Rozhodli jsme se, že tuto výpravu dáme v rytmu soutěže kaprový vs feederový prut. Rozkrmili jsme si dvě nedaleké lavice a příbřežní partie již den dopředu Red Salmonem s aminokomplexem broskev / česnek a halibut peletami, takže když jsme přijeli, rovnou jsme sklízeli úrodu.
Hned po zabydlení, cca půl hodiny po příjezdu, mi přišla brutální jízda. Záběr přišel z příbřežních partií, kde jsem položil svůj heavy feeder Daiwa Team 3,9 m, ale bohužel než jsem zareagoval, ryba dostala takovou rychlost, že jsem ji prostě nedokázal na dvacítku vlasec zastavit. V nadávkách jsem znovu nahodil a o půl hodiny později se mi rozezvučel kaprový prut, který jsem kvůli silnému větru a podkalenému břehu také položil pod nohy. Po pěkném souboji se v mém podběráku převracel můj nový osobák z českých svazových vod a to lysec o míře 94 cm a 13,9 kg.

Počasí nám nahrávalo, takže záběry přicházely pravidelně až do dalšího večera, ale už od kaprů menší kategorie. O dva dny později se zase vyjasnilo, takže přes den jsme bodovali pouze na feedery, ale také spíš menší kapříky. Nejlepší doba byla vždy od večera do rána, kdy se Kubovi podařilo během pár hodin dostat do podběráku dva krásné kapry přes 12 kg.


Na návštěvu k nám pravidelně chodil Robert, kterému se také zalíbilo feederové chytání velkých kaprů a tak si koupil nový prut a chodil ho za námi testovat. Přinesl nám své oblíbené belachanové pelety a během první hodiny udělal krásný záběr, který skončil krásným koi kaprem o délce 74 cm a hmotnosti nějakých 6,5 kg.

V tomto rytmu jsme pokračovali až do pátku, kdy se zase zhoršilo počasí a začalo pořádně pršet. Jedinou výjimkou byl pro nás úplně šokující úlovek a to lysec, který neměl vůbec ploutve a ze kterého Red Salmon vysloveně tekl. Asi si do boilie lehl a cpal se, než ho Kuba jako pytel cementu vytáhl.

Změna počasí se projevila i v braní ryb. Opět nás šupináči nenechali v suchu a zase nejvíce záběrů chodilo v tom nejsilnějším dešti. Pár hodin poté, co přestalo pršet dostal zase Kuba záběr na feeder, při kterém byl donucen jít do člunu a nechat se asi hodinu vozit po jezeře od krásně stavěného velkého šupináče. Boj pro něj skončil vítězstvím a rybu dostal úspěšně do podběráku, ale protože jsem zrovna odjel, tak ji zasakoval. Jenže zapomněl zkontrolovat zajištění, takže když jsem přijel a vytáhl sak, přišlo nemilé zjištění. Sak byl prázdný a Kuba si rybu nejen nevyfotil, ale ani nezměřil a nezvážil. Byl si ale jistý, že měla určitě kolem 13 kg, takže se stala jeho největší rybou ulovenou na feederový prut.
Jeho slova byla: „Tuhle fotku bych vyměnil za všechny ostatní.“
Bohužel bylo pozdě na to, aby se dalo něco zachraňovat a tak jsme si dali alespoň panáka slivovice na útěchu.
Další den brzy ráno mi přišel krásný záběr z lavice, po kterém jsem si ještě zdolal bojovného šupináče o míře 89 cm a 12,3 kg . Pak ještě následovali dva sedmikiláči a pomalu se blížil poslední večer.

Poslední noc a ráno nás nechali kapři pěkně vyspat, abychom měli dost síly na balení a do odjezdu se pruty ani nehnuly. Nám to ale vůbec nevadilo, protože i tak byla tahle výprava zatím jedna z našich nejvydařenějších.
K soutěži mezi kaprákem a feederem:
Pokud jde o kaprové pruty, pak já používal kaprový prut Shimano Alivio 3 lb s kmenovým vlascem o průměru 0,30 mm. Montáží jsem byl nucen vyzkoušet mnoho, protože mi spusta ryb spadla. Nejlepší mi přišel tuhý návazec zhotovený z 0,50 mm vlasce od Awa-shimy s háčkem od Carp´r´usu Cranked Hook Sz 6.
