Nejednou se mi při muškaření stalo, že nastaly takové podmínky, které si o lov na menší streamer vyloženě říkaly – například v místech, kde je hlubší voda a dostatek úkrytů s potravou. Na řekách to můžou být například místa soutoků, kořeny spadlých stromů a proudné táhlé tůně u kamenných podemletých zdí. Místa, o kterých si na první pohled řeknete, že jestli velká ryba nebude stát zde, tak už nikde. Většinou tomu tak skutečně je, bohužel je větší šance na pěkný úlovek v méně chytaných vodách. Díky současnému tlaku na vodu si pěkný pstruh na svém místě bohužel dlouho nepobude.

 

Lov na tento druh malých streamerů není nějak náročný, streamery nejsou díky svojí velikosti extrémně zatížené, takže nevyžadují lov na silnější pruty aftma 6 nebo 7. Samozřejmě pokud jdete záměrně na boleny nebo větší ryby, je nesmysl si s sebou brát prut na pstruhy.

Osobně si tyto streameříky vážu nezatížené, nebo jen s minimální zátěží pro okamžité potopení nástrahy. Pokud ale lovíte pstruhy ze dna, tak by streamer brázdící hladinu ryby jen plašil. Wolframová nebo mosazná konická hlavička nebo kapka na začátku tenkého tělíčka také udělají dobrou službu.

K lovu stačí trojkový nebo čtyřkový pstruhový prut, záleží na návazci, jaký používáte, ale nejrychlejší montáž k lovu se streamerem, tedy pokud se nechcete zdržovat vázáním speciálního návazce, je použít monofilní vlasec o průměru 0,14 až 0,16 mm. Délka návazce by měla být dostatečná k tomu, aby se streamer potopil na dno bez šňůry. Šňůra má v rychlejším proudu mnohem větší odpor než vlasec, takže šňůra potom stahuje streamer zbytečně rychle a nedovolí mu se potopit na dno. Pokud je proud natolik rychlý a táhlý, že zatížení na mušce nestačí, je dobré dát před streamer wolframovou plastelínu nebo těžkou mušku na přívěsu.

Efektivní lov s takto malými streamery spočívá dle mých zkušeností v tom, že nástraha musí doslova “ťukat” o dno. Zátěž před nástrahou je výhodnější, protože drží vlasec u dna, kdežto streamer se pohybuje nad dnem.  Počet vázek se oproti jednomu těžkému streameru, který zapadne a uvázne za každým druhým kamenem rapidně sníží. Se sestavou se potom i lépe nahazuje, když je zátěž rozložená. Potom už je ale potřeba hlídat si při každém hodu sestavu, aby nenarazila do křehkého blanku prutu.

Lov na streamery každopádně vyžaduje větší trpělivost než klasické chytání na suchou mušku nebo na nymfu. Záběrů není zdaleka tolik, protože malí pstruzi a lipani na takto velký streamer už nezaútočí jen tak. Na streamer většinou zaútočí větší jedinci, o které nám jde. Je to vždy otázka trpělivosti, záběr nemusí zákonitě přijít na desátý hod. Osobně na rybách lov na malé mušky a streamery kombinuji. Pokud vidím místo, kde by mohla stát velká ryba, tak ze šňůry opatrně sundám a zabalím nymfový návazec a navážu si rychlý návazec se streamerem. Už několikrát se mi vyplatilo sestavu převázat, i když se člověku z počátku nechce, šance na větší rybu je vždy.

Na rozdíl od blešivců, klasických barevných lur nebo velkých zlatohlavých nymf nejsou streamery tolik okoukané a ochytané. Šance na úspěch je tedy větší. Vázání těchto malých stremaerů je i pro začátečníka oddychovou záležitostí. Dají se vázat ve složitých materiálových kombinacích, ale pokud je nemáte za vitrínku nebo klobouk, postačí bohatě přírodní materiály. Pokud chcete vázat verze na okouny nebo duháky, tak samozřejmě bude potřeba přidání nějakých atraktorů. Na “potoky” používám přírodní barvy s příměsí lesklých materiálů. Dobrá a vyzkoušená kombinace je například černá se zlatou nebo pávově zeleným tělíčkem, přírodní hnědá nebo hnědo šedá verze ze strakaté koroptve a další přírodní vzory, jaké můžete vidět na obrázcích.

 

K vázání používám kromě zlatých, měděných a stříbrných lametek přírodní materiáy jako peří z koroptve, kohouta, slepice nebo marabou z bažanta či jiné. Rovněž muddlerová hlavička by měla být zachována v přírodních odstínech. Přírodní barvou rybu nikdy neurazíte, ani na domácí nebo nové vodě. Určitě je dobré mít pro zvláštní příležitosti pár barevnějších vzorů, ale v drtivé většině jsem vždy nachytal na takto přírodně zbarvené vzory. Hlavně pokud jdete po větších přírodních rybách, je potřeba se přizpůsobit.

Na velkých řekách u nás i na Slovensku se osvědčily malé napodobeniny vranek, které se tahaly po dně. Jako nouzové řešení na vyzkoušení tůně postačí návazec z vlasce, ale pokud se chcete streamerování věnovat, je dobré si pořídit těžkou potápivou šňůru.

 

Vázací materiály:

Streamerový háček, zlatá lametka, měděný drátek, olovený pásek, srst ze srnce, peří z bažanta a koroptve.

 

Vázací postup:

Krok 1: Upneme streamerový háček pevně do svěráčku.

 

Krok 2: Navineme několik ovinů oloveným páskem a převážeme vázací nití.

 

Krok 3: Navážeme snopeček větviček z pera bažanta nebo krocana, vzniknou nám tak ploutvičky.

 

Krok 4: Podél celého tělíčka navážeme kroužkovací materiál, drátek nebo kroucenou pevnější nit.

 

Krok 5: Navážeme zlatou lametku, nit položíme do držáku a s pomocí rotačního ramene navineme lametku na tělíčko.

 

Krok 6: Lametku navineme pravidelně v jedné vrstvě podél celého ramínka.

 

Krok 7: Stejným způsobem mušku v protisměru překroužkujeme drátkem.

 

Krok 8: Lametku zafixujeme vázací nití a její zbytek odstřihneme.

 

Krok 9: Z horní strany navážeme snopeček marabou peří z bažanta.

 

Krok 10: Odstřihneme dříky a navážeme pírko z koroptve.

 

Krok 11: Pírko uchopíme do skřipce a navineme jej. Nožičky přetáhneme směrem dozadu a zajistíme vázací nití.

 

Krok 12: K očištěné a připravené hlavičce přiložíme snopeček srsti srnce a uděláme dva volné oviny.

 

Krok 13: Nití oviny rychle stáhneme a necháme snopeček pěkně usadit, pevně napnutou nití přejdeme k očku. Srst stáhneme dozadu a opět zajistíme nití.

 

Krok 14: Hlavičku zastřihneme ostrými nůžkami do požadovaného tvaru a muška je hotova.

 


 

 

Tomáš Vítek - Tomucha

www.vazani-musek.cz