Potřebný materiál:

 

Základem je materiál na výrobu těla poperu, např. mnou použitá balza, ale špatně se nepracuje ani s lipovým dřevem (k výrobě poperu doporučuji balzu pro její dobré plovací vlastnosti). Dalším důležitým prvkem je kvalitní dlouhý dvoj anebo trojháček, popřípadě drátek (pokud budeme vyrábět woblery tradičního vzezření).

Dále použijeme olověný plátek anebo bročky na vyvážení, epoxidové lepidlo, smirkový papír, odlamovaní nůž, lepící pásku a v neposlední řadě lakovací materiál, popřípadě polepy pro finální podobu.

 

Výrobní postup:

Nejdůležitější je výroba těla poperu, které vytvoříme pomocí nožíku a smirkového papíru dle vlastní fantazie.

Do tohoto těla vyřízneme a vybrousíme drážku pro umístění háčku nebo popřípadě drátku.

 

Následně vložíme háček, popřípadě drátek se dvěmi očky na koncích a olověnou zátěž.

 

Je dobré si po vložení zátěže vyzkoušet, jestli není příliš velká anebo naopak malá v nádobě s vodou. Je také důležité počítat s následným fixováním a „kytováním“ epoxidovým dvousložkovým lepidlem, jelikož i toto lepidlo něco váží.

 

Po vybroušení lepidla smirkovým papírem se můžeme dát do lakování, eventuelně do polepování dle vlastní fantazie.

 

Pro zjednodušení další práce si co nejvíce částí, které nechceme nalakovat, přelepíme dobře odstranitelnou lepící páskou u které po odstranění nezůstávají zbytky lepidla. V mém případě použitá elektrikářská páska je pružná, dobře poddajná a tak velmi vhodná k olepení si popera při lakování přední části anebo k vytvoření různých šablon pro nástřik.

Důležité je si před lakováním připravit háčky ze slabšího drátku určeného pro zavěšení poperu po nalakování každé vrstvy. Je dobré vědět, že dřevo je velmi savé a rozhodně tři vrstvy nestačí. Na první vrstvy používám základní autolak ve spreji a to tak, že mezi každou vrstvou wobler přebrousím smirkovým papírem pod vodou  pro velmi hladký finální efekt.

Základní vrstvu stříkám třikrát a poté je dílko připravené k nástřiku dalších, již pestřejších barev.

Je důležité zbytečně nepospíchat a nesnažit se nastříkat wobler najednou. Je rozhodně lepší při nedokonalém nástřiku nechat lak zaschnout a následně přidat další vrstvu než dát velkou vrstvu najednou. Zamezíme tím tak stékání barvy a přidělání si práce s broušením.

Samozřejmostí je použití kvalitních barev (v mém případě autolaků ve spreji). Po vytvoření očí pomocí barvy anebo nalepení již hotových (dají se zakoupit v nepřeberném množství) přelakujeme wobler finálním epoxidovým lakem alespoň ve dvou vrstvách (zaručí nám lepší odolnost proti rybím zoubkům než běžný bezbarvý lak).

 

Nakonec jemně seškrábneme nepotřebný lak z oček a háčků a práce je u konce.

 

Do zadní části nástrahy je možné vyvrtat malé otvory pro vlepení ocásku z peří. Na posledním obrázku jsou k vidění další varianty umělých nástrah vyrobené podobným způsobem. Lopatky jsou vyrobeny z 1 mm silného plexi a u poperů je užito na ocásky peří z kohouta.

 

 

Buďte shovívaví k pokusu se podělit o domácí výrobu vláčecích nástrah a pokud Vás článek zaujal, pak přeji hodně rybářských úspěchů nejen s použitím těchto woblerů.

 

Text i foto: sears.13