Feeder jsem měl fungl nový Team Daiwa Heavy Feeder s kmenem 0,20 mm, ale ten jsem během výpravy vyměnil za 0,25 mm a to kvůli první neubrzděné rybě, který byla podle mého názoru velký favorit na nový osobák. Montáže jsem také zkoušel všelijaké a nejlepší se mi asi osvědčila průběžná montáž s dvacetigramovým olůvkem a s 30 – 50 cm návazcem a háčkem Long Shank Sz 8 také od Carp´r´usu.
Nejlepší nástraha v době největších veder byla 15 mm halibut peleta, nebo belachanová peleta od Pustila. Detekce záběrů na feeder se většinou projevovala rovnou roztočením mého baitrunneru od Shimana. Reagovat na jiné záběry nemělo smysl, protože zde bylo velké množství bílé ryby, takže špička byla v neustálém pohybu.
Na základě zkušeností z této výpravy jsme získali dojem, že moderní kaprař si na mnoha vodách vystačí pouze s feederovými pruty. Přesvědčili jsme se, že se dá na feeder „udělat“ záběr od kapra, i když ryby na kaprové sestavy nejdou. Zatímco na feeder i přes den přicházely záběry, kaprové pruty většinou mlčely až do večerních hodin, kdy kapři začali spolehlivě brát. Jednu nevýhodu ale feeder má a to tu, že když zapřáhnete větší rybu, která má čas se rozjet, tak se to se slabšími silony hrozně špatně brzdí. Proto si do příště chceme pořídit pletené šňůry a příští výpravu dáme v rytmu feederů a okořeníme ji soubojem „silon vs. šňůra“.
Za Carp Impact Pustil team – váGus a Kuba
Mám heavy feedery 390 150g a prostě je zbožnuju, protože jsou to naprosto universální pruty. Vlastním i klasickou kaprařskou výbavu pro zavážení nebo extrémě dlouhé náhozy to feederem jde jen těžko.
Dobrej postřeh:) Zatím jsem spokojen, akorát docela rychle ztrácí svojí krásnou žlutou barvu, ale aspoň je snad míň nápadná…
váGus> Používáš Total contact?
Zdravím, jsem rád, že článek rozvinul tuhle diskusi, protože touto cestou se já i Kuba dozvíme drahocenné názory ostatních rybářů. Rád bych také doplnil debatu ohledně sekání až při roztočení cívky. Jasně, že jsme se snažili využívat i citlivosti špičky feederu, ale po neustálém sekání do prázdna a následném přehazování jsme většinou čekali na „jízdu“, která asi díky větší nástraze (15mm halibutce, nebo 25/30mm belachanové peletě), kterou jen tak bělice nesežere, rovnou přišla. Snažíme se zaměřovat spíš na větší ryby, tak proto jsou naše koncové sestavy podobné na kaprové. A taky jsem v článku zapomněl zmínit, že když jsme šli spát, nebo jsme vykonávali nějaké povinnosti okolo přežití, tak jsme postavili neše feedery stejně jako kapráky a vlastně chytali jenom na „kapráky“. Když si to tak uvědomím, tak tento „testík“ jsme uskutečňovali jenom, když jsme aktivně chytali. A nakonec k těm šňůrám: už nějakou dobu chytám na 0,165mm šňůry a jsem s nimi moc spokojenej. Špičky jsou mnohem citlivější (i když většinou čekám na pořádné ohnutí /až jízdu/). Kontak s rybou je mnohem osobitější a ryby se mi ani moc nevyřezávají, asi díky tomu, že před návazec dávám minimálně metr 15–25lb fluorocarbonu nebo silon a i návazec zhotovuji z pružnějších materiálů. Díky šňůře hned poznám, jestli mi olovo dopadne do písku, bahna nebo štěrku, což je docela cenný poznatek. Řekl bych, že se mi prodloužil i odhoz a také mi připadá, že se šňůra vyšponuje mnohem rychleji než vlasec.
Robur> Já si myslim to samý..
tomashr> Já měl feeder v ruce jen párkrát. Ale pro klasickou kaprařinu je pletenka pro mě určitě číslo jedna. Při lovu větších kaprů se tak jako tak musí použít trochu hrubší přístup. U feederu mi také zas tak výhodná nepřijde.
Noodling> U pletenky mi ve spojení s feederem přijde jako problém, že je málo pružná a člověk musí užívat silnější návazce, aby netrhal. Tím se právě stírá jedno kouzlo feederu, tady možnost použití jemnějších sestav. Nicméně použít se to dá, to zas ano.
osprey> Já jsem ho četl (ale nevím jestli i všichni ostatní, kteří vidí po 3 ten stejný nadpis :-), nějaké úpravy tam jsou – to je pravda. Porovnání vlasců a pletenek (jestli k němu dojde) bude pro mě (jako velkého příznivce pletených šňůr) rozhodně zajímavé čtení :-)
Noodling> A četl jsi ho? Akce je stejná, ale protože jsem si vyžádal nějaké úpravy, text už nikoli – rozhodně ne celý.
