakonec jsem nachytal hodně ryb na mušky navázané na háčky velikosti č. 13 - 14.

V této souvislosti také zmíním svou premiéru v používání háčků bez protihrotů.

 

K samotnému lovu mám prut #5 s plovoucí šňůrou. Sílu návazce na mušku jsem dával až do průměru 0,16 mm a obvykle používal délku cca 2,5 m. Silnější variantu se vyplatilo používat zejména tam, kde při nahazování hrozilo utrhnutí mušky o příbřežní vegetaci.

Záběry jelců byly různorodé, nejlepší ze všeho je spatřit, jak ryba mouchu sbírá. Někdy je vidět jedoucí šípovitá vlna, jindy se tloušť zvedene zespodu jak ponorka, přičemž ho velice často prozradí výrazná bílá spodní část tlamy směřující k proplouvající mušce.

Kdybych měl hodnotit celkově, osobně lov tlouště na suchou mušku řadím na první místo pomyslného žebříčku rybolovných technik zaměřených na tuto nádhernou rybu.

Ryba ulovená na konci září - v tuto dobu už mají tloušti jiné stanoviště než v létě

 

Teď na konci listopadu, když dopisuji těchto pár vět, se už těším na léto, až zase budu stát v proudu a při nízkém večerním či ranním světle švihat šňůrou nad nad řekou, ve snaze přelstít dalšího tloušťáka muškařením.

 

 


 

Použití malých mušek provokuje k záběru oukleje. Zde je ouklej chycená na malý Red Tag. Při nasazení větších mušek jde ale jejich ulovení snadno zabránit.

 

Krásná ryba ozářená zapadajícím sluncem

 

Zásek sedí, na mušce je použit relativně velký háček bez protihrotu. Zde je vidět, že poměrně silný návazec jelcovi nevadil.

 

Imitace chrostíka

 

Ulovení tohoto tlouště si pamatuji docela přesně, pomocí polarizačních brýlí jsem v čisté vodě sledoval jeho počínání, včetně toho, jak sebral mušku opatrně z hladiny.

 

Text i foto: Libor Jabůrek - Libor

Článek je převzat z Liborova fotoblogu plného krásných snímů živé přírody a dalších článků. Najdete ho na adrese:

www.jablib.cz