Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Cigaretový vyprošťovač necteno

28.8.2010 | Tipy & triky | 17.357 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 7

Cigaretový vyprošťovačKdo loví na malých zarostlých vodách, pro toho je uváznutí ve větvích pobřežní vegetace běžnou záležitostí. Pokud se navíc jedná o rybáře začátečníka, platí to dvojnásob. Otázkou pak obvykle bývá, jak uváznuvší část svého náčiní zachránit. Někdy to vyřeší hrubá síla, jindy opatrné balancování na špičkách, akrobatické kousky ve větvích nebo šikovné pohrávání si se špičkou prutu.
Vyprostit se dá mnohé a jsou rybáři, kteří roztahovačným větvím nedají ani háček zadarmo. Mnozí z nich si dokonce vymýšlejí různé zlepšováky, s jejichž pomocí dokážou zachránit i věci, které by ostatní dávno oplakali. Jednu takovou vychytávku jsem nedávno viděl v akci a klidně ji hodím v plen zvídavému davu.

 

Finta samotná je velmi jednoduchá a dá se použít na cokoli uvázlého ve výškách, co nevisí přímo za háčky a nachází se v dosahu špičky prutu. Další podmínkou je, že uživatel finty by asi měl být kuřák nebo mít nějakého vyznavače nikotinového opojení po ruce. I když teoreticky je možné i nosit s sebou v krabičce zapalovač a nějakého toho špačka.

 

Celý postup záchranné akce jsem mohl pozorovat u kolegy, který holduje šoulačce s boloňkou a občas pověsí splávek na strom. V takovém případě s vlascem chvíli cuká, pak se ho pokusí utrhnout, což se mu obvykle podaří a pokud sestava zůstane viset ve větvích, zapálí si cigáro, párkrát potahne a pak onen rozdmýchaný „hřebík do rakve“ připevní gumičkou nebo kolíčkem na prádlo (ten prý kvůli tomu dokonce často nosí s sebou) na špičku prutu. Není-li nic z toho k dispozici, dá se cigáro k prutu i přivázat kusem vlasce.

Cigareta2.jpg

 

Následně už stačí jen zvednout prut (plavačkové dosáhnou vysoko) a cigaretou přepálit vlasec tam, kde je třeba. Může to být ve vzduchu (občas to bývá docela veselé, než se člověk trefí) anebo lze přepálit i oviny namotané na větvi stromu.

Cigareta1.jpg

 

Upálená věc obvykle spadne a pokud plave, je ji ještě třeba špičkou prutu navést ke břehu a tak definitivně zachránit. Pokud neplave, je třeba mít pod ní připravený podběrák, hbitého kolegu a podobně. Šikovný jedinec si určitě poradí. Pokud věc visí na dostatečně dlouhém kusu vlasce, dá se dokonce vlasec namotat na prut někde za druhým očkem a pak teprve cigárem upevněným na špici upálit, ale to už je vyšší dívčí této techniky.

 

Metoda to sice není použitelná do všech situací, ale krom svých vlastních vázek dokáže dotyčný, který mi ji v praxi předvedl, zachránit i nějaké drobnosti rozvěšené po stromech méně šikovnými kolegy a celkově se mu tahle technika docela rentuje.

 

Závěr tohoto kratičkého článku je jednoduchý. Pokud uváznete, nevzdávejte se. Je statisticky prokázáno, že šikovný člověk schopný různě improvizovat, dokáže zachránit dvakrát víc nástrah než jeho kolegové, které Pánbůh či matka příroda v tomto směru nijak zvlášť neobdařili. Takže zkuste být šikovní a kreativní. Možná ušetříte zachraňováním tolik, že si budete moci koupit nová cigára anebo aspoň nebude viset na větvích kolem vody tolik veteše.

 

Text i foto: M. Horáček - Osprey

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

9 hodnocení, v průměru 4.1 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Středa 15. ledna 2014 v 17:10® CZesnek

Lakota nezná překážek! :-)

Pátek 3. září 2010 ve 20:53® pepanek

na klacek přiváži nůž a šmidlám

Pátek 3. září 2010 v 16:50® superweb
superweb

nedavno jsem vyprostoval plavackovy prut s kaprem z prostredka rybnika, kam si odskocil pri chvilkove nepozornosti. Nastesti jsem mel vedle pripraveny kaprak, kterym jsem ho chytil a zdolal i s kaprikem :)

Středa 1. září 2010 v 19:55® lubo OV
lubo OV

osprey> no člověče ty seš dobrej. Zrovna jsem si říkal, že přestanu kouřit a kvůli tobě a téhle fintě nemůžu přestat :-))))))))))

Pondělí 30. srpna 2010 ve 12:40® osprey
osprey

Tino> Těch způsobů jsou mraky, hodně záleží na situaci. Ale dal jsem to sem jako zajímavost. Třeba to jednou někomu zachrání splávěk nebo oblíbeného woba.

Pondělí 30. srpna 2010 v 8:07® Tino
Tino

nekouřím. Jsem ztracen. :) Ale jinak mě to přijde jako dobrý nápad.

K vyprošťování věcí ze stromů můžu přidat další metodu. Na další prut se silnějším vlascem navážu trojháček a natáhnu ho až ke špičce. Pak se snažím zachytit visící objekt popřípadě vlasec za vázkou a tem přitáhnout ke břehu. Zrovna včera jsem takhle vyprošťoval malého cejnka ze stromu (po záseku se vlasec zvlnil a sednul si na strom).

Neděle 29. srpna 2010 ve 22:36® sus1

Cigáro – Dobrej nápad.:-)