Jinak znám jedno medium, kde tento článek zaručeně není – čisté DVD medium na stole přede mnou… :-D
osprey> Uvidím… Nějakou dobu jsem o tom teoretizoval, teď nedávno to ale dostalo další impuls, když jsem si to mohl v reálu osahat – popravdě jsem si to nerozmyslel, pořád mi to přijde jako dobrý nápad, jen zatím zkrátka nedošlo na finální realizaci.
Otevřu Chytej, vidím tenhle článek. Otevřu MRK, vidím tenhle článek. Otevřu Kapra, vidím tenhle článek? Existuje také nějaké médium, kde ten článek není? :-)
osprey> pokud se článek jmenuje kaprový versus feedrový prut a potom je 90% článku o něčem jiném, tak se za ten kometář nestydím. Mít článek jiný název, neřeknu ani popel.
tomashr> Někteří známí už to taky osahávali. Je to zajímavá volba zejména pro říční rybařinu, ale já sám se už s nákupy musím krotit.
Kup si ho, otestujeme a můžeme mít článek. Když u toho budeme spolu, bude to mít přinejmenším hezké obrázky:-))
osprey> Co by stálo za vyzkoušení je něco typického pro UK, co se občas značí jako prut barbel – tedy podle názvu na parmy, ale obecně je to něco mezi feederem a lehkým kaprákem. Obvykle výměnné špičky, ale s tím, že kromě nějakých ve „feeder stylu“ je tam i 1–2 značená obvykle Avon, což je v podstatě klasický vršek odpovídající v kaprákovém značení cca 1,25–1,75lbs. Přijde mi to jako docela zajímavý univerzální prut použitelný na lehkou položenou i těžší feeder. U nás se to moc nevidí, ale ve zmíněném Ravenu jsem už něco takového okukoval – možná se k tomu pro příští rok dokopu.
tomashr> Je otázka, jak se dá vlasec u prutu se špicí k nebi došponovat. I v tomto ohledu se dají dělat divy.
Asi si budu muset sednout na týden někam na soukromák a ladit sestavičky.:-)
K výběru těch prutů – je hrozné, že to těm lidem nedojde. Na spoustě vod je ideální prut tak 2 lb při 330 cm, ale skoro nikdo takový nemá. Viděl jsem zdolávat desetikiáče, z prutu pracovala tak čtvrtina. Pak nemají mít ty ryby na soukromácích dotrhané tlamy…
osprey> No tak to já zas docela chápu – kaprařina je momentálně v daleko statičtější a „módnější“ podobě než co jiného. U vás na „venkově“ to možná nevidíš tak vyhroceně, ale (ne)přál bych ti vidět, co jsem už několikrát vyslechl třeba v pražském Ravenu – přijde nový „rybář“ a chce výbavu a jeho požadavek jasný – dva (tři) kapráky, navijáky nutně musí mít baitrunner, tripod, pípáky – prostě vše nalajnované. Prodavači v podstatě rozumně reagují tak, že osondují hloubku jeho zájmu (a peněženky) a doporučí buď nějaký lowend anebo něco trochu lepšího, ale výrazně mimo tradiční rozmezí 2,75–3,25lbs se prostě nemají šanci tlačit.
No vlastně si nemám na co stěžovat – jelikož je to dobře zásobený obchod a prodavači věci docela rozumí, tak mě mají zjevně jako docela příjemné zpestření mezi touto „masou“, když tam začnu rozebírat krajně atypické pruty a vycházejí mi ochotně vstříc :-)
Na okraj k tomu Skarpu – když chytám na Sázavě s tripodem v poloze „nahoru“, tak prakticky vždy vidím záběr dřív na špičce jako u feederu, než se ozve pípák. Pípák slouží k tomu, abych si u toho mohl číst :-)
tomashr> Jde o to, že ten feeder můžeš protočit ve vidli a rázem chytat přes špici. Jde o to jak daleko házíš, jakou máš nástrahu i sestavu, jaké jsou momentálně záběry a tak. Ale máš pravdu, že se to prolíná a je možné využívat vlastnosti obou řešení.
Popravdě řečeno, nechápu, proč nejběžnější kaprový prut je tříliberní klacek dlouhý 360 cm.
osprey> Zrovna v tom dimenzování montáží to ovšem není nutně o feederu, můžeš to řešit i vhodným kaprákem. Jestli si vybavíš, jak jsem ti ukazoval na srazu ten Skarp SK1 2.25lbs, tak ten pracuje lépe než kdejaký feeder a snese podobné sestavy, přitom je ale (i třeba proti Amnesii) přece jen stabilnější při náhozu, hlavně na delší vzdálenost, asi hlavně díky tomu, že pracuje až do konce, zatímco indikační feederová špička se při náhozu tolik neuplatní.
Jinak souhlasím s tím, že je více cest, už jsem psal jak tady, tak u různých videí na MRKu – měkdy má smysl jak z jedné strany „odlehčená položená“, tak ale z druhé strany i „pasivnější feeder“ – záleží na podmínkách a třeba i na mentalitě daného rybáře.
inspo> Ano, jeden z parťáků napsal k nám, druhý k sousedům. Osobně jsem požádal o doplnění článku o informace týkající se náčiní a sestav, takže máme jiný, informačně celkem zajímavý článek.
Pokud jde o to, jestli museli nebo nemuseli mát feeder, tak ujišťuju všechny ty odsuzovače, že to tak jednoduché není. Připomínáte mi lidi, kteří, když se objevilo boilies, argumentovali, že ryba nemůže sežrat háček, na kterém nic není. Vyzkoušel jsem a je tam rozdíl. On totiž parabolický feeder například dovolí použít úplně jinak dimenzovanou sestavu. A je to o hraní a o montážích, dá se to sestavit pro záběry přes špičku i do jízdy a oboje je stejně efektivní – ovšem v různých situacích. Abych to ale přesně definoval, musel bych za těmi klacky kysnout podstatně déle, což jaksi nemůžu, bo nemám kdy.
S autory se velice dobře komunikuje a jsou velmi vstřícní – chtěl bych jim touto cestou poděkovat.
A já, že odkud jsou mi ty fotky povědomé. :-) http://www.mrk.cz/clanek.php3?…
Taky souhlasim s Roburem a cormaxxem,to jste tam nemuseli mít vůbec feeder.
Musim souhlasit s Roburem. Smysl feederu je detekce jemnějších,opatrných záběrů. Čehož jste nevyužívali. Takže souboj feeder x kaprový prut je celkem neobjektivní.
A na pletenku bacha. Nemá takovou průtažnost jako vlasec, takže zdolávání bude muset být opatrnější,jinak se budou ryby vyřezávat. S long shankem tuplem. Když budete potřebovat rybu držet „natvrdo“ tak bude mnohem lepší silnější vlasec.
„Detekce záběrů na feeder se většinou projevovala rovnou roztočením mého baitrunneru od Shimana. Reagovat na jiné záběry nemělo smysl, protože zde bylo velké množství bílé ryby“
mám to chápat tak, že bylo úplně jedno, co za prut ve vdiličkách leželo? Protože jste stejně sekali jen jízdy?
mezi řečí z článku vás ryby nechali i vyspat, takže v čem bylo kouzlo fídru v daný okamžik?
takže jediné co vím je, že na fídr se dá vytáhnou i velmi slušná ryba, pokud to okolní terén dovolí.
S tou pletenkou bych byl opatrný, zkoušel jsem na fíru 12ku a spokojený jsem nebyl. Strašně jakákoliv nerovnost na pletence brnká do oček a sekání je díky neprůtažnosti takové brutální.
Ten bezploutváč je tedy raritka.
Fotky a ryby hezké, na svazovku pěkný výkon. První komentář byl jen koncept
Detekce záběrů na feeder se většinou projevovala rovnou roztočením mého baitrunneru od Shimana. Reagovat na jiné záběry nemělo smysl, protože zde bylo velké množství bílé ryby
chápu to tak, že bylo úplně jedno, co za prut ve vdiličkách leželo
mezi řečí z článku vás ryby nechali i vyspat, takže v čem bylo kouzlo fídru v daný okamžik netuším?
takže jediné co vím je, že na fídr se dá vytáhnou i velmi slušná ryba, pokud to okolní terén dovolí.
S tou pletenkou bych byl opatrný, zkoušel jsem na fíru 12ku a spokojený jsem nebyl. Strašně jakákoliv nerovnost na pletence brnká do oček a sekání je díky neprůtažnosti takové brutální.
Ten bezploutváč je tedy raritka.