Pyskoun růžový má tělo podobné okounům, které je protáhlé a poměrně nízké. Hlava je velmi dlouhá. Rty jsou neobyčejně silné – odtud také bylo odvozeno jméno pyskoun. Čelisti jsou vysunovatelné, zuby jsou v obou čelistech jen v jedné řadě. Postraní čára není příliš výrazná, kopíruje linii hřbetu.

Jedná se o barevně velmi atraktivní rybu. Samci mají na hlavě podélné modré pruhy, které pokračují až na boky. Hřbet a boky jsou žluté nebo oranžové. Na konci hřbetu nemají tmavé skvrny.

Tělo samic nemá tak výrazně modrou hlavu. Hřbet a boky jsou žluté nebo oranžové. Na konci hřbetu a na kořenu ocasní ploutve mají 3 tmavé skvrny, které jsou bíle odděleny.

Samice jsou menší, dorůstají délky 30 cm, větší samci až 35 cm.

Pyskouni se obvykle živí korýši, měkkýši, občas i červy, ale troufají si i na umělé mořské mušky a malé gumové twistříky.

Pyskoun růžový žije nad skalnatým dnem porostlým řasami a vodním rostlinstvem v hloubce 2 – 200 m. Aktivní je za dne, v noci se skrývá ve skalních dutinách. Většinu roku se zdržuje spíše ve větších hloubkách, jen v létě v mělčinách.

Místo s výskytem pyskounů

 

Tření probíhá v letních měsících. Samec postaví hnízdo na dně, samička do něj naklade jikry a sameček se pak o ně stará. Mladé rybky se stahují do mělčin na pobřeží.

Pyskoun růžový patří do široké rodiny pyskounů, která  zahrnuje asi 500 druhů  žijících od středního Norska a Skotska  přes Středozemní moře do Atlantiku až po rovníkovou Afriku.


 

Tohoto krásně zbarveného pyskouna jsme chytili u ostrova Hitra náhodně při  hlubinném lovu tresek pilkerováním v asi 50 metrové hloubce na postranní  kelerová peříčka. Byl to jediný úlovek tohoto  druhu v místech, kam jezdím už 5 let, ale mám zprávy od dalších kolegů, kteří ho chytili na Averoyi a Finnoyi.

 

U břehů Hitry jsem pak vícekrát chytil na kus tresčího masa na háčku pod molem celou řadu menších i větších  pyskounů v klasické  rybí barvě  bez tohoto nádherného šatu.

Z Finnoye mi kolega poslal vyobrazení růžového pyskouna chyceného  při lovu makrel na makrelová peříčka - viz srovnání s velikostí makrel v přiložené fotce.

 

Přidávám ještě snímek  pyskouna růžového  chyceného při lovu makrel na Finnoyi v září na  makrelová peříčka.

 

Původně jsem chtěl napsat reportáž "Na lovu  pyskounů", ale než se tak stalo, všiml jsem si, že na webu  mne  s touto problematikou  předběhl  J. K. - dokonce ve formě videofilmu „PYSKOUNI  NA UDICI“, který si každý může prohlédnout na:

http://kocafilm.cz/index.php?id=61

Vřele doporučuji.

 

Text i foto: Eduard Berka - eberka