Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Hloupý sedlák a přiměřeně velká brambora necteno

27.10.2010 | Začínáme rybařit | 10.327 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 10

Hloupý sedlák a přiměřeně velká bramboraNa ryby jsem jezdila se svým tatínkem a dědečkem už jako malá holka. Vzpomínám, jak jsme vstávali ve čtyři ráno, vařili těsto, chystali svačinu na celý den a když se teprve příroda začala probouzet, už jsme seděli na břehu Tovačovského rybníka.
Někdy se dařilo méně, někdy více. I když ryby provokativně mlaskaly, stalo se mockrát, že jsme domů odjížděli jenom pěkně opálení…

 

Léta plynula, dědeček a tatínek už neměli na rybaření čas, já jsem přešla do puberty  a tak ve mně tento koníček léta dřímal. Protože mi rodiče od mala říkali, že jsem měla být kluk, věrně jsem se k této zálibě vrátila. Po svatbě jsem vytušila příležitost a tak jsem  k rybaření přivedla i svého manžela. Byli jsme dva takoví poměrně amatéři, s chabou výbavou, ale u vody jsme se nikdy nenudili.

Postupem času jsme se zdokonalovali. To víte, když tisíckrát převazujete utržený úvazek, když stokrát lezete na strom pro háčky a olova, když musíte  do vody pro shozenou židličku, to všechno se počítá a je k něčemu dobré. Mockrát jsme se zasmáli a vždycky jsme si říkali, jakpak je to s tím hloupým sedlákem a velkýma bramborama??? Tradiční plný sak „surfařů“ (tak říkáme cejnům), se s tímto příslovím stále tak trochu rozcházel.

01.jpg

03.jpg

 

Přesto jsme to nevzdávali a vždycky jsme k vodě jeli odhodlaní chytit rybu minimálně metr dlouhou. Na posledních rybářských závodech jsme získali i cenu. Sice útěchy, ale získali. Větší štěstí nám přinesla až závěrečná tombola.  Před nedávnem, když už nám přišlo neoriginální stále vozit domů pouze sak smrdící rybinou po „surfařích“, jsme se rozhodli, že trošku obnovíme naši rybářskou výbavu a patnáct let staré pruty necháme historii.

Udělali jsem tak trochu vítr v peněženkách, ale co, peníze se mají točit.  Vyplatilo se to a posunuli jsme se dál. Sem tam sice stále nějaký „surfař“  přijde, ale do toho máme na kontě také pár pěkných kapříků.

02.jpg

 

Na ryby jezdíme i s dětmi a naší Duffynkou – manžel jí říká rybářský pes. Nedobrovolně, ale přece, se naše Duffy účastní všech našich rybářských výletů. Občas nám sežere návnady, někdy zmokne a vypadá jako potkan, ale je statečná.

Adrenalin při rybaření se nerybářovi  nedá popsat. Je to prostě super zážitek. Když už nic nechytím, tak jsem aspoň na čas součástí přírody. Řídím se heslem, že u vody se musí pracovat, a tak pro ryby vymýšlím stále nové chuťovky, tvořím hamburgery, od každého kousek, s radostí se plácám v hromadě šrotu. Leckterá ženská tohle asi těžko pochopí, stejně tak jako já nepochopím třeba make-up. Dnes už vím, že bych tento koníček za jiný nevyměnila.

Soukromy-rybarsky-revir-cer.jpg

 

Sousední rybáři mají sice zatím vždycky větší štěstí a také ryby, ale to bude  určitě dáno nějakým příslovím. Poslední kapřík, kterého jsem chytila, měl pěkných 77 cm  (soused chytil jesetera 100 cm, no co se dá dělat…).

Kapr-77.jpg

 

Přesto svůj úlovek považuji za přiměřeně velkou "bramboru."

 

Máme  tři dcery  a pevně věřím, že budou po mámě a aspoň jedna z nich bude  pokračovat v rodinné tradici "Hloupý sedlák a přiměřeně velká brambora."

 

Text i foto: Barbora Dubinská - Dubča

 

Jak se Vám tento článek líbil?

 • bezvýznamný
 • nic nepřinášející
 • dobrý
 • velmi dobrý
 • vynikající

14 hodnocení, v průměru 4.4 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pátek 14. ledna 2011 ve 21:24® pepanek

pěkný článek,pěkně napsaný i pěkná fota. jen tak dál a ať se vede.:-)

Sobota 30. října 2010 ve 12:35® Piranha
Piranha

dawe4> jsem už takovej, horka hlav a co na srdci to na jazyku.K clanku nic nemam.Jen k te fotce a k tomu kdo je na fotce.Ja rikam, nez se dam na rybareni, musim se k te prirode umet chovat, respektovat ji a vazit si ji.Pak teprve muzu rybarit.Pokud jedna vec chybi, neni to rybar a jen u vody zabiji cas. Ale jak rikas, kazdej zacinal a kazde se ponauci, i ja si sahnu do svedomi :-)

Sobota 30. října 2010 v 11:30® dawe4
dawe4

Piranha> vždycky se najde někdo s nějakým „ale“ … je pravda že takhle držet rybu není pěkný a k rybě šetrný, ale dá se to říct i slušněji a rozuměji, z článku dýchá radost začínajících rybářů – kolegů a tak jak my všichni i oni potřebují na spoustu věcí přijít, nebo dostat rady od ostatních … když občas vidím co dělají s rybama někteří „ostřílení veteráni“ je mi k zblití … článek je příjemně napsanej a na Čerťovejch jsem už hrozně dlouho nebyl … jak je to tam s chytáním??? jednu dobu na to majitel/správce? dost kašlal

Pátek 29. října 2010 v 18:04® Vojda13
Vojda13
 1. Štika 76cm
 2. Parma 62cm
 3. Amur 67cm
 4. Jeseter 112cm
 5. Úhoř větší 90cm
 6. Úhoř menší 86cm
Pátek 29. října 2010 v 11:48® Piranha
Piranha

…by me zajimalo, jak by se ti libilo, kdybych te chytil za pírsing na držce a vytahl te nad zem.Knucel by jsi jako píchlý sele.

Viz ta nehezka fotka s tim cejnem.

Ale jako clanej napsanej pekne.Ta fotka to kazi.

Pátek 29. října 2010 v 9:53profil byl smazán

Pěkný článek – sotva jsem si to přečetl už Vám to společné rybaření a chvíle strávené u vody začínám závidět. Nenajde se tady nějaká pěkná rybářka? :-D

Čtvrtek 28. října 2010 v 10:29® MatesKGB
MatesKGB

Opravdu pěkný článek, přeji ať se daří na rybách i na Čertových rybnících:-D občas tam taky zajedu…

Čtvrtek 28. října 2010 v 9:49® turdus

Moc pěkný článek, ale já mám to štěstí,že má manželka taky rybaří.A úplně si umím představit ty přípravy.Jako bych četl článek někoho blízkého. Taky máme 3 děti (dospělé)+ 2 vnoučata, děti nerybaří, tak snad vnoučata společně s babičkou zasvětíme do PETROVA CECHU.

Středa 27. října 2010 ve 13:23® janaR

Moc pěkné počtení! Přijde mi skvělé, když rybaří celá rodina. U mě to tak nejspíš nedopadne. Přítel se rybám úspěšně vyhýbá :-( Přeju spoustu pěkných úlovků! Petru zdar!

Středa 27. října 2010 v 11:01® kulich4

Super článek!!Ať se daří a vaše brambora určitě poroste!!!Kdybych tak taky manželku přemluvil---hodně věcí by se ulechčilo